Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayakkabının Tekere Sürtünme Olayı

Konu, 'Kadrolar' kısmında Furkan NARİN tarafından paylaşıldı.

1. Furkan NARİN

Furkan NARİN BURSA B.B. Cyclist

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Herkese merhaba. Benim kadrom 51 ancak kullanmam gereken kadro 53-54. Seleyi yukarı kaldırdığım zaman küçük gelme olayı olmuyor. Normalde 53-54'de ayakkabım sürtmez iken 51 de sürtme oluyor. Peki bu olayın herhangi bir riskli bir durumu veya neler olma olasılığı vardır? Açıklar iseniz sevinirim.

Not: Forumda araştırdım ancak istediğim cevabı bulamadım. Bu arada spd pedal kullanıyorum.

2. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @Furkan NARİN benimde papucum ön tekere sürtyüor dönüşlerde bazen,neden bilmiyorum direksoynu döndürüp papucu teker hizasına getitirsem sürütyor düşmekten bazen son anda kurtuldum niye sürter bilmiyorum bende,konuyu takip edim belki birileri bişeyler çizer yazar eder.

mariokaldato bunu beğendi.
  3. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @mutlu07 İnşallah cevap bekliyorum. Ben biraz kullanmıştım ancak zaten yüksek hızda dönerken yatırdığımızdan bir sıkıntı yaşamıyoruz ancak normal yavaş hızda gidon çevrilirken sürtüyor. İnsan ona göre hareket etmek istiyor. :)

mutlu07 bunu beğendi.
  4. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Pedala ayağınızın ortası ile basarsanız ön tekere dönüşlerde sürtmesi normal. Sürüş pozisyonunuzu değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bisikletinizin maşasında sorun olabilir.
    Not: Bu yorumu bisikletinizin resimlerini görmeden yaptım. :)

mariokaldato ve AnılDemir41 bunu beğendi.
  5. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @SerkanH Hocam belirttiğim gibi platformda bir sıkıntı olamaz spd pedal kullanıyorum. :)

mutlu07 bunu beğendi.
  6. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @SerkanH kiilitli pedal kulanıyorum biisktimde scott adict yani hiç bir sorunuda yok çok şükür,bu papuç tekere sürtme olayı benide düşündürmüşdü konuyu görünce bende ilişeyim dedim

Furkan NARİN bunu beğendi.
  7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Her ikiniz de kilitli pedal kullanmanıza rağmen ön tekere değiyor ise ve kadroda yada maşada bir hasar olmadığından eminseniz kadronuzun üst boru mesafesi ile ilgilidir. Ancak fotoğraf olmadan bu mesajlar tahminden öteye gidemez.

mariokaldato ve Auron Sanchez bunu beğendi.
  8. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @SerkanH hocam kadrom sıfır boyum 172cm kadro ölçüm 52,bu konu daha önce düşünmüştüm açmaya sormaya ama unutum giti burda konu açıldığını görünce iliştim bende

9. Furkan NARİN

Adı:
    Furkan N.
    Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    @SerkanH Hocam benimde kadro 0 ancak kadro küçük yani bana ancak sele borusu değiştirip o şekil kullandığımda sıkıntı yok sadece sürtünme var.

10. Tasogare

Tasogare Forum Bağımlısı

Adı:
    Mugen
    Seviye:
    belli ki senin bisikletin üst borusu senin için kısa, bisiklet boyu değişirken uzanma(reach) uzaklığıda değişir bildiğin gibi, eğer ayağın sürtüyorsa kadro ufak ve ne yazık ki yapacak birşey yok.

mutlu07 ve SerkanH bunu beğendi.
  11. hachkee

hachkee Yeni Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    Bahsettiğiniz konu toe overlap olarak geçiyor ve yol bisikletlerinin dizaynından kaynaklanmakta. Birçok bisiklette sıklıkla karşılaşılan bir durum. (Benim bisikletimde de bu durum mevcut). Belli bir hızın üzerindeyken bir problem yok ancak çok yavaş hareket ederken dikkat edilmesi gerek ve pratik yapmalısınız. Yavaş dönüşlerde sağa dönerken sağ ayak önde, sola dönerken de sol ayak önde olmalı.

ebaklaci, anti panik, mutlu07 ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  12. umut aydemir

umut aydemir Yeni Üye

Bisiklet:
    Felt
    Seviye:
    @Furkan NARİN benim boyum da 1.78 ve 51 kadro kullanıyorum. Kalpiyeli pedal ile kullanıyorum, dolayısıyla ayağı ileri koyma şansım yok. Çok net ki sele, gidon ayarı ile rahat ettiğimiz kadro, reach küçüklüğü nedeniyle böyle bir sorun yaratıyor. Bunu kabul etmek gerekiyor, hem şöför yanı hem 25 kuruş olmuyor :)
    Bu arada yokuşlarda ayağa kalkarak sürerken gidona diz çarpma olasılığı da var. Ama boyun, kol, bilek ağrılarındansa öngörebildiğim bu sıkıntıları tercih ediyorum.
    Dikkatli kullanın, keyfini çıkarın.

"bu arada küçük kadro iyidir" alt mesajlı bir yorum yazmadığımı belirtmek isterim. Doğru kadro boyu seçimi için 2T1A - Doğru kadro boyu nasıl seçilir? ya da bunun gibi tonlarca forum başlığı mevcut :)

Furkan NARİN, mariokaldato ve Tasogare bunu beğendi.
  13. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @hachkee vay be benimde demeki kadro küçük bana peki bu şekil spor antrenman yapamaya elverişsizmi demek kadro acaba kafam karıştı iyice,scott un boy tablo ölçü süne bakıyorum bana 52 olur diyor ayakabım ama ucu sürtüyor uyuz eti vala bu olay şimdi,172cm boyum kadrom 52 hocam sizce 54 kadromu almam lazım

mariokaldato bunu beğendi.
  14. mfmayliba

mfmayliba Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Ferruh
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    44 numara ustude sıkıntı oluyor . Hali saha ayakkabısı kullanıyorum numarasi biraz :) büyük 46 olmalı . Gerçekten kötü oluyor . Kadro boyu ile alakalı olacağını hiç düşünmemiştim .

15. curiosis

curiosis Yeni Üye

Bisiklet:
    Canyon
    hachkee isimli arkadaşımızın da ifade ettiği gibi ağırlıklı olarak yol / yarış bisikletlerinde görülen ve 'toe overlap' adı verilen bu durum, aslında büyük bir sorun değil çünkü ayakkabınızın ucu ön tekere sadece çok düşük hızlarda ve gidonu büyük bir açı ile çevirerek dönmeye çalıştığınız durumda karşınıza çıkıyor. Yüksek hızlarda zaten gidonu çok çok az bir açı ile çeviriyorsunuz dönüşlerde. Kadro boyunun ya da ayakkabınızın büyük / küçük olması yanında daha çok tasarımdan gelen bir özellik. Sonuç olarak kadroyu değiştirmek yerine, doğrusu bu sorunu yaşamayacak sürüş alışkanlıklarını edinmek olmalı.

16. anti panik

anti panik Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Teşekkürler .
    Videolar güzelmiş.:)

Ben hangi yöne dönerken hangi ayak vs.uğraşmıyorum.
    Pedal çevirmeyi virajı alırken 1-2 sn liğine bırakıyorum.
    O anda ayaklarım en üst ve en alta duruyor.
    Tekerleğe çarpma olmuyor.

Bu zaten "hem viraj al hem pedal çevir" den daha kolay oluyor.sadece direksiyon ve virajla uğraşıyorum.:)

mutlu07 bunu beğendi.
  17. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @curiosis çok teşekür ederim abi ne yalan söylim içimi rahatlatın vallahi,zaten çok fazla döndürdğümüzde ayak açısı o pozisiyonda olunca değiyor sadece,burdada okuyunca acabalar oluştu kafamda,yani yeni bir kadromu alsam diye,birde ayak numaram 44,5 ama ben 45 numara aldım ayakabıyı,krank koluda 170 değilde 172.5 cm vala kafa baya karıştı ama yorumunuz çok rahatlatdı hocam beni,gidon boynunu uzatım ama oda ufak geldi bakalım 120 yada 130mm alıcam şimdilik 110 ile kulanıyorum,teşekür ederim

anti panik bunu beğendi.
  18. hachkee

hachkee Yeni Üye

Bisiklet:
    Lapierre
    @mutlu07 ayağınızın ön tekere değmesinin kadro çok ufak olduğundan değil bisikletin açılarından kaynaklı. Benim bisikletim de sürtüyor. Bu sadece çok yavaş iken keskin dönüşlerde gidonu çok çevirince sıkıntı yapar. Bunun önüne geçmek için ne tarafa döneceksiniz o yöndeki ayağınız önde yada yukarıda olmalı. Belirli hızın üstünde ki dönüşlerde zaten dönüş yönündeki ayağınız yukarı da olması gerektiğinden ve gidonu o kadar dondurmediginizden dolayı ayağınız degmeyecektir.

mutlu07 bunu beğendi.
  19. Ahmetgitar

Ahmetgitar Bisikletkolik

Adı:
    Ahmet
    Seviye:
    54 kadro yol bisikleti kullanıyorum. Ayağım 46 numara ve kilitli pedal.
    Bu sebeple bir kere yere çok kötü düşmüştüm. Sola döndüm pedal çeviriyorum ama sonra gidonu düz hale getiremedim. Çok yavaştım ve tepetaklak oldu dünyam tersine döndü. Durakta otobüs bekleyenler için seyir zevki yüksekti.

Kilitli pedalda daha dikkatli olmak gerekiyor bu sebeple.

mutlu07 bunu beğendi.
  20. mutlu07

mutlu07 Forum Bağımlısı

Seviye:
    @hachkee hepinize cok tesekur ederim,hocam bisikletim scott adict r2 52 kadro acaba kadromu küçük diye düşünüp durdum uzun bir müddet,tesekur ederim

@Ahmetgitar ahmet kardeş bende düşmekten son anda kurtuldum bir ara,burda yazılanları okumak rahatlatdi beni,kadro bile bakmaya başlamıştım,gerek yokmuş ama okuduklarimdan çıkardığım kadarı ile.baya dikat etmek gerekiyor sanırım artık,birde ayna kolda 172.5 uzunlukta bununda etkisi var sanırım vede lastik ölçüsü 25 mm.ayakabiyida bir numara büyük almıştım hepsi etki ediyor toplamda sanırım