Ayakkabı

Emre Erbay

Üye
Tepki
22
Geçen yaz sonundan beri aklımda olan bi soru vardı. SPD pedal kullanmaktan korkuyorum malum şehir içinde dur kalk gidiyoruz bizde trafikle beraber.. Peki normal pedallarlla bisiklet kullanırken giymemiz gereken ayakkabı nasıl olmalı vibram taban ayakkabı almak var aklımda pedalı fazlaca hissetmemek için ama bunu hayata geçirmeden forumun bilgisinden faydalanmak istedim. kısaca yazmak gerekirse SPD dışında bisiklette kullanmak için nasıl bir ayakkabı seçmemiz lazım. Şimdiden teşekkürler.

Scudo

Önder Tarım

Forum Bağımlısı
Tepki
1.817
Bisiklet
Specialized
Sert tabanlı bir spor ayakkabı olabilir ama bu özellikteki spor ayakkabılarda genelde kışlık olduğu için yazın ne tür birşey olabilir bilmiyorum havalandırma bakımından.

• Beğen
Tepkiler: Emre Erbay

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
SPD pedaldan alıştıktan sonra trafikte yada çok dur kalk yapacağınız bir durumda sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum.Tek sorun kısa bir süreç olan alışma safhası.

SPD ye alışınca normal bir ayakkabı ile bisiklet kullanmak çok acayip geliyor insana..

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
Tenis ayakkabıları ya da altı çok yumuşak olmayan halısaha ayakkabıları şimdiye kadar kullandıklarım. Ben de SPD den çekiniyorum, ama önünde sonunda SPD.

• Beğen

Emre Erbay

Üye
Tepki
22
SPD yi tabiri caizse "ben oldum" demeden almak istemiyorum.geçen sene mesafeleri kaydetmeye başladığım temmuzdan ekime kadar toplamda 650km bisiklet üstünde geçmiş -benim için büyük forum için önemsiz bir mesafe :) -. martla beraber biraz daha kendimi bu işe vermek istiyorum. aklımda ayakkabı nasıl olmalı sorusu vardı (aslında pekçok şey vardı ama forum sağolsun). cevap yazanlara ve yazacak olanlarla teşekkürler.

berk öndül

Aktif Üye
Tepki
50
Spd ye bende ilk başladığım zamanlarda trafikten çekiniyordum ama bugüne kadar trafikte ve normalde hiçbir sorun yaşamadım ve spd yüzünden hiç düşmedim.Hatta trafikteki ani kalkışlarda faydası ve daha aktif hareketlerde bulunabilmek için yararları oluyor.Zaten sakin yerlerde yaptığınız alıştırmalarda ne kadar kolay bir şey olacağını göreceksiniz..Bugüne kadar yaptığınız km önemli değil bence daha fazla spdsiz zaman geçirmeyin.Ama illaki spd kullanmak istemiyorum diyorsanız basit bir kramponlu ayakkabı almanız yeterli olcaktır(çivi kramponlulardan değil).Bu ayakkabıların hem tabanları çok sert olur ve güç aktarımına yardımcı olur hemde ayağınızın pedaldan kaymasını engeller.Saygılarımla :)

• Beğen

Nail USANMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.175
Bisiklet
Specialized
"Vibram taban" demişsiniz ama pedalda bir etkisi olacağını zannetmiyorum. Amaç "ayağım kaymasın, rahat edeyim" düşüncesiyse dişli, platform pedalları tercih edebilirsiniz, tabanı dişli bir ayakkabı seçmek faydalı olabilir. Bmx kullanan arkadaşlarımızın kullandığı ayakkabılar olabilir. Fakat SPD kullanmanızı tavsiye ederim, ister şehir içi olsun ister arazi.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Selamlar,
Ben önceleri standart bir pedalla dişli ayakkabı kombinasyonunu denemiştim ancak en rahat ettiğim şekil dişli pedal ile tabanı nispeten az dişli ve hamuru yumuşak ayakkabılar oldu.

Bu şekilde ayağımın basış şeklini daha rahat ayarlıyorum ancak istemediğimde de ayağım şekil değiştirmiyor.

yaminkutlu

Forum Demirbaşı
Tepki
748
Yeni kaza yapmışken ve aklıma gelmişken söyleyim.Spd pedal kazalarda sizi korur!
Kaşıma 4 dikiş attırdım kask olduğu halde.Eldiven olmasaydı.Gözlük olmasaydı ve kask olmasaydı o hızda bana ne olurdu bilemiyorum.
3M gözlük aşırı sağlam! Güvenlik önlemi almadan yola çıkmayın.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
@umutkahraman

Katılıyorum ancak benim kastettiğim dış tabanın hamurunun yumuşak olması, orta tabanın sert olması lazım... Yani pedal rahatsızlık vermeyecek ama pedalın dişleri ayakkabının tabanını tutabilecek. Bu şekilde bunny filan yaptığımda da yada çok bozuk arazide giderken tabanın tutuşu iyi oluyor.

'Approach boot' diye tabir edilen tırmanışa yatkın yürüyüş ayakkabısı ile kullanıyorum.

• Beğen

Ozcan SEMET

Daimi Üye
Tepki
162
Ben sahil yoluna çıkana kadarki süreçte kullanmk üzere spd üzerine monte edilen platformlardan almak istiyorum bu şekilde hem trafikte kilitlemeden hemde yolda kilitleyerek kullanabilicem sizede tavsiye ederim.

mahmutbaki

Üye
Tepki
19
İsim
Mahmut
Bisiklet
Salcano
Aliexpressten yol bisikleti tarzı ayakkabı alan varmı aramızda

yakupf

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Yakup
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, kallerimi kendim takmaya çalıştım. Yarın ilk defa bisiklet ayakkabısı ile süreceğim alışma amaçlı. Kallerimin pozisyonunda bir problem görüyor musunuz20240113_185802.jpg

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.012
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, kallerimi kendim takmaya çalıştım. Yarın ilk defa bisiklet ayakkabısı ile süreceğim alışma amaçlı. Kallerimin pozisyonunda bir problem görüyor musunuz313652 dosyayı görüntüle
Her kullanıcının kal ayarı farklı olabilir, bu nedenle resime bakıp senin kal ayarı doğru yada yanlış demek yalan söylemekten farklı olmaz.

oscak41

Rider
Tepki
393
İsim
Osman Çakmak
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar, kallerimi kendim takmaya çalıştım. Yarın ilk defa bisiklet ayakkabısı ile süreceğim alışma amaçlı. Kallerimin pozisyonunda bir problem görüyor musunuz313652 dosyayı görüntüle
güzel el haricinde kırmızı ayak görüyorum. tavsiyem ise şu olur.

(Fayans olabilir) Bir adet a4 kağıda kendi ayağını koy ve tarak kemiğinin olduğu yeri bulup oraya nokta koy daha sonra ölçüm ile ayakkabıyı üstüne ortalayıp kali de o noktaya ortala en basit öyle bulabilirsin.

Bu hesaptan sonra performans için biraz yüksekte ayakkabının sol yada sağıyla kalini kilitli pedalda test et, ne kadar noktaya yakın vs. daha sonra tam bulduğunda kalin dışını çerçeve ile çiz yada mezura ile ölçerek 4 yandan (sendeki tabanlıkta daha kolay) hangi çizgiye denk geldiğini bulup vida ile sıkıştır.

1705168703008.png

resimdeki bu kısım basılı olursa bulman daha kolay olur bu kısmı da referans alabilirsin.

EmreCavusoglu

Aktif Üye
Tepki
113
İsim
Emre
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aliexpressten yol bisikleti tarzı ayakkabı alan varmı aramızda
Upline u2 kullandim uzun sure giris seviyesi icin gayet basarili hala trainerda ve mtbde kullaniyorum. Yol ayakkabisi ama mtb kalde takilabiliyor.

yakupf

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
Yakup
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bugün ilk kez ayakkabıları deneyimledim. İlk başta kali pedala sokmakta çok zorlandım ama denedikçe daha kolay girmeye başladı. Çıkartma konusunda da epey zorlandım. Bildiğin çıkmıyor yani özellikle sol taraf daha da zor çünkü sağı çıkarınca pedaldan tam destek alamadığım için sol taraf daha zor. Acaba aniden mi ayağımı dışa çevirmeliyim sanki öyle daha iyi. En fazla ilginç gelen şey pedal çevirdiğimde bacaklarımı ve ayak pozisyonumu bisiklete çok yakın hissettim kalleri bir kez daha ayarlayacağım. Son olarak sol ayakkabının kali resimdeki gibi kaydı tam olarak yay çizgisinden sola kaydı bu normal mi yoksa daha fazla mı sıkmalıyım 20240114_130322.jpg