Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayakkabı

Konu, 'Giyim' kısmında Emre Erbay tarafından paylaşıldı.

1. Emre Erbay

Emre Erbay Yeni Üye

Seviye:
    Geçen yaz sonundan beri aklımda olan bi soru vardı. SPD pedal kullanmaktan korkuyorum malum şehir içinde dur kalk gidiyoruz bizde trafikle beraber.. Peki normal pedallarlla bisiklet kullanırken giymemiz gereken ayakkabı nasıl olmalı vibram taban ayakkabı almak var aklımda pedalı fazlaca hissetmemek için ama bunu hayata geçirmeden forumun bilgisinden faydalanmak istedim. kısaca yazmak gerekirse SPD dışında bisiklette kullanmak için nasıl bir ayakkabı seçmemiz lazım. Şimdiden teşekkürler.

2. murat ateş

murat ateş Üye

Seviye:
    Tabanı aşırı esnemeyen ancak çok sertde olmayan pedaldan kaymayan outdor tarzı da olabilir.

Emre Erbay bunu beğendi.
  3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sert tabanlı bir spor ayakkabı olabilir ama bu özellikteki spor ayakkabılarda genelde kışlık olduğu için yazın ne tür birşey olabilir bilmiyorum havalandırma bakımından.

Emre Erbay bunu beğendi.
  4. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    SPD pedaldan alıştıktan sonra trafikte yada çok dur kalk yapacağınız bir durumda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.Tek sorun kısa bir süreç olan alışma safhası.

SPD ye alışınca normal bir ayakkabı ile bisiklet kullanmak çok acayip geliyor insana..

cihan aksoy ve Emre Erbay bunu beğendi.
  5. Levent_K

Levent_K Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Tenis ayakkabıları ya da altı çok yumuşak olmayan halısaha ayakkabıları şimdiye kadar kullandıklarım. Ben de SPD den çekiniyorum, ama önünde sonunda SPD.

Emre Erbay bunu beğendi.
  6. Emre Erbay

Emre Erbay Yeni Üye

Seviye:
    SPD yi tabiri caizse "ben oldum" demeden almak istemiyorum.geçen sene mesafeleri kaydetmeye başladığım temmuzdan ekime kadar toplamda 650km bisiklet üstünde geçmiş -benim için büyük forum için önemsiz bir mesafe :) -. martla beraber biraz daha kendimi bu işe vermek istiyorum. aklımda ayakkabı nasıl olmalı sorusu vardı (aslında pekçok şey vardı ama forum sağolsun). cevap yazanlara ve yazacak olanlarla teşekkürler.

7. berk öndül

berk öndül Aktif Üye

Seviye:
    Spd ye bende ilk başladığım zamanlarda trafikten çekiniyordum ama bugüne kadar trafikte ve normalde hiçbir sorun yaşamadım ve spd yüzünden hiç düşmedim.Hatta trafikteki ani kalkışlarda faydası ve daha aktif hareketlerde bulunabilmek için yararları oluyor.Zaten sakin yerlerde yaptığınız alıştırmalarda ne kadar kolay bir şey olacağını göreceksiniz..Bugüne kadar yaptığınız km önemli değil bence daha fazla spdsiz zaman geçirmeyin.Ama illaki spd kullanmak istemiyorum diyorsanız basit bir kramponlu ayakkabı almanız yeterli olcaktır(çivi kramponlulardan değil).Bu ayakkabıların hem tabanları çok sert olur ve güç aktarımına yardımcı olur hemde ayağınızın pedaldan kaymasını engeller.Saygılarımla :)

Emre Erbay bunu beğendi.
  8. Nail USANMAZ

Nail USANMAZ Bisikletkolik

Seviye:
    "Vibram taban" demişsiniz ama pedalda bir etkisi olacağını zannetmiyorum. Amaç "ayağım kaymasın, rahat edeyim" düşüncesiyse dişli, platform pedalları tercih edebilirsiniz, tabanı dişli bir ayakkabı seçmek faydalı olabilir. Bmx kullanan arkadaşlarımızın kullandığı ayakkabılar olabilir. Fakat SPD kullanmanızı tavsiye ederim, ister şehir içi olsun ister arazi.

Önder Tarım ve Emre Erbay bunu beğendi.
  9. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,
    Ben önceleri standart bir pedalla dişli ayakkabı kombinasyonunu denemiştim ancak en rahat ettiğim şekil dişli pedal ile tabanı nispeten az dişli ve hamuru yumuşak ayakkabılar oldu.

Bu şekilde ayağımın basış şeklini daha rahat ayarlıyorum ancak istemediğimde de ayağım şekil değiştirmiyor.

10. yaminkutlu

yaminkutlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeni kaza yapmışken ve aklıma gelmişken söyleyim.Spd pedal kazalarda sizi korur!
    Kaşıma 4 dikiş attırdım kask olduğu halde.Eldiven olmasaydı.Gözlük olmasaydı ve kask olmasaydı o hızda bana ne olurdu bilemiyorum.
    3M gözlük aşırı sağlam! Güvenlik önlemi almadan yola çıkmayın.

11. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    yumuşak tabanlı ayakkabıda pedalın ayağınızdaki basıncını çok hissedersiniz.tabanın sert olmasında fayda var.

Emre Erbay ve M.Cilasun Bayülgen bunu beğendi.
  12. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Katılıyorum ancak benim kastettiğim dış tabanın hamurunun yumuşak olması, orta tabanın sert olması lazım... Yani pedal rahatsızlık vermeyecek ama pedalın dişleri ayakkabının tabanını tutabilecek. Bu şekilde bunny filan yaptığımda da yada çok bozuk arazide giderken tabanın tutuşu iyi oluyor.

'Approach boot' diye tabir edilen tırmanışa yatkın yürüyüş ayakkabısı ile kullanıyorum.

Emre Erbay bunu beğendi.
  13. Ozcan SEMET

Ozcan SEMET Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben sahil yoluna çıkana kadarki süreçte kullanmk üzere spd üzerine monte edilen platformlardan almak istiyorum bu şekilde hem trafikte kilitlemeden hemde yolda kilitleyerek kullanabilicem sizede tavsiye ederim.