Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atakum/Samsun - Ünye/Ordu Turu. 2 Gün 196 Km.

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

1. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar...

Cuma akşamı baktım haftasonu hava şartları müsait, e yaklaşık 1 ay sonrada Doğu Karadeniz turu düşünüyoruz, kendimizi hem fizik olarak hemde psikolojik olarak hazırlamak gerek, haftasonu ufak bir Ünye turu yapayım dedim. :) Gerçekten bu tur benim için çok yararlı oldu. Akşam kararı verdikten sonra ilk iş bir liste yapıp heybelerimi doldurmak oldu.

Cumartesi sabahı saat 8 gibi kalktım ve güzel bir kahvaltıdan sonra bagajımı yükledim. Artık yola çıkmaya hazırız...

Ve gezimiz başladı, Samsun'un yoğun trafiğinden bi an önce kurtulmak istiyorum. İşte Amisos Tepesi'ne çıkan teleferikler. (Samsunlu arkadaşlar veya yolu Samsun'a düşecek arkadaşlar varsa Amisos Cafe'de pazar günleri açık büfe kahvaltıyı tavsiye ederim.)

Ardından EDS'lerin altından geçiyoruz. Umarım arkamızdan ceza falan gelmez :) Zaten tura öğrenci bütçesiyle çıkıyoruz :)

İlk gördüğümde beni mimari yapısıyla çok şaşırtan Atatürk Kültür Merkezi Binası.

AKM binasınıda geçtikten sonra pedallamaya devam ettim. Tabi buradan Samsun çıkışına kadar trafik oldukça yoğun olduğu için pek fotoğraf çekemedim. Samsun çıkışına geldik sonunda;

İlk durağım Çarşamba olur diye tahmin ediyorum 23 km yolumuz kalmış.

Ama Çarşamba'ya gelmeden bir otobüs durağında suluklarımı doldurmak için mola veriyorum. Burada enerji versin diye birazda ceviz yiyorum.

Burasının adı yanlış hatırlamıyorsam Midilli dinlenme tesisleriydi. Düldülleri yarıştırıcaktık az kalsın :)

Sonunda Çarşamba'ya geldik;

Yeşilırmak üzerinden geçiyoruz,

Bi seferde kendimizi çekelim ama di mi? Kaskımın yan tarafına bakarsanız kan grubum yazılı. Basit birşey gibi görünse de hayat kurtarabilir. Bisikletinizde veya kaskınızda bulunması gereken birşey bence.

Çarşamba'da durup yemek molası falan veririm diye düşünüyordum ama hem saatin erken olması hemde enerjimin yerinde olması sebebiyle Terme'ye gidip meşhur Terme Pidesi yemeye karar verdim :) Ve Terme'ye 19 km yolumuz kalmış.

Terme'ye girmeden bir dere gördüm, burda fotoğraf çekmek için durduğumda 2 tane genç arkadaşımızın çok sıcak karşılaması beni bekliyordu :) Birde dayımız var tabi :) Bu arada ne kadar çocuk gördüysem hepsi Hello dedi. Bi daha ki turlarda Merhaba diyene çikolata ısmarlıcam :)

Bu arada bu ortadaki esmer kardeşim Eskişehirli olduğumu öğrenince hemen Eskişehirsporlu olup olmadığımı sordu :) Gözlerinden öpüyorum tekrardan, ESES'liyiz tabiki :)

Burdan ayrıldıktan sonra başıma ufak bir aksilik geldi. Km saatim çalışmamaya başladı nedense bu biraz moralimi bozdu ve Terme'nin 7-8 km ilerisinde ki Evci beldesinde çadır kurmaya karar verdim. Samsunlu bir arkadaşımın söylediğine göre orda da Camping alanları varmış. Neyse Terme'ye vardık, başta karnımızı doyuralımda ondan sonra düşünürüz gerisini. Bu arada yolu Terme'ye düşecek arkadaşlar için Meydan'da Ziraat Bankasının arasında Özler Pide salonu var. Terme'ye her gittiğimde orda yerim, gerçekten harika bi lezzet, herkese tavsiye ederim.

Lavaboya ellerimi yıkamaya gidip geldiğimde masada duran Piyaz'ı gördüm :) Altın bulmuş gibi sevindim resmen, çok severim çünkü :)

E yorulduğuma değmiş ama dimi?

Terme'den çıktım ve bahsettiğim kamp alanına geldim. Evci mevkiisinde. Hava oldukça sıcak, e birde nem var tabi.

Kamp alanına geldik fakat ortada kamp alanı falan yok. Bir tane kafeterya benzeri bir yapı var onun haricinde orman ve deniz, sen çadırını kuruyorsun. Ücret vs yok, tabi buna bağlı olarak güvenlikte yok. Öyle olunca çadırımı kurdum ama içime sinmedi mekan. Başladım internet başındaki arkadaşlarımı aramaya, Ünye'deki campinglerin telefonlarını bulsunlar diye. 3 tane camping numarası geldi, birisine ulaşamadım. Birisi Ünye'nin çıkışında , diğeri ise Ünye'ye girmeden 10 km önceydi (Çınarsuyu Orman İşletmesi). Ben Çınarsuyunda kalmayı tercih ettim, çadırımı kurar, bagajımı bırakır bisikletle bir Ünye'ye giderim dedim.

Bu Evci'de içime sinmeyipte söktüğüm çadır, kurup sökmek biraz canımı sıktı açıkçası ama en azından biraz dinlenmiş oldum burada.

Bu da kamp alanım;

Bagajları söktüm çadırıma koydum ve Ünye'ye doğru yola koyuldum. Fakat ne yazık ki boğaz derdine düştüğüm için çok fotoğraf çekmemişim. Bisiklet hafifleyince hızımda baya arttı :)

Ünye'de birşeyler atıştırıp marketin birinden de sabah kahvaltısı için ekmek, salatalık, domates vs aldım. E tabi birde çadır kurmuşuz zaman geçirmek için bire bir;

Kamptan günbatımı manzarası; (Bu denize girmedin mi diye sormayın sakın, hem Ünye dönüşünde hemde sabah kalktığımda girdim. Özellikle sabah harikaydı.)

E bütün gün o kadar yorulduk bugün 108 km yol yaptım fakat km saati beni yarıyolda bıraktığı için ortalama hız, ne kadar teker döndürdüm vs bilgilerini sizlere veremiyorum. O yorgunluğun üzerine bide denize girince dedim ki bi duş alır yatarım. Kapıda benden 1 gecelik konaklama bedeli olarak 30 TL alan ve duş imkanlarının olduğunu söyleyen beyfendinin kulaklarını bi güzel çınlattım. Duşların su bağlantıları daha yapılmamış.

Neyse artık yatalım sabah erken kalkıcam. Alarmımı saat 6'ya kurdum.

Sabah kalktığımda bir de ne göreyim, gece kampın güvenliği için puan vermem gerekirse sırf şu hizmetten dolayı 10/10;

Bu yavru zaten gece çadırı zorluyordu beni de içeri al der gibi. Hatta beni bir süre uyutmadı. Sabaha kadar başımda beklemiş anlaşılan :)

Sabah deniz, kahvaltı, toparlanma vs derken yola çıkmam 7 oldu.

Samsuna'a 76, benim evime 86 km yolum var :) Çarşamba'ya kadar durmak istemiyorum.

Nitekim öyle oluyor. Çarşamba girişinde Bizim Ev Lokantası diye bir yer görüyorum. Kahvaltıyı çok sağlam yapamadım birşeyler yemem lazım. Dükkandan içeri giriyorum 50-55 yaşlarında bir amca var, yemek ne var diye soruyorum bisikleti falan görünce anlıyor seferi olduğumu, istersen sana kahvaltı vereyim ballı tereyağlı falan enerji verir diyor :) Eee balı tereyağını duyduk kaçar mı? Amcamda sağolsun herşeyi bol bol koymuş hakkaten Samsun'a kadar götürür beni bu enerji.

Kahvaltımızı da tamamladık artık yola tekrar koyulmaya hazırız. Çarşamba - Samsun arasında biraz acele ettiğim için pek fotoğraf çekemedim. En geç saat 1de evimde olmak istiyorum çünkü.

İşte Atatürk'ün Şehri Samsun'a yeniden döndük;

Mustafa Kemal Atatürk'ün şehri dedik, biraz da ona dair şeyleri tanıtalım sizlere. Ben burayı ilk kez gördüm, Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik'te doğduğu evin bire bir aynısını yapmışlar. Fakat şehrin baya bir dışında. Keşke daha merkezi bir yere yapılsaydı.

Samsun'a gelmişken Bandırma vapurunu da görmemek olmaz;

Kurtuluş yolu; Bu yolunda sonunda yapay bir Bandırma vapuru ve Mustafa Kemal Atatürk'ün balmumu heykeli var.

Artık evimize geldik. Bizim düldülde salonda baş köşedeki yerini aldı.

Rota;

İlk gün 108, ikinci gün ise 88 km yol yaptım. Toplamda ise 196 km yapıyor. İlk gün Ünye'ye gidip gelmem 20 km farkettirdi :) Çok güzel bir turdu herkese bu güzergahı tavsiye ediyorum. Daha önce arabayla defalarca geçmeme rağmen hiçbir zaman bu kadar güzel olduğunu farkedememiştim. Terme'de her seferinde yediğim o pide hiçbir zaman bu kadar güzel gelmemişti :)

Herkese iyi pedallar, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler..

2. ilker ates

ilker ates Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Turunuz ve fotoğraflarınızla içimizi açtınız. Paylaşım için teşekkürler, iyi pedallamalar :)

3. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Vakit ayırıpta okuduğunuz için ben teşekkür ederim :) Görüşmek üzere..

4. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş, resimlerinize çok yansıtmamışsınız ama haritadaki güzergahtan bakınca çok takdir ettim. Bir sonraki seferinizde Sinop'u hedeflemenizi öneririm(kendi hedefim).

5. Volkan Keskin

Volkan Keskin Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel fotoğraflar. Güzel bir tur olmuş :)

6. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Öncelikle teşekkürler. Fotoğraflara elimden geldiğince yansıtmaya çalıştım :) Atakum'dan Ünye arası 98 km falan ve yolda öyle elle tutulur bir eğim yok. Samsun - Sinop arasında ise ciddi bir tırmanma şeridi var. Beni çok zorlayacağını düşünüyorum, şimdilik hedefim Doğu Karadeniz :) Forumdan bir arkadaşımla eğer ki onu gerçekleştirirsek buradan okursunuz :) Söz bu sefer fotoğraflara daha çok yansıtıcam :)

Volkan bey, teşekkürler..

7. Sarper Salt

Sarper Salt Aktif Üye

Seviye:
    teşekkürler.. çok güzel bir tur yapmışsınız.. bende bu yaz karadenizi boydan boya geçmeyi düşünüyorum, bakalım..

8. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    hocam sorum spesifik olacak biraz ama samsunlu olanlar anlar sıkıntımı diye umuyorum. Belediye evlerinden sonra sanayiye gelmeden bir yerde yol çok daralıyor. Ben organize sanayiye gidip geliyorum bisikletle ancak o yolda sağ şeritten süremiyorum tırlar sıfır geçiyor ve korkuyorum açıkcası. Yan taraftaki toprak banket de çok yorucu oluyor. Siz nasıl gidiyorsunuz o yollardan ?

ayrıca bende bu yaz 321 almayı düşünüyorum. belki birlikte turlarız :)

9. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    çok guzel bir tur;tebrikler

Daha önce arabayla defalarca geçmeme rağmen hiçbir zaman bu kadar güzel olduğunu farkedememiştim.--> bisiklet'le oyle

Camping ucreti (ozellikle hizmetsiz) pahali buldum;yanilabiliyorum ama ucuz pansiyon çok daha fazla pahali gelmez ve çadir tasimaderdi kalmaz.

Selamlar

10. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ben teşekkür ederim, umarım isteğinizi gerçekleştirirsiniz.

Valla İsa Bey ben genelde Atakum tarafındayım, dediğiniz yerleri az çok kestirsemde tam anlayamadım açıkçası. Fakat ben anayoldan hiç şaşmadım, bisikleti görünce birçok kişi diğer şeride doğru kayıyor. (Özellikle sıkıştıran bazı magandalar da oldu tabi) Bunun için algılar sürekli açık olmalı, arkadan gelen sesleri dinlemek ara sıra arkaya bakmak gerekiyor. Hatta kask aynası falan taşırsak çok daha yararlı olur. Ben sırf bu yüzden çok sevdiğim halde yolda giderken müzik dinlemiyorum. Arkadan gelen arabayı duymamda yanlışlıkla önüne atlarım diye :)

Umarım beraber turlayabiliriz.

Bu arada madem sizde Samsunlusunuz, benim de size bir sorum var. Bisiklete komple bakım yaptırabileceğim kaliteli bir bisikletçi biliyor musunuz?

Öncelikle selamlar ve teşekkürler...

Gerçekten bisikletle herşey o kadar farklı ki... Anlatılmaz yaşanır derler ya aynen öyle :) Çevremdeki bazı insanlar başka işin mi yok deli misin tarzında tepkiler veriyorlar ama eminim ki bu işe bir başlayan bırakamaz...

Camping olayına gelince, ben zaten çadır kurma hevesiyle çıkmıştım yola nitekim ücretsiz olarakta kurdum fakat yeri içime sinmedi. Tek başıma olduğum için güvenlik önemliydi biraz, sezonda tam açılmamış koca tesiste benden başka kalan yoktu. Sanırım bu yüzden fiyatı bırazcık şişirdiler. + Duş imkanı var dediler onuda bulamadım, sabah çıkarken görevli birisini de bulamadım, bulsam bu konuyu kesinlikle konuşucaktım. Bu saatten sonra yapıcak birşey yok sağlık olsun :)

11. MuhammedErkan

MuhammedErkan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Öğrencilik yıllarım Samsun'da geçti. Geçmişe götürdünüz beni. Terme pidesini iyi bilir iyi yerdim şimdilerde favorim Sivas pidesi... Bekleriz...

Teşekkürler anlatım için..

12. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Büyük tur öncesi güzel bir deneme olmuş. Darısı büyük Karadeniz turuna inşallah :)

13. ahmetadanalı

ahmetadanalı Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cok güzel bir tur olmus. tesekkürler paylasım için.

14. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Kardeşim Sinop yolu için eğim çok fazla demiştim. Ama ben eski yoldan gitmişim Sinop'a, yol yenilenmiş dümdüz oldu dediler haberin olsun ;)

15. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Teşekkürler Muhammed bey, umarım bir gün yolumuz oraya da düşer, Sivaslı arkadaşlarım var Sivas pidesinin ve Sivas köftesinin methini çok duydum :)

16. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Onun tur makalesi gözümde canlandı bi an :) çok güzel olacak çok :)

17. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler Ahmet bey...

18. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Selamlar, fotoğrafınızı gördüm, diğer konuda bahsettiğim P.A.B. taki arkadaş değilmişsiniz :)

Geziniz çok güzel geçmiş gerçekten. Sinop konusunda da dediğiniz gibi özellikle Samsundan çıktıktan sonra çok dik rampalar ve inanılmaz keskin virajlı yollar var. genede de bu keskin virajlar yamaçta olduğundan aşağısı uçurum. arabayala bile giderken çok dikkatli ve yavaş gitmekte fayda var. şahsen çok istemem rağmen benim gözüm kesmez sinopa bisikletle gitmeyi...

kağnı gibi değilim tabi =D ama performans temposunda sürebilenlerden olmadığımdan "tempo-daş" ım pek yok...Belki sonraki turunuzu beraber yaparız, kısmet diyelim.=)

19. five

five Bütün yıl hayal kurup birkaç hafta pedallayan...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,

Çok güzel bir tur yapmışsınız. Fotoğraflarınız da çok hoş. Hele pide makrosu... :) Paylaşımınız için teşekkürler.

Öncelikle ben de Samsun'luyum. İstanbul'da yaşıyorum. Babamların yazlığı Yakamoz-Altınkum'da. Hem arabayla çok geçtiğim hem de tek başına yaptığım Samsun-Sarp turumun ilk gününde geçtiğim (Altınkum(Yakamoz)-Fatsa) yolları görmek hoşuma gitti. Benim de uzun zamandır aklımda olan rota tek günlük Samusn-Giresun. Asıl hedefim günlük 200 km. sınırını aşmak.
    Bu yaz için de Batı Karadeniz'den Samsun'a ulaşacağım İstanbul-Samsun tur planım var. Alaçam sonrasında yol Karadeniz sahil yolu formatından uzaklaşıp asıl eğlencesini göstermeye başlıyor.

Tekrar teşekkürler

Kazasız ve keyifli turlar

five

20. Mete Can Karahasan

Mete Can Karahasan Üye

Seviye:
    İçimden, "Sahil yolu deniz seviyesinden çok eğimli olacak değil ya" demek geçiyordu Tamer Kamışlı'ya, güvenlik tabii herşeyden ön planda. Tecrübeniz için teşekkürler.