Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avid Juicy 3 İç pistonlar dışarda balata sürtmesi

Konu, 'Frenler' kısmında cita tarafından paylaşıldı.

1. cita

cita Üye

Seviye:
    Bugün avid juicy 3 frenlerimin balatalarını değiştirmek istedim. Servise gidip uygun balataları aldım. Balataları gireceği yer çok dardı. Zar zor yeni balataları takabildik.Rotoru da balatalar arasına zar zor şıkıstırdık biraz da yağını aldık. Tekerlekler az biraz dönüyordu. Servis biraz kullan geçer açılmazsa geri gel dedi bugün yaklaşık 20 km kadar bu şekilde kullandım ama hiç bir şekilde açılma olmadı. o 20 km beni öldürdü frenler sürekli sıkılı bir şekilde gittim frenin ısınması ve balataların yenmesi de yanına çabası.
    Kendim açıp baktığım da balataları iten pistonların geriye tam oturmadığını gördüm. Ne kadar zorladıysamda pistonları geri itemedim. bu sorunu nasıl çözeriz resimleri paylaşıyorum.

yeni balataların hali

Teşekkürler

2. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    aklıma gelen ilk sorun sistemde fazla yağın olması yağ miktarını bir kez daha kontrol edin. daha fazla tecrübesi olanlar cevap verecektir..

cita bunu beğendi.
  3. coskunk

coskunk Üye

Seviye:
    evet muhtemelen sistemdeki fazla akışkandan (yağda olabilir havada) kaynaklanıyordur. bende aynı fren sistemine sahibim ve 1,5 ay once aldıgım balataları takarken hemen hemen bende de aynı sıkıntılar olmuştu. aslında en güzel yapılacak iş komple pistonları sökmek keçe ve piston yüzeylerinde biriken ve hareketini engelleyen balata tozlarını temizlemek, daha sonrada sisteme temiz bi yağ basmak. avidin teknik dökümanlarında okuduguma göre yağı senede bir yada yoğun kullanıma bağlı olarak değiştirmek gerektiğiydi. ayrıca tavsiyem pistonu içeri ittirmek için de fazla zorlamayın kenar noktalarından zarar verebilirsiniz. fren kolundaki yağ haznesinin üstündeki vidayı söküp (T10 tornavidayla) o şekilde geri ittirin. bi miktar yağ çıkabilir gerekirse takviye edersiniz. kolay gelsin..

cita bunu beğendi.
  4. KS

cita Üye

Seviye:
    Sistemin yağını değiştirmek için avid in kitinin olması lazım diğer türlü çok da sağlam olmuyormuş. Bu kiti eskişehir de bulacağımı da zannetmiyorum. Yağ vidasını açıp elimle ittirmeyi deneyeceğim bakalım olacak mı ?

5. Serkan Cinci

Serkan Cinci Yeni Üye

bnde aynı sistemden kullanıyorum bir düz tornavidayla 2 pistonu ittir içeri doğru o açılır bide balataları yerleştirken kalipere doğru koymaya bak bide onlar yerine oturunca cıt die bi ses çıkıo onun içinde balataları üstünden yerine yerleştirdikten sonra bastırmalısın buda linki yardımcı olur umarım http://www.youtube.com/watch?v=E-xe5SurfME&feature=related

6. Serkan Cinci

Serkan Cinci Yeni Üye

bide her disk fren sürter o zamanla düzelir fln diyenlerede inanma zamanla düzelir demesi balataların erimesi yani o bide diskler sürtünce çıkan sesleri bilmiolar ondan öle diolar bnde sinir oluyom

7. Serkan Cinci

Serkan Cinci Yeni Üye

yağını değiştirdikten sonra frenin ordaki vidayı sök frene yavaş yavaş basmaya başla ama sakın hızlı basayım deme yüzüne fışkırır :D biraz bastıktan sonra orda baloncukların oluştuğunu görcen baloncuklar azalana kdar devam et ama az az sık bide interneetten bak ona kaç ml yağ koycan fln ona göre şırıncayla bas içine

8. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Aynı sorunu Juicy 7 de nasıl hallettiğimi anlatayım...

İkinci el gelmişti bana, balataları çıkarmadan arada rotor yokken frene bastım, pistonlar iyice dışarı çıkıp öyle kaldı... (Amacım buydu zaten)

Sonra komple söküp, kaliperleri de ikiye ayırmıştım... Pistonların yan yüzeylerini ince zımpara ile çok aşındırmadan temizleyip sonra içeri bastım... Sistemi kapatıp tekrar yağ doldurdum bir daha sıkıntım olmadı...

Zahmetli ama kesin çözüm, bu arada avid bleed kit'im var, elinde yoksa bu işe girme... Ayrıca frenlerin yeni ise buna gerek olmamalı...

9. KS

cita Üye

Seviye:
    Türk eline çekici almadan iş yapamazmış.
    Eski ustaların söylediği bir söz ve doğruda söylemişler. http://www.youtube.com/watch?v=gUZcKNCiKYk&feature=related buradaki videoyu izledikten sonra aldım elime keseri girdim pistonlara, dedim ya olacak ya olacak, kaba kuvveti gösterince usulca yerlerine geçtiler. Sonra rahatça taktım balatalarımı da güzelce de ayarladım cillop gibi oldu :D
    Ama serviste boşalttıkları yağın eksiğini hissediyorum kendimçe uğraştım ama yinede eksik. birkaç ayarla da onu hallettim ama hala pek iyi değil.

kontrol turu attıktan sonra iç pistonlar 1-2 mm dışarda kalmışlar ama o kadar kusuru da göz ardı edeceğim

cevap yazan bütün arkadaşlara teşekkürler