Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avid elixirmi magura martamı

Konu, 'Frenler' kısmında aykut52 tarafından paylaşıldı.

1. aykut52

aykut52 Forum Demirbaşı

Seviye:
    yakında topliyacagım bisiklet icin fren konusunda bu iki modelde kararsız kaldım.ikisininde alüminyum kollu modelini dusunuyorum.elixirin turkiye satıs fiyatı 425 euro.martanın alüminyum kollu modelinin fiyatını bulamadım daha dogrusu turkiyede alüminyum kollu modele rastlamadım.elixirin 160mmlik rotorlarla agırlıgı on arka 750gr civarı.martanın ise agırlıgı 710gr.benim icin aradaki bu 40gr onemli degil.fren performansı olarak yedek parca bulunabilirligi olarak kullanan veya denemis olan arkadaslardan yorumlarını nedenleri ile birlikte yazmalarını rica ediyorum.
    arkadaslar bu iki modeli lutfen marka fanatikligi yapmadan degerlendirin.ben avid kullanıyorum cok iyi gibi yorumlar lutfen yazmayın.:in:

2. İsaAlp

İsaAlp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Ben her iki freni de kullanmadım, fakat bunlar hakkında biraz bilgim var onları paylaşayım.

Öncelikle avid elixirler, eski juicy serisine göre daha büyük pistonlar kullandığı için daha güçlü frenler, marthaya göre de güç konusunda daha iyi olduğunu varsayabiliriz. Marthalar sadece xc için önerilmesine rağmen, elixirler am ve fr içinde kullanılabiliyor.
    Modülasyon olarak okuduğum yorumlarda ikiside başarılı bulunuyor genellikle.

Magura, frenleri için 5 yıllık sızdırmama garantisi verdiği halde, internetteki forumlarda marthalarla ilgili yağ sızdırma problemleri veriliyor genellikle.
    Ayrıca marthalarda uzun inişlerde fading problemi olduğu biliniyor.

Elixirlerin bir artısı da martha da olmayan pad contact point adjustment (yani fren kolunun padleri harekete geçireceği açının ayarlanabilmesi) olması. Yalnız bu özellik CR modelinde var.

Her iki frenin de Türkiye'de distribütörü olmasına rağmen, yedek parça bulmakta sorun çekebilirsiniz. Genellikle Türkiye'deki distribütörler ürünlerine fazlaca güvendikleri için olsa gerek yedek parça ithal etmeye pek gerek görmüyorlar.

Son olarak eğer hafifseniz veya bisikleti yumuşak kullanan bir biniciyseniz ve sadece XC tarzı kullanıyorsanız Martha tercih edilebilir. Fakat bence elixir daha ağır basıyor, eğer birkaç gramı dert etmezseniz. Ayrıca ingilizceniz varsa mtbr.com dan yorumları okuyabilirsiniz, bu şekilde daha iyi bir karara varabilirsiniz çünkü şu anda Türkiye'de elixir veya martha kullanan kişiler bir elin parmaklarını geçmez.

3. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Marta'yı hiç kullanmadım ama Avid juicy 7 ile ufak tefek tecrübelerim oldu. Avid lerin sorunsuz çalıştıkları söylenir genellikle ve buna katılmamak pek mümkün değil. İsaAlp'in yorumu bence çok başarılı. Yabancı forumlarda Elixir'lerin Juicy lere göre %15-20 oranında daha fazla güç sunduğunu okumuştum. Elixir'in R ve CR olmak üzere iki modeli var ve R'nin fiyatı yabancı alışveriş sitelerinde oldukça uygun görünüyor, senin bahsettiğin bu modelse burada cidden pahalı. Magura'da bu işin öncülerinden birisi tabiki ama gram değil de sorunsuzluk arıyorsan Avid biraz daha iyi olabilir.

aykut52 bunu beğendi.
  4. nightdriver

nightdriver Aktif Üye

Seviye:
    Parça sorunu yaşamayacağınız tek marka shimano olurdu herhalde.
    O kadar Avid kullanılmasına ve distribütörü olmasına rağmen parça diye birşey yok. Eskiden Avid BB5 mekanik kullanıyordum. Setin kaybolması en muhtemel parçası diskleri kaliperlere iten metal parça gelmiyormuş. Ben de yeni topladığım bisiklet için Hayes Stroker Carbon aldım. Her türlü parça internette, ebay'de var.

Avid Elixir CR
    http://www.bikeradar.com/mtb/gear/c...rake-systems/product/elixir-cr-brake-09-33857

Magura Marta
    http://www.bikeradar.com/mtb/gear/category/components/disc-brake-systems/product/marta-10025

Bu yorumlar belki yardımcı olur. Hayes Stroker serisine de bakabilirsiniz. Mtbr forumunda uzun süre konuları okuyarak ve yorumlara göre aldım. Çok sağlam ve güçlü frenler.

http://www.bikeradar.com/gear/category/components/disc-brake-systems/product/stroker-trail-v7--31074

Ayrıca o paraları burada vermek insanın içini acıtmıyor mu? Ebay olmadı Chainreactioncycle'dan alın 5 günde elinizde olur... 425 EUR dediğiniz 560 USD yapar. Ben 270 USD'ye aldım yazık paranıza...