Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

avcılıkla ilgilenen varmı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Abdullah Hakkı tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    arkadaşlar aramızda balıkçılık veya atıcılık yapan kimse varmı acaba?

ben ikisinide yapıyorum. genelde olta-kıyı avcılığı ve tarla kuşları avcılığı yapıyorum. fakat ikisindede kendime kota koyarım. balık için 4 kuşlar için 6 dan fazla avlanmam. ve özellikle üreme mevsimlerinde kesinlikle avlanmam. ve açgözlü bilinçsiz canavarlardan nefret ederim:boese157:

genelde avcılık benim için sebeptir. biraz yabani hayvanlarımız var dağlarda. öyle ha deyince çıkılmıyor. özellikle tilki ve domuz çok.

peki aramızda amatör veya profesyonel manada avcılar varmı?

ha bu arada biri 2.10 diğeri 2.30 oltam var. genelde sinek iğne kullanırım(yanlış hatırlamıyorsam 2 ve 3 numara olacak). kullandığım misinanın çapını unuttum ama 12 kg a kadar dayanabilen misina kullanıyorum. başlangıç seviyesi lyra 3 tane makaram var.

martin şoksuz 8+1 av tüfeğim var. 5 numara(yani 32 lik) 12 çaplı kuş mermisi kullanıyorum. ekstaradan yanlış hatırlamıyorsam 4 numara şok var. ördek ve kaz avlamak için. fakat daha ördek avlayacak bi zamana denk gelemedim.

Ve avda olmazsa olmazlarım var:D. orjinal kamuflajlı bayağı kalın pantolonum, kalın ve sağlam bir çeşit iplekten yapılmış bir kemer, tek parça çizmelerim, bej rengi bir şapka, yeşil bir t-shirt veya yeşil bir kazak, savage 8 cm av bıçağı, başka bir alman markası(yazılışı çok zor ve hatırlamıyorum:D) 8 cm av bıçağı, hava durumuna göre kolsuz bir av yeleği, fosfor çubuğu ve her bakkalda bulabileceğiniz, her zaman dolu olan saydam bir çakmak:D.

Nuri Kongur ve Machoo bunu beğendi.
  2. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    MESELA BEN...evet hem bsikletçiyim hem avcı av karşıtları yok değil ama bilinçli yapılan avcılığın katliamla bi ilgisi yoktur.ençok kızdığım şey ise acılık bir spordur denmesi ...:boese157: hayır arkadaşım avcılık bir spor değildir ...illaki spor yapmak istiyorsan git koş yürü... ne bileym yani ..av eti ailein et ihtiyacını karşılamak için yada misafirine bir ikramda bulunmak için bir hayvanı avlayarak temin edebiirsin bunun dışında bir hayvana kıymak elbette canilik...elbette koruma amaçlı yapılan avcılıklarda var mesela domuz ki ekili alanlara büyük zarar verir tilki çakal kurt vs. gibi yani günümüzdeki zevki ve keyfi zengin avcılığı yok tezkere al yok vize yaptır yok avlanma pulu al yani hepsi birer rant aracı eee benim köylü mehmet ağam pul almadan bir keklik vurdu (akşam misafire yemeklik) hemen bohçacı ilan edildi .niye çünkü parası yok bizim tıkırı yerinde tezkereli a pullu kardeşimde göğsünü gere gere vay şurada 10 keklik vurdu yoğ şurada 50 bıldırcın avladım afrikada fil vurdum (yahu acıyorum o fil vuranlara öbür tarafta o fil o hortumu ile kimbilir neler yapacak :eek: )işte benim pulum var tezkerem var diye doluluk tan kaplumbağa sırtı gibi olmuş cebini göstere kasıla işte TÜKİYEde avcılık böle olmalı şöle yapılmalı die caka satıyo tv de sana yazıklar olsun avcılığn yüz karası herif ...önemli olan avcılığn vicdani tarafı gerçekten bu hayvanın etine bugün ihtiyacım varmı diye ... haydi rasgele

Abdullah Hakkı ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  3. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bilinçli avcılık???
    Keyif için başka bir canlının hayatını elinden alma hakkını size kim veriyor?
    Bu dünyanın, bu doğanın ve tüm bu canlıların siz çok kıymetli insan ırkı için özel olarak yaratılmış olduğunu söyleyen öğretileriniz mi?
    İstediğimi evcilleştiririm, istediğimi avlarım, istediğimi hayvanat bahçesine koyar seyrederim... Ne istersem yaparım. Çünkü bu medeniyeti ben kurdum, güç bende. Üstüne de en özel varlık olduğum yalanına kendimi inandırdım. Artık canım ne isterse yaparım! Karşı durabilen beri gelsin.

basar bunu beğendi.
  4. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    arkadaşım ben öyle bişey dedimmi? neden konuyu hemen evirip çevirip laf salatası olsun diye ortalığa veriyorsunuz? tamam o zaman hadi herşeyi serbest bırakıp elimizi eteğimizi çekelim. bütün inekler, koyunlar, atlar, eşekler, keçiler ve aklına gelebilecek bütün çiftlik hayvanlarını salalım. yetiştirdiğimiz tarlalara zehir atmayalım. neden biz o küçük kurtcukların rızkına el koyuyoruz? bırakalım herşeyi. et yemeyelim o zaman. o canlı kuzuların keçilerin koyunların ne günahı varda onları boğazlayıp yiyoruz? hemde büyük bi iştahla... onun derisinden yapılmış ayakkabıları ceketleri ballandıra ballandıra giymesini biliyoruz. giyilmesin arkadaşım o zaman kimse hayvanlardan elde edilen bişeyi kullanmasın. madem hayvanat bahçelerine karşısın git başvur belediyene. bıraksınlar hayvanları doğaya. zaten beton blokları arasında beton olmuş çocuklar tavuk ve horozu ayırt edemez hale gelsin. inekten korksun. topla halkın elindeki bütün av tüfeklerini. bi çobanın sürüsünün arasına kurt girdiğinde hiçbişey yapmasın. doğanın dengesi(!) değilmi bu. bırak tüm sürüyü boğsun canı isterse bi tanesini biraz parçalayıp yesin geri kalanını bıraksın.değilmi?

ben senin söylediğin hiçbir sınıfa girmiyorum arkadaşım. senin zevk için yaptığın şeylerden öyle doğaya zarar veren şeyler çıkartılırki nutkun uçar. çevrecilikmi? ben senden daha çevreciyim. bir insan avlanıyor diye canavar değildir olamaz. gerçek bir avcı doğayı korumayı bir çevreciden daha iyi bilir. hiçbişey değilse pire için yorgan yakıp ortalığı velveleye vermez. herşey doğanın dengesiyle alakalı arkadaşım. her sene kuruluşlar o sene üreyen hayvan sayısını uzmanlara inceletir. eğer bir hayvan fazla derecede üremişse ne kadarının fazla olduğu bulunur. o fazla olan sayı bildirilir ve ona göre tezkereler çıkarılır. eline tüfeği alan oltayı serpmeyi alan hurra diye doğaya inerse zaten ortalıkta hayvanda kalmaz insanda.

insanlar birçok şeyi araştırmadan kulaktan dolmalarla bilinçsizce konuşuyor(sözüm meclisten dışarı). avcılık canavarlıktır diyolar. gülerim be. sırf üzerinde gül desenine benzeyen bi desen olduğu için yeni doğan bir kuzuyu 2 günlük olmadan derisi için kesiyorlar. derisi için tilkinin belli yerlerde soyu kurudu be. insanlar değişiklik olsun bir hafta sonunu doğada geçirelim dedi ve gitti 6-7 tane bıldırcın veya 4-5 ördek vurdu diye yaygara çıkıyor denmiyen kalmıyor. neymiş efendim avcılık doğanın dengesini bozarmış. asıl doğanın dengesini bozan sensin. o varlıklar insanlar onlardan aşırıya kaçmadan faydalansın diye yaratılmış.

ha bide şöyle bişey var. bazı tanımlayamadığım, hiçbir sınıfa sokamadığım yaratıklar var. bir ava çıkmaya 50-60 tane kuş vuran. işte bunları insan sınıfına dahil koymuyorum. bu insanlar dünyanın en açgözlü, en düşünemeyen en aşağılık canlılardır. dinamitle balık avlayanlar. onlar zaten allahından bulsun. işte bu yaratıkların kamplara toplanıp insanlık dersi verilmesi gerekir.

uff amma dolmuşum:D. gatila bunların çoğunu üzerine alınma. ben genel olarak gelen tepkilere karşı yazdım. gerçekten çok bilinçsiz insanlar var. benim sıktığım mermiden çıkan barutun yanık dumanının havayı kirlettiğini söyleyen birisi vardı. ve bunu bana bir jipin içinde şöförlük yaparken söyledi. sadece dedimki bu arabanın kilometrede doğaya saldığı gaz ve kurşun miktarını öğren gel. kusura bakmayın gerçekten ama bu tip insanlarla karşılaşıyorum ve bu beni çıldırtıyor. gatila senin nasıl düşündüğünü bilmiyorum ve tanımıyorum seni. gerçek ve gerçekten sende dolmuş birisine benziyorsun. umarım herkes daha çok öğrenir, daha çok araştırır ve bir uzlaşmaya varılabilir. yukarıdada dediğim gibi eğer bu sınıflardan birine girmiyorsan kesinlikle üzerine alınma gatila. gene dediğim gibi sadece çok doluyum.

iyi forumlar

Machoo ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  5. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    gatila ve abdullah, gördüğüm kadarıyla ikinizde keyif avcılığına karşısınız. ama atışma çok hoş olmuş :) . machoo, o filin hortumu konusunda sana sonuna kadar hak veriyorum :D.
    bende olta balıkçılığının ucundan tutuyorum, ve trollere aşırı gıcık oluyorum...

Machoo, cedrick41 ve Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  6. Ayberk Türk

Ayberk Türk Forum Demirbaşı

Seviye:
    bende antalyada iken av ve doga sporlarına iyeydim enişstem porfossional avciydi genellikle kemer gibi beldelerde koylere inen domuzları kacırmak ve yaban kecisi avlamak :)

Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  7. Furkan DURU

Furkan DURU Forum Bağımlısı

Seviye:
    Balık , Domuz avcılık güzel ve zevklidir . ( Birbirini yaralamadıgın süreçte :) )
    Bu işi bilen kişilerle cıkarsan cok zevk alırsın .. ;)

Machoo ve Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  8. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    kesinlikle haklısın. özellikle domuz avı çok büyük tecrübe, plan ve dikkat istiyormuş:D. daha çıkamadım domuz avına. fakat söylenene göre en az 3 veya 4 kişi olmak gerekiyormuş. çünkü yaralı domuz bir aslandan daha tehlikeli olabiliyormuş. ve bir domuz en az 3 mermide düşüyormuş. hayatta en çok istediğim şeylerden birisi domuz vurmak. bizim arkadaşın birisi vurmuştu ak-47 ile(babası korucu ve dağda bir evleri var). resimleri vardı. o durumda o tüfekle 6 mermi vücuduna giren ve o halde 500 metre kaçmayı başarmış. çok tehlikeli bir hayvan aslında. işin inceliklerini öğrenmeden çıkmamak lazım. bikeresindede domuz dişi getirmişti başka bir tanıdık. bıçak gibi bişeydi. onunla saldırdığını düşünüyorum ama .... vazgeçtim düşünmüyorum :D evet varmı başka ilgilenen ?

9. bellamy

bellamy Üye

Seviye:
    ben de ara sıra balığa giderim. çoğu zaman eli boş dönsem de:D aldığım zamanlar da oluyor. biriktirip ziyafet çekiyorum. genelde çipura alıyorum. kendim tuttuğumdan mıdır nedir ayıptır söylemesi tadı çok lezzetli oluyor.:D

10. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    kendi tuttuğun balıktan daha lezzetli bişey varsa kendi tuttuğun daha büyük bir balıktır:10: :sigaraici :D güzel bir balıkçı daha çıktı :D yokmu başka :D

11. Machoo

Machoo Kıdemli Üye

Seviye:
    evt arkadaşlar benim 1 adet domuz vurmuşluğum var.tatile gitmiştim köyüme...büyüklerimiz bu hayvanın verdiği zararlar sonucunda sürek avına karar vermişti. neyse ava çıktık ...iz sürürücü abilerimiz izlerden hayvanın olduğu ormancığı tespit etti ve avcı postasını uygun yerlere konumlandırdılar.ve baş köpeği (lider ) ize saldılar 5 dakika sonra sanki kıyamet koptu.. köpeklerin şiddetli ve sürekli havlamaları ardarda patlayan tüfekler bir hengamenin koptuğunu haykırıyordu... karşı tepedeki abim hayvanı görmüş.''hazır ol ''dedi.pompalı tüfeğimi atış için hazırladım.ardından domuz karşı tepedeki abimizle benim bulunduğum tepenin arasındaki vadiden geçerken ikimiz ateş açtık.çok dayanıklı hayvan olduğu için bir türlü düşmedi.son bir ümitle iyice nişan alıp tetiğe bastım ve hayvan olduğu yere düştü.sonra haberleşip toplandık beni tebrik ettiler ..sonra biraz daha dolanıp eve döndük müthiş bir deneyim oldu benim için avcılıkta sabır dikkat ve büyükler itaat önemli ki o kişiler bu konuda uzmanlaşmış olduklarından sözleri sonucun iyi olması için çok önemli rasgele avcılar

Abdullah Hakkı ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  12. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    özellikle kafasına veya göğsüne gelmedikten sonra fazla etkilemiyor domuzları. sırtında 5 parmak kalınlığında yağ tabakası varmış. deriside çok kalınmış. yani dediğim gibi kafa veya göğsüne vurmak lazım. bir video da izlediğimde 4 tane mermi göğsüne girmişti ve domuz hala hareket ediyordu. hayretler içinde kaldım.

13. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:

1000. mesajımı güzel bir fotoğrafla süsleyeyim bari :D konu canlansın:D biraz yan durdum çünkü dengede durmak biraz zordu resim çekilirken(tek başımaydım yere koydum makinayı)

Machoo ve Faruk ÇUBUKCU bunu beğendi.
  14. Faruk ÇUBUKCU

Faruk ÇUBUKCU Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben de av yapmak istiyorum ama fazla imkanım yok. Bende de bir tane 5.5mm havalı tüfek var alttan kurma :) Yanlış hatırlamıyorsam MAK'ın (Merkez Av Komisyonu) kararına göre havalı tüfekle avlanmak yasak. Ben de hedef çalışayım diye Sille'nin tepelerine çıkmıştım bir keresinde. Reklam gibi olmasın bir dizi çekiliyor oralarda. Neyse böyle tek başımayım ve sessiz bir ortam. Takriben 35-40 metre ileride bir su şişesi ile hedef çalışmıştım. Gerçekten çok güzel anlardı benim için. O saçmanın sekip de "biuuvv" :) diye ses çıkartmasını falan özledim yani. Haftaya da köe gideceğim bir mani çıkmazsa. Orada da çalışmayı düşünüyorum.

15. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    umarım istediğin imkanlara kavuşup bilinçli bir avcı olursun.

16. Ayberk Türk

Seviye:
    domuz avına enistemle beraber cıkarız hatta size enistemden kaptıgım kadar bir kac tiyo vereyim zekşce tiyolar genelde domuz avında toplu avlanmada iz takibi yapılır 3 gun boyunca domuzlar hergun o saatte belli bolgelerden haftalık yada gunluk gecer bosa beklemenin alemi yok enisteme gore pille calısan dijital saatlerden 1 adet alıyoruz ipin bir tarafını agaca baglıyoruz oteki tarafını pile doluyoruz domuz ipe takılıyor pili dıusuruyor saat duruyor kontrole gittigimizzde saat kacta gectigini anlıyoruz avcılıkla ilgili sorularınız olursan konuyu takip ediyorum yardımcı olabildigim kadar yardım etmeye calısırım profosyonel avcı olabilmek icin cok fazla okuyup enistemle bol bol ava gidiyorum hayırlı aksamlar ...

17. Ayberk Türk

Seviye:

dostum elindeki tüfek biraz ilginc ne avına gitmistin ... :D fotografta da güzel cıkmıssın ..

Abdullah Hakkı bunu beğendi.
  18. Abdullah Hakkı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    8+1 martin. aslında mermi koyduğumuz yer biraz uzun. dikkat ettiysen namnudan 3-4 cm kadar kısa. o yüzden ilginç bir görünümü var. kuş avlamak için gitmiştim. o yüzden şok yok tüfeğin üzerinde. şok varken daha bi ilginç duruyo:D ormanlık araziye giderken tüfeğin namnusunun uzun olması dezavantaj oluyor. zaten en fazla 30 metreye ateş ediyorsun ve hızlı davranmak gerekiyor. o yüzden kısa namnu en iyisi. bu biraz orta büyüklükte(ördek,kaz,tavşan vb.) arazi avları için yapılmış bi tüfek ama benim amacım böyle dağda bayırda gezmek olduğundan fazla farketmiyo:D

teşekkür ederim bu arada gerçekten güzel çıkmışım:D

bu arada sen ne kullanırsın tüfek-mermi olarak ve genelde ne avlarsın?

Machoo bunu beğendi.