Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

avid juicy 3 fren kavrama noktası ayarı??

Konu, 'Frenler' kısmında Güvenç Terzierol tarafından paylaşıldı.

1. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaslar kullandığım avid juicy 3 frenlerin kavrama noktasını nasıl ayarlaya bilirim?
    sürtme problemini halledebiliyorum ama bu kavrama noktası nasıl olcak bilmiyorum...
    kolda bi bosluk var onu gidermek istiyorum ani frenlemede zorluk çekiyorum ayrıca frenleri kitleyemiyorum fren kolu elciklere kadar geliyor...

bi yöntemi varmı?

2. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Avid J3 lerde kavrama noktası ayarı bulunmuyor.(Boşluk fazlaysa bu sistemde hava oluşundandır.) Sadece fren kollarının gidona olan mesafesini ayarlayabilirsiniz. Bunun içinde fren kolunun iç tarafında küçük bir alyanla çevrilebilecek bir vida göreceksiniz. Buradan ayarı yapabilirsiniz.

3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hidroliğiniz azalmıştır,dot 4 yada dot 5.1 hidrolik yağı alıp işi bilen bir bisikletçide ekletebilirsin.Aynı sorun bendede olmuştu çünkü.

4. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    demek istediğim fren e basınca bi 3/5 i bosa gidiyo sonrası frenleme yapıyor...
    bunu azaltmak istiyorum iste kolu gidona yaklastırma derken benimki normal duruyo o nedemek anlamadım onu açıklayabilirmisiniz? fren kolunu gidona yaklastırma...

5. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sistemde hava olmasından kaynaklanıyor sizin probleminiz.

Söylediğim ayar ise fren kolunun açıklığını ayarlar.

6. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    anladım...
    burdaki servis shimano frenlerden anlıyo avid den anlamıyor...
    bunu kendim yapabilirmiyim acaba???

7. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
  8. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    eğer fren kolu elciklere değecek kadar yaklaşıyorsa sistemde hava vardır. kackar bisiklete yakınsan oraya gidebilirsin. onlar halleder.

9. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    el becerime güvenirim yani demonte şeyleri montelemek yada bu tarz mekanik şeyleri kurcalamak ve sonra eskisi gibi bırakmak faln çok yaptğım seydir:D

dediğinizi okudum ki kolay gözüküyor ancak bu anlattığınız shimano ben avid kullanıyorum o yüzden biraz bi tereddütte kaldım...
    ilk defa kullanıyorum hidrolik o yüzden biraz bi çekiniyorum bu tarz şeylerden... eğer avid içinde böyleyse yani kullanan arkadaslar da böyledir diyosa yaparım ya:D:D

10. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    İçerde kalabilecek havayı tam olarak alabilmenin yolu bleed kit gibi bir sistem kullanmak ya da yağı üstten koyup alttan akmasını sağlamaktır.

Bleed kit ile sistem kapalı kalmaya devam ettiğinden içeri ekstra hava kaçırma şnsı yok, ayrıca şırıngayla çektirme yaparak da küçük kabarcıkları da almak mümkün. Söylediğiniz şekilde bisikleti birkaç günlük nadasa bırakma gibi ekstra işler yapmanıza gerek kalmaz ve etrafı yağa bulamazsınız.

Ekstradan eklemek gerekirse Dot yağlar donanım üzerindeki marka model yazıları gibi yazıları çıkarırlar. Havlu vs sarıp yağı emdirirseniz ya da yağı üzerine sızdırırsanız fonksiyonellik adına bişey getirmese de bu görselliklerden vazgeçmeniz gerekir.

Yağ değişimi ve hava alma gibi işleri kendim yaptığım için tecrübeyle konuşuyorum.

Tercih sizin.

11. Güvenç Terzierol

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tech.Türk@
    Avid'in iç yapısına dair bir çizim varsa Shimano ile kıyaslayabiliriz ya da birazdan birisi çıkar da "Tek'in anlattıkları Avid için de uygundur"

yanlış anlamayın sizin bilginize veya söylediklerinize laf etmek haddim deil..
    ancak anlayıcağınızı biliyorum su anda bisiklete bisi olsa benim için acıyo:D:D
    bisiklet çiziklerle doldu bisiklete bakamıyorum bile:D o yüzden belirtmek istedim:):)

12. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadasın dedıgıne katılıyorum.Fren kablonda %100 boşluk var. Bunun için gidip bisikletçiye dolduracaksın. Orada da yok ise başka ilden 1 teneke alıp atıcaksın kenarıya . Belli mi olur yarın öbür gün ihtiyac duyarsın ;)