Astsubay Meslek Yüksek Okulu Hakkında ?

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
Seneye sınava giricem. Ama aklımda şu anda havacılık(Uçak elektroniği) var, Allah nasip ederse hava astsubay mülakatlarına gidicem kafamda bazı sorular kaldı:

- Sözlü mülakatta neler sorulur,
- Gözlerine girmek için neler yapılmalı,
- Spor mülakatları için nasıl çalışayım,
- Asil listeye girmede ne önemli,
- Birde bizim burlarda bi muhabbet var moralimi çok bozuyor annesi başörtülü olanları almıyorlarmış falan filan... Annem başörtülü olduğu için giremiyecekmiyim.
- Evlere kadar gelip araştırma yapıyorlar mı.

Bunları görmüş-geçirmiş birileri varsa cevaplayıversin. Özellikle en sondaki kafama çok takılıyor.

Scudo

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
-Sözlü mülakatta önemli olan sorular değil konuşma şeklinizdir akıcı ve düzgün konuşabiliyormusunuz ona bakarlar.
-Orada mülakat alanındaki insanların gözlerine girmeniz birşey ifade etmez önemli olan Sınavdan iyi bir not almanızdır. Spor ve Sağlık mülakatlarını sorunsuz geçin. başka bir çaba sarfetmenize gerek yok!
-Spor mülakatları için Koşu yapıp kondisyon arttırmalısınız. 8tane barfiks 2 dk. içinde 40 şınav 50 mekik çekserseniz çok rahat geçersiniz. standartlarını hatırlayamadım ama sizin hedefleriniz bunlar olsun!
-Anneniz kara çarşaf yada emine erdoğan tarzı çarşaf değilde normal köyüm yurdum usulü başörtü kullanıyorsa sorun olmaz!
-Evlere kadar gelip araştırma yapıyorlar ailenizi tanıyan muhtara yada o civardaki insanlara sorup soruşturuyorlar tabi ki. inşaata işçi almıyorlar sonuçta araştırma şart!

Hava Teknisyen Astsubay güzel başarılar dilerim arkadaşım.

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Ali ATAY
Kara çarşaf da değil. köylü örtüsü de değil
http://guzelkadinlar.mevsimlergibi.com/wp-content/uploads/2009/04/basortusu-turban-modelleri-nasil-yapilirr.jpg
Bu tür gibi bağlıyor. Eğer beni almayacak kadar vahim bir durumsa hiç başvurmayayım:eek:

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
@Ali Menemen

walla yorum yapmak istemiyorum bu konuda şansınızı deneyin birşey kaybetmezsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Piskiletci

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Ali ATAY
En büyük hayalim di yahu :) Komşumuzun eşi ve anneside başörtülü oda havacı astsubay, dediğiniz gibi yine deniyeyim

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Hasan Kuru
Napalım Hasan kabul etmezlerse çakı gibi havacıyı kaybederler :D

Hasan Kuru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.227
@Ali Menemen

Aynen yani :in: :D

Hasan Topcan

Forum Demirbaşı
Tepki
220
hava kuvvetlerinde astegmen olarak görev aldım sana tavsiyem astsubay olma neden olma diyorum gördüğüm kadarıyla astsubaylara uçuş hakkı tanuımıyorlar sadece uçak ile ilgili teknik sorunları gideriyorsun olabilirsen imkanın el verirse subaylık sınavına veya okuluna git 6 sene oku paşarlar gibi subay ol sana nacizene tavsiyem budur..!
ve annen veya etrafındakilerin kapalı veya çarşaflı olması önemli değil sonuçta onlar asker olmayacaklar zaten bunu düşünmemiz yazmamız bile çok saçma bu günün türkiyesinde hala giderilememiş bir sorun...!

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Hasan Topcan
Ben zaten uçmak istemiyorum teknik eleman olmak istiyorum, ne biliyim çevremdeki insanlar astsubaylığı yazıcam diyince annen başörtülü almazlar diyorlar, banada saçma geliyor.

Ali ATAY

Daimi Üye
Tepki
97
@Hasan Topcan

Arkadaş Hava Teknik Astsubay olmak istiyorum demiş ve o konudaki tereddütlerini dile getirmiş bununla ilgili bilgili olan kişiler tarafından gerekli bilgi verilirse konu kirlenmemiş olur. Konu Subay mı Astsubay mı olayım değildir Dikkatinizi çekerim. Arkadaşım Sen gir hak ediyorsan hakkın yenmez Türkiye'de en köklü , sağlam ve bozulmamış kurum T.S.K. dır.

Mustafa Tufan

Daimi Üye
Tepki
223
Geçenlerde haberlerde görmüştüm. Bazı pilotların anneleri bile senin gösterdiğin resimdeki gibiydi. Evinizde "Terörde kalite El Kaide" gibi bir yazı bulunmaz ise bir terslik olacağını sanmıyorum.

• Beğen

Samet Demirbaş

Daimi Üye
Tepki
86
Merhabalar Ali Bey.

Bahsettiğiniz konu her yerde aynı şekilde dile geliyor. Komşumda askeriyeye girmek istediğinde onun evine kontrole gelmişlerdi. Hatta kardeşi sağcı bir kolejde okuduğu için sıkıntı çıkıyormuş, çocuğu okuldan aldılar. Bir gün de kameralı görüşmede annesi başını açmıştı sıkıntı çıkmasın diye. Tabi bunlar engel mi? değil. arkdaşım gideli 3 sene oldu hala okuyor. Bizim gibi aileler biraz sıkıntı çekiyor. Ama kendi ülkemizin askeriyesine de giremeyecek değiliz sonuçta.. Size şimdiden başarılar dilerim..

Görüşmek üzere

• Beğen

Komando_Turk

Daimi Üye
Tepki
94
Ben geçen sene Balıkesir Kara Astsubay M.Y.O Asil 2. kazanmış olarak;

1. Bu sene YGS den alacak astsubaylık. İlk önce YGS den elinden geldiğince yüksek puan yapacaksın.
2. Orda kimsenin gözüne girme gibi bir iş olmaz. Hiyerarşi vardır. Biri beğenir seni diğeri beğenmez.
3.Spor mülakatını kazanamak için En düşük : 60sn de 30 Mekik
En düşük 3 Barfiks
En geç 75 sn de 400 metre
Durarak uzun atlamada en kısa 190 cm
Basket topu fırlatma en az 7 metre
4.Asil listeye girmek için YGS den yüksek puan yapmalısın
5.Başörtüsünde de alakası yok. Eğer sen aşırı dinci değilsen (Sözlü mülakatta rahatlıkla anlarlar) veya ailende böyle bir durum yoksa sen kazanmayı hak ediyorsan kazanırsın. Öyle diyenler k.çından sallayanlar.
6. Evlere kadar gelip araştırma işi birazda sana bağlı. Eğer senin için TSK nın şüphesi varsa evine kadar gelip araştırma yapar. Eğer yoksa standart olarak okuluna gider öğretmenlerle-müdürle konuşur. Muhtara veya seni tanıyabilecek resmi kurumlardan bilgi alır.
7. Sözlü mülakat işi de en kritik yerdir. Okula 10 kişi gelir 1-2 si sporda elenir. 6-7 kişi sözlü mülakatta elenir. Yani yaklaşık 10 kişiden 1-2 kişi kazanır.
Önce kendini tanıttırırlar ne yaparsın neyle uğraşırsın vb. anlatırsın. Ailenle ilgili birkaç soru sorabilirler. genel olarak 5 kişi olur. Ortadaki mülakat başkanıdır. Rütbesi en yüksek olandır. Mülakata gelenler sıradan komutanlar değil hpsi okulda derslere giren komutanlardır. kendini tanıttıktan sonra bir soru sorarlar veya zarfın içinde sorular var ordan bir zarf çek ve yanıtla derler.
Gitmeden önce 1.Dünya Savaşı-Kurtuluş Savaşı-Atatürk İlke ve İnklaplarını- Ve mülakatta gitmeden önce 1 hafta gazeteleri çok iyi takip et. Gündem ne? Dünyada neler oluyor? Sorabilirler.Bana Aden Körfezi nerde diye sormuşlardır (o zaman Somali 'de korsanlar gemiye saldırıyordu) Cevabını vermiştim Somali'de diye bunun gibi..

IbrhmAkgl

Daimi Üye
Tepki
211
Bisiklet
Salcano
Göze girmek için olabildiğince doğal olun ve aklınıza ilk geleni söyleyin, kesinlikle şunu şunu söleyeceğim diye mülakaya girmeden önce hazırlık yapmayın...

ryntrng

Üye
Tepki
0
İsim
Fatih
Bisiklet
Bianchi
Bende Hava Astsubayların maaşları hakkında merak ediyorum diğer astsubaylıklardan farklı mı acaba ben (link) sitesinden baktım ama doğruluk payı nedir anlamadım fikir almak istedim saygılar