Avcılık Yasaklansın

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuz bisiklet değil;

Bugünkü konumuz yokedilmeye mahkum bırakılan hayvanlar. Hemde göz göre göre yokediliyorlar.

Bugün memleketimizde, Türkiye"mizde tavşan, kurt, domuz, keklik, bıldırcın vb tüm hayvanlarımızın sayısında çok ciddi azalma var.

Bu hayvanların sayısı keyfinden azalmadı tabikide, bu hayvanlar YOKEDİLDİ.

Buna bir dur demeliyiz, devletimiz avcılara çeşitli yaptırımlar uygulasada çok yetersiz kalıyor bu yaptırımlar.

Eline tüfeği alan canlıların canını alma yetkisininde kendine verildiğini zannediyor.

Lütfen, hayvanları öldürmeyelim.
Onlarında bizim gibi "YAŞAMA" hakkı var.
BUNUN AHİRET HESABINIDA DÜŞÜNELİM.

Bir canlının yaşama hakkını elinden almak ne demek haberiniz varmı?

Scudo

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
peki besi çiftlikleri ve mezbahalar? etleri pembe straforlar üzerinde satın alınca biz de cinayetin bir parçası olmuyor muyuz? birçok dinde hayvan kurban etme kavramı söz konusu. kuralsız avcılık türleri tehlikeye sokar ve avcılık uyulması gereken bir dünya etik kural içerir. avcılığın daha sıkı denetimlere tabi olması ve ticari hayvancılık kurallarının da sıkılaştırılması gerekiyor. doğada kaçma şansı olan hayvanları zamanı geldiğinde boğazlamak üzere çiftliklere hapsedip vicdanlı olduğumuzu söyleyemeyiz.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
7 Milyar kişiyiz. Sayımız arttıkça daha geniş alanlara yayılıyor, kademeli olarak artan şekilde tüketim yapıyoruz. Mağara resimlerindeki ok ve yayla avlanan atalarımızdan farklı bir nokta olduğumuz tartışmasız. İşte bu nedenle "spor amaçlı" denen avı savunulmaz buluyorum.

Bir tanıdığım var, av yapardı ve sonradan bıraktı. Yerine koyduğu şey ise yıllardır avla uğraşan kimi görsem anlattığım bir uğraş;
  • Önce tüfeğinizi satıp bir fotoğraf makinesi alıyorsunuz.
  • Diğer ekipman duracak ama. Araziye gidip aynı avda olduğu gibi hayvanı kadraja alıyorsunuz.
  • Net bir fotoğraf çekmek doğru nişan almak demektir.
  • Tatmin noktanız can almak/kan akıtmak değilse vahşi yaşam fotoğrafçılığının hayatınızı değiştireceğini göreceksiniz.

Hastateker

Forum Bağımlısı
Tepki
772
İsim
Osman Özgün Yıldız
Bisiklet
Trek
Zevk amaçlı geyik ayı domuz kuş vuruyorlar. Adına spor diyorlar.
Anlayamıyorum.
-1050 metreden domuz vurdum.
-İyi b*k yedin
Anadoluda son kalan anadolu aslanı bulundu dediler
Vurmuşlar
Anadoluya özgü yılan keşfedildi dediler
Başını kopartmışlar
Sırf anadoluda değil ki kardeşim
Dünyada ilk keşfedilen tüm hayvanlar öldürülmüş bir çifti incelenmek için
Yok
İnsanlar kendini keşfedemedi keşfetse bir çiti öldürür incelerler

Cömert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.617
Canlıya atmıyorum.Hedef atıcısıyım ama avcı belgemde var.4 farklı namlu çapında tüfeklerim var.konuyu açan ve yazan arkadaşların yazdıklarınların Türkiyede avcılığın nasıl yapıldığına dair en ufak bir fikirlerinin bile olmadığını anladığım için açıklama yazma gereği duydum.

Arkadaşlar ülkemizde avcılık nerdeyse çoğu ülkede olmayacak kadar sıkı kuralları olan ve oldukça ciddi şekilde denetlenen bir aktivitedir.

Yasal olarak avcı olabilmeniz için bir avcılık kurusunu bitirmeniz ve diploma almanız gerekiyor.Bu diplomayı aldıktan sonra avcılık belgesi alıp , av harcı yatırmanız gerekiyor. Kafanıza göre araziye çıkıp avlanamıyorsunuz.Av sahası ilan edilmiş avlaklardan internet üzerinden kota almanız gerekiyor.kotanızı aşarsanız silahınıza el konuluyor ve idari para cezası alıyorsunuz. Tekrarı halinde belgenize el konuluyor. Cezalar ağır. açak avlanırsanız avlanmak için kullandığınız tüm araçlara " araba dahil olmak üzere " el konuluyor Bunun haricinde idari para cezaları kesiliyor. Örneğin Ayı vurmanın cezası 18.000 TL. Saldırsa dahi vurmanıza izin yok.

Dağ keçisi vurmak isterseniz ( av turizmimiz bunun üzerine kurulu ) yanınızda orman koruma memuru olmadan silahınızı kılıfından dahi çıkartamazsınız. Kafanıza göre ilk gördüğünüz dağ keçisi vuramazsınız. Orman koruma memurunun bizzat seçtiği yaşlı ve üreme yeteneği olmayan erkek keçiden başka vurmanıza izin yok.Vurduğunuz vakit boyunuzu ölçülerek hesaplanan bir harcıda ayrıca yatırmanız icap ediyor.

Kota almanız gerekiyor demiştim. Av sonunda eğer av vurabildiyseniz bunu kotanızdan düşüyorsunuz. Ödediğiniz harç üzerinden vurabildiğiniz kadar özel üretilmiş , genç av hayvanı doğaya salınıyor.

Avlanıza izin verilen sezon ve av saatleri önceden ilan ediliyor.Öncesi ve sonrası avlanamazsınız. Belgeleriniz ve izinleriniz olsa dahi kaçak avcılıktan işlem yapılıyor.

Peki bu hayvanlar neden avlanıyor.? Başlığı açan arkadaşın verdiği bilginin aksine kurt ve domuz nufusu oldukça fazlalaştı. Kurt avlanacak canlı bulamazsa köylere iniyor. oyun sürülerine hatta bekçi köpeklerine saldırıyor. domuz burun yapısından dolayı 3 dal buğday yiyebilmek için bu 3 dalın etrafında döne döne 1.5 Tonluk buğday sapını yere yatırıyor.Yere yatan ekinden buğday alınamıyor. 10 tane domuz bir çiftçinin bir yıllık emeğini 1 saatte mahvedebiliyor.

Ayrıca üreme döneminde domuz oldukça tehlikeli bir hayvandır.dişleriyle bir insanı çok rahat öldürebilir.

(link)

Aç kalan domuz köylere iniyor.Ne bulurlarsa yiyiyorlar. Hatta belkide hiç aklınıza gelmeyecek yerlerde bile karşınıza çıkabilirler. İstanbul Maslak metro duraklarındaki çöplerinin kokusuna bile geliyorlar.

domuz avında bile oldukça sıkı kurallar var. Dişi ve yavru domuzlar vurulmaz. Azılı denen ve iri dişleri olan erkek domuzlar vurulur.

Asıl katiam diğer ülkelerde oluyor. kuş sürüleri özel ağlarla yakalanıyor veya akustik ses düzenekleriyle sürü olduğu gibi yere indirilip , kümeslere kapatılıp, İşlenip konserve ve hayvan yemi yapılıyor. İsrail bu işlerin en yoğun olduğu yerdir. Arap ülkelerinde domuz Ak 47 gibi tam otomatik silahlarla veya dinamit gibi patlayıcı maddelerle telef ediliyor.

Yani Türkiyede av , bir hayvan katliamı olarak değil , Bir hasat gibi uygulanır. sürdürübilir av hayatı için mutlaka belirli sayılar içinde av yapılır. Ve oldukça sıkı denetlenir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
insanlar bıraksa doğa kendi dengesini kurar zaten Allah öyle yaratmış çünkü
insanlar bozmuşlar dengeyi bozmuşlar dengeyi şimdide kurallarla denge kuruyoruz diyorlar

dodurgalı_06

Forum Bağımlısı
Tepki
1.170
İsim
Mustafa Erdoğan
Bisiklet
Kron
@barış barış hocam. Kurallardan önce dengeyi bozmuşlardı, şimdi de kurallarla dengeyi düzeltmeye çalışıyorlar(başarılı olamadılar ve olamayacaklar, olamazlar). Kuşları vurup sayıları azalınca noldu ? Fareler, böcekler çiftçinin tarlasına, ahırına dadandı. Aynı şekilde kurtlarda öyle. Av bulamayan hayvanlar yaşamak için yemek bulmak zorundalar. Bunu da nerden çıkarıyorlar... Sonuç bu işte hocam.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Korkmazgil

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Konuyu açan arkadaşın avcılıkla uzaktan yakından bir ilgisi olmadığı aşikar. Türkiye'de yasal avcılığın yasaklanmasından ziyade teşvik edilmesi gerekir . Bunun nedeni ise yasal avcılık ve bunun kültürünü almış insanların yaptığı her eylemin devlet kontrolü altında olması. Şayet yasal avcılık yasaklanır ise kaçak avcılık artar kaçak caniler ortaya çıkıp dişi ,yavru ne var ise katleder. Avcılık (yasal) her sene hep aynı bölgelerde yapılmaz popülasyona göre belirli sayı belirlenir ve o sayı aşılmadan avcılık yapılır . Tabi bu esnada devlet vergi , harç gibi ücretleri avcıdan tahsil edip bu parayı da doğayı korumak için kullanır. Sizin dediğinizin aksine yasal avcılık( başlığı açarken belirtmemişsiniz yasal veya kaçak diye bu yüzden yasal avcılığı da işin içine kattıgınızı varsayıyorum) zararlı değil faydalıdır. Çünkü hayvan popülasyonun artığı yerlerde yaban hayvanları yeteri kadar besin bulamaz ve bunun sonucunda ya şehire iner ya da açlıktan telef olur. Türkiye'de yaban hayvanlarının azalmasının sebebi yasal avcılık değil tarımdır . Tarım arazileri artıkça yaşayacak doğal ortam azalır ayrıca tarım ilaçlarının sayesinde avcılıktan daha fazla hayvan telef olur. Nacizane fikrim bir düşünce ortaya atarken her değişkeni dikkatle incelemeniz yoksa olay farklı yerlere gidebilir.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@ismail_32

Hayvanların şehre inme sebepleri bizim onların alanlarını daraltmamız, kendi iç dinamiklerini sürdürmelerine engel olmamızdır. Av faydalı bir uğraş ya da bir spor da değildir. Avcı toplayıcı yaşam sürmediğimize göre gerekliliğinden bahsetmek sadece abes olabilir. Kaçak avcının cani, devlete harcını yatıranın sporcu sayılmasını aklım almıyor açıkçası. Tarım arazilerinin kontrolsüzlüğü tabi ki büyük bir sorun ama avın doğal hayata karşı bir müdahale olduğunu kabul edin lütfen.

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
@Alizee
Yasal her evrakı tam olan insanlardan bahsediyorum . Ayrıca bunun tamamıyla kontrol altında tutulması imkansız. Her şey dört dörtlük muş gibi gidip Almanya örneğini vermeniz de ilginç .

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Cömert
Keçinin yaşlı ve üreme yeteneğini kaybetmiş olması geçerli bir ölüm sebebi mi ? Bu katliamın kurala bağlanmasına sevinmemiz mi gerekiyor ? Keçiyi öldürme eylemini parasını verip memur huzurunda yapanla, kafasına göre öldüren köydeki sarı çizmeli mehmet ağa arasında bir fark olmamalı zira ölen bir dağ keçisu yahu! Ya da bir geyik! Parasını verip yaşlı ve bakıma muhtaç insanları da doğaya salıp avlayalım, ölümleri karşılığı da bir çocuk dünyaya gelsin? Normal mi bu ?

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
@BerkEvren
Size bir soru yaban hayatını korumak için bugüne kadar hangi aktiviteyi yaptınız ? Bir bağış veya yemleme yaptınız mı ? Avcılık sektörünü kötülüyorsunuz ?

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@ismail_32
Öncelikle amacım sen ne yaptın ben ne yaptım değil, yani benim yaptıklarım bu konu için ilerleme sayılacaksa yazayım birkaç şey;

Ben mesleğini yapamayan bir biyoloğum. Ama Marmara bölgesinde kuşların göç yollarının iyileştirilmesi ve göç yollarında bulunan halkın bilinçlendirilmesi çalışmalarında bulundum.
Marmara Bölgesindeki tatlı su alanlarının kirlilik oranlarını ve buna sebep olan sanayi kuruluşlarını raporladım.
Hiç avlanmadım, doğal yaşamı koruyan tüm dernek ve çalışmalarda ücretsiz çalıştım (çalışıyorumda), kimyasal maddeleri, aşırı tüketimi, şahsi arabamı hayatımdan çıkarttım.
Okul bitince üzerine birde sosyolog oldum sadece sevdiğim için. Sanki bu ülkede çok kıymetliymiş gibi :) Şimdi gelmiş işimin arasında forumda dolanırken, burada belki bir kişiyi dahi olsa avdan uzak tutar diye seninle tartışıyorum. Bazen bir zihni yemlemek binlerce hayvanı yemlemek sayılabilir. Bunu da sorunun yem kısmına say lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kuralmış, geçin o ayakları.

Kuralına göre yada kuralsız masum bir hayvana kurşun sıkmak ne demek?

Bu nasıl bir hobidir, hobimiz kurallar çerçevesinde savunmasız hayvanları ÖL-DÜR-MEK-Mİ?

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
@berkev duyarlılığını için teşekkür ederim . Benim burada anlatmak istediğim yeterince anlaşılması. Türkiye'de avcılık yasal veya değil yapan binlerce insan var varsayım ki avcılık toptan yasaklandı . Sonuç ne olacak ? Sizce hayvanlar öldürülmeyecek mi ? Tam tersi daha fazla hayvan bilinçsiz bir şekilde kaydedilecek. Sebebi ise yasal avcılığın yapıldığı yerlere de kaçak avcılar girecek adı üzerinde kaçak ! ve ne var ne yok yok edilecek. Çünkü Türkiye'de her şeyin yasağı daha cazip geliyor.Yani bu sınırlı yasal avcılık sistemini gerçekten oturtabilirsek belki kaçak avcılığın da önüne geçebiliriz. Benim bu satırları yazmamdaki amaç başlığın yanlış bir biçimde açılması ve insanların olayları farklı anlayacak olması. Yoksa amacım kimseyle tartışıp kalp kırmak kesinlikle değil.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Asıl sıkıntımız; doğayı korumak, çevreci bir yaşam sürmek gibi istek ve hayallerimizde bile bunu nasıl yapabiliriz ? faslını değil, bu gerekli mi? faslını tartışmamız. Olay Türkiye'de sistem şöyle, Almanya'da böyle mevzusu değil. Avcılık kavramı tartışılan. Tamamen tüketici bir topluma dönüşüp (Tüm insanlık genelinde söylüyorum) , çevreye olanca zararı verirken amacımız kontrollü zarar verilmesini sağlamak olmamalı. Kaçak olan avcılığın önüne geçmek için bireysel silahlanma kontrol altında tutulmalı, insanlara eğitim verilmeli (Biz bunu Bursa - Gölyazı'da yaptık, Turna balığının soyunun tükenmesini önledik sadece oranın köylüsü ile sabırla konuşarak). Yapılacak şeyler çok. Çocukları silahla değil kalemle oynayarak eğitmeli mesela. Büyüdüklerinde avcı değil ressam olma şansları olsun diye. Söylenecek çok şey var. Esas nokta avın spor olmadığını anlatmamız, anlamamız. @ismail_32 öneriniz uyuşturu ile savaş için kontrollü uyuşturucu satışı yapmak gibi. Sevdiğim bir kare ile bitireyim;

CYinmIrW8AATBDL.jpg

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.190
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
@Ahmet Bilge Kaan AKIN
Tez elden atamanız yapılsın da rahatlayın :) Çekilmez bu stres kolay gelsin.

@BerkEvren
Ben konuşmamı değiştirmediğim için bambaşka bir meslekle sürdürüyorum hayatımı.

@Ahmet Bilge Kaan AKIN
Koy o bıçağı yerine... Adil olmaz :)

Konuyu baltalamayalım :) Ağaçları da baltalamayalım... hayvanları vurmayalım. İnsanları da vurmayalım. Ben kimsenin bir şey yapmasını beklemiyorum şu hayatta. Bazı şeyleri yapmasak yeter.