Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ayak parmaklarında uyuşma problemi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında baslanhan tarafından paylaşıldı.

1. baslanhan

baslanhan Yeni Üye

Seviye:
    yıllardır bisiklete binmiyorum. iki aydır binmeye başladım. yeni bikletimi alınca yaklaşık üç hafta oldu hergün binmeye çalışıyorum. henüz bir saat alamadım ama ilk fırsatta almak istiyorum. sorum şu ki. belli bir süre sonra ayak parmaklarımda uyuşmalar oluyor. nedeni ne olabilir. pedala yanlış basmak, bacaklarımı kasmak ya da kendimi fazla zorlamaktan olabilir mi? başlangıçta normal midir.
    kalça, sırt , bel ağrılarını saymiyorum zamanla bunlar geçer sanırım. ama ayak parmağımdaki uyuşmalar kafama takıldı sormak istedim.

tahayyül bunu beğendi.
  2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Kullandığınız ayakkabının tabanı yumuşak ise bisikletinizin pedalının baskısı ayak tabanına aynen iletilecek ve bu sayede kan dolaşımını kısmen engelleyecektir. Yada pedalınız kemiklere yada sinirlere homojen olmayan baskıdan dolayı ayak parmaklarınızda uyuşmaya yol açıyor olabilir.

Tabanı daha sert bir ayakkabı kullanmanızı öneririm. (spd olması yada olmaması önemli değil) Cam elyafından sert tabanlı ama spd olmayan ayakkabılar da mevcut. Ayrıca ayakkabınız çok dar da olmasın ve ayaklarınızı üşütmesin.

Sitede ergonomik bisiklet ayarları ile ilgili yazıları bulup okumanızı ve uygulamanızı öneririm.

baslanhan bunu beğendi.
  3. baslanhan

baslanhan Yeni Üye

Seviye:
    verdiğiniz bilgiler için teşekkürler
    Kullandığım ayakkabı normal bir spor ayakkabı. sanırım bu yüzden olabilir. SPD konusunda henüz kararsızım ve maliyeti de şimlik düşündürüyor.
    tabanı sert cam elyaf ayakkabıları yine bisiklet ürünü satan yerlerde mi bulabilirim?

4. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Evet, tabanı sert ve spd olmayan ayakkabı türleri bisiklet mağazalarında bulunuyor.
    Aslında sana şöyle bir tavsiyede de bulunabilirim.
    Şu anda mali durumun öyle bir ayakkabı almana imkan vermiyor ama ayağındaki rahatsızlık ta ciddi şekilde kafana takılıyorsa; seyyar satıcılarda satılan ucuz spor ayakkabısı alabilirsin. :eek:
    Diyeceksin ki; bu da nerden çıktı Mesut Abi?
    Ucuz spor ayakkabıların bazılarının tabanı kalitesiz kauçuktan yapıldığı için tahta gibi sert oluyorlar. Kendin satın almadan önce elinde test ederek bu sertliği görebilir ve buna göre ayakkabını seçersin..

Mali durumun müsade edince de bisiklet için spd siz ayakkabı yada spd li ayakkabı alırsın.
    Selamlar.

5. baslanhan

baslanhan Yeni Üye

Seviye:
    biraz daha dayanıp bisiklet için iyi bir ayakkabı almaya çalışayım...
    yardımların için teşekkürler.