Atölye oluşturmak

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
Bulunduğum ilçede bisikletin en küçük bakımlarını bile yaptıracak bir bisikletçi olmadığı, benim de her seferinde bakım ve onarım için 180 Km yol yapmak istemediğim ve bisiklete binmeye devam etmek istediğim için, en son jant telinin kırılmasıyla kendi işimi kendi görme kararı aldım.
Bu doğrultuda dün ilk girişimi yaparak (link) sitesinden aşağıdaki ürünleri aldım.
1- (link) (Tamir Alet Bakım Kutusu)
2-(link) (Ayar sehpası)
3- (link) (jant akort sehpası)
Bisikletlerin (Şimdilik 2 tane ama bir cyclocross ve yol bisikleti bu yıl içinde gelecek inşaallah) akla gelebilecek tüm bakımlarını ve tamirini yapabileceğim, eksiği olmayan ve beni eksik şu da varmış diye başka birine muhtaç etmeyecek bir atölye için daha başka hangi ekipmana sahip olmam gerekir. (Bu arada lastik tamir kiti gibi şeylerin dışında kalan alet edevattan bahsediyorum)
Biliyorum size komik gelecektir. Adam acemi almak istediklerine bak diyebilirsiniz ama jant telinin biri olmadan bin kardeşim bir şey olmaz diyen bisikletçilerin olduğu bir yerde yaşıyor olsaydınız siz de benim gibi çaresiz kalıp bu yola tevessül ederdiniz.
Kendi atölyeleri olan arkadaşlar başta olmak üzere görüşlerinize ihtiyacım var. Yorumlar ve fikirler için şimdiden teşekkürler.

Scudo

Levent Sönmezer

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Mosso
Merhabalar.
Gayet makul ev tipi bir bakım üniteniz olmuş.
Eksiklerinizi zaten kendiniz elinizdeki bisikletlere göre hissedersiniz. Akort yapacaksanız tellerinize uygun akort anahtarlarına ihtiyacınız olacaktır ilk başta. Tel tansiyonlarına dikkat edersiniz..
Hidrolik frenleriniz zaten yok anladığım kadarıyla.
Birde zincir yağı ve gres tamamlarsanız yeterli olur.
Benim nacizane tavsiyem , akort konusunda sizin jant markalarına uygun akort işlemlerini internetten araştırmanız.
İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.
Saygılar.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
@Levent Sönmezer

Tamir setinde akort anahtarı var diyor ama araştırdığım kadarıyla telin kalınlığına göre değişiyormuş. Geldikten sonra uymaz ise uyan bir anahtara arayacağım artık.
İki bisikletin de freni hidrolik. Bununla ilgili çok fazla alet var ama hangisini alacağıma karar veremedim.
Zincir bakımı için yağ tamam ama temizleme kiti yok. Mersin'de serviste oldukça komplike bir kit gördüm onu alacağım inşaallah.
Jant konusunda biraz cesaretliyim sanırım. Çoğunlukla amatörlerin yapamayacağı söylenmiş ama deneme yanılma ile öğreneceğiz bir şekilde.
Yorum ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler.

Tepki
254
Bisiklet
Salcano
124 kisi okumasina ragmen tek kisi cevap vermisse demek ki kimse bisikletinin bakimini kendi yapmiyor. :)

• Beğen
Tepkiler: murty