Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avrupa Turu İçin Yol Arkadaşı Aranıyor.

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

1. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    2009 Haziranı ile 2009 Eylül' ü arasında gerçekleştirmeyi planladığım Orta ve Güney Avrupa turu için zaman ve nakit sıkıntısı olmayacak, kendi yaşlarımda bayan yada erkek tek bir yol arkadaşı arıyorum.

İlgilenenler bana mutlaka özelden mesaj atsın.

2. alicanpek

alicanpek Aktif Üye

Seviye:
    Seneye kadar gelişmeler ve değişimler neleri gösterir bilemem ama 2009 yazında Avrupa'ya gitmeyi planlıyorum, böyle bi tur çok güzel olur. Hem yaşça hem de kafaca uygun olabileceğine inanıyorum. Tabi söz vermiyorum ama plan olarak düşüneceğim. Hazırlıklara çok öncesinden başlamalı. O açıdan şimdiden haberdar olmak iyi oldu. görüşmek üzere

3. yavuz

yavuz Aktif Üye

Seviye:
    zaman sıkıntım olmasaydı düşünürdüm..maximum 2 hafta vaktim olur

4. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Günceldir..

5. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    O zamana kadar uygun bir pedal arkadaşı bulabileceğini umuyorum...

Türkiye'den olmasa da Almanya'dan başlayıp ülke içerisinde, hatta programa göre özellikle Avusturya ve İsviçre olmak üzere komşu ülkelerde sana 1-1,5 hafta kadar memnuniyetle eşlik edebilirim... Böylece dil ve yol sorunun kalmayacaktır.

Bunun dışında planlama ve genel hazırlıkta bu ülkelerle ilgili soru ve sorunlarında seve seve yardımcı olabilirim. Tabii önce sabit bir partner bulunması ve turun kesinleşmesi gerekiyor...

Başarılar :)

6. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Tur arkadaşı aramaya şimdiden başladım ki son ana sıkıştırmayım. Elbet biri bana eşlik edecektir.

Almanya' ya gitmeyi şimdilik düşünmüyorum. Çünkü vize alımını zahmetliymiş ve şehirlerarası yollarda bisiklet sürmek için (sanırım bir tür) ehliyet istiyorlarmış.

Sponsor aramak istemediğim için turu kendi bütçemle yapmayı planlıyorum. Bu yüzden bütçem ne kadar olursa o şekilde bir uluslararası bir tur yaparım. En iyi ihtimalle; İzmit-Çeşme- (feribot)-İtalya-Fransa-İsviçre-Avusturya-Macaristan-Romanya-Bulgaristan-İzmit, en kötü ihtimalle ise Yunanistan ana karasını ve Bodrum' dan başlayıp Ege bölgemizi içine alan tam bir Ege turu yaparım. Yada en en kötü ihtimalle, İzmit-Atina yapıp trenle dönerim. Umarım nasip olur.

Yurt dışı tecrübem var ama vizeleri benim adıma başkaları aldığından vize alımıyla bizzat uğraşmadım. Pek çok ülkeyi kapsayan bir tur için vizelerle uğraşmak benim gibi bir vize tecrübesizin kafasını karıştıracak* bir şey. Sanırım turu tecrübe kazanmak adına sadece İtalya, yada sadece Yunanistan olacak şekilde ayarlarsam çok daha yerinde olur.

* Turu İtalya-Fransa-İsviçre-Avusturya-Macaristan-Romanya-Bulgaristan şeklinde yapmayı denersem vize alırken ülkelere giriş çıkış tarihlerini net olarak belirtmek ve belirttiğim tarih aralıklarına kesin uymam gerekiyor. Sağım solum belli olmadığından sanırım böyle bir tur durumunda daha çok vize masrafı ödemeyi göze alarak en geniş zaman aralığını seçerim.

Dil konusunu dert etmiyorum, derdimi anlatacak kadar İngilizcem var ama yetmediği durumlarda bile bir çaresi bulunur. İşaret dilini kullanırız artık. Genede bölge dillerini ve yollarını iyi bilen sizin gibi biriyle turlamak isterim. Yanımda GPS olacağından yol bulma sorunu sanırım pek olmayacak.

Turun olup olmayacağı, olursa nereye olacağı; aralık-ocak gibi kesinleşir.

Bu arada konu günceldir..

7. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba,
    Sadece bilgin olsun diye söylüyorum;
    Doğu Avrupa'daki ülkeleri bilmiyorum ama orta Avrupa'da (İtalya, Avusturya, Almanya, Fransa, vs. vs.) şengen sistemi olduğundan sadece bir adet vizeye ihtiyacın olur. Dolayısıyla Avusturya vizesi alırsan tam 25 ülkeye bir vizeyle girebilirsin, zira bu ülkeler arasında sınır kapısı yoktur. Ayrıca bu sene içerisinde İsviçre'de gruba katılacağından tüm batı Avrupa için sadece 1 adet vizeye ihtiyacın olacak...

Bundan dolayı zamanın da olduğundan finansal olarak ayarlayabilirsen uçak ile vizeyi aldığın ülkeye gidip turunu oradan başlatman, sonra tekrar oradan dönmen daha mantıklı olur. Böylece sadece 1 vizeye ihtiyacın olur, tüm vize parası ve zahmetinden kurtulmuş olursun...

Tabii bu tercih meselesi ama dediğim gibi önemli olan doğudaki ülkeler hariç sadece 1 vize alacak olman...

http://tr.wikipedia.org/wiki/Schengen_Antlaşması

8. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Ha bu arada, şehirler arası bisiklet sürmek için ehliyet alma durumu diye birşey yok :) Bisiklet ehliyeti diye birşey var ama o sadece 4. sınıfa kadarki çocukların alması gereken birşey...

9. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Gidiş gelişi (İtalya üzerinden) feribotla planlıyorum. Uçak yolculuğundan daha ucuz. Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.. Fikir alışverişi yapmaya devam edelim.

Beni Shengen' de düşündüren şey, varış ülkesine olan varış zamanını ayarlamak. İtalya, giriş ve çıkış noktası olacak. Birden fazla giriş ve çıkışlı bir İtalya vizesi almak sanırım yeter. 3 aylık vize aldım mı istediğim gibi hareket ederim sanırım. Önceden sorunsuz bir İtalya ve Polonya vizesi aldığımdan vize alırken sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum.

Innsbruck-Viyana ana yolu Almanya' dan geçiyor. 50 km civarılık bir mesafesi. Eğer bu tur Viyana' yı içine alırsa Almanya' da ucundan işin içine girer.

10. sevims

sevims Aktif Üye

Seviye:
    Bundan sonra Polonya vizesi almana da gerek yok, zira Polonya da 2007'den beri Schengen'de. Üç aylık bir İtalya vizesi herşeye yeter, İtalya'dan girer aynı şekilde oradan çıkarsın. Dediğim gibi sınır kapısı veya polis kontrolü gibi birşey yok.

O yol Almanya'dan geçebilir ama sınırda hep iki ülkenin izi vardır, yani Almanya'dan birşey görmezsiniz... Bir de o kadarlık mesafede sadece yol ve ağaçlar olduğunu biliyorum. Küçük kasabalar dışında yerleşim yeri olduğunu sanmıyorum... Ayrıca tur yapman için bu ülkelerde özel parkurlar vardır. 50'den 500 km'ye kadar uzun olan parkurlar bulabilirsin. Tümü bisikletler için özel yapılmış yollarda tabelalar yardımıyla genellikle otomobil trafiğinin olmadığı bisiklet yollarından geçersin, bu yollar da görülesi yerlerden geçer. Bu konu hakkında da ayrıntılı bilgi verebilirim...

11. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Schengen için başvuracağın ülkeyi "en uzun süre ikamet edeceğin ülke" olarak seçmeni tavsiye ederim baymineral.

Fikir çok güzel. 1 sene önceden tartışmaya açman yerinde olmuş. Dikkatimi çeken şey ise Haziran ayında başlanacak bir turda Yunanistan'ın çok sıcak geçeceği. Hatta tura mümkünse Bulgaristan-Romanya-Macaristan yönünde başlayıp Eylül dönemini güneye saklaman daha iyi olur gibi görünüyor.

Böyle bir tur benimde aklımda vardı. Eurovelo tarzı uluslararası bisiklet yolları Avrupa için gerçekten cezbedici. Eşlik etmeyi çok isterim, ama gelecek seneye doğru okul, para ve kondüsyon durumuma bağlı her şey. Şimdiden tebrik ederim, bol şanslar...

12. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Tur sadece Yunanistan yada İtalya' dan ibaret olursa sıcak hava ciddi olarak sıkıntı yaratır. Yunanistan' da değil ama İtalya' da özellikle turistik kentlerde şişe sular çok pahalı. Su kentlerdeki çeşmelerde de karşılanabilir ama her yerde de çeşme olmaz, dolayısıyla bütçenin bir kısmı suya gider.

En iyi seçenek feribotla Brindisi' ye gidip Roma' ya uzandıktan sonra Tiren Denizi kıyısından kuzeye çıkmak ve Doğu Fransa, İsviçre ve Batı Avusturya ve Kuzey İtalya rotasında dolaşmak ve Venedik yada Trieste' den gemiyle dönmek.

Ben bu yaz uzun bir Akdeniz turu planlıyordum ama çalışmaya karar verdiğim için vazgeçtim. Fakat seneye yazı tamamen bu tura ayıracağım (aksi bir şey çıkmadıkça). Bu yaz ve kış döneminde sürekli çalışıp biriktirebildiğim kadar para biriktireceğim.

Önceki İtalya tecrübemi İzmitli bir izci grubuyla 2005 temmuzunda yaşamıştım. Onlar turu 2004 Aralık ayında kesinleştirmişlerdi. Bende Aralık-Ocak döneminde kesinleştirip ciddi hazırlıklara başlayacağım.

Eğer birden fazla yol arkadaşı adayı çıkarsa benimle en kafa dengini seçeceğim. Yanımda en fazla bir kişi olmalı. Daha fazla kişiyle yola çıkınca anlaşmazlıklar doğuyor.

Teşekkürler..

13. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Konu güncel.

14. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Günceldir.

15. Baki Berk Kayalar

Seviye: