Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atölye bölümü ile ilgili

Konu, 'Site Hakkında Genel Konular' kısmında keaksar tarafından paylaşıldı.

1. keaksar

keaksar Yeni Üye

Seviye:
    Öncelikle forumda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum, sayenizde pek çok şey öğrendim. Tam sayıyı bilmiyorum ama 15000 kişinin kullandığı Türkiye 'nin en güçlü forumlarından biri olması dolayısıyla bilgi birikimini en efektif şekilde kullanımı büyük bir önem ve sorumluluk oluşturuyor. (gerek üyeler gerekse yöneticiler açısından) Zaten bu forumda da amaç bilgiyi deneyimi arkadaşlığı paylaşmak. Öneriler daha iyiye doğru hareketimizi hızlandırır.
    Herkes bisikleti farklı şekilde yada şekillerde (spor, eylence, topluluk terapisi, profösyonel bilgi paylaşımı vb.) kullanıyor. Kendi adıma ben de öğrenmeyi, elimin yüzümün çamura bulaşması kadar yağa da bulaşmasını, elimden geldiğince kendi biskletimin tamirini yapmayı seviyorum. Bisikletimi tanımayı duymayı kullandığı teknolojiyi anlamayı, gerekli ayarları kendim yapmayı seviyorum. İşte önerilerimde bu konuda olucak. Aşağıda yazanların çoğu forum içinde mevcut fakat dağınık halde ulaşılması ve yenilenmesi daha kolay olacak şekilde zamana yayılarak düzenlense daha da iyi olur diye düşünüyorum.

* Kadro bölümünde sabit konu olarak eski ve yeni kadro standartları konsa. ( ön çatal-gidon sistemleri,orta göbek ebatları, birbirleri ile uyumları, hangi parçaya ne isim verildiği fotoğraflarla gösterilse.) Bakım işlemleri ve dikkat edilmesi gereken konular adım adım anlatılarak gösterilse.
    * Teker bölümünde nasıl teker örülür,göbek bakımları nasıl yapılır. Nelere dikkat edilir.
    * Fren bölümünde nasıl en iyi ayarlama yapılır. Bakımı nasıl yapılır. Fren veya koldaki hangi vidayı nasıl ve neden kullanırız.
    * Elektrik elektronik bölümünde (Km saatleri, çalışma prensipleri)( far türleri halojen ledli avantaj dezavantajları)
    * Vites ayarı nasıl yapılır. Bakımı nasıl yapılır. Birbirleri ile uyumlulukları nedir. Basit çalışma mantığı nedir.
    * Süspansiyon bölümünde türleri, avantajları, bakımı, uyumlulukları gibi konular sabitlense. Atölyenin ilgili her alt bölümünde teknik terimler Türkçe ve ingilizce grafik üzerinde gösterilse sabitlense sadece tüketen bir toplum değilde elimizdekini en iyi ve verimli şekilde kullanabilen bir toplum oluruz kanaitimce.
    Böylece kullandığımız nesneler sadece marka olmaktan çıkar anlayabileceğimiz, kullanabileceğimiz, tamirini de kendimizin yapabileceği nesnelere dönüşür. Bu şekilde düşünen insanlar arttıkçada bisiklet kültürü gelişir avrupadaki gibi yarışlar düzenleyebiliriz. Tamircilerimiz kendini daha da geliştirir, sporcularımız daha da deneyimlenir. Kısaca ülkemizin bisiklet üzerine olan standartlarını artırırız.
    Şimdiye kadar yapılmış olan herşey için çok teşekkür ederim yönetici arkadaşlarda da pek çok yardım aldım (bilgi olarak :)). Umarım daha da çok şey öğrenir(iz)im. hep beraber. İyi forumlar...

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İlk olarak fikirleriniz güzel ama düşünülmedik yada denemedik şeyler değil fakat şöyle bir durum var...

Biz forum yöneticileri olarak bu işi gönüllü olarak yapıyoruz ve sadece belirli saatlerimizi bu işe ayırabiliyoruz... Bu sebeple bu şekilde yazıları hazırlamak istesekte çoğu zaman vakit azlığından (gerçek yaşantımızdaki işlerden dolayı) hep yarım kalıyor...

İşte burada sizler devreye girmelisizniz biraz da . Yani bu forumda yönetici ve mod arkadaşlarımızın dışında daha yüksek bilgi birikimine sahip bir çok üye var ve bu üyeler bize bu şekilde yazılarını paylaştıklarında bunlar tabiki gerçekten uygun ve güzel bir anlatımsa yerini buluyor ve sizlerin sürekli ulaşabilmeniz için sabit konu haline getiriliyor...

Mesela bisiklet seiçimi bölüüdeki sabit konulardan bir taneside benim Mod olmadan önce yazdığım bisiklet alırken hangi ölçülere bakılması gerekir konusu buna bir örnektir... Halil ile hazırlamak isteyip hazırlayamadığımız Süspansyon yazısı ise vakitsizliğimizin bir göstergesidir...

Forumun bir paylaşım ortamı olduğu göz ününde bulunulursa bu tarz konularda sizlerinde bize yardımcı olması forumun gelişimini bilgi paylaşımını artıracaktır...

boşgezeninboşkalfası ve keaksar bunu beğendi.
  3. keaksar

keaksar Yeni Üye

Seviye:
    Kesinlikle haklısınız bende zaten topu sadece yönetici arkadaşlara atma düşüncesinde bir insan değilim. Bütün forum sakinleri olarak düşünsek diyorum yapsak diyorum hep beraber diyorum :in:

4. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sayın keaksar ): dikkat çekmeye çalıştıgınız konu gerçekten de cok önemli, bu bahsettiginiz konuları bizim gibi amatör üyeler geliştirmek zorunda bence sorunların çözümlerini
    kendi çabalarımızla anlatıp resimli olarak foruma taşımalıyız .. cunku her kişinin bir problemi çözmede kendine göre farklı bir metodu vardır...
    Aynı örneklerden forumda çogaldıgında zaten yöneticiler duruma el atacaklar diye düşünüyorum ..:) ve sabit bir konu açılması gerektigi ortaya çıkacak bu da bizim foruma paylaştıgımız konuların derlemesinden yani karşımından oluşacak ve degerli yöneticilerimizin zamanını çalmadan biraz da yükü üzerimize almış olacagız.. :)
    "Halk isterse Hükümet yapmak zorundadır ;).." Herkese bol paylaşımlı forumlar dilerim..

5. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Zaten bizim ilk amacımız forumda dirlik düzeni sağlamak ve bilgi paylaşımını verimli kılmak. Şöyle düşünün ki ben günde 3 saat foruma giriyorum (farklı saatlerde toplam yaklaşık) ve bilgi paylaşmaktan çok düzenleme ve müdehale ile ilgileniyorum bu sebeple elimde olan bilgiyi paylaşmak zor oluyor haliyle. Ama sizler bilgiyi paylaşırsanız bunuda derleyip en verimli halde sunmak zaten bizim ilk görevimiz olmuş oluyor...

ZekiAlper, Haşim Okyay ve Genar Batur bunu beğendi.
  6. Ouz Deniz

Ouz Deniz Onursal Üye

Seviye:
    Aslında bilgiyi vermek kadar önemli olan bir ayrıntıda bilgilerin düzenli ve doğru yerlerde bulunması ve paylaşılmasıdır.Bu yüzden moderatörler konu taşıyarak ve kilitleyerek üzerlerine düşeni yapıyorlar her zaman konuları anında kilitlemelerini beklemek yanlış olur.Bu yüzden en yakın zamanda fren ayarı konusunda bir çalışmamı forumumuza eklemeye çalışacağım.

keaksar bunu beğendi.
  7. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Sevgili Keaksar,

Öncelikle yazındaki özen için çok teşekkür ederim. Yazarken kullandığın akıcı ve düzgün Türkçe, okurken benim keyfimi yerine getirdi.

Neyse, konunun özünden sapmayalım...

Söylediklerinin tamamında çok haklısın. Fakat Çağrı'ya katılmamak da elde değil. Forum yönetiminin foruma ayırdığı süre inan çok çok fazla. Fakat bu sürenin büyük bir kısmı moderasyon işleri ve konulara yanıt vermekle geçiyor. Onun dışında makale tarzında yazılar hazırlayıp yayınlamak, çok ciddi emek istiyor. Tabi ki biz elimizden geldiği kadar bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Kalıcı hale gelecek bir çok konuda yazılar yazıp forumda Sabit Konu olarak tutuyoruz.

Ancak her konuya da yetişemiyoruz ve işte bu noktada görev üyelerimize düşüyor. Bizden çok daha bilgili ve/veya farklı konuda tecrübesi olan arkadaşlarımız var forumda. Bu konunun vesilesi ile bir de duyuru yapıyım fırsattan istifade;

Vakitlerini ayırıp, görsellerle desteklenmiş, akıcı ve düzgün bir Türkçe ile yazılmış her türlü makaleyi, yazıyı seve seve forumun farklı ana başlıkları altında (Outdoor, Bilgisayarım, Atöyle, Yol Bisikleti, Ekstrem Bölge vs. ) Sabit Konu olarak yayınlamaktan biz zevk ve gurur duyarız.

keaksar ve ZekiAlper bunu beğendi.