Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

avid bb7, fren kolu, fren teli

Konu, 'Frenler' kısmında Bülent ERTUĞRUL tarafından paylaşıldı.

1. Bülent ERTUĞRUL

Bülent ERTUĞRUL Yeni Üye

Seviye:
    merhaba,
    arkadaşlar mekanik disk frenim shimano br-m415 ti, hiç memnun değildim,yeniledim.
    avid bb7 aldım , öncelikle ön sipariş ettim, denemek için. Performansını merak ediyorum.
    Öncelikle merak ettiğim nokta, benim vites-fren kolu acera. Sizce bunları elden çıkarıp , avid speed dial sl yada fr5 serisi bir fren kolu alıp onun yanına da alivio vites kollarından almaya değer mi. Bir de fren teli olarak gene avid in full metal jacket diye bi modelini buldum, hatırı sayılır bir fiyatı var. Yabancı sitelerde bb7 lerle bunların kullanımı tavsiye edilmiş, amma ve lakin review'larda takılmasının zor ve bir sürü alet ve edavat gerektirdiğinden bahsedilmiş. Bunları kullanan ya da bunlarla ilgili bilgisi olan varsa , lütfen beni bilgilendirirse memnun olurum. Şimdiden teşekkürler...

2. beyazıt akan

beyazıt akan Üye

Seviye:
    Yukarıda yazmış olduğun parcaları kullanman tabi ki fren performansını etkiler ,özellikle de fren kablosu . Montajı cok basit youtube'de videosu bile vardı .

Bülent ERTUĞRUL bunu beğendi.
  3. Bülent ERTUĞRUL

Bülent ERTUĞRUL Yeni Üye

Seviye:
    etkiliyodur tabiiki de,
    demek istediğim bütün kolları falan değiştirmeye değer mi.
    demek istediğim o...
    bir de youtube a baktım, orada normal fren telini anlatıyor sonunda
    ben özel bir tel olan avid in full metal jacket ından bahsediyorum.
    teşekkürler

4. beyazıt akan

beyazıt akan Üye

Seviye:
    Bunun yerine i' link Aligator kullanabilrsin, montajda bı zorluk ile karsılasmazsın .Sanırım dıs kablonun cok sert oluşundan dolayı avid'in dış kablo kısaltmasında zorluk çıkıyordur.Aligator da bu sotun yok çunki zaten birsuru iç içe geçen küçük parçalardan oluşuyor.

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Alligator dış kabloları kullanması şiddetle tavsiye ederim kendim bb7 ve FR5 kollarla kullandım ayrıca sattığım kişide halen kullanmakta memnun kalırsın...

6. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle BB7'ler müthiş frenlerdir. Avid fr5 kollarla da fren performansı farkedecektir. Ben digit7 frenlerle kullanmıştım zamanında. Fr5'lere göre ayar vidası var ve bu fren gücünü arttırabiliyor. Tavsiye ederim.

Ben de BB7'yi Alivio kollarla kullandıktan sonra Avid kollara geçmiş ve fren gücündeki bariz artışa şaşırmıştım.

7. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    Peki arkadaşlar benim de size bir sorum olacak ben de kendime yeni bir bisiklet toplamak istiyorum ve fren olarak da Avid Single Digit 5 V fren ve FR 5 fren kolu kullanmak istiyorum ama kafamda bazı soru işaretleri var internette biraz araştırdım ama fazla bilgi bulamadım, şuan bisikletimde altus vites-fren kolu ve acera v fren kullanıyorum acaba avid v fren ve fren kollarını alırsam fren performansı eskisine göre nasıl olur hissedilir derecede bir performans artışı olur mu? Şimdiden teşekkürler.

8. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Single Dİgit bacakları hiç kullanmadım ama; FR5 kollar farkedecektir. Sırf performans olarak değil, ergonomik olarak da daha rahat edeceğin kesin.

Ayrıca çoğumuzun bildiği gibi fren performansı, pabuçlar, jantlar, maşa, akord ayarı, kablo ve telin mesafesi-temizliği, fren kolunun açıklığı, gidondaki konumu ve tabi ki iyi bir pabuç ayarına da bağlı. Hatırlatmak istedim.:in:

Bazen fren kolları gidonda çok dışta kalıyor, bu da "kuvvet X kuvvet kolu" durumundan dolayı uyguladığımız fren gücünü bir miktar azaltıyor. Yani fren kollarının dış kısımlarından kuvvet uygularsak fren gücümüz de fazla olur.

Bülent ERTUĞRUL ve Okan Bozkurt bunu beğendi.
  9. Bülent ERTUĞRUL

Bülent ERTUĞRUL Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar, son olarak
    peki digit 7 mı , fr5 mi
    ikisi arasından hangisini tercih etmeliyim

10. Onur Kula

Onur Kula Bisikletkolik

Adı:
    Onur Kula
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Digit 7'de fren gücünü (tel gerdirme mesafesi ile) ayarlayan bir ayar vidası var. Bence fonksyonel bir ayar. Bunun dışında diğer parçalarının çoğu ortak galiba.

Uç şartlarda kullanmıyorsan bisikleti, ikisinden istediğini al derim ben. Memnun kalırsın.:in:

11. Kir-pi

Kir-pi Biyomedikal Enginar

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Ben single digit sl bacaklar ile fr5 kolları kullanıyorum.üstünde avid rw2 papuclar var.Frenleme performansı eski frenlerime göre(Alivio bacaklar,kollar ve deore papuclar) baya farketti tek sorunu bu rw2 papuclar çok çabuk bitiyor.Ayrıca fr5 kollar çok güzel gayet ergonomik bir fren kolu.avid single digit 7 alabiliyorsanız onu tavsiye ederim.Zamanında imkanım olsa onu alırdım

Okan Bozkurt bunu beğendi.