Avrupa Turu için ~2000 Liralık Bisiklet Tavsiyesi.

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
Önümüzdeki sene çıkmayı planladığım avrupa turu için tur bisikletine çevirdiğim sedona 731'imi satarak (Bu yaz çıktığım ege&akdeniz turu ve bisiklet&malzemeleri ile ilgili bilgiler: (link)) yeni bir bisiklet almaya karar verdim. Bisiklet için ayırdığım bütçe 2000 lira civarıdır. 28 jant bisikletin asfalt yollardaki avantajı ve daha hafif bir bisiklet, en çok ilgimi çeken odaklar.
Bu doğrultuda aklımda kalan seçenekler şöyle:

1) (link) alıp sene içinde takviyelerle tur bisikletine çevirme. (1850 lira)
+Artıları: siyahının tasarımı çok hoşuma gidiyor :), hafif, kadro kalitesi. tura çıkmadığım zamanlarda şehir içi kullanımda avantajlı
-Eksileri: vites sistemi, aktarıcıları pek üst seviye değil. ancak bu seviye de işimi görecektir.

2) (link) almak (2400 lira.) Bütçemi aşıyor ancak üzerindeki tur ekipmanları fiyat farkını makul kılıyor.
+Artıları: Üzerinde belki 400 liralık tur malzemesi var. dinamo,çamurluk,ön arka lamba, arka bagaj. tur için tasarlanmış bir bisiklet. Shimanı Deore
- Eksileri: kitlenebilir ön amortisörü var, olmasa daha iyiydi.

3) (link). (2150)
+Artıları: Tam bir tur bisikleti, tur için tasarlanmış.
-Eksileri: Çelik kadrolu olması kafamı kurcalıyor biraz. Çok zorlu yollarda gitmeyeceğimi varsayıyorum, aliminyum da işimi görecektir. Boşuna ağırlık (mı?), Öte yandan gidonun ucundaki vites sistemi şehir içi ulaşımlarda yeterince atik olacak mıdır? kafamı kurcalıyor.

Trek 7.2 Fx'i ve Merida alternatiflerini kafamı daha fazla kurcalamaması için dahil etmedim seçeneklere (öte yandan bu seçeneklere de açığım). Zira bu seviyedeki bisikletlerin hepsi iyi, herkes memnun zaten.

Aklımdaki seçenekler bunlar, bunun dışında diğer seçeneklere de açığım. Bisikleti bu yıl içerisinde alacağım kendi bisikletimi sattıktan sonra, dolayısı ile acelem yok pek. Sizin tercihleriniz neler, neler olurdu? Başka artılar eksiler belki?

Scudo

bilgin b.

Üye
Tepki
272
seneye avrupa turundan sonra bi uzak doğu turu yapmıyacağının garantisi varmı :)

bence çelik kadro tur bisikletinin olmazsa olmazıdır

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
@Bilgin, yahu zaten bi ege&akdeniz turu yapayım hevesimi alayım dedim, avrupa çıktı başıma:D sonrası ne olur bilinmez tabii.

@Burhan, trek fx 7.4'e yetiyor maksimum bütçem, onda da karbon fork varmış. ön bagaj takılamıyor bildiğim kadarıyla onlara.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
merida t2 de güzel bisiklet, sirrus sporta çok benziyor ve fiyatları da aynı ,

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Alper bey amortisörlü ve amortisörsüz her iki bisikleti de turda denemiş biriyim. Ayrıca farklı tur bisikletleri denemeyi severim. Turlarda dağ bisikleti denemişliğim de vardır.
Avrupa'nın yollarının daha düzgün olduğunu duyuyoruz, görüyoruz, biliyoruz. Dolayısıyla benim yeni bisiklet seçimim bu tur için amortisörsüz bir model olurdu. Şöyle 32 genişliğinde bir lastik oldu mu değmeyin keyfinize. :kahve:
Zaten dağ bisikletinden şehir-tur bisikletine geçeceğiniz için bence amortisörlü Specialized Crossover'i eleyin. Kaldıki sizde tur donanımları mevcutmuş ve 10.000 Mah bataryaların 50 tl'ye satıldığı günümüzde dinamo gibi donanımlara ihtiyacınız yok. Ayrıca hafif bisiklet beklentinize uymuyor. Specialized Crossover elendi.
Fuji Touring çelik kadrolu bir bisiklet. Çelik kadroyu bazıları çok sever. Deneyiminin daha farklı olduğunu söyler. Doğru olabilir, ancak ben Touring'in görünümünü beğenemiyorum. Hep sarf edilen bir söz vardır. ''Turda çelik kadroya bir şey olursa kaynak yapılabilir'' denir. Turda çelik kadroya bir şey olduğunu hiç görmedim. Olsa da ''asıl binicisinin hali nice olur'' diye düşünmekteyim. Ayrıca dropbarın ucundaki vites değiştiriciler olması gereken yerin en ucunda değil mi sizce de? Neyse zevk meselesi diyelim. Touring elendi.
Geriye Specialized Sirrus Sport kaldı. Bahsetmiş olduğunuz artıları taşıyor. Trek FX'le beraber Türkiye fiyatları şişkin kategorisindeki iki güzel bisiklet. Aynı şekilde Trek FX'le beraber fiyatına göre kadro ayrımı yapan bir firma. Alpha Gold Alüminyum / Alpha Silver Alüminyum gibi. Alın borusunu uzun bulmakla beraber Bence Specialized'in E5 kadrolu Elite modelini alın.
Ya da bütçenize uygun bir Scott SUB veya Türkiye fiyatı şişirilmeyen bir Merida Speeder alabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: modus operandi

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
@MehmetAlib, tam da benim düşündüğüm şeyleri yazmışsınız.

Geçtiğimiz turda amortisörlü dağ bisikleti kullandım, türkiye yollarında, sadece 40 dakika kadar açtım, onda da girmemem gereken bir yola girmiştim.

fuji'nin görünümünü ben de beğenemedim, viteslerin ta en uçta olması hoşuma gitmedi. ben sık sık vites değiştirmeyi seven birisiyim. kaldı ki bisikleti tur için de alacak olsam, önümüzdeki bir yıl (ve sonrnasında) şehir içinde süreceğim. sık sık vites değiştirmek demek bu. öte yandan tur için ideal bir bisiklet olacağından da şüphe duymuyorum.

bu seviyedeki kadroların (aliminyum bile olsa) kırılacağına fln ihtimal vermiyorum açıkcası. en zorlu yollara girmek gibi bir amacım da yok zaten.

merida speeder de aklımı kurcalayan bir seçenek.

şu anda geldiğim nokta: aklım fuji tur diyor, gönlüp sss.

@Mehmetali, elit kadrosunun daha iyi olduğunu söylemişlerdi aktifpedalda ancak karbon maşası işi mahfediyor açıkcası. ön bagaj da takacağım bisiklete.

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
scot subb da peşin ödemeye %30 indirim varmış bikeandoutdoor da iyice kafamı karıştırdı 1500 liraya fln geliyor. oy.

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
Scott Sub her bakımdan on numara bisiklettir. Bence o indirim oranıyla kaçırmayın. İkinci el fiyatına sıfır fiyatı. :in:
Kadrosu bir defa bütün modellerinde aynı. 6061 Alüminyum. Çift dipçiklenmiş. Ayrıca Hydroforming uygulanmış bir kadro. Bu özellik sadece üst seviye alüminyum kadrolarda görülüyor. Boyası bile kir tutmayan boya türünden.
...
Ben de sizin gibi henüz turdan yeni döndüm. :)
(link)

alper tok.

Üye
Tepki
6
İsim
Alper
Bisiklet
Sedona
@Mehmetali, ahah tura çıkmadan öne sizinle mesajlaşmıştım. sizin tura mı katılsam kendim mi gitsem diye.

scott subb aklımı çok karıştırdı açıkcası. ne de güzel sss'ye karar veriyordum:D