Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avrupa Komisyonu Çalışma Grubu'ndan...

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında Murat Çetinkale tarafından paylaşıldı.

 1. Murat Çetinkale

  Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  578
  Beğeniler:
  328
  Şehir:
  Ankara/Batıkent
  Bisiklet:
  Geotech
  Seviye:
  Avrupa Komisyonu'nda oluşturulan taşımacılıkla ilgili bir alt Komisyonun 28.03.2011'de Brüksel'de yayımladığı sonuç raporundan (Beyaz Kitap diye biliniyor) bazı maddeleri paylaşmak istedim. İşte, adamlarla aramızdaki zihniyet farkının belirgin yansımaları;

  Madde51. Yalnızca birkaç birey ve işletici tarafından kabul edildiğinde küçük bir etkiye sahip olan veya kullanışsız çözümler, yeni bir sistemin kalbinde olmaları halinde etkili olabilirler: Toplu üretim, temiz teknolojilerin maliyetini azaltabilir; toplu taşımanın sıkılığı ve güvenliği ise daha fazla kullanıcı olması durumunda artacaktır; yeterli hacimler, daha güvenilir ulaşımı sağlayan yük koridorlarını doğrulayabilir; karayolundaki daha çok bisiklet ve daha az araç bisiklet sürmeyi daha zevkli ve daha tehlikesiz hale getirecektir.

  Madde61. Kentsel alanlarda, toplu taşımacılık ile birlikte yürümek ve bisiklet sürmek, yalnızca emisyonlar değil aynı zamanda hız anlamında da genellikle en iyi alternatiflerdendir : bunlar halihazırda, 5 km’den az olan seyahatlerin büyük bölümünün yerine geçebilir. Sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ek olarak, daha iyi sağlık, daha az hava kirliliği ve gürültü emisyonları, karayolu alanına yönelik ihtiyacın az olması ve daha düşük enerji kullanımı anlamında büyük faydalar sağlamaktadırlar. Buna göre, yürüme ve bisiklet sürmenin kolaylaştırılması, kentsel hareketliliğin ve altyapı tasarımının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

  Vakit bulup devamını okudukça eklemeler yaparım. Şimdilik bu kadar.