Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avid Juicy 3 Kullanan Arkadaşlar.

Konu, 'Frenler' kısmında Haşim Okyay tarafından paylaşıldı.

1. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:
    Frenlerinizden memnunmusunuz? Yani, gacırtı gucurtu, rotorlarda sürtme, fren yapınca ötme gibi problemlerle karşılaştınız mı hiç?

Deneyimleriniz varsa, paylaşırsanız sevinirim

2. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bn street sürüyorum ve juicy 3 kullanıyorum.bnm için yeterli geliyor.eğer xc için kullanıcaksanız yeter fazla bile gelir.şuan juicy 7ye geçmeye çalışıorum.fakat frenlerin yetersiz geldiği için değil.daha güçlü frenleme istediğim için ;)

3. kazıma

kazıma Forum Demirbaşı

Seviye:
    arkadaşımda var bnede kullandım fren yapınca ses çıkmaz ama rotorlarda sürtme illede bazen olr

4. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Temiz tuttukça böyle sorunlarla karşılaşmazsın. Juicy five kullanıyorum ve ayda 1 balataları temizliyorum(spreyle flan değil. bildiğin hafif nmli bez ile) sesleri çıkmıyor. sürtme doğru ayarlandıktan sonra ve disk yamulmadıkça olmaz zaten.
    performansı iyidir ve sorunsuz çalışır. tek kusuru ağırlığı bence.

Levent Temiz bunu beğendi.
  5. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    evet güzel bir ayar yapıldıktan sonra ne sek kalıo ne de sürtme.ayarıda abartılacak kadar zor değil.ben almadan önce bu ayar işi çok zor diyorlardıda oldukça kolaymış

6. Haşim Okyay

Haşim Okyay Onursal Üye

Seviye:

Hmm. Bende temizliyorum ama balataları sökmeden. Bir de sizin söylediğiniz yöntemi deneyeyim.

Ayar derken? Zannediyorum Avid 3 lerde balata ayarı yok, bahsettiğiniz ayar nereye yapılıyor?

Hadi rotorum yamuk, sürtme yapıyor tamam. Peki ya, fren yapınca bu keman edası ile ötmenin sebebi nedir? Balataların temizlenmemiş olmasından mı? Başka bir sebebi yokmudur bunun?

7. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    rotorunuza yağ değimiş olabilir.asetonla rotorunuzu ve balatalarınızı iyice temizlerseniz ses kesilir.eğer hala ses varsa balatalarınızı ince zımpara ile çok az zımparalayın.

balata ayarı için önce frenlerinizin adaptör vidasını gevşetin hangisini ayarlamak istiyorsanız gevşettikten sonra frene bir kaç kez basın. en son fren koluna basılı tutarak vidaları sıkın .eğer hala sürtme varsa ufak ufak ayarlarla sürtmeyi düzeltin ;)

ayrıca balata ayarı sadece kaliplerle yapılır.fren kolu mesafesi ise juicy 3 ve juicy 5 te fren kolunun iç tarafındaki ufak vidadan yapılır.diğer modellerde fren kolunun üstünde kırmızı bir vida vardır.bu fren kolu mesafe ayarı balata ayarını bozmaz.
    not:balatalar takılı değilken frenlere basmayın.hidrolik yağı boşalıyo...

Haşim Okyay bunu beğendi.
  8. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Sese sebep olacak bir de balataların camlaşması geliyor aklıma. bunun sebebi balataların çok ısınarak üst yüzeyinde parlak bir tabaka oluşması. bu hem fren performansını etkiliyor hem de sese neden oluyor. bunun çözümü de ince zımpara ile balata yüzeyini zımparalamak.

Ayrıca sürtmemesi tek kriter değil. balatanın rotora paralel olarak temas etmesi gerekiyor. balatanın altından ışık tutarak her iki balatanın da rotora paralel durup durmadığına bakabilirsiniz. bu kontrolde kullanılacak Işık olarak bisiklet farları gayet başarılı.. ;)

Şerif Şentürk ve Haşim Okyay bunu beğendi.