Avid juicy 5 piston çalışma sorunu

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
Selamlar arkadaşlar.
Avid juicy 5 fren seti kulanıyorum, ön frende pistonun biri diğerine göre daha az çalışıyor yani bir piston dışarı çıkık durumda çok hareket ederken, diğeri ona göre daha içerde ve çok daha az hareket ediyor buda fren gücünü azaltıyor ayrıca dengesizlikten dolayı ayar yapamıyorum kaliper tellere değiyor. :( Bu sorunumu nasıl çözebilirim? Yardım lütfen..

Scudo

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Balataları sök ucu kalın olan bir düz tornavida yardımıyla pistonları özenle geri ittir eşit seviyede olacak şekilde ama sonra pistonların kenarını birazcık yağla ama aşırı değil yoksa balataları takınca onlara bulaşabilir. Yağladıktan sonra fren koluna birazcık dokun ve pistonların hareket etmesini sağla sonra pistonları tekrar yerine ittir balataları tak ve göz kararı kaliperi ortalayınca kaliper vidalarını biraz sık fren kolunu güçlü bir şekilde sıktıktan sonra kaliper vidalarını tamamen sık. Sorununun bu şekilde çözüleceğini tahmin ediyorum kolay gelsin :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Alatay

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Pardon jant tellerine değdiğini yazdığınızı görmedim dediklerimi yapmadan önce jantınızı yeniden ördürmeniz lazım büyük ihtimalle.

• Beğen

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
@H.Deniz Kalaycı

Kaliper jant tellerinin hepsine değmiyor sadece bir yada iki tanesine değiyor sürtme şiddetide çok az okşayıp geçme derecesinde. Jant tarafındaki piston daha fazla çalıştığı için, ayar yapınca kaliper olması gerekenden bir yada iki mm daha sağda kalıyor.Sorunum da bundan kaynaklanıyor. Yağlama işleminden sonra düzeleceğini umuyorum.
Teşekkürler.

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
yağlama işe yaramaz. bende juicy7 kullanıyorum ve sizdeki gibi ön ve jant tarafındaki piston fazla çalışıyor. balataları söküp kaliperi komple yağın içine bile soktum :D :D ama yine jant tarafındaki fazla çalışıyo. torna vida ile kesinlikle uğraşmayın pistonları parçalarsınız. aldığınız yere gidip veya becerebilirseniz kendiniz pistonaları yer değiştirmeniz gerekmektedir. neden yer değiştirmemiz gerekiyor diye sorarsanızda aynı pistonu aynı yere takarsanız aynı sorun tekrar edebilir. diğer türlü taktınızmı hiç değilse jant tellerine sürtmez. yani kaliperi komple parçalayıp pistonları ve kaliperin bütün parçaları temizleyip özenle ince yağlarla yağlayarak geri toplanılması gerekiyor. yani balatarı sökip yağlamak hiç bi işe yharamıyo bizzat kendim saatlerce uğraştım ama olmadı. en iyisi komple açılıp geri toplanmasıdır.

• Beğen

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Yani bu avid juicy serisinin belli bir bölümü fabrikasyon hatalı demek oluyor :7:

belkide fabrikada kaliper toplanırken bir taraftaki pistonun etrafını daha az yağlıyorlar hatasız kul olmaz :D

ujur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.215
ilgili olduğunu veya fabrikasyon hata olduğunu sanmıyorum çünki belli bi kullanımdan sonra böyle oluyo. zaten istediğiniz kadar firen yağjnı değiştirin kaliperin içindeki yağ ilk günkü yağ kalıyo. yağın pistonlara gittiği yer iğne kalınlığında tünel gibi bişey pistonun arkasıda geniş kase, siz yağı değiştirdiğinizde o incecik tünelden yağ akışı olamıyor ve haliyle içerdeki yağ hep aynı kalıyo taki bisikleti ters çevirene kadar. yani en iyi bakım komple açılarak sağlanıyor. oda baya uğraştırıyor.

• Beğen

Mustafa Alatay

Aktif Üye
Tepki
40
Bisiklet
Specialized
@ujur

Desenize o zaman bayağı bir iş beni bekliyor. :7: Çok çalışmam gerekiyor çookk..
Teşekkürler..