Avrupa yakası sahil bisiklet yolunda bisiklet sür(eme)mek!

betaman

Üye
Tepki
4
İsim
Mustafa K.
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar ne yazık ki bu durum düzelmez halkımızın yüzde 70-80 i bu şekilde. Başkalarına saygı gösteren kesim çok çok az. En son dün normal bir yokuştan iniş yaparken araçlar trafikten dolayı bekliyor bence aracın yanından geçip gideceğim. Amcam aracını öyle bir yerde durdurmuş ki solda en az 2-3 metrelik alan boş adam gelmiş en sağa yayanın bile geçemeyeceği şekilde durmuş yanına gelip biraz sola doğru çeker misiniz aracı dedim bir yandan da telefonla konuşuyor, adam öyle bir baktı ki inip sen ne diyorsun tarzında bir saldırıda bulunacaktı telefonla konuşmasa. Sanki adama arabanı kaldır çöpe at dedik. Ne yazık ki insanlarımız böyle hep kendileri haklı hep kendileri doğru. İstanbulda bisiklet sürmek ya da kaza yapmamak hakikaten büyük bir başarı.

Scudo

Tilki

Üye
Tepki
19
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar az önce İBB Beyaz Masa'ya hem Avrupa hem de Anadolu Yakası sahilleri ile ilgili tespitlerimizi bildirdim. Sonucu bekliyorum. Geldiğinde sizlerle paylaşacağım. Naçizane düşüncem; ne kadar çok kişi bu yolu denerse, yerel yönetim üzerindeki baskı gücümüzün o kadar çok olacağı yönünde... Lütfen sizler de bir iki dakikanızı ayırıp, aynı şikayeti defalarca iletiniz. Mangalcılara laf geçmez. Uyarsak da dinlemezler. Çünkü ne yaptıklarının bilincinde olmadıkları için anlamazlar. O yüzden onlar üzerinde yaptırım gücü oluşturabilecek mercileri kazanıp harekete geçirmemiz lazım.

• Beğen
Tepkiler: Atacan

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Tilki ben de bakırköy zeytinburnu ve beyaz masaya bu videoyu gönderdim. ben ümitli değilim ama bakalım.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Mr. BlacK

Aktif Üye
Tepki
56
Mangalcılar yine iş başında :D Fon müzik de çok iyi oturmuş, iyi sabretmişsiniz o kadar kişi arasında sürerken

Tepki
17
Bisiklet
Ghost
İnsanların orada bir hafta sonu mangal yapma mutluluklarını onlara çok görmek daha doğrusu bunu küçümseyici bir şekilde eleştirmek ne kadar doğru? Bir mangal olayından bir düşünce olayına girmek, sonra o insanları bir parti etrafında toplamak, oradan bir köylü köyde kalsaydı yazık filan demek. Biliyor musunuz şuanda Türkiye bu haldeyse bunda sizin gibi düşünen insanların katkısı çok ama çok fazla.

@A.Sinan
@Gökhan BİROL
Bu iki yoruma baktığımda şu foruma gerçekten bir yaş sınırı konulmalı demiştim, bu ne hakaret bu ne küçümseme karşındaki insanları. Sonra bir de baktım ki bir arkadaşımızın yaşı babamla aynı, diğeri de profilden anladığım kadarıyla çocukluk çağı yaş sınırını doldurmuş. Ne yazık ki yaptıkları yorumlar o çok kadar çocukça ve o kadar bağnazca ki adeta sadece ben sadece ben diyor. Kendine bisiklet sever, bisiklet aşığı, bisikletçi vs vs diyen insanlar da bu yorumları gerçekten beğeniyor. Umarım bir gün gerçekten daha geniş bir perspektifle bakabilirsiniz. Şöyle örnek vereyim; oradaki insanların çoğu haftaiçi bilmem kaç saat çalışmışlardır (yüzde 90'ı da özel sektörde), büyük bir kısmı hafta sonu da bir gün çalışmıştır, yani sadece bir günlük tatilleri vardır. O bir günlük tatillerinde de mangal,piknik vs vs yapmak için dışarı çıkmışlardır ve yoğun İstanbul trafiğinde evlerine en yakın yer olarak o sahilleri seçmişlerdir. Orada mangal yakıp da Kadıköy'den, Arnavutköy'den gelen yoktur. İnsanlar sadece sizin de istediğiniz gibi evlerinden dışarı çıkıp hava almak istiyorlar ve sizin de gittiğiniz gibi yakın yerlere gidiyorlar.Yani oradaki insanlarda şöyle bir düşünce yoktur; aaa şurada bisiklet yolu varmış gidip hemen orada mangal yakalım mutlaka. Bunda insanların suçu nedir? Muhtemelen diyecekseniz ki bisikletyolunda mangal yapıyorlar. Yahu zaten belediye çimlerde mangal yakanları, yol kenarına çektiriyor oraya diktiği güvenlikçilerle, yani burada insanların suçu nedir? Bilmem ne belediyesi bilmem nereye sırf gösteriş olsun diye bisiklet yolu yapmış (hoş bisiklet yolu neye göre kime göre) siz de gidip bilmem kaç binlik goprolarınızla bilmem kaç binlik bisikletlerinizle o yol benim kavgasına tutuşuyorsunuz ve insanların yolunuzu işgal ettiğinizi söylüyorsunuz. Belediyenin sırf gösteriş olarak oralara kıytırıktan üç beş km bisiklet yolu yapması doğru da o insanların orada mangal yapmaları mı yanlış? Sanki orası hep bisiklet yoluydu da o adamlar oraya sonradan geldi. Yanlışlar üzerinden doğruları bulmaya çalıştıkça daha da yanlış yapıyorsunuz.

Öte yandan bu videoyu çeken arkadaşımızın da ne kadar kurallara uyduğu tartışılır. Bir taraftan bisiklet yolunu işgal edenlerden yakınıyor bir taraftan trafikte hareket eden, duran arabaların arasında geçerek hem kendi can güvenliğini tehlikeye atıyor hem de kaza olasılığını arttırıyor. Yani iki araba arasına üçer beşer mm aralıklarla gidersen ve Allah göstermesin sürücünün direksiyonu birazcık sağa kırması sonucunda oluşan kazada bisikletli mi suçlu şoför mü? Hem diyeceksin böyle hem yapacaksın öyle?

Normalde çok yorum yapan bir üye değilim fakat, o iki yorumu görünce iktidarın beslendiği o güruhu kendim görmüş oldum ve yorum yazmadan duramadım. Muhtemelen bu mesajdan sonra bana linç kampanyası başlayacaktır. Umarım bu mesajı gerçekten ne demek istediğimi anlayan insanlar okur, umarım birileri gerçekten ne demek istediğimi anlar. Yoksa o yorumları yapan üyelerimizden bir beklentim yok, zira diğer arkadaşlar uyarmalarına rağmen hala kendinde hak görmüşler hakaret etmeyi. Saygılarımla..

Tuzlu_Fıstık

Kendin ol Sonradan Görme olma
Tepki
1.286
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Neden burada görüntü ve rezillik buyken Anadolu Yakasında örn. Kadıköy Bostancı arası turlarda göremiyoruz görsekte yolun üstüne çöreklenmiyorlar iste bu Durum kültür farkıdır

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben bir kaç senedir mecburiyetten geçici olarak kayışdağında ikamet ediyorum ve gelecek ay buradan geldiğim yere Fenerbahçeye gidiyorum. Yazın geceleri saat 12 lere kadar davullar zurnalar çalıyor, düğünler yapılıyor, asker uğurlanıyor. gece saat 12 ye kadar evde gürültüden durmanın imkanı yok. Hasta olan varmı, yaşlı varmı, sabah işe gidecek varmı, bebek varmı kimsenin umrunda değil. Geceleri evlerde kavgalar gürültüler, çığlık atan dayak yiyen kadınlar. bangır bangır havai fişekler, kuru sıkılar. Yaşanacak gibi değil. Sahildeki mangalda bu kültürsüzlüğün bir parçası. Toplum içinde yaşıyorsan yaptığın aktivite kimseyi rahatsız etmemeli. Sahildeki mangal kokusu güzel birşeymi? Heryer leş gibi et kokuyor. Çöplerini olduğu gibi bırakıp gidiyorlar. Bu nedir? Bu insanlara herşeyi söylemek elzemdir. Almanya da kaç milyon Türk var? Zannedersem 2-3 milyon gibi onlarda orada çalışıyorlar onların mangal yapma hakları yokmu? Neden orada yapamıyorlar? Orada parkda değil evlerinin balkonunda dahi yapamazlar.
Bu insanların bu magandalığı köyden veya doğudan gelmeleriyle de alakalı birşey değil. Benim doğulu öyle komşularım, arkadaşlarım var ki pek çok üniversite prof.larından daha naif, daha anlayışlı, daha kibar insanlar.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
24 saat dolmadan 1080p seçeneği gelmiş. youtube çalışıyo :)

Csaver

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Amoeba
Anadolu yakasinda da karsilikli konulmus banklar var bisiklet yolunda.Bisiklet yolunda mangala karsiyim,ayrica mangali disarda sevmiyorum abi,tozun topragin icinde,yaparim balkonumda mis gibi rahat rahat,tercih meselesi tabi bi yerde bu son soyledigim.:)

Gjankrow

Forum Bağımlısı
Tepki
3.300
Bisiklet
Salcano
@Akın Bilgin

Akın bey sizinle aynı düşünceleri taşıyorum. Linç kampanyası başlatacak olanların gardını iyi alması lazım. Bisikletle bu kadar hemdem olmuş insanların, azıcık olsa düşünme yetilerinin ve hayata bakışlarının daha da genişlemeye başladığını düşünen biriyim ben. O vakit sizin yazdıklarınızın insanların düşüncelerinde bir anlam kazanacağını en azından soru işaretleri bırakacağını düşünüyorum.

Yüreğinize sağlık, saygılarımla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
hem insan gibi yaşamak istiyorsunuz, hem de hergün muhatap olduğunuz bir gerçeğe gözünüzü kapamayı tercih ediyorsunuz. tamam anladık, siz veya aileniz de o partiye oy veriyor. vereceksiniz elbette buna kimsenin karışmaya hakkı yok. gücü de yok. kimse de karışmasın zaten. yoksa bir 10 yıl daha mağduriyet dinler dururuz.

bu kitle yarın gidip başka bir siyasi partiye oy verse alışkanlıkları mı değişecek.. elbette hayır. gene başkalarının hakkını gasp edecek, siz hakkınızı aradığınızda üzerinize yürüyecek. Şu partili kötüdür demiyorum. Sadece bilgisiz, görgüsüz, kaba ve cahil insanların siyasi alışkanlıklarını değerlendiriyorum.

Eskiden kaliteli dindarlar vardı. Beyazıt'ta kitap bakmaya giderdik. Fatih'te gezerdik. Sakallı, namazında, ortadoğulu gibi giyinen fakat dış görünüşünün aksine, önyargılarımı yıkarcasına hoşgörülü, bilgili insanlar vardı. Şimdi kimin ne olduğu da belli değil. Herşeye siyaset, rant, çıkar karıştı. Toplum birbirine kırdırıldı.

Oy uğruna yanlışlara, haksızlıklara göz yumuluyor. Sen de sırf oy verdiğin parti aynı diye, bu insanlarla belki de hiçbir ortak noktan olmamasına rağmen, halen onları haklı çıkarmaya gayret ediyorsun. Taksim'de gösteri yasaksa, orada da mangal yasak güzel kardeşim. Taksim'deki yasağı savunup, mangalcıya haftada bir günleri var yazıktır diyorsan iki yüzlüsün.

Ben burada tespit yapıyorum. Hakaret etmiyorum. Hakaret edecek olsam "aptal bunlar", "düşük zeka seviyeleri var" gibi sözler söylerim. Haşa, hepsi cin fecir.

Bu hafta haberlerde izlemişsinizdir. Karakoçan'da çocuğa yıllar boyunca süren tecavüzü jandarma tesadüfen ortaya çıkarıyor. Zavallı çocuğa abisi, ailesi dahil birçok kişi tecavüz ediyor.
Buyurun Karakoçan'ın siyasi tercihi ortada (link) gene yüzde ile konuşuyorum. şu partiye oy veren kötüdür gibi bir ima'da bulunmuyorum. Amacım; kim kendini bu yüzdeye ait hissediyorsa, "ortada bir yanlış var, nasıl düzeltebilirim" desin istiyorum.

Video çekimi yapan arkadaş alsın eline mikrofonu, bisiklet yoluna yayılanlara siyasi tercihlerini sorsun... Netice Karakoçan ile +-5 çıkacaktır. Var mı aranızda aksini iddia eden. Video ortada. Tipler ortada. Ben hayal kurmuyorum ki. Ortada bir gerçek var. Siz de bu gerçeğin farkındasınız.

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2014/04/25/fft99_mf4304954.Jpeg

http://i.imgur.com/Sb02vAi.jpg

İstanbul siyasi haritasına bakın, bir de İstanbul'un suç haritasını aratın. Gözümün içine giren, ortada kabak gibi duran bir gerçek var yahu.

Hesapta %99'u müslüman ülkeyiz, fakat her türlü pislik bizde. Kendimi de bu işin içine katıyorum. Neticede ben de bu toplumun bir parçasıyım.

3 yıl İskandinavya'da yaşadım. Almanya'da doğdum. 23 sene İstanbul'da yaşadım. Avrupa ve Türkiye'de gitmediğim yer kalmadı. 6 tane ortadoğu ülkesi gezdim. Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Gürcistan'da bulundum. Yemin ediyorum hepsi pırlanta gibi insanlar. Şii deyip hor gördüğünüz İran halkı bile bize 80 çeker.

İşin kötüsü şimdi bir de çocuk yardımı icat ettiler. 300 lira için daha da förtletecekler. İlgisiz, sevgisiz, sokakta yetişen kaba, cahil bir nesil daha eklenecek.

kenan kaya

Üye
Tepki
7
İsim
kenan
Bisiklet
Carraro
Bisiklet için iyi kötü yolu var. Peki mangalcıların neden mangal yapabilecekleri Ocak vs gibi yerleri yok. Adam hafta boyu çalışmış hafta sonu çoluk çoçuk yeşillik mangal aktivitesi yapacak adam burda çıkmış mantıksızca milleti eleştiriyor. Sanki hiç mangal yapmıyormuş gibi.

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
Bu tip konularda netice hep aynı çıkıyor, "halk cahil eğitimsiz" vs. ama ben buna katılmıyorum. Eğitimli olduğu varsayılan kesimde de böyle karikatürik olmasa da benzer davranışlar yok değil.

Bu tip aşırılıkları önlemek için özellikle kanun ve hukukun çok iyi çalışıp, gerektiğinde ceza sistemini işletip düzenin korunması şart. Aksi halde sınırsız özgürlük yerini kaoasa bırakacaktır. Bizde eksik olan kısım bence bu, kanunlar ve sistem iyi çalışmadığı için belli aşırılıklar cezalandırılmıyor ve sanki korunur hale geliyor. Mesela geçenlerde öldürülen Fransız bisikletçinin katiline bakalım ne ceza verecekler? Devlet, toplumun her bireyinin hakkını sonuna kadar koruyacak ve bunun garantisi olacak. Yoksa kaos kaçınılmaz...

Bir de bu tip bisiklet yolu kavgaları kimseye, özellikle bisikletlilere birşey kazandırmaz. Zaten bisiklet yolunun insanların yaya olarak gezdiği dolaştığı yerlerde olması sakat. Gerçekten bisiklet yolu olacaksa yolun en sağında iki şerit ayrılır, yol da beton baba veya plastik bariyerle ayrılır, insanlar da rahatça bisiklet sürer. O yüzden takmayın, normal yoldan basıp geçip gidin :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@kenan kaya

(link) al bak 30 tane farklı mangal yapabilecek yer var. üstelik egsoz gazı solumadan. üstelik başkalarını rahatsız etmeden mangal yapılabiliyor. hepsinin altında doblosu, transiti...

denizi izlemek istiyorsa gelsin insan gibi otursun çimin üstüne, arabasını otoparka park etsin. belediye bir sürü çay bahçesi kafeterya yaptı. otursun medeni bir şekilde çaylarını içsinler. hatta ailece bisiklet kullansınlar, spor yapsınlar. bisiklet alamıyorlarsa yürüsünler. 3 metre yanında trafik kilit olmuş, binlerce arabanın egsoz dumanının içinde piknik mi yapılır.

Cem Ç

Forum Bağımlısı
Tepki
1.021
Bisiklet
Merida
@kenan kaya haftasonu mangal yapacak da araba egzosunun yanında yolun hemen yanında kaldırımı kamusal alanı parka yasak (sözde) alana aracını park edıp bısıklet yolunu kapatıp yolun yanında hem kendını hem bızı hemde yolumuzu kapatıp rahatsızlık vermesı mı lazım...

o kadar mangal alanı varken... durduklerı yer arabalarını park ettıklerı yer bısıklet yolu gırısı çıkısı yada bısıklet yolunun ustu.

yol araç trafıgının hemen yanında mangal ları ıle yolu dumana boğmaları. 50 metre yuruseler beton dumduz mangal alanı banklar var bomboş duruyor ama yok ılla yerde oturacaklar...

@Kurtuluş E. evet sahil bisiklet yolunda önümde mangalcıların bira şişeleri lastığıme çarpacak yada bir çocuk veya kadın fırlayacak dıye gırdığım stresten bısıklete stres atacağıma stres oluyorum. aksine şile yolunda otobanda emnıyet serıdınde gıderken sağ şeritten arkamdan gelen tırlar benı hiç sahil yolundakı yayalar kadar endıselendırmıyor aksıne yaşasın tır gelıyor peşine takılayımda daha hızlı gıdeyım dıye beklıyorum:D

sözde sahil yolunda ki bisiklet yolundan daha güvenli otobanlarımız istanbulda...

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
Bilmiyorum dikkat ettiniz mi, yedikule sahildeki bisiklet yolunda yerlerde minik minik civiler var. Hep merak ederdim, neden her yerde ayni civilerden diye. Sonunda cevabi buldum:
Bu efendiler mangal komurune para vermemek icin marketlerden bos meyve sebze kasalarini toplayip yakiyorlarmis.
Efendiler mangal komurune para vermeyip 3 kurus kar edecek diye biz o civilerden kacmak icin yollarda dans ediyoruz.

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@Gökhan BİROL töbe töbe yaa "minik minik civiler" yazısını minik minik civcivler olarak algıladım :krsn:

• Beğen
Tepki
17
Bisiklet
Ghost
Bu konuya son kez yazıyorum. Benim kimseyi siyasi nedenlerden dolayı savunduğum yok. Yazımı dikkatlice okursanız mangal yapan insanların çoğunluğuyla siyasi parti olarak aynı görüşte olmadığımı da çok iyi anlayacaksınız.
@Akın Bilgin
Ben olaya gerçekten farklı bir bakış açısıyla bakılmasını istedim sadece. Ülkemiz ne yazık ki, bırakın üçüncü dünyayı beşinci dünya ülkesi. Bu maalesef her alanda böyle. Bir tarafta dini duyguları istismar edilen ve kandırılan insanlar diğer tarafta onları hor gören insanlar. Hor görüldükçe daha çok istismar ediliyor, istismar edildikçe daha çok hor görülüyor. Bu böyle bir kısır döngü ve bu hep olumsuza doğru gidiyor. Siz oradaki insanlara hayvan muamelesi, aşağılayıcı şekilde köylü muamelesi yaptıkça o insanlar da, o insanların çocukları hiçbir zaman sizinle iletişim kuramayacaklardır. Bu yapılanın yanlış olduğunu belirtmek istedim.

Yine söylüyorum, ülkemizde gerçekten bisiklet yolu olduğunu düşünmüyorum. Kıytırıktan yerler, kaldırımlar, insanların yürüyüş yaptıkları yerler hiç düşünülmeden sırf ben yaptım oldu mantığıyla bisiklet yolu yapılıyor. O videodaki bisiklet yolu da öyle kıytırıktan, ben yaptım oldu mantığıyla yapılmış. Öte yandan üçbeş kmlik bisiklet yollarında bisikletinizle volta atmak, altınızdaki milyarlık bisikletlere hakarettir. Üstündeki aksesuarları, giyiminizi, kuşamınızı hiç söylemiyorum bile. Son iki üç yıldır bisiklet kullanan insan sayısında gerçekten büyük bir artış var. Ama insanların bisikleti bir gösteriş aracı olarak kullandıklarını gözlemliyorum çoğunlukla. @Yusuf Yılmazvural 'ın sitesinde şu mizahi yazısını okursanız ne demek istediğimi daha net anlayacaksınız;
Gerçekten bisiklet sürmeyi seven insanlar vay bisiklet yolumu işgal etmişler anam anam ne yapmışlar diye dert yanmıyorlar. Çünkü bisiklet yolu nedir, ne değildir iyi biliyorlar. Gerçekten bisiklet süren insanlar daha planlı, daha düzgün bisiklet yolları yapılmasını istiyorlar. Kaldırımdan, yaya yolundan bozma bisiklet yollarını bisiklet yolu olarak görmüyorlar. Bana kalırsa bisiklet yolu dediğiniz yol, araçların gittiği yollarda olur ve ek bir şerit olarak ayrılması gerekir. Nerede araçların gittiği yol varsa en sağa ek bir şeritle ana yoldan ayrılarak bisiklet yolu oraya yapılır. Böylece insanlar hem işlerine, hem okullarına, hem gitmek istediği yerlere daha güvenli bir şekilde gider ve gelirler. Ne yayaya bulaşırlar, ne piknik yapan insanları görürler. Tabi daha güzel fikirler, daha güzel projeler bu işlere gerçekten önem verildiğinde artar. (Misal metrobüslerin gittiği yol gibi ortada ayrı bir yol olması vs vs.) Bu dediklerimiz Türkiye belediyeciliğinde ne zaman olur ne zaman gerçekleşir bilmiyorum. Yanlış projelerin olduğunu kabul etmek yerine, o yanlışlar üzerinden hak iddia etmek ve hakaret etmek yanlışı daha da arttırıyor.

@belgen
Konuyu tartışırken hep farklı konulara girmişsiniz ve ön yargıyla hareket etmişsiniz. Taksim'de gösterilerin yasak olmasından ve bunu savunuyor olmamdan ben hiç bahsetmedim (Bu cümleyi bana kurduğunu düşündüğüm için buna cevap veriyorum, çünkü haftada bir günleri var diyen benim.) Aksine ben Taksim ne zaman gösterilere açılacak diye hep bir ümitle bekliyorum. Aşık Mahzuni'nin Zevzek türküsüyle çocukluğum geçti,Nazım'ın Memleketim, Büyük İnsanlık şiirlerini söyledim durdum, Cem Karaca'nın Tamirci Çırağı'yla hayaller kurdum, 1 Mayıs'ını coşkuyla söyledim. Hasret Gültekin'in Bir İnsan Ömrünü Neye Vermeli türküsüyle kendimi yokladım. Ahmet Kaya'yı söylemiyorum bile. Şimdi güzel abiciğim sence ben Taksim'in gösterilere kapalı olmasını savunuyor olabilir miyim? Hani çok öngörülüsünüz ya ondan anlarsınız.

@belgen
Şuna da hayret etmedim değil, benim oy verdiğim partiyi bile tahmin etmişsin, hatta emin olmuşsun. Yahu ben bu seçim döneminde kime oy atacağımı bilemezken sen güzel abiciğim nasıl bildin merak ettim? Kime oy atmayacağımı da biliyorum ona emin olabilirsin ;) düşündüğün partiden değilim, yanılmışsın.

Yazında konu konuyu açmış ve bazı örneklere yer vermişsin, demiştim ya biz beşinci dünya ülkesiyiz belki de. Maalesef ülkemizde devletin bilip açıklamadığı ensest ilişkiler o kadar çok ki. Bunlar sadece basına yansıyanlar o da şans eseri. Bunları ben nerden biliyorum, güneydoğuda sosyal hizmetlerde görev yapan arkadaşımın anlatımından. Baskılanmış duygular o kadar fazla ki ülkemizde. Senin dert yakındığın bu konulardan sadece sen değil ben de yakınıyorum, üzülüyorum, iğreniyorum. Ama dediğim gibi bunlar farklı konular, farklı psikolojik olaylar. Bazı tespitlerine katılmakla birlikte bunların farklı tartışma konuları ve nedenlerini olduğunu belirtmek istiyorum.

Son olarak mesajımda da belirttiğim gibi bu türküyü paylaşmak istiyorum, belki bunu dinleyenler demek istediklerimi daha iyi anlarlar. Umarım bir gün gerçekten insanlar birbirlerini daha iyi anlar..

• Beğen
Tepkiler: S.Koca ve Can Akan

gozdebobi

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Peugeot
Tepkinizi belli edin ben arabalarını o mangalmış vs çekmelerini inatla bekliyorum gerekirse tartışıyorum zaten saçma sapan cevap veriyorlar ama arkamdan gelecek olan olursa tabi bisikletli onu düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
avrupa yaka sahil yolundaki sıkıntıları bende biliyorum ,gelip dayandığımız nokta ise kültürdür,
önce bu ülkenin daha doğrusu şehirde yaşayan insanların şehirli kültürüne sahip olup olmadıklarına bakalım isterseniz
ben çok gördüm ulu orta yerde aracını park edip gidenleri, özellikle anadolu yakada bisiklet yolu üstüne ,şimdi yaz geldi yandık valla ben mecbur olmadıkça bostancı tuzla sahil yolunu asla kullanmam ,çünki tepemin tası atıyor,
milletin aklı midesinde olur ise böyle olur ,her hafta sonu yapacak iş yok ise ne yapacak bu millet çoluk çocuğu alacak hayda mangala pikniğe ,ha bisiklete felan binelim ailece diye bir dertleri zati yok,belediye çoğunluktan yana tavır koymakta malesef,
çoğunluk mangalcı o vakit sahiller dolsun taşsın ,
planlama nedir o ?
belediye anlamaz o işten ,daha doğrusu belediyeler ,bütün belediyeler adam gibi planlama yapacak bisiklet yolu olan yerlere mangalı sokmayacak ,sokacak isede bisiklet yolundan uzakta olacak ,sahiller büyük şehire aittir,anadolu yakada ve avrupa yakada var olan bisiklet yollarına ivedi çözüm getirecek büyük şehirdir,
koşu yolu ile bisiklet yolunu aynı yere yapmak isteyen büyük şehir belediyecileri ile tanışmış idik ,biz buna karşı olduğumuzu söyledik ,koşu bandı yapın dedik yaptılar eyvallahta ama yürüyüş yolu ile bisiklet yolunu bir çizgi ile ayırdılarda ne oldu ,bilse idik bunu yapacaklarını onada karşı çıkar idik,
bura avrupa değil sonuç ne oldu yaya bisiklet yolundan gitti ,bisikletli yaya yolundan ,

gerçi amsterdamda bisiklet alt yapıları çok güzelde orada kuralsızlıkta var ,kural tanımayan her ülkede vardır,
orada bisiklet yolunda mangal yapan yok gerçi ama bisikletliler sağı takip etmeyerek soldan gider ise iki bisikletli aynen çarpışır ,bisiklet yolundan gitmeyen bisikletli ,arac yoluna çıkar ise sorun yaratır,trafiği tehlikeye düşürür,gene amsterdamda yaya bisiklet yolundan yürür ise yakışık almaz ,
aşağıda sarı daire içindeki bisikletlilere dikkat edin kuralsızlar onlar,,