Avid Juicy 3 Kullanan Arkadaşlar.

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
Frenlerinizden memnunmusunuz? Yani, gacırtı gucurtu, rotorlarda sürtme, fren yapınca ötme gibi problemlerle karşılaştınız mı hiç?

Deneyimleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bn street sürüyorum ve juicy 3 kullanıyorum.bnm için yeterli geliyor.eğer xc için kullanıcaksanız yeter fazla bile gelir.şuan juicy 7ye geçmeye çalışıorum.fakat frenlerin yetersiz geldiği için değil.daha güçlü frenleme istediğim için ;)

kazıma

Forum Demirbaşı
Tepki
65
arkadaşımda var bnede kullandım fren yapınca ses çıkmaz ama rotorlarda sürtme illede bazen olr

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
Temiz tuttukça böyle sorunlarla karşılaşmazsın. Juicy five kullanıyorum ve ayda 1 balataları temizliyorum(spreyle flan değil. bildiğin hafif nmli bez ile) sesleri çıkmıyor. sürtme doğru ayarlandıktan sonra ve disk yamulmadıkça olmaz zaten.
performansı iyidir ve sorunsuz çalışır. tek kusuru ağırlığı bence.

• Beğen
Tepkiler: Levent Temiz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
evet güzel bir ayar yapıldıktan sonra ne sek kalıo ne de sürtme.ayarıda abartılacak kadar zor değil.ben almadan önce bu ayar işi çok zor diyorlardıda oldukça kolaymış

Haşim Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
4.407
@abbaskara

Hmm. Bende temizliyorum ama balataları sökmeden. Bir de sizin söylediğiniz yöntemi deneyeyim.

Ayar derken? Zannediyorum Avid 3 lerde balata ayarı yok, bahsettiğiniz ayar nereye yapılıyor?

Hadi rotorum yamuk, sürtme yapıyor tamam. Peki ya, fren yapınca bu keman edası ile ötmenin sebebi nedir? Balataların temizlenmemiş olmasından mı? Başka bir sebebi yokmudur bunun?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Haşim Okyay

rotorunuza yağ değimiş olabilir.asetonla rotorunuzu ve balatalarınızı iyice temizlerseniz ses kesilir.eğer hala ses varsa balatalarınızı ince zımpara ile çok az zımparalayın.

balata ayarı için önce frenlerinizin adaptör vidasını gevşetin hangisini ayarlamak istiyorsanız gevşettikten sonra frene bir kaç kez basın. en son fren koluna basılı tutarak vidaları sıkın .eğer hala sürtme varsa ufak ufak ayarlarla sürtmeyi düzeltin ;)

ayrıca balata ayarı sadece kaliplerle yapılır.fren kolu mesafesi ise juicy 3 ve juicy 5 te fren kolunun iç tarafındaki ufak vidadan yapılır.diğer modellerde fren kolunun üstünde kırmızı bir vida vardır.bu fren kolu mesafe ayarı balata ayarını bozmaz.
not:balatalar takılı değilken frenlere basmayın.hidrolik yağı boşalıyo...

abbaskara

Aktif Üye
Tepki
154
@Haşim Okyay

Sese sebep olacak bir de balataların camlaşması geliyor aklıma. bunun sebebi balataların çok ısınarak üst yüzeyinde parlak bir tabaka oluşması. bu hem fren performansını etkiliyor hem de sese neden oluyor. bunun çözümü de ince zımpara ile balata yüzeyini zımparalamak.

Ayrıca sürtmemesi tek kriter değil. balatanın rotora paralel olarak temas etmesi gerekiyor. balatanın altından ışık tutarak her iki balatanın da rotora paralel durup durmadığına bakabilirsiniz. bu kontrolde kullanılacak Işık olarak bisiklet farları gayet başarılı.. ;)