Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ayak tirnagi ölmesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Erhan_Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaslar ben haftanin en az 2 günü 90 dk kosu ve egzersiz antrenmani yapiyorum gecen aya kadar haftada 3 gündü 2 ye indirdim bu antenmanin disindada haftanin 1 günü bisikletle 90dk antrenman yapiyorum 1-2-3- 3-2-1 dakikalarinda da max nabiz interval yapiyorum. gecen ay sol ayagimdaki bas parmak yanindaki tirnagin öldügünü farkettim altinda yenisi cikiyordu ama cok ince simdi ölen tirnak koptu ve altindaki ince tirnak var.. sonra 2 hafta öncede ayni sorunun sag ayagimda oldugunu farkettim acaba nedendir.? bu arada antrenmanlardan 30 dk sonra 1.5 ölcek yani icinde net 30gr protein olan GNC vhew %100 protein tozunu 300ml yagsiz süte karistirip iciyorum..bu antrenman da yaklasik 1400 calori yakiyorum sizce aldigim protein miktari dogrumu.? tirnak ölmesinin sebebi ne olabilir.? bu konulardaki sorularima cevap verecek arkadaslara simdiden cok tesekkür ederim. :in: saygilar

gokhan erdogan bunu beğendi.
  2. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kardeşim ilk önce geçmiş olsun.Tecrübelerime ve şu ana kadar gözlemlerime dayanarak tırnak ölmesinin nedeni mantar enfeksiyonu olabilir veya başlangıcıda.Tırnağın ölmesinin sebebi ayakların ayakkabı içerisinde fazla süre havasız kalması nemlenmesi veya ıslak olarak kalması ve aşırı derece ısıya maruz kalmasından dolayı tırnak kökündeki tırnak üreten matrix hücreleri işlevini yitirerek tırnağı tutamamaktadır.Bu nedenden dolayı matrix hücreleri yeni bir tırnak üretmeye başlayacaktır.Kısa zamanda zaten yeni tırnağına tamamen kavuşacaksındır.
    Yeni çıkan tırnak ilk çıktığında ince olur ve zamanla günde ortalama büyümeleri 0,1 mm’dir.Fakat ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha geç uzarlar.
    Tırnaklarımızın bakımı içinse;

1- Tırnaklarınızı temiz ve kuru tutunuz!
    Bu tırnak altında toplanan bakteri ve diğer enfeksiyonel organizmaları uzak tutmaya yardım
    eder.
    2- Eğer ayak tırnaklarınız, kalın ve kesilmesi zor ise, onları sıcak tuzlu suda iyice ıslatınız. 5 ile 10 dk. arası %10’luk üre içeren krem uygulayın, recetesiz satılabilen bir kremdir. Her zaman uygun şekilde kesiniz.
    3- Tırnaklar düzgünce karşıdan karşıya ve hafif dairemsi (maksimum düzgünlükte) kesilmelidir. Bunun için keskin bir tırnak makası kullanın.
    4- Tırnaklarınıza şekil vermek ve şeytan tırnaklarını yok etmek için steril törpü ve aletler kullanınız.
    5- El tırnaklarını yemeyiniz.
    6- Tırnak katmanlarında mutlaka tıbbi tedavi isteyiniz!
    7- Herhangi tırnak düzensizliğinde dermatoloğunuza başvurunuz. Tırnak değişimleri ve şişmeler sizde ciddi problemin göstergesi olabilir

Sevgi ve saygılarımla.

Erhan_Yılmaz ve no_education bunu beğendi.
  3. orkun tulu

orkun tulu Forum Demirbaşı

Seviye:
    öncelikle geçmiş olsun
    bence de tırnak ölmesinin nedeni mantar enfeksiyonu olabilir bu konuyu mutlaka bir doktarunuza danışın geçenlerde piyasaya yeni çıkan ve tek uygulamada ayak mantarını geçiren bir solüsyon piyasaya verildi bu konudada doktorunuzdan yada size yakın bir eczaneden bilgi alabilirsiniz

Erhan_Yılmaz bunu beğendi.
  4. Özberk Şahin

Özberk Şahin Yeni Üye

Seviye:
    Ayak parmaklarında "tırnak batması" nın yaşanmaması için şeytan tırnaklarını olduğu gibi bırakmak gerekiyormuş. Tırnak batması için gittiğim doktor söylemişti, bilginize. :)

gokhan erdogan bunu beğendi.
  5. Erhan_Yılmaz

Erhan_Yılmaz Kıdemli Üye

Seviye:
    bilgiler icin tesekkürler :in:

Niyazi ALTUN bunu beğendi.
  6. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Rica ederim kardeşim biraz kendi tecrübelerim gerek bilimsel araştırmalara dayanan bilgileri paylaşmak istedim.Şeytan tırnağı derken onu törpülemezsek devamlı sürtünerek sağa sola dahada büyüyerek ana tırnağa zarar verir.Bunu koparıp atmak değil olay tırnaklar için özel makaslar kullanarak veya doktorluk bir durum var ise tıbbi mudahale ile gerçekleşebilecek bir olaydır bu arkadaşlar.
    Saygılarımla.

Erhan_Yılmaz bunu beğendi.