ASUS A 3000 Laptop Power Jack Onarma !!!

Rahman Ketenciler

Daimi Üye
Tepki
504
(link)
Merhabalar,
Bir arkadaşımın ASUS A 3000 Dizüstü Bilgisayarı yere düşmüş ve adaptör fişinin bilgisayara takıldığı power jack ünitesi zarar görmüş. Bilgisayarın içini açtım ve kırılan parçaya ulaştım (Aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz).

(link)

(link)

(link)

(link)

Yaşadığımız yerde dizüstü bilgisayar servisi bulunmadığından ve İstanbul'a bilgisayarı yollayıp en az 250 YTL ücret ödemek istemediğimizden power jack i satın alıp kendim değiştirmek istiyorum. "DataServis"te 54 YTL ye satılıyor, acaba uygun fiyata bulabileceğim başka bir yer var mıdır? Ve arızalı parçayı anakarttan çıkarırken, yenisini anakarta lehimlerken nelere dikkat etmeliyim? Ayıracağınız zaman için şimdiden teşekkürler...

Scudo

aurora79

Daimi Üye
Tepki
518
Kırılan ucun şaseye bağlı kulağı içinde kalmışmı? yoksa onla berabermi çıkmış. Sanki ufak bir lehim ustalığıyla halledilebilir gibi görünüyor..

Rahman Ketenciler

Daimi Üye
Tepki
504
@aurora79

Yarısı içeride kalmış. Kırılan parçayı yerine lehimlemek pek sağlıklı olmayacağı için 'power jack'i çıkarıp yenisini takmayı düşünüyoruz.. Tabii anakarta bir zarar vermemek için hala düşünme aşamasındayızz

Blick

Daimi Üye
Tepki
116
asus laptopları kim getiriyor? Eğer Çizgi elektronik ise bir ulaş o değilse bile bir telefon ya da mail ile sor, kargo ile gönderip yaptırabilirsin belki...

Onur Dokmetas

Aktif Üye
Tepki
62
ordaki jakı tamamiyle söküp karaköyde karaköy pasajı var orda kesin bulursun ama gelelim asıl meseleye laptop yada pc parcalarında parçaların lehimlendigi bölge 5 katman civarıdır genelde ama güç kaynagı bölgesinden o sadece alt ve üst yüzeyde bakır vardır parcayı bu tür kartlardan sökmek oldukca zordur hem bütün bacakları aynı anda ısıtıcaksın hemde parcayı ve kartı çok ısıtmadan parcayı sökeceksin oldukça ugrastırır her parcayı aynı anda ısıtamacagın içinordaki jakı bir yankeski ile kırarakher jak ayagını ayrı ayrı ısıtıp alman lazım yoksa gerisi basit ama kaş yapıyım derken göz cıkarmanda mümkün birde pc parcalarıyla ugraşırken statik enerjinizi bir yere boşaltıp ugrasın statik elektrik parcaları bozma riski tasır

• Beğen
Tepkiler: Rahman Ketenciler

Rahman Ketenciler

Daimi Üye
Tepki
504
@Blick
Çizgi elektronikle görüşmüş arkadaş, kargo parası + işçilik + power jack 250-300 YTL yi buluyor. Alt tarafı bir power jack için bu kadar para vermek istemedik. Kendimiz yapmaya çalışıyoruz bu yüzden.

Rahman Ketenciler

Daimi Üye
Tepki
504
@iceman
İlgilendiğiniz için teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok yararlı oldu. Umarım statik elektrik yüzünden bilgisayara bir zarar vermemişizdir.