Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Ay'a yolculuk masal mı, yalan mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu konuda video altta ,

1969 senesinde çocuktum ,merakla gün gazetesi alırdım ,ve aya iniş benim çocuksu dünyamı değiştirmişti çok etkilenmiş idim ,şimdi diyorum acaba yalanmı idi ? bu video kafamı karıştırdı şimdi ,bill kaysing 'in itirafları sarsıcı.acaba doğrumu ?

Burçin Çoban bunu beğendi.
    Son düzenleme: 2 Haziran 2015
  2. barhan

barhan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Uzaya çıkılmadı, Aya yolculuk yalan, uzay istasyonları da yok, hatta uydu antenleri de kandırmaca, uydu telefonları da yalan, gps desen o da uydurma uydu olmayınca hepsi yalan. Garmin, Strava bunlar da gavur kandırmacası...

Soner Sarihan bunu beğendi.
  3. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    baran bey ,
    starava kullanmam ,gps 'de garminde ,ama starava kullanan erkan dostum ekiptendir ,faydalı tarafı var tabi,ama genelde ben saat tutarım ,ve biraz eski kafalıyımdır, ilk gideceğim yerin haritasını goggle maps'ten kağıda elle çizerim,
    açıkçası şaşırmadım yolları,tabi gps kullananlara lafım yok,
    evet konumuz ay masalı ,resmen şüpheli bir durum var ortada .:kötü::kötü::kötü::kötü:

4. Eagle

Eagle ...flew up into the sky

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bugüne kadar içimde hep şüphe vardı, hâlâ da var. Evet var diyorum çünkü günümüzde Amerika'daki Birleşik Devletler demek yerine direkt Amerika deniliyorsa, Amerika denildiği zaman akla sadece Amerika'daki Birleşik Devletler geliyorsa, yürüttükleri bilinçaltı çalışmaların çok güçlü olduğuna, insanları nasıl ayakta uyuttuklarına delalettir işte bu olanlar. Ben bununla ilgili çoğu konuya şaşırmam ama onu da belirteyim. Neticede ABD'nin tek derdi Rusya'ya güç gösterisi yapmak. Tıpkı İkinci Dünya Savaşı'nda teslim olan bir halka atom bombası atıp da yaptıkları gibi...

Dipnot: Uzaya uydu yollamak başka, insanlı araç yollamak başka şeyler.

5. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Eagle aynen katılıyorum :harika:

6. Recep Yüce

Recep Yüce Yeni Üye

Seviye:
    Bence farklı yerden bakmak gerekiyor bu konuya. 1950 li yıllarda Rusya ilk defa atmosfer dışına çıktıktan sonra Amerika uzay çalışmalarına yaptığı yatırımları yan alanlardan zaten yeterince geri aldı. Kullandığımız internet sistemi temel olarak nasa içerisinde oluşturuldu, bunun yanında mekik çalışmalarında minimal boyuta inen transistör ile pc (kişisel bilgisayar), cebe sığan hesap makineleri gibi şeyler üretilerek günlük hayata katkıları oldu. Bunun gibi sayısız örnek varken, elli yıl sonra hala kaya parçasına ayak basıp basmadıklarını magazinsel boyut dışında tartışmanın çok anlamı yok.

Kudret Bey'in ismini görünce anlayışına sığınarak örnek içinde vermek istiyorum. Buradaki duruşumuz sanki biz Eminönü-Bakırköy arası bisiklet sürmeden "Kudret abi Kartepe zirveye çıkmamıştır ya, photoshopla bende yaparım o fotoğrafları" demek gibi geliyor. Zirveye çıkmasa bile o yola girdi, eforu sarfetti, kasları güçlendi, dayanıklılığı arttı, yüksek irtifa tecrübesi kazandı vb. küçük büyük bir dünya gelişim gösterdi. Biz ne yapıyoruz, beş kilometrelik yol gitmek için bisiklet değil minibüs kullanıyoruz (hazır hizmet alımı) ve sonrasında çekirdek çitleyerek "yok yaaa, çıkmadı zirveye" diyoruz. Biz bu muhabbeti yaparken de Kudret Bey pedal çevirmeye devam ediyor. Zirveye çıkmasa ne yazar...

gmfaruk, Reahax, taner07 ve 5 kişi daha bunu beğendi.
  7. Klasikci

Klasikci Kıdemli Üye

Adı:
    Yavuz.O.YILMAZ.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Öncelikle H.A.A.R.P Projesine bir göz atmak ve çok iyi araştırmak lazım cevap orada!

8. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Amerika değil ABD olmalı o kelime... Koskoca ve içinde bir sürü ülke barındıran Amerika kıtası ne zamandan beri sadece ABD oldu yani. Geçmişte paylaşmıştım ama yine paylaşayım. ABD, Japonya'ya saç kılı kalınlığında bir tel gönderiyor. O tel, tam 2 ton ağırlığında bir yükü kaldırabiliyor. ABD diyor ki; "Ey Japonlar. İşte bizim teknolojimiz budur". Japonlar da o teli şöyle güzelce elden geçirip, ABD'ye geri gönderiyor. Amerikalılar da "eee bu telde bir şey yok niye yolladınız ki?" diyorlar. Japonlar da bunun üzerine "büyüteçle bakın o tele" diyor ve Amerikalılar büyüteçle bakıyorlar o tele. Fakat ne görsünler? O saç kılı kalınlığında telin üstüne matkapla delik delinmiş. Amerikalılar büyük bir şaşkınlıkla ağzı açıkta kalıyor ve Japonlar da şunu söylüyor; "İşte bizim teknolojimiz de bu!.."

ABD'nin birtakım katkıları var bu bir gerçek evet ama çok fazla büyütmeye de gerek yok. @Kudret Kurtcebe abi, Amerika kıtasında Meksika, Kolombiya, Brezilya, Peru ve Kanada gibi ülkeler varken şu ABD neden bu kadar sevilir ve neden bu kadar yükseltilir onu da anlamam. Meksika dedim de canım Meksika cipsi istedi şimdi hehe. ABD'nin halkı da ilginçtir bu arada onu da yeri gelmişken söyleyeyim. Mesela ABD Vietnam'a girdi, halkının haberi bile olmadı. Yav arkadaş hadi Vietnam'dan haberin olmadı, Irak'tan da mı haberin olmadı? ABD'nin bazı şarkıcıları kliplerinde, şarkılarına Meksika ve Kolombiya kültürü teması falan eklemeye çalışır. Ah canlarım ya kıyamam size.

9. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yavuz bey ,
    çok doğru ,aslında konuyu burada çok daha genişleterek bu projeyide derinlemesine aynen kaynak gösterek burada irdeleyebiliriz .

kartal dostum,
    biliyorum ,o tel hikayesi meşhurdur, amerikan kibircileri fena bozulmuş idi .:komik::komik::komik::komik:
    bide şu otomobil ,aynen abartı oldu yahu ,henry ford amerikalı ,çok abarttılar olayı ,zati amerika demek abartılmış balon dünyası demek ,ha neyi iyi,hoolywood bazen kendi ülkesini yerden yere vurur ya bak o iyi işte .:harika::harika::harika::harika::harika:

hahahahahah
    alemsin kartal dostum,yav kızma garibim amerikan halkına ne yapsınlar ,medyanın altında ezilmekten başka ,300 kanallı tv 'lerinde, ellerinde cips 'leri ile vakit geçirecekler ,şu kanal bu kanal ,zap ta zap :komik::komik::komik::komik::komik:
    havadan para, cuk piyango ,inşallah silkinir kendine gelir amerikano insanı .:islik::islik::islik::islik::islik::islik::islik:

gmfaruk, Silmarillia ve Eagle bunu beğendi.
    Son düzenleme: 2 Haziran 2015
  10. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Kudret Kurtcebe şöyle bir bakış açısı yapalım abi. Mesela Amerika kıtası bir ördek gibidir şu şekilde;

6lufUII.jpg

Bu da demek oluyor ki, Amerika'nın beyni güneyde :D

BilalBeki, C. Yavuz, gmfaruk ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  11. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    TV yayınları yeni başlamıştı. Bu ay inişlerinden birini izlediğimi hatırlıyorum hayal meyal. Bir iki yıl sonra da TV'deki ilk yerli dizilerden biri çekildi zaten. "Eller gide aya, biz gideriz yaya" temalı. Bir ailenin istanbulda yaşadıkları mizahi bir dille anlatılıyordu. Çamurlu sokaklar, inşaattan alınan bir kalası yola atıp üzerinden geçmeler falan. Ve her fırsatta "eller giderken aya, biz ...." kalıbında bir cümle kurulurdu. Değişen? Hiç bir şey yok.

Aya sadece bir kez değil 6 kez iniş yapılmıştır.

Apollo 11, 1969, Neil Armstrong, Buzz Aldrin, Michael Collins
    Apollo 12, 1969, Charles (Pete) Conrad, Alan Bean, Richard Francis Gordon
    Apollo 14, 1971, Alan Shepard, Edgar Mitchell, Stuart Roosa
    Apollo 15, 1971, David Scott, James Irwin, Alfred Worden
    Apollo 16, 1972, John Young, Charles Duke, Thomas Mattingly
    Apollo 17, 1972, Eugene Cernan, Harrison Schmitt, Ronald Evans

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  12. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hiçbir devlet gerçekleri söylemez ki. Ona bakarsanız 11 eylül saldırılarının da bizzat ABD tarafından yapıldığını düşünüyorum.

Başka bir ülkeye savaş açabilmek için halktan destek almak gerekir. Halktan destek almak içinde, halka korku salmak gerekir. Halka korku salmak için de, kendi ülkenin vatandaşlarına saldırı düzenleyip bakın onlar yaptı demek gerekir.

gmfaruk, Ali Demir ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  13. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Antecurs yıllarca "eller gider Ay'a, biz de bilmem ne yapıyoruz" diye diye bu insanları tüketim çılgınlığının içine soktular. Bunu söylerken yine ABD ön plandaydı. İstediklerini ne güzel başarıyorlar ve hâlâ da başarmaktalar. Madem o kadar teknolojide üstünler, Plüton'a insanlı araç yollasınlar da görelim. Heee, yolluyorlar ama filmlerinde :) Ay'a insan gönderecek kadar teknolojide çağ atlayan ABD'nin şu ana kadar güneş sisteminden de çıkması gerekirdi diye düşünüyorum.

14. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:

Şu belgeseli izleyeniniz varsa yorumları merak ediyorum dogrusu,çok kafa karıstırıcı bir vidyo.

15. Antecurs

Antecurs the dark side is always with you

Adı:
    Halil TAŞ
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Eagle "Aklını" kullanmayan toplumlar kullanılmaya mahkumdur. ABD ya da bir başkası farketmez illa birilerinin maşası, çiftliği olursunuz.
    Pluton bildiğim kadarı ile gezegen sayılmıyor artık:)

Çıkmak sorun değil. Ama böyle bir görevin insanlı yapılmasının bir nedeni yok ki? Voyager 1 bile 39 yılda çıkabildi güneş sisteminden.

16. _murdoch_

_murdoch_ Aktif Üye

Adı:
    Nazmi San
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Barış TURAN zaman lazım. iş saat için çok uzun akşam aklıma gelirse izlerim. unutmam inşallah

Barış TURAN bunu beğendi.
  17. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    @_murdoch_ Daha da kafa karıştıran şey bu tip vidyolar engellenir miydi?Benzer bir iki vidyo daha var sağ tarafta

18. Eagle

Adı:
    Savaş
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Antecurs toplum olarak aklını kullanmama konusu göreceli bir konudur. Yine de "onlar ay'a gitti biz n'apıyoruz" demeyi doğru bulmuyorum. Gittiyse gitti yani bundan bize ne mesela. Zaten ABD her alanda kendini üstün göstermeye çalışıyor. Vikipedi'de Bruce LEE gibi Çinli bir aktör bile Amerikalı olarak yazıyordu bir zamanlar ama sonra komik duruma düştüklerini anlayınca zahmet edip düzeltmişlerdi ABD'liler. Plüton'u gezegen olmaktan çıkaran da onlar değil mi? :) Adamlar her şeye karar veriyor onlar nasıl söylerse öyle oluyor birtakım mevzular. Evet Voyager insansız uzay aracıdır ama Ay'a gidebilenin oralara da gidebilmesi gerekmez mi? Ay'a ayak bastık deyip gövde gösterisi yapmasını biliyorlar nasıl olsa.

19. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

dostum eagle,

gerçekten hiç dikkat etmedim ,ama çok komiğimede gitti ,valla kahkahalarla gülüyorum,ördek güneye bakıyor ,bu kıtalarda yaşayan diğer uluslar ördek değil tabi ,

Eagle bunu beğendi.
  20. eren cerciz

eren cerciz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Uzun zamandır takip ettiğim bir site var: Evrimağacı. Bilimsel makaleleri Türkçeleştirerek sunan ve kendi makalelerine espirili ve anlaşılır bir dil katan, benim bakış açıma göre efsane bir sitedir. Bilimsel konulara merakı olanların mutlaka incelemesi gerekir.

Neyse konuya dönecek olursak, aya insanlı yolculuklarla ilgili olarak "Ay'a Ayak Basma Hakkında 10 İddia ve Gerçekler" hakkında bir yazıları vardı, paylaşayım dedim:

Ay'a Ayak Basma Hakkında 10 İddia ve Gerçekler – Evrim Ağacı