Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avid5 Balata Değişimi

Konu, 'Frenler' kısmında gRaVeSt0nE tarafından paylaşıldı.

1. gRaVeSt0nE

gRaVeSt0nE Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle herkese Merhaba;
    Avid5'lerin balatasına ve rotarına yağ bulaştı.Balatarı değiştirmek istiyorum,Sramın sitesinden dökümanlara baktım fakat pek anlamadım.Bu balata değişimi hakkında yardımcı olursanız sevinirim. (Nerden sökülüyor,nasıl takılıyor gibi.)

İbrahimBAKAN bunu beğendi.
  2. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    Genel olarak balatalari tutan, metal bir cubuk oluyor. bu cubugu bir sekilde yerinden cikartinca balatalar da yerinden cikiyor.

http://www.sram.com/en/service/avid/view.php?catID=1&subcatID=1

Bu sayfada disk freninin tam modeline göre balatalar nasil degistirilir dökümanlar var. Buradan da bakabilirsin.

Ve bir tavsiye; her ne olursa olsun fren koluna arada rotor ya da baska bir engel yoksa asla basma. Eger arada rotor yokken fren koluna basarsan pistonlar disari oldugundan fazla cikiyor ve tekrar yerine sokmak biraz zor.

3. gRaVeSt0nE

gRaVeSt0nE Yeni Üye

Seviye:
    Linkte dökümanları inceledim fakat pek görsellik yok çat pat ingilizcemlede anlatılanı pek anlamadım

4. placan

placan Kıdemli Üye

Seviye:
    http://www.sram.com/_media/techdocs/Disc Brake Pad Install CODE.pdf

bu pdf dosyasinda nasil yapacagin yaziyor.

resimde "E" diye isaretlenmis olan klipsi 2,5'luk alyan anahtariyla yerinden cikartacaksin. bu cubugu yerinden cikarttigin zaman balatalar kendiliginden cikar zaten. yerine yenilerini takip tekrar "E" ile isaretli klipsi yerine sokup sikacaksin. o kadar.

5. gRaVeSt0nE

gRaVeSt0nE Yeni Üye

Seviye:
    Frenlerin tam modeli Avid Juicy 5

6. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    juicy 5 lerin vidayla sabitlenmemiştir. sadece bir pense çıkarmanıza yeter.

Öncelikle kaliperin altına ulaşmanız gerekiyor, bunu da ya kaliperi yerinden sökerek veya bisikleti ters çevirip tekeri çıkararak yapabilirsiniz. kaliperin altından bakınca her iki balatanın ucunda metal çıkıntılar göreceksiniz. bu çıkıntıları pense ile tutup önce yuvasından dışarı doğru (balatanın merkezine), sonra kendinize doğru çekip çıkartın, diğer balatayıda aynı şekilde çıkartın.
    Son olarak balataları ayrık tutan metal parçayı çıkarın.

Yeni aldığınız balataları da, aradaki ufak yayımsı parçayı unutmadan birbirine bastırarak kaiperin içine ittirin, burada balataların doğru yönde olmasına dikkat edin. balataların yerine oturduğunu hissettiğiniz zaman işiniz tamamlanmıştır.
    Kolay gelsin.

7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:

Bunlardan önce kaliperin üst tarafında balataların kaliperden çıkmamasını sağlayan küçük tırnaklı bir metal var. Bunu ince tornavida ile kaliperden kurtarıp küçük pense-cımbız vs ile yerinden çekmeniz gerekir. Sonra alt taraftan balataları çıkartabilirsiniz. (Birbirinden ayıran küçük metal parça çıkacaktır.Yenileri yerleştirirken de bu metali balatalar arasına yerleştirip tost gibi balataları elinizle sıkıştırıp içeri itebilirsiniz. En sonunda ilk söktüğünüz metali takmayı unutmayın.

Eklenebilecek iki husus daha önce sayın placan ın bahsettiği gibi frene rotor yokken basmamanız ve balataları sökünce rotor ve kaliperi iyice temizlemenizdir. Yeni balatalarınıza da yağ bulaşmasın.

Kolay gelsin.

8. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Ben balataları değiştirirken üstteki o parçaya hiç dokunmuyordum ve şu ana kadar hiç sorun çıkarmadı. Ama şimdi kontrol ettim gerçekten de dediğiniz gibi Avid servis pdf sinde çıkarılması gerektiği yazıyormuş.

9. gRaVeSt0nE

gRaVeSt0nE Yeni Üye

Seviye:
    Balataları değiştirdim,vakit ayırıp yardım ettiğiniz için teşekkürler :)