Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avuç içine aşırı baskı ve el uyuşması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında ozancan tarafından paylaşıldı.

1. ozancan

ozancan Üye

Seviye:
    Küçüklükten beri bisikletle haşır neşir oldum hep ama ilk kaliteli bisikletimi henüz daha yeni aldım, Corratec X-Vert Cross, 28inch hibrid bir bisiklet.

Gelelim asıl konuya. Sürüş esnasında avuç içimin gidona bastığı noktada bir süre geçince sıkıntı verici bir ağrı hissetmeye başlıyorum, ve bir süre sonra da ellerim hafif uyuşur gibi de oluyor.

Bacaklarım da falan hiçbir yorgunluk yokken ve yol almak istiyorken sırf bu ellerimde oluşan ağrı yüzünden sürüş keyfim azalıyor.

Sedonanın eldivenini de kullanıyorum. Acaba neler bu soruna yol açabilir? Kilolu olmamın bunda bir etkisi olur mu? Ya da gidonu biraz daha yükseltmek gibi birtakım ayarlarla bu sorun aşılabilir mi?

Tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.

2. apocahpto

apocahpto Kıdemli Üye

Seviye:
    bendede ilk başta ayrı şekil agrı olmuştu... zamanla geçer dediler dogru soylemişler zamanla geçti :)

3. Mümtaz Öztürk

Mümtaz Öztürk Spor Aşığı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
  4. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Silikonlu eldivenler kullanın, tutuş şeklinizi sürekli değiştirin. Barend kullanarak baskı gören kısmı genişleterek baskının dağılmasını sağlayın. Benimde ilk başlarda sol elimin küçük parmağı 2-3 gün boyunca uyuşurdu. Silikonlu eldiven ile bu sorunu hafiflettim şimdi ise son zamanlarda olmuyor ama en güzeli sürekli tutuş pozisyonunuzu değiştirmek.

bicylerace bunu beğendi.
  5. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    bicylerace bunu beğendi.
  6. melihcavas

melihcavas Üye

Seviye:
    bende de aynı sorun vardı, elciklerimi daha ergonamik olan bir ürünle değiştirdim ve uygun jelli eldiven kullandım. bu sayede sorunum baya bi azaldı. tavsiye ederim. eğer istersen sana locking comfort adlı elciği tavsiye ederim. bu eldeki uyuşukluğun dikkate alınmadığında ileride ciddi problemlere yol açabileceğini duymuştum.

7. karatren

karatren Aktif Üye

Seviye:
    bencede problemin çözümü elçik+yüksek gidon+jelli eldiven

8. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    İşaret ve orta parmağınız frenlerde tetikte olduğu için büyük ihtimalle vücut ağırlığınız Zuhal Hanım'ın diğer bir konuda koyduğu görsellerdeki "ulnar nerve" yani dirsek kemiği sinirine baskı yapıyor. Bu alan özellikle MTB kullanımında baskı görür.

Çözüm olarak o bölgede jel olan bir eldiven seçmeniz ve baskıyı yayan bir elcik seçmeniz. Bu konuda specialized'ın ürünlerini çok başarılı buluyorum. Beden geometrisi üzerindeki çalışmaları sonucu eldivenlerinde özellikle bu bölgeler jel ile desteklenmiş. Başka markalara da göz gezdirebilirsiniz.

Elcik olarak ben Ergon GX2 kullanıyorum. GP serisi daha uygun fiyatlıdır. Ancak Türkiye'de var mıdır bilemiyorum. Ben yurtdışından aldım. Ancak bu tarz elcikler başka markalarda da mevcut. Specialized'ın yukarda bir arkadaşın da belirttiği BG Locking - Comfort modeli var (en alttaki fotoğraf). Aktif Pedal'da vardır buradan sorun.

[​IMG] [​IMG]

9. ozancan

ozancan Üye

Seviye:
    Herkese çok teşekkür ediyorum,

Biraz gidonu yükselterek deneyeceğim, açılı zaten gidon ayarlanabilir kolayca.

Nightdriver bu elciklere bayıldım resmen. GP 1 chainreactions sitesinde 20Euro, alacağım sanırım.

10. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    En iyi çözümlerden ikisi:

Daha dar gidon kullanmak. MTB'lerde ve Hibridlerde kullanılan ve 60 santime bulan genişlikteki gidonlar uzun süre düz yol kullanımı için hiç uygun değiller. Çoğu insan için ideal genişlik 46-48 santimdir. Gidonunuzu daraltmayı ya da yol gidonu kullanmayı deneyebilirsiniz.

Çok alçakta duran gidonlar kullanmak. İnsanlar gidonlarını sanki Tour de France'da bisiklet kullanırmışcasına aşağı indiriyorlar. Sırtları kopuyordur herhalde diye düşünüyorum bisikletten indikten sonra. Gidonun çok ileride durması da cabası. Bu yarışçı gibi süper havalı gözüken ama sıradan bisikletçiler için ziyadesiyle gereksiz olan pozisyonda ellere aşırı yük biniyor ve ağrıya yol açıyor. Gidonunuzu seleden 4-5 cm yukarıda olacak kadar yükseltin, hala rahat edemiyorsanız daha fazla bile yükseltebilirsiniz. Aynı zamanda seleye daha yakında durmasını sağlayın. Ayarlı gidon boğazıyla gidonu yukarı kaldırırken bu geri çekme işlemini de yapmış olursunuz.

Silikonlu pofuduk yastık gibi gidon sargıları ve sargı altına koyulan parçalardan, değişik şekilli elcikler ve pahalı eldivenlerden önce gidon-sele pozisyonlarını ayarlamak lazım.

11. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    aynı sorun bende de vardı zamanla geçti sanırım kilodan ve selenin duruş şeklinden kaynaklanıyor. Sele öne doğru çok eğik ise ağırlık ister istemez ön tarafa biniyor.Bu da kollara dolayısı ile avuç içine baskıyı artırıyor.Seleyi düz bir şekle getir dene .

12. UMUT ALAÇİÇEK

UMUT ALAÇİÇEK Aktif Üye

Seviye:
    evet en iyisi kaliteli eldiven almak tutui sekillerini değiştirmek ben genelde gidunun uc kısımlarından tutarak sürüyorum

13. ercan o&o

ercan o&o Üye

Seviye:
    Ben de 28" Trek hybrid ve jelli eldiven kullanıyorum ve aynı ağrı bende de vardı. Metin Bisiklet'teki Sercan arkadaşım gidonu dikleştirip, seleyi de kızağında biraz öne doğru kaydırınca hiçbir sorun kalmadı. Gidon sele arasındaki uzaklığın fazla olması kollara aşırı yüklenme gerektiriyor, ikisini birbirine yaklaştırınca durum düzeliyor.

Selamlar, sevgiler, bisikletle kalın
    Ercan

14. philamelian

philamelian Üye

Seviye:
    Ben de Trek eldivenler kullanıyorum fakat 40km'yi bulduğum zamanlar genelde bir küçük parmağımda ve yüzük parmağımda uyuşma durumu yaşıyorum.

Specialized'ın bu seneki kataloğunu gördüğümde durum benim için biraz aydınlatıcı oldu aslında. Body Geometry logosu içeren ürünlerin teknolojisinin tanıtıldığı bölümde bu iki parmağa giden sinirler görünüyor (ulnar nerve) ve BG ürünlerinde avuç içinde bu bölgeye yapılan takviye görünüyor. Söylenilene göre bu aynı zamanda o bölgedeki basıncın daha düzenli yayılımını sağlıyormuş. Avuç içinin iç kısmının daha etli olması nedenli bu iddiaları aklıma yattı.

Resimleri konulan ve Specialized'da da benzerleri olan elcikleri firma sadece road serisinin düz gidonlu olanlarında ve globe adı altında çıkan konfora yönelik ürünlerine koymuş. MTB'lerde kullanmamış. Dinamik kullanımlara pek fazla uygun olmasa gerek keza elin hareketini kısıtlayan bir yapısı var gibi görünüyor.