Avid Elixir serisi yağ basmak/havasını almak

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
İyi günler arkadaşlar. Elimden geldiğince avid elixir frenlere nasıl yağ basıp havasını alınacağını anlattım. Şırınga setini (link) aldım. İyi seyirler ;)

Her türlü geri bildirime açığım :) bu geri bildirimler doğrultusunda yeni videolar çekeceğim.

Scudo

cpt.erhan

Daimi Üye
Tepki
200
İsim
Erhan
Bisiklet
Specialized
Öncelikle bu yararlı paylaşım için teşekkürler. Ufak da olsa bir düzeltme yapmak istiyorum affınıza sığınarak. Fren kolu kısmına daha az miktarda yağ koyarsanız sistem içerisindeki eski yağın tamamen boşalıp yerine yeni yağ konmasını sağlarsınız. Ayrıca eldiven ve gözlük kullanımı bu işlemde önemli. Lütfen bu işlemi yaparken yanınızda sabunlu su bulundurun.
·Önemli terkipleri (Güvenlik bilgi formundan alıntıdır-MSDS)
H302 Yutulması halinde zararlıdır.
H318 Ciddi göz hasarına yol açar.
H361d Doğmamış çocukta hasara yol açma şüphesi var.
H373 Uzun süreli veya tekrarlı maruzkalma sonucu organlarda hasara yol açabilir.
R22 Yutulması halinde zararlıdır. R41 Gözde ciddi hasar riski.
R63 Doğmamış çocuğa zarar verme olası riski.

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@cpt.erhan Dot yağların ciltten emilimi oldukça fazladır. Ayrıca aşındırıcı olduğu için ciltte bir çok soruna yol açmaktadır. Bir iki seferden bir şey olmaz diyip güvenliği asla bırakmamak lazım. Kısa vadede kimse hissetmez ama uzun vadede ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Düzeltme için çok teşekkür ederim :)

Malzeme güvenlik bilgi forumu (link). İsteyen arkadaşlar detaylı inceleyebilir.

sdtbsr

Üye
Tepki
53
Bisiklet
Sedona
Tam benim ihtiyacım olacak bir How to videosu olmuş. Ellerinize sağlık.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: Xoqo

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@sdtbsr Rica ederim. Her türlü soru için ulaşabilirsin :)

• Beğen
Tepkiler: sdtbsr

pcmnyk

Üye
Tepki
25
@ihsan onur şener merhaba güzel anlatmıssın kullandığın dolum kitini nerden satın aldın link atabilirmisin elinde fazla varsa satabilirmisin bana

kallone

Daimi Üye
Tepki
493
İsim
Merida
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ihsan onur şener Merhaba, çok güzel bir konu olmuş. Sizin videonuza bakarak bende bleed yaptım, arka fren harika oldu yalnız ön frende bir problemim var. Şırıngaları kol ve kalipere taktığımda birbirlerine yağ aktaramıyorum, koldaki bişey transeferi engelliyor. Koldaki şırıngayı sökip kaliperden yağ bassam dahi şırınga ilerlemiyor. Fren kolunu sıksam serbest bıraksam vs. durum değişmiyor. Bunu nasıl çözebilirim? teşekkür ederim.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
Videoda ki kadar kolay olmuyor o iş çok sıkıntılı bir sistem bu avid elixir çok karışık zahmetli shimano çok daha kolay ve uzun ömürlü

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@kallone Kolun serbest olduğuna emin ol, gerekirse kolu içteki vida ile dışarı doğru çek.