Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ayakkabı kılıfı

Konu, 'Giyim' kısmında nuriaktürk tarafından paylaşıldı.

1. nuriaktürk

nuriaktürk Onursal Üye

Seviye:
    soguk havalarda ayakkabı kılıfları işe yararmı normal pedal çevirirken ayaklarım üşümüyor ama hızlandıgım zamanlarda baya üşüyor bu kılıflar sogu bir nebze olsun kesermi kullanan arkadaslardan bir bilği alalım istedim.

2. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    tabiki işe yarıyor nuri abi kılıfların bildiğim kadarıyla rüzgar kesenleri,yağmur önleyici ve kışın soğuğu yazında sıcağı önleyenleri var.mtb için kılıf nsl olur kullanış açısından yırtılma falan bilmiyorum ama yol bisikletçiliğinde bence önemli bir faktör kılıf.ben yolda kullanıyorum şahsen ve çok memnunum tavsiye ederim mtb içinde yaralı olacaktır.

nuriaktürk bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:

Soğuk havalarda ayakkabı kılıfı son derece gerekli oluyor.
    Aşağıdaki gibi rüzgâr ve su geçirmeyen kılıf da tercih edebilirsiniz;

ya da masraf yapmadan bildiğimiz havlu çorabın altını delmek suretiyle de kendiniz bir kılıf elde edebilirsiniz. Ben ve çoğu arkadaşım öyle yapıyoruz. Rüzgâr geçirmeyecek ve ayakları koruyacaktır; ama yağmur için bir şey diyemem. :rolleyes:

4. Bulunmaz

Bulunmaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ayakkabının içinde, çorabın üstüne 'galoş' giysek acaba nasıl olur, bir fikri olan var mı? Sıcak tutar gibime geliyo ama..

:)

5. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    hayır bu şekilde yanlış olur ayağın terleyebilir bu şekilde daha çok üşütebilirsin ayaklarını en iyisi profesyonelce ayakkabı kılıfı veya moderatör yrd.dediği gibi yağmursuz havalarda ayakkabı üzerine çorap giyilebilir.

Bulunmaz bunu beğendi.
  6. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    en iyisi çorap ama 50 numara çorap bulmak lazım:) Malum ayak 44 no. bi de ayakkabıyı giyince 50 no felan olur:)

7. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    İşte ev yapımı ayakkabı kılıfı.:D Zaten yağmurda çamurda binme gibi bir alışkanlığım olmadığı için bende eşantiyon gelen bir polar atkıyı kesip biçtim ve ayağıma kılıf yaptım.

8. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Cyclist_43'ün de söylediği gibi en kötü seçenek olur. Terimiz kalır ve ıslak ve soğuk, bitmesi için dua edeceğimiz, bittiğinde ayaklarımızı hissetmeyeceğimiz bir yolculuk olur.

Tabi soğuk havadan kastımız 10 derece ve altındakiler. Daha üstü kalınca bir çorap ve yazlık ayakkabı ile gayet güzel gidiyor.

Ben, kuru ve soğuk havalarda kışlık (eski model shimano) ayakkabı yerine, yazlık ayakkabı üzerine kışlık kılıf kullanıyorum. Çünkü kışlık ayakkabım su geçirmediği gibi hava da geçirmiyor ve tırmanmalarda ayağım terden ıslanıyor. Oysa kılıf terleyebiliyor ve ayağım nispeten kuru kalıyor.

Yağmurlu/ıslak havalarda ise kesinlikle kışlık ayakkabımı kullanıyorum. Çünkü kullandığım kılıf tam anlamı ile su geçirmez değil. Bir süre sonra ıslanmaya başlıyor.

Yeri gelmişken 3 çeşit kılıfa da tanık olduğumu söyleyeyim. Biri yazın kullanılabilen ince ve dışı kaygan. Diğeri yukarda Zuhal'in resmini verdiği, serpinti suyu geçirmeyen kışlık tip. Bir diğeri ise nadiren rastladığım daha ağır kumaştan ve daha soğuk yada yağış yönünden ağır havalar için. Benim kullandığım Zuhal'in resimlediği.

Unutmadan dıştan çorap çözümü de kuru havalar için oldukça ucuz bir çözüm.

Bulunmaz bunu beğendi.
  9. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Harika olmuş. Oldukça işlevseldir. Tabi normal kılıfların bileği deiçine alması sayesinde katkısı daha büyük oluyor.

Emre TAŞCAN bunu beğendi.
  10. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Neoprene

Windtex (bunu kullanıyorum)

Lycra (yazlık olan)

İslam Gölge, Bulunmaz ve alikırbaş bunu beğendi.
  11. Emre TAŞCAN

Emre TAŞCAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Aslında neopren kılıf alacağım ama alana kadar bu kendi yaptıklarımla idare etmeye çalışıyorum. Ama merak ettiğim, bilek üstüne kadar olan neopren kılıflar ayağı havasız bırakıp terletmezler mi?

12. Firochromis

Firochromis Kıdemli Üye

Adı:
    Fırat Çıngı
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Her parçada tercih edimesi gereken markalar oluyor. Ayakkabı kılıfında hangi markalar tercih edilmeli, tavsiye de bulunabilir misiniz?

13. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Kullanılan neopren denizaltı, için kullanılandan biraz farklı duruyor. Daha esnek, sanki içerden daha geçirgen ama dışı parlatılmış gibi. Ama haklı olabilirsin, denemek lazım.

14. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Her markayı kullanmadığımdan söylemek zor. Gerçi kumaşın teknolojisi belli olduğuna göre çok özel bir durum olacağını sanmıyorum.

15. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Bulunmaz bunu beğendi.
  16. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Sanırım size böyle birşey lazım:

17. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Arkadaşlar yeni konu açmak istemedim. Ayakkabı kılıfı almayı düşünüyorum. Yağmur geçirmez özellikte. Aşağı bağlantıdaki kılıf görseldeki 43 numara ayakkabıyı sarabilir mi? XL beden alsam mesela? Yoksa SPD ayakkabılar için mi bu kılıflar? Deltayı aradım ama kafasına göre "olur olur" diyip geçiştirir gibi oldu.

http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,4542,OdesisMc

18. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kılıflar spd için. Düz ayakkabı için ben bir kaç yere sordum ve bulamamıştım. Detaylı araşırma yapmadım. Bu kılıfları normal pedalla kullanırsak 1-2 seferde alttan yırtılır.
    Toe clips le kulanılabilecek windstoper özellikli kılıflar var . Toe clips kullanmak spd ye benzer şekilde sürüşe katkıları nedeni ile de tercih edilebilir.

http://www.parktool.com/uploads/images/blog/repair_help/feet_100.jpg

http://www.chainreactioncycles.com/Images/Models/Full/58219.jpg

NOT ve düzeltme : Benim düşündüğüm ayakkabı üzerine değil toe clips üzerine kılıfı geçirerek kullanmak. Hazır bu şekilde kullanılana rastlamadım ama yukarıda resimdeki kılıfın modifiye edilebileceğini düşünüyorum.

olgun şenel bunu beğendi.
  19. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Adamlar bir iş yapıyor soruyorsun "olur" deyip geçiyor. Alacaksın olmayacak, geri gönder, para iade vs. zaman kaybı, masraf. Adam gibi izah et. Neyse...

Tur için normal ayakkabılara geçirilebilecek bilekli su geçirmez bir model arıyorum aslında. Ayakkabı her ne kadar su geçirmezde olsa paçayı kılıfa sokarak ayakkabıyı sarmak en net yöntem. Ayrıca daha sonra ayakkabıyı çamurdan vb. temizlemek durumda da kalmamış olurum diye düşünüyorum. Ve her zaman ki gibi aradığımız bir şeyi Caaanım memleketimde bulamıyorum :(

20. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dün akşam dışarı çıkarken hava oldukça soğuktu ve mutfaktaki streç film aklıma geldi. Kışlık ayakkabım olmadığından yazlık spd'nin içine termal çorabı giydim. Ayakkabıyı giyip üzerine, ön orta kısma kadar 2 kat mutfak streci sardım. Rüzgarı tamamen kestiği için ayaklarımda bir üşüme olmadı. Hatta sol tarafı güzel sarmamışım, yolda spd'yi çıkarıp takınca yerinden uçtu ve sol ayağım anında üşümeye başladı. Rüzgarı kesmede oldukça etkili haliyle. Ayakkabının arka kısmı açık olduğu için de ayaktaki terleme aşırı artmadı. Streç ince olduğu için kalleri pedala takarken rahat geçiyor. Acil durum için pratik bir çözüm gibi görünüyor...