Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Atakum - Bafra Turu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Tamer KAMIŞLI tarafından paylaşıldı.

1. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar...

Bildiğiniz gibi 15 temmuzda Doğu Karadeniz turuna çıkıyoruz. E rampalar bol... Ayder, Sümela, Uzungöl. Bunlar içinde antrenman gerekli. Doğu Karadeniz turunda yol arkadaşım olacak Emre Abi'nin bugün rampa antrenmanına çıkacağını öğrenince bende karar verdim dün gece Bafraya gitmeye :) Forumdan arkadaşım İsa Öcel'e mesaj attım ve o da katılacağını söyledi sabah 10da buluşmak üzere sözleştik.

Sabah kalktım ufak bir kahvaltı, ardından İsa'yla buluşup bir çay içtik yüz yüze de ilk kez tanıştık :) Koyulalım yola dedik.

Samsun'dan çıkmadan önce lastiklerimizin hava kontrolünü yapıyoruz.

Demir Atım yola hazır :)

Atakum'un içinde trafik yoğun olduğundan çokta fotoğraf çekemedik. Taa ki Taflan'a kadar...

Vee Taflan'ı geçtikten sonra Samsun çıkışına geldik. İsa'nın daha önce tur makalelerinde görüpte hep denemek istediği birşeyi de gerçekleştirdik :) Bisikleti tabelaya asmak :)

Doğayla iç içeyiz :)

Samsun'dan çıktık artık hedef Bafra'dan önce Ondokuzmayıs ilçesi. Orada bir soda molası vericez, maksat mineral takviyesi :) Tabela önünde fotoğraf çekilmeye iyi alıştık :)

Ondokuzmayıs'a vardık çıkışta bir dondurmacı bulduk, oturduk soda molasına :) (Dondurma Bafra'da yenir)

2şer soda içtikten sonra koyulduk yola, Hedefe kalmış 14 km...

Yol kenarında ki bu 2 ağacı çok beğendik hadi dedik önünde birer kare fotoğraf alalım. Ben Çınar olduklarını tahmin ediyorum, yanlışım varsa düzeltin :)

Ondokuzmayıs ilçesini geçtik artık rampalar başladı, arkamızda gözümüzü korkutan bir rampa ve yüzlerde tek bir ifade: ÇARESİZLİK :)

Artık rampalar başladı dedik ya, e malum benim bölüm Veteriner Fakültesi. Yol üzerinde bulunan Karaköy Tarım İşletmesine uğradık varsa bir soğuk ayranlarını içeriz diye :) Ama malesef yokmuş, öyle olunca da fotoğraf çekmeye değer birşey bulamadık, rampalara devam ettik :)

Yol boyu ufak ufak çiftlikler var...

Rampalarda yol çalışması varmış, bizde daldık çalışma olan tarafa... Koca 3 şerit bize aitti :) Fotoğraftan da görüldüğü gibi sol şeridi falan kullanıyoruz, gerçekten çok büyük keyifmiş, birbirimize makas falan attık o derece :)

Veee yol çalışması alanına geldik, artık karşı şeride geçmek zorundayız.

Burda dinlenelim dedik bisikletleri çektik kenara. Yakın köylerde oturan birde dayıyla tanıştık ama ne yazık ki fotoğrafı yok. Bisikletle Samsun'dan geliyoruz Bafra'da pide yiyip dönücez diyince adam şok oldu, Samsun'da pide mi yok tepkisini verdi bi an :)

Onlarda bizim gibi dinleniyor. 2012 Sedona 321 ve 2010 Sedona 311.

Ve sonunda Bafra'ya girdik, tabela yol çalışmasının olduğu tarafta olduğu için önünde fotoğrafımız yok ne yazık ki.

İsa'nın makalelerde görüpte yapmak istediği şey bisikleti tabelaya asmaktı, benim ki de bu molada yaptığım şeydi. Rampalar yormaya başladı, artık rampa sonlarında mola veriyoruz.

Dönüş yolu olmasa yukarıdaki pozisyonda uyuyabilirdik sanırım :) Ama gerçekten bacakları yukarı doğru kaldırmak iyi geliyormuş :)

Bafra'ya girmeden önce İsa Bafralı bir arkadaşını aramıştı, iyi pideci tavsiyesi almak için. Tavsiyeyi aldık ama pideciyi bulamadık bir süre :) Uzun uğraşlar sonucunda oraya sor buraya sor derken pideciyi bulduk ve turun asıl amacına ulaştık. Pide arkası çay :)

Samsunlu arkadaşlar bilirler, Bafranın pidesi gibi dondurması da meşhurdur. E o kadar geldik, yemeden gidilmez.

Pidemizi ve dondurmamızı yedik, çayımızı içtik. Artık dönüş yolu başlıyor. Açıkçası rampalar gözümüzü çok korkutmuştu dönüş için fakat Bafra'ya giderken rüzgar hep karşıdan esiyordu. Rüzgarı arkamıza aldık, havanın da hafiften serinlemesiyle performans iyice arttı. Dönüşteki hız ortalamamız 24-25 km/sa arasıdır sanırım.

Bu arada fotoğrafta ufacık bir kuş gibi gözükse de o bir leylek :) Leyleği havada gördük, turlar daha bitmez :)

Samsun'a kaldı 40 km :)

Artık rampaların önemli bir kısmı bitti, Giderken de burda mola vermiştik, dönüşte de verelim diyoruz, çeşmenin suyu çok güzeldi gerçekten. Dönüş yolunda Karaköy'e girmeden hemen sağda kalıyor.

Turların genel özelliği sanırım (özellikle günübirlik olanların) giderken onlarca fotoğraf çekilmesine rağmen dönüşte çok fazla fotoğraf olmuyor :) Bizde hızımızı iyice alınca Samsun girişine kadar fotoğraf için pek durmadık.

İsa eski okulunun önünde fotoğraf çektirmek istedi, ben 2-3 yıl daha burda olduğum için sorun yok daha sonrada çektiririm :)

Artık kampüsü de geçtik, evlere gitme zamanı. Tur bu kadar...

Tur rotası ve eğim tablosu;

Tur verileri:

Toplam Yol: 86.97 km
    Ortalama Hız: 17.98
    Bisiklet Üzerindeki Zaman: 4 Saat 51 Dk. 47 Sn.
    Maksimum Hız: 62 km/sa

2. Emre Aslan 1981

Emre Aslan 1981 Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba Tamer,
    Güzel bir tur olmuş, anlatımın da çok güzel. Pideye canım gitti, gecenin bu saatinde acıktığımı hissettim :)
    Leyleği de havada görmüşsün tamamdır artık, ben bu sene havada göremedim henüz, gördüklerim hep yuvalarındaydı :)
    Bizim tur da güzeldi, makalesini yazamayazağım muhtemelen ama, sabah serinde gittik, öğlen sıcağında kapalı havuzdaydık hep, akşam serinliğinde de döndük ve sağlam rapma yaptık.
    Geri sayım başladı, 3 haftadan az zamanımız kaldı, eksik malzemeler yavaş yavaş tamamlanıyor, heyecan günden güne artıyor :)

yigitkirca bunu beğendi.
  3. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Güzel turdu, ancak iyi yanmışım güneşte şimdi farkettim :) Bu arada Tamer ölçümü yaptım benim gidiş geliş 120 km bafrada gezdiklerimiz hariç. Hayatımda 40 km den fazla bisiklet sürmemiştim oda düz yolda. bir ilk oldu :)

yigitkirca bunu beğendi.
  4. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam haberim olsa sizi ağırlardım beraber pedallardık.Ben Bafrada oturuyorum.Umarım pideyi turan ustada yemişsinizdir.Dondurmayı da balkaymakta:)

5. İsa Öcel

İsa Öcel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    dondurmayı balkaymakta yedik ama pideyi arkadaş buhara da yeyin demişti. birdahakine turan ustada yeriz ama sırada terme pidesi var :)

6. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Eyvallah Yoldaş :)

Leyleği havada gördük, Doğu Karadeniz'in habercisiydi sanırım :) Turunun güzel geçmesine sevindim, Karadeniz'e güzel idman oluyor bunlar. Heyecan fena bastırdı beni de günden güne iyice cesaretleniyorum bu tur için...

İsa rekorunu 3e katladın desene :) İkimiz içinde çok yararlı bir tur oldu, bende istakoz gibiyim şuan sorma :) Birde eldivenden dolayı eller bembeyaz, kollar kıpkırmızı... Çok saçma bi görünüm oldu :)

Hasan Bey bir kez daha gelirsek mutlaka haber ederiz :) Zaten dediğim gibi daha Samsun'dayız, mutlaka uğrarız yanınıza :) Aynı şekilde sizinde yolunuz bu taraflara düşerse mutlaka haber bekliyorum :)

7. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Guzel bir tur ama dogu karadeniz turu çok daha zor olacak. Kolay gelsin.

8. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler Frédéric Bey :) Aynen öyle olucak, sahil yolu çok sorun değil ama sahilden içeri girdiğimiz kısımlarda zor bir rota bizleri bekliyor olucak :) Ama olsun bisiklet aşkı ve içimizdeki heves eminim ki onlarından üstesinden gelir :)

Görüşmek üzere...

9. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Arkadaşlar haftasonu birde Çakallı yapmayı düşünüyorum. Yol ne derece yorucu, mapmyride'tan baktığım kadarıyla rampalar sağlam :) Bafra'ya kıyasla nasıldır? Giden var mı daha önce?

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  10. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    rota konusunda bisiklet için bişe diyemem ama menemen yemeden aman diyeyim dönme =)

11. özençekçen

özençekçen Kıdemli Üye

Seviye:
    öncelikle ayaklarınıza sağlık pideler yutulmuş güzelde tur olmuş tamer bir şey sormak istiyorum sedona 321 hakkında yol tutuşu sürüş konforu hakkında izlenimlerin varsa paylaşırmısın.

12. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Turu pide ve dondurma için yapmanız güzelmiş:)

gerisi boş sanırım...

13. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Amaç antrenman, ödül menemen zaten Gökhan :)

Öncelikle ben 311 kullanıyorum 321 İsa'nındı :) Fakat onuda kısa bir süre de olsa kullanma fırsatım oldu. 311e göre daha atik, fakat daha yatay bir oturuş pozisyonunuz var. Ben 311de rahat rahat dimdik oturmaya alışmışım, zor geldi 321. Yol tutuşu konusunda da düz maşa bazen hissettiriyor kendini konforsuzluk olarak. Fakat öyle çok aman aman bir sıkıntısı yok. İnsan ona da alışır eminim ki. İsa daha net bir yorum yapacaktır, isterseniz özel mesajla ulaşabilirsiniz.

Gerisi hiçbir zaman boş değil, olmazda Ulaş Bey... Yukarıda da dediğim gibi amaç Doğu Karadeniz için antreman, ödül pide ve dondurma.

14. M.Nuri TEKE

M.Nuri TEKE Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çok güzel bir tur gerçekleştirmişsiniz. Elinize bacağınıza kuvvet.
    pideler gerçekten güzel gözüküyor. Afiyet olsun..

15. yigitkirca

yigitkirca Aktif Üye

Seviye:
    Olaylar olaylar.. Yorum yapmayacağım. Şimdi en baştan bakacağım fotoğraflara.. "Kimsenin okumadığı kitaplar basıp, kimsenin dinlemediği bir radyo programı yap.."mak kadar değerli benim için bu yaptıklarınız. Teşekkürler İsa, Teşekkürler Tamer. :)

16. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Teşekkürler Nuri Bey :)

Biz teşekkür ederiz Yiğit Bey. Mercury'e kavuştunuz sizden de benzer bir gezi yazısı bekliyorum en kısa zamanda :)

17. bülent samsunlu

bülent samsunlu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    öncelikle turunuz güzel olmuş,samsunlu olarak uzaklardan sizleri izlemek çok güzel,haftaya samsuan geliyorum,inşallah birlikte bir tur yapma imkanımız olur..bu arada samsun bafra turunu 1993 yılında yapmıştık daha cepte para,altımızda iyi bisikletler yokken.. :)

18. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    tamer dostum çakallıya gideceğini söylemişsin,eğer samsunda olursam bende gelmek isterim,rampası çok ama menemeni yedikten sonra bişi olmaz.. :) tel; 0505 560 89 36 orjinal_55@hotmail.com

19. Tamer KAMIŞLI

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bülent Bey selamlar. Normal şartlarda dün gitmem gerekiyordu Çakallı'ya ama iptal oldu. Bütünleme sınavlarım başlıyor boşluk bulduğumda gitmeye çalışacağım.

Görüşmek üzere :)

bülent samsunlu bunu beğendi.
  20. bülent samsunlu

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Slm,ben de şuan istanbuldayım birkaç güne kadar gelicem inşallah,görüşmek üzere..