Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atlas dergisinde, bisikletle keşif rehberi 2015.

Konu, 'Basında ve Medyada Bisiklet' kısmında erphan tarafından paylaşıldı.

1. erphan

erphan Forum Bağımlısı

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Atlas dergisi haziran sayısında okurlarına “Pedalla Türkiye” kitabı armağan ediyor. Atlas’ın bisikletle keşif rehberi, her seviyeden bisikletçiye 45 muhteşem rota seçeneği sunuyor. Fotoğraflı özel kitap günübirlik ve uzun parkurlar olmak üzere iki bölüm içeriyor; kilometre bilgilerini, yükseklikleri, güzergâhtaki kültür ve doğa varlıklarını ayrıntılı olarak anlatıyor. İstanbul yakınındaki parkurlar, Gelibolu Yarımadası, Gökova Körfezi, Fethiye, Kapadokya, Kastamonu ormanları, Doğu Karadeniz yaylaları ve daha birçok başlık Atlas’ın haziran ekinde.
    Derginin bu ayki kapak konusu ise İzmir’in Çeşme Yarımadası. Berrak koyları, plajları, antik kenti, cumbalı evleriyle Çeşme yaz aylarının cazip seyahat rotası. Sava ve Tuna nehirlerinin kavuştuğu noktada yer alan Belgrad, adeta Balkanlar’ın kalbi. Suların ve yeşilin kenti olarak bilinen, karakteristiğini Osmanlı’dan alan Bursa, Atlas’a tarihi mirası ve bugüne etkileriyle konuk oluyor. “Yeşil ülke” anlamına gelen Grönland ise insanı mavi ve yeşil pırıltılı buz kütleleriyle karşılıyor. Atlas, bu sayıda ayrıca “algının kapısı” gözü inceliyor ve “ne görüyor, nasıl algılıyor ve yorumluyoruz” diye soruyor. Biyomedikal görüntüleme ve bilişsel nörobilim alanlarında araştırma yapan Tolga Çukur, Atlas’ın sorularını yanıtlıyor. Yazının devamını Atlas’ın Haziran 2015 sayısında ya da iPad, iPhone, Android Haziran 2015 uygulamalarında okuyabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar :) Atlas dergisi, haziran sayısında, pedalla Türkiye adı altında özel bir ek verecekmiş. ben, şahsen kaçırmam ;) özellikle tur yapan, yapmayı düşünen kardeşlerim için; 45 muhteşem rota diye başlık atılan eki gösteren link için buyrun:

Kaynak: Bisikletle Keşif Rehberi - Atlas

2. caesar

caesar Forum Demirbaşı

Adı:
    caesar
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @erphan çok güzel bir bilgi. Teşekkür ederim. İhtiyacım olacak bu yaz.

onurdemir ve erphan bunu beğendi.
  3. cYclopath

cYclopath Kıdemli Üye

Seviye:
    Kapak fotoğrafı Ordu/Boztepe'de çekilmiş.

Ömer Çolak bunu beğendi.
  4. erphan

erphan Forum Bağımlısı

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    rica ederim arkadaşlar, bilgi karşılıksız paylaşılmalıdır sonuçta. ben de bu vesile ile Edip Bey'e çok teşekkür ederim ;)

Edip Dinçer bunu beğendi.
  5. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Atlas'ı yılda bi'kaç kez alıyorum. Bu haber iyi oldu.
    Teşekkürler

6. K. Mustafa

K. Mustafa Kozan Bisiklet Gezginleri ( KOZBİ)

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @erphan haber verdiğin için teşekkürler.

7. Ömer Çolak

Ömer Çolak Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    boztepe.jpg
    O zaman iki kere alkışlayarak alırız...

Bu da kendisi

8. erphan

erphan Forum Bağımlısı

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @Ömer Çolak
    manzara tek kelime ile muhteşem :) Türkiye'm cennet memleketim...

Ömer Çolak bunu beğendi.
  9. erphan

erphan Forum Bağımlısı

Adı:
    Erhan
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    haftaya, Türkiye Cyclist ile beraber Atlas'ı da almak elzem oldu. çok şanslıyız, bir yandan Tour'u seyreder bir yandan dergilerimizi okur ve bol bol pedallarız :)

10. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Atlas'ı severim. Oturduğum yerden gezmeye çıkarır beni. Bir taraftan çay-kahve içerken bir yandan da okuduğum yerleri gezmeye çıkarım. Bazen tek bir fotoğraf bile oraya götürür beni. Bu ayki dergide Cape Town fotoğrafı öyle oldu mesela. Dağın yamacından bisikletimle şehre indim, parkın içinden geçip doğruca deniz kenarına vardım. Ne güzel bir şehir burası.

Çevre duyarlılığı olan nadir dergilerden biri Atlas. Bu ayki sayısında Türkiye'de nesli tükenmekte olan ayı, dağ keçisi gibi hayvanların ihaleyle vurulma iznine dikkat çekmiş mesela. Başka bir sayfada ise güzelim antik şehir Phaselis'e rant için otel yapılmasına dikkat çekmiş. Kıyısında ne güzel uyumuştum halbuki. Bir dahaki gittiğimde otel yapılırsa ''yassah hemşerim'' duyacağım belki.

qdsgKI1.jpg
    Meraklısına, nasıl bir yer olduğunu görmek için:
    Bisikletle Likya Yolu - Özgür İnsanların İzinde - 25-31 Ağustos 2014 - BisikletForum

Bu ayki ek Pedalla Türkiye ekine gelince. Çeşitli yerlerden 45 güzel rota var. Rotalar fazla detaylı değil ama nihayetinde bu bir dergi eki. Beklentiyi fazla yüksek tutmamak gerekiyor. Türkiye'nin her yerini gezdirecek bir kitap herhalde bir ansiklopedi boyutunda olur ve ek olarak değil ayrı satılırdı.

Dediğim gibi ekte her yer yok. Mesela Siirt Pervari'de balcıların yanına gideyim diye bu kitapçığa bakarsanız bulamazsınız. Siirt'e bisikletle gitmeyin zaten. Otobüsüne bisikleti almıyorlar. Gidince de tuhaf karşılanıyorsunuz zaten. Bacağınızdaki şorta, tayta değil şorta, uzaylı görmüş masum olmayan köylü gibi bakıyorlar. Neyse, Pedalla Türkiye eki ''İstanbul'a kardeşimi görmeye gidiyorum bisikletle nerelerde turlayım'' gibi sorulara cevap verme mahiyetinde, ne kadar ekmek o kadar köfte mukabilinden bir kitapçık.