Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avusturya Bisiklet Günleri...

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehirlerarası turlar' kısmında Burçak Erbil tarafından paylaşıldı.

1. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Son bir senedir iş sebebiyle Avusturya'daydım.. Eh, bu kadar zaman bisikletsiz geçirilmez diye düşünüp, aldım katlanır bir bisiklet ve onu da beraberimde götürdüm. Bunun ne kadar da yerinde bir karar olduğunu anlamam pek de uzun sürmedi. Avrupa'nın büyük bölümü gibi burası da bisikletçi için tam anlamıyla bir cennet! Ülkeyi karış karış bir baştan diğerine kapsayan, kodlanmış ve tabelalarla işaretlenmiş binlerce kilometrelik tur rotaları, kayak pisti tadında hazırlanmış MTB parkurları.. Hayal gibi!
    Bu süre zarfında yaptığım turlardan biraz fotoğraf paylaşayım dedim..
    Bulunduğum kasaba Steyr; silah fabrikasıyla ünlü. Aslında bu fabrikada geçmişte traktörden bisiklete her tür makine yapılmış, ancak günümüzde bölünerek çeşitli firmalara satılmış ve eskisine oranla çok daha küçük. Bunlar kasaba etrafında yaptığım gezintilerden fotoğraflar:

Yazın günler oldukça uzadığından sabah turları da mümkün oluyordu; saat 5.00'te gün ağarırken çıkıp 2-2.5 saat bisikletten sonra duş, kahvaltı ve 8.30'da işbaşı bir yaz klasiği olmuştu :) İşte aşağıdaki de böyle turlardan biri, yakınlardaki Kürnberg tepesine yaklaşık 600m'lik güzel bir tırmanış. Zirvedeki sisler içindeki kasaba tüyler ürpertici!

Bu fotoğraflar Klaus baraj gölüne yaptığım gezintiden. Gidiş dönüş yaklaşık 110km, kesintisiz yağmur altında geçti, ama bugüne kadar yaptığım en unutulmaz turlardan biriydi! Fotoğraflar az da olsa bunu anlatıyor:

İşte bunun gibi tabelalar tur rotalarını gösteriyor. Bütün kritik noktalarda tabela var, haritasız olarak çok rahat gidebiliyorsunuz.

Ve yakınlardaki Linz şehrine yaptığım bir turdan kareler..

Burası yol üzerindeki St. Valentin kasabasının kilisesi;

Yine yol üzerindeki Enns; ortaçağdan kalma, ülkedeki en eski kasabalardan;

Tuna Nehri ve Linz. Tuna kenarından ülkeyi baştan başa geçen R1 bisiklet yolunda yazın resmen yoğun bir trafik oluyor, kışın ise bomboş.

Bu arada tur bisikletimden de bahsetmeden olmaz ;) Dahon'u kendime göre bir miktar modifiye ettim; makul bir yokuş tırmanma kabiliyeti için aynayı 54'ten 45'e küçülttüm. Krankları 155'liklerle değiştirip, gidonu ve borusunu keserek hem alçalttım, hem de daralttım. Kilitli pedal benim için olmazsa olmaz, zaten katlanır pedallardan çok da fazla yer kaplamıyor.

Ve Linz'de kahvaltı; Weissbier + Linzertorte de burası için bir klasik oldu :)

Turlardan bu kadar.. Ama daha bitmedi, biraz da karşıma çıkan klasik bisikletlerden örneklerle devam edelim;
    Bunlar Viyana'daki bir bisikletçiden;

Yine Viyana'da bulduğum bir koleksiyoncunun ufak deposu.. Ama asıl nadide parçalar olan bisikletler burada görünmüyor, onlar aşağıdaki karanlık bir odada tutuluyor ;)

Bu fotoğraflar uzun zaman önce internet üzerinden tanıştığım bir koleksiyoncunun stüdyosundan. Sırf bu arkadaşla görüşmek için Münih'e kadar gittim. Bunlar devasa bir envanterin sadece ufak bir kısmı!

En soldaki bisiklete dikkat; bu bir "stayer bike". Bu yarış stili, velodromda motorlu bir "pacer"ın arkasında alabildiğine basmak şeklinde! Küçük ön teker ve ters ön maşa, pacer'ın hava boşluğuna daha iyi girebilmek için. Keza aşırı öndeki sele de sürücüyü mümkün olduğunca öne doğru konumlandırarak aynı amaca hizmet ediyor. Selenin en uç noktası kurallarla kısıtlı, sele ucunun kesik olmasının sebebi bu. Ayrıca bisikletin öndeki motora fazla yaklaşmasını motorun arkasındaki bir merdane sınırlıyor. Bisikletin maşası ve gidonu arasındaki bağlantı elemanı da, teker bu merdaneye çarptığında maşanın kırılmasını engelliyor.

Bu boya stili klasik bisikletler için çok aranan ve pek fazla bulunmayan bir özellik. Full krom kaplama üzerine yarı saydam boya/vernik karışımı bir kat ile bu müthiş görünüm elde ediliyor;

Dönelim Viyana sokaklarına.. Ve konuyu yine oldukça ilgi çekici bir bisikletle kapatalım; daha önce sözettiğim Steyr fabrikasından çıkan bir örnek;

Fren sistemine özellikle dikkat çekmek isterim! :)

2. Gurol Ozel

Gurol Ozel Yeni Üye

Seviye:
    Offf off mekan ayri sahane bisikletler ayri.. Cennet gibi cok sanslisin.

3. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ağzım açık bakakaldım karelere...

Zerrin_ bunu beğendi.
  4. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ruya gibi valla orda bisiklet surmenin tadi bambaska olsa gerek , bisikletler de ayri guzel gercekten fotolarda aciklayici olmus ellerinize saglik..

5. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Avusturya çok guzel bir ulke; çok guzel tur yaptiniz;tebrikler.
    Bir sey anlamadim: Turkiyeden katlanir bisiklet getirdiniz;orada bisiklet satilmiyor? bu yokus dolu ulkede MTB yada yol bisikleti daha uygun olmaz midi?

eray çalımlı ve Cem Şentin bunu beğendi.
  6. Cem Şentin

Cem Şentin Bisikletkolik

Seviye:
    Yaptığınız güzel turları ve Avusturya'dan doğa ve bisiklet manzaralarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Yalnız Frederic Abi'ye hak vermeden geçemeyeceğim. Çünkü Avusturya gibi dağlık ülkeye altınızdaki katlanır şehir bisikletinden çok dağ ve yol bisikleti daha uygun durumda.

7. Burçak Erbil

Seviye:
    Yokuş açısından sıkıntım olmadı, ama çok güzel MTB parkurları vardı, bir MTB'm olsaydı da girseydim demedim değil ;)
    Ama giderken kalacağım süre ve bisikleti bırakabileceğim bir yer olup olmayacağı kesin değildi (Çünkü arada sırada Türkiye'ye dönüyordum) Oradan bir katlanır bisiklet almayı düşündüm ama fiyatlar burayla aynıydı.
    Hem de katlanır bisikleti şimdi de kullanıyorum; tatillere vs kolayca götürebiliyorum, çok pratik ;) Başka bir bisiklet alsam orada veya burada satmaya uğraşacaktım.

8. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Oralara gitme imkanı bulsam, geri dönme imkanı aramayacağımı zannediyorum :)

9. no_education

no_education Kıdemli Üye

Seviye:
    Gerçekten kartpostal gibi fotoğraflar, hayran kalmamak elde değil. Umarım biz de böyle yerlerde bisiklet sürme şansına sahip oluruz, lakin bu imkanı Türkiye'de bulacağımızı pek sanmıyorum!..

10. Burçak Erbil

Seviye:
    Türkiye'de de böyle bir doğa yok değil, ama fark, orada bisiklet için ciddi bir organizasyon yapılmış; bisiklet yollarının yanısıra tabelalandırma ve rotaların planlanması çok güzel.

11. Burak Açıl

Burak Açıl Forum Demirbaşı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler, çok güzel resimler.

12. perizag

perizag Aktif Üye

Seviye:
    Resimler cok güzel . Ben de Viyana'da ögrenciyim . Bisikletim var fakat sizin gibi büyük turlara henüz hic cikmadim . Maksimum 15-20 km lik yerlere gidip geldim . Yazdan sonra bir yol bisikleti edinip seneye uzun yollara düsmeyi planliyorum . Belki birlikte de yolculuk yapma firsatimiz olur :)

13. Burçak Erbil

Seviye:
    Görüşmek isterdim ama malesef artık Türkiye'deyim.. :( Oradayken daha fazla vakit kaybetmeyip bisikletin keyfini çıkarmaya bakın ;) Trenle 1-2 saatlik mesafede müthiş yerler var. Benim yaptığım bir şey de bisikletle gidip trenle dönmek şeklindeydi ;)

Ama bence yol bisikleti edinirseniz, orada görebileceğiniz güzelliklerin çoğunu kaçırırsınız.. Bir kere orada çamurluksuz bir bisiklet saçmalık olur, ve de toprak yolda gidebilecek bir bisiklet lazım size. Ufak bagajlı bir randonneur oralar için en güzel seçim olur bence ;) (Rando için temel olarak drop gidonlu ve sportif geometrili bir tur bisikleti denebilir)

14. dohansen

dohansen Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Selamlar Burçak Erbil bey,

paylaşım için çok teşekkürler. harika rsimler. güzel turlar olmuş.

d.a.

15. perizag

perizag Aktif Üye

Seviye:
    Kislari camurluk takmayi düsünüyorum ama bakalim biseyler yapicaz :)
    Daha önce tanissaydik keske kismet degilmis :)

Seneye daha düzenli sekilde turlar yapmayi düsünüyorum dediginiz gibi buradayken tadini cikarmak lazim :)

16. irfancan

irfancan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Güzel fotoğraflarınız için çok teşekkürler.

17. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ben Ağustos ayında Viyana'ya bisikletimle gideceğim. Civarında bisikletle nerelere gitmemi önerirsiniz?

18. Muharrem karadağ

Muharrem karadağ Üye

Seviye:
    Bisiklet için harikulade, mükemmel bir dünya. Bir bisikletçinin alabileceğei en büyük keyfi almıssınızdır. Aldığınız keyif ben de sevindirdir.

19. Burçak Erbil

Seviye:
    Viyana bana uzak kaldığı için etrafını çok iyi bilmiyorum ama Tuna kenarına çıkıp R1 bisiklet yolunu bulursanız, o yolu takip ederek güzel yerler keşfedeceğinizi tahmin ediyorum.
    Veya bir tren yolculuğuyla Gmünden'e gidebilirsiniz, o civarın çok güzel olduğunu duydum.
    Ayrıca bisiklet sürülebilir mi bilmiyorum ama kesinlikle Hallstatt'a gidin, fünikülerle dağa çıkın derim.. İnanılmaz bir manzara! Bisikleti çıkarabiliyorsanız (ki emin değilim) güzel bir dağ sürüşü olabilir ;)

20. Tuğrul Tomba

Tuğrul Tomba Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    kesinlikle katılıyorum.

Murat Çetinkale bunu beğendi.