Avid disk ve shimano disk

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
fotoğrafta görülen renkli çemberlerin gösterdiği bağlantı noktalarında milimin milimde milimi kadar oynama payı oluştu. bu milimlik oynama tekerde çok bariz belli oluyor.

asfaltte her ne kadar arka tekeri kaydırmasam da toprak zeminde arka freni kullandığımda tekere tellere çok baskı yaptığını hissediyorum.

şöyleki; arka teker oynama mesafesince frenleme boyunca ileri geri vuruyor gibi oluyor kendini.

avid bulamadığım için bende shimano rotor alıp taktım bu sefer de arka fren tutmuyor o_O

bi kaç gün kullanım süresine göre yeni rotor kendine gelip tutmaya başlıyor mu.
canlı canlı kullanıp deneyen var mı.

s-l1600.jpg

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz Rotor senin işaretlediğin yerde değil, siyah centerlock bağlantı kısmında oynuyor. Tüm centerlock rotorlarda az da olsa oynama oluyor. Zaman içinde artıyor. Yapacak birşey yok. Ya göbek ya da rotor kısmı aşınıyor. 6 vida rotorların gözünü seveyim :)

Yeni taktığın rotor ikinci el mi? Çok da iyi bir rotor değil. Ama zamanla biraz daha alışır diye düşünüyorum.

F

Ferhat Fırat

Misafir
6 vida sistemi esasen daha kullanışlı. Şimdiye kadar hiç oynama yaptığına şahit olmadım. Sökmesi takması da daha kolay. Bir tork uçlu tornavida yetiyor. Göbek tercihini bir dahaki sefere bu yönde yapmanı öneririm

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bende center lock geçsem mi diye düşünüyordum bu konu gördüm 6 vidali ile center lock arasinda ki fark anlamis değilim
Takipte kalayim ben gene

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@BF Okuru sentır lok bağlantı kısmında sıkıntı yok aslında. çok milim de olsa benim işaretlediğim yerlerde oynama var. yeni aldığım da sıfır aldım 2. el değil. ince zımpara yapcam hafta sonu.

@Ferhat Fırat centerlock diskler daha güzel taaam mı :D

@maboc ikiside aynı işte fren yapıyorsun. ince detaylara takılmaya gerek yok. kimi 6 vida iyi der kimi centerlock iyi der.
ikisininde kendine göre güzellikleri var. google biladerde " centerlock vs 6 bolt " diye aratırsan farkları gösteren siteler falan çıkıyor.

F

Ferhat Fırat

Misafir
Fren performansı açısından bir farkları yok elbette. Mesele işin estetiği de değil. 6 vidanın iyi yönleri her duruma uyabiliyor. Örneğin; Benim iki jant setim var. biri DT Swiss X1600 (Arazi setim) Diğeri Cross max slr (yol setim) İkisi de hazır halde. Hangi tip kullanım yapacaksam o seti takıyorum. İki seti de taktıktan sonra fren ayarı yapmamak için kaliperi sabitleyip jantları ona göre ayarlamam gerekti. DT swiss'e göre ayar yaptığımda slr setin rotorları sürtme yaptı. Tekrar söktüm. Altına 1 mm rotor pulu taktim.Şimdi iki jant seti de tak çalıştır oldu. Centerlock olsaydı bu pek mümkün olmazdı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz google amcaya cok sordum bir aciklayici bir cevap alamadim arkadas centerlock var bende 6vidali

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@maboc 6 vidalı center lock nasıl oluyor yav :eek:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@chnkrmz arkadas da center lock var yazacaktim bana sende centerlock geç diyor jant setini centerlock uyumlu al diyor

chnkrmz

Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
@maboc hee anladım. valla bende hiç 6 vidalı kullanmadım diske geçtiğimden beri centerlock kullandım. 6 vidalı yolda vidası düşer mi düşmes mi bilmiyorum hiç