Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avid elixir 1 Hava Yaptı

Konu, 'Frenler' kısmında Seyithan Dündar tarafından paylaşıldı.

1. Seyithan Dündar

Seyithan Dündar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. konuyu forum içinde baya araştırdım da benimkine benzer sorun göremediğimden başlık açtım.
    Bugün avid elixir 1 frenler takılı olan bisikletimle iniş yapmak için bir yamacı tırmanıyorduk. yalnız yamaç bisikletle çıkılmayacak kadar dikti ve bisiklet elimizde çıkarken bile zorlandık.
    zirveye ulaşıp inişe geçeceğimizde koltuğu indirdim. pedalların birini kilitledim ve refleks olarak frenleri sıkıp bıraktım. yalnız ön fren baya hava yapmıştı.
    ben de bisikletimde buna alışkın olduğum için az zıplattım ve fren kolunu pompaladım frenler tekrar sertleşti. bende bunun üzerine inişe geçtim
    inerken frene tekrar elimi attım ama fren yine boşalmıştı ve o heyecanla pompalayarak tekrar zar zor bisikleti durdurdum kendimi attım bisikletin üstünden. aşağı kadar tekrar elimde indirdim.
    şimdi anladığım kadarıyla frenler hava yapmış. ancak bu daha önce başıma geldiğinde frenleri pompaladığımda düzelmişti.
    bu sefer frenleri pompalıyorum baya uzun süre gittikçe sertleşiyor tutmaya başlıyor ama frenleri saldığım saniye de tekrar hava yapmış gibi oluyor ve fren kolları elciğe kadar geldiği halde ön tekerler fren yok gibi dönüyor.
    acaba frenlerimin tam sorunu ne ? ve de hayati tehlikesi var mı :)

2. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    frenlerin evet hava almış ve anlattıklarının hepsi buna bağlı olarak gerçekleşmiş.gel gelelim sorunun nedenine :bana sorarsan bunun bir çok nedeni olabilir aşırı nem ,daha önceden sistemde olan hava vs vs çözüm ise alıcakksın bleed kiti basıcaksın yağı.yada işten anlayan bi bisikletçi varsa ona götür.

alt seviye frenlerde böyle şeyler olabiliyor kendimden biliyorum.şuan 12 .hidroliğimi kullanıyorumda.

3. ydogas

ydogas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Aynı sorun bendede var benim fren kolu elciğe değiyor sık bırak yapınca düzeliyor gibi ama bir müddet sonra aynı, hava yaptı herhalde.
    fren havası alma videolarını seyrettim kendim yapabilirim sanırım. bu bleed kiti nerden ucuza bulabiliriz ve de dot yağı ?

4. Gökberk Kabacı

Gökberk Kabacı Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    dot yağ akaryakıt istasyonlarında bulunabilir fakat bleed kit 70-80 lira civarında satılıyor ve her bisikletçide bulunmuyor.

5. Seyithan Dündar

Seyithan Dündar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    benim asıl merak ettiğim neden bi anda boşaldığı.. çünkü tepeyi tırmanırken sıkıntı yoktu inişe geçerken birden boşaldı

6. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sanırım benim frenlerde de hava sorunu var.Bisikletçiye götürsem ne kadar tutar bilen var mı?

7. ydogas

ydogas Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Ben Antalya'da sordum 20-30 TL arasında fiyat veriyorlar avidin kitini bulabilsem kendim yapmak istiyorum devamlı lazım olacak gibi. Fren havası alma ile ilgili videolar mevcut yapılabilir gibi.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  8. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ya ben bu "dandik hidrolik fren sorunları"nı anlamıyorum ya işi bilip bilmeyen herkes konuşuyor ? Bizim arkadaş M446 kullanıyor 2011-2012 serisi daha tık demedi fren ? Hem de birlikte çok tırmanıp iniş yaptık bisikletle...

Ya V fren değil ki bu basit bişey olsun. Hidrolik fren ne kadar kötü olabilir ki o kadar mühendislik çalışmaları felan...

9. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Acilen frenlerinin bakımını yaptır. İnişte farkedip tekrar çalışır hale getirebilmen kısmetin. Çok büyük kaza geçirebilirdin, hâlâ riski var bu haliyle. Aklın ve vaktin varken bakıma götürürsün, yoksa kıymık bile batsa eline bir anlamı kalmaz...

10. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar bu sorun bende de var maalesef,
    Garantiye girmiyor mu ki bu durum servis para alsın ?

11. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kullanıcı hatası deyip mutlaka para alırlar...

12. Seyithan Dündar

Seyithan Dündar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bisikleti şimdilik kullanmayı bıraktım başka bi bisiklet kullanıyorum. yarın bi arkadaşımla beraber dolum yapacaz eğer sorun çözülürse kullanmaya devam edecem

13. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Sistemde yırtık kesik vs. yoksa ve siz açmak için herhangi bir müdahalede bulunmamışsanız garanti kapsamındadır hidrolik sistem. Ben kendi frenlerimin ücretsiz bakımını garanti kapsamında yaptırdım...

14. Seyithan Dündar

Seyithan Dündar Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    keşke bunu daha önce okusaydım bisikletimin garantisi devam ediyor ya