Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Avea, Turkcell Ve Vodafone Kullananlar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Nedret Günaydın tarafından paylaşıldı.

1. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    AVEA, TURKCELL VE VODAFONE KULLANANLAR
    Telefonunuzdan hemen ##002# tuşlayın ve YES (arama) tuşuna basınız. (ekranınıza "Aktarma iptal edildi" diye bir yazı gelecek) Böylece yönlendirmeyi kaldırın. Yoksa size ulaşamayan herkesten bir kontör düşecek... Ve bunu AVEA, TURKCELL ve VODAFONE kullanan herkese gönderin. Göndermezseniz siz aradığınızda da sizden de kontör düşecek. Eğer aradığınız kişinin telefonu da telesekreter ayarlı ise, dinlediğiniz 1 saniyelik "aradığınız kişiye ulaşılamıyor" mesajı için bir normal arama karşılığı ücretlendiriliyorsunuz !!!
    İşin garip olan kısmı bu değil aslında. Normal AVEA, TURKCELL ve VODAFONE hatlarında "Default" (fabrika çıkışı) olarak ayarlı bir telesekreter yokken, herkeste bu telesekreter otomatik olarak ayarlı geliyor!!! Yani sizin hiçbir şeyden haberiniz yokken, çaktırmadan sizden intikamını alıyor. Arkadaşınızı aradığınız ve ulaşamadınız mı? Hemen 1.5 kontör . İki dakika sonra yine mi ulaşamadınız bir 1,5 kontör daha...

Ne uyanıkça değil mi? İşin daha da kötüsü kimsenin böyle bir uygulamadan haberi yok, herkes diğer operatörlerde olduğu gibi aranılan telesekreterin bedava olmasını bekliyor. Ne de olsa paralı olan bir uygulama otomatik olarak ayarlı gelmez yanılıyor muyum?
    Bu olayı iptal ettirmek ise daha da bir trajik komik; AVEA, TURKCELL ve VODAFONE' u arıyorsunuz, durumu anlatıyor ve 'uyanık' olduğunuzu
    gösteriyorsunuz, onlar da size AVEA, TURKCELL ve VODAFONE hatlı telefonunuzdan ##002# ' tuşlamanız durumunda Tele-sekreterin kaldırılabileceğini anlatıyorlar.

arkadaşlar mesaj bana mail olarak geldi.doğruluğunu bilmiyorum denedim bir şeyler oldu ama fikri olan varsa paylaşalım.

2. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Guzel ve Ayni zamanda onemli bir konu olmus. Tskler

3. otec

otec Forum Bağımlısı

Seviye:
    bedava kornör! bedava melodi, oyun! vs. vs..
    bana gelen mailler genelde böyle oluyo. bu da onlardan biridir bence.

4. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    bilemiyorum bende knt düşmüyo,belki benim telefon fabrikadan ayarsız gelmiştir.

5. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    bilgi için tşkrlr

6. aurora79

aurora79 Kıdemli Üye

Seviye:
    Türkiyedeki GSM operatörlerinde "Unreachable" yani ulaşılamıyor mesajı "Ring Tone" modunda olduğu için bu tür bi uygulama olamaz.. (Telesekreter yönlendirmesi hariç!!! - Telesekreter yönlendirmesinde sistem, sesinizi kaydetmeye başladığı için size ücret yazar)

Ancak, Aradığınız numara yurt dışında ise, yani yurtdışındaki bir gsm operatörüne ait bir numarayı arıyorsanız, ve aradığınız numara "unreachable" konumda ise butürlü kontur düşme olayı olabilir.. Bunun nedeni kullandığınız operatörün yurt dışı aramalarında güvenlik mekanızması olarak VAD (Voice Activity Dedection) operasyonunun açık tutmasından dolayı.. Yani; karşı taraftaki hatun "aradığınız kişi...." derken VAD devreye giriyor ve sanki karşı taraf telefonu açmış gibi sayaç işlemeye başlıyor.

Tabi bu herzman geçerli değil, yurtdışındaki bazı operatörlerde geçerli.. Bunun nedenide insan kulağının duymadığı bir gsm sinyali olan "Answer Code" un ülkeden ülkeye farklılık göstermesi. Yani karşı taraf cevap verse bile bazen konturunuz düşmez.. Bunu engellemek amacı ile VAD sistemi geliştirilmiş.. Ama görüleceği üzere bazen kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Gönderilen mail biraz asparagas gibi geldi nikocum :D :D Ama yinede paylaşım için teşekkürler :in:

Saygılar...

Sinto ve Nedret Günaydın bunu beğendi.
  7. fatihgüven

fatihgüven Onursal Üye

Seviye:
    o bahsedilen olay şudur..
    eskiden:
    "Aradığınız kişiye şu an ulaşılamıyor lütfen daha sonra tekrar deneyiniz-the person you have called can not to reach at the moment, please try again later" olan mesaj

şimdi:
    "Sinyal sesinden sonra mesajınızı bırakabilirsiniz" oldu ve sinyal sesinden sonra sesli msj bırakabiliyoruz ve karşıdaki telefonu açınca ona sesli mesajınız var diye msj geliyor, orada yazan numarayı arayıp mesajımızı dinleyebiliyor

biz mesaj bırakırsak tabiki kontor gidiyor ama hemen kapatırsak:D sorun yok...

-bunların hepsi trcell için geçerli diğer operatörleri bilemem-

8. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    teşekkürler deniz,
    öff amma rahatladım yaw zaten yoluna yoluna kaz'ı bile geçtik insan huylanıyor artık ;)

aurora79 bunu beğendi.