Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Astronomi ile uğraşan ve teleskop bilgisi olan arkadaşlar varsa yardım....

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Emre Yönlüer tarafından paylaşıldı.

1. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İyi günler arkadaşlar
    Bu konuyu bisikletforum a yazıyorum çünkü astronomi ile ilgili forumda açtığım konuyu bile görmedi kimse!!!

Şöyle başlayayım;
    Ben geçen hafta 2.el bir teleskop aldım.(Bana fiyatı ucuz gibi geldiği için kaçırmak istemedim)
    Teleskop şu:Celestron 21061 Astromaster 70az Teleskop 608 - n11.com
    Sorularım şunlar;
    1-Gözlem yapmaya nerden başlamalıyım???
    2-Acaba bu teleskop ile neler görebilirim ve ne kadar görebilirim???
    3-Uluslararası Uzay İstasyonu'nu üzerimizden geçerken görebilir miyim??

***Bu arada teleskobu olupta kullanmayan varsa göz merceği satın alabilirim:D
    Malum 2.el olduğu için göz merceğinin kaplaması sıyrılmış biraz:D:D

LÜTFEN YARDIM:)

2. sinemis3434

sinemis3434 Yeni Üye

Seviye:
    sürekli ilgimi çeken bir konudur :)

Engin er. ve Emre Yönlüer bunu beğendi.
  3. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yardım eden birisi bulabilirsek süper olacak

4. tuna ünüvar

tuna ünüvar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba. Yıllardır astronomi ile ilgilenen birisi olarak tecrübelerimle sizleri aydınlatmak isterim. Öncelikle teleskopunuz bașlangıç için gayet güzel bir teleskop. Bende yine Celestron markasıyla bașlamıștım. Uzay istasyonunu görebilir misiniz bilmiyorum ama karşı komşunun evini gayet iyi dikizleyebilirsiniz. Görebileceğiniz șeyler sizin sabrınıza kalmıș. Teleskopla ev dikizlemek sabır işidir. Allah sabır versin.

Eagle, mehmet.ali ve Deniz bunu beğendi.
  5. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Ben ev dikizlemek istemiyorum ki

6. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Burada da yardımcı olacak yok galibaaa.... :confused::confused:

7. stfazli

stfazli Yeni Üye

Seviye:
    İnploid.com'u dene. Orda bu tür sorularına rahatlıkla cevap bulabilirsin.

mariokaldato ve Emre Yönlüer bunu beğendi.
  8. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu dediğiniz siteden de iş çıkmadı....:agla::hihi:

Bu dediğiniz siteden de iş çıkmadı....:agla::hihi:

9. stfazli

stfazli Yeni Üye

Seviye:
    O kadar hızlı değildir ama illa ki birileri yardımcı olur. Astronomi konusunda sürekli yazılar yazan kişiler var. Ben de takip ederdim ama bayaa oldu bakmayalı.
    Uydu konusunda ben yardımcı olayım; göremezsin.
    Çünkü uyduların boyutları öyle sanıldığı kadar büyük değildir. Hem görseniz de farkında olmazsınız muhtemelen. Hele ki Tv yayını yapan uydular daha da küçük modüllerdir. 24bin km mesafeden bir arabayı gözlemlediğinizi düşünün, sonra da bu arabanın hareket ettiğini. Hadi sisteminiz yeterli büyütme yapıyor diyelim, aradaki mesafeden dolayı o kadar ince ayar yapmanız gerekiyor ki. Bunun netlemesi ayrı sorun, sizin elinizle yaptığınız sağa sola hareket ayrı sorun. 1mm sağ yapsanız teleskopta 24km mesafedeki görüntünüz kaç yüz metre değişir? Bu da tabi ki kullandığınız teleskopun görüş açısına bağlıdır, kamera lenslerindeki gibi;

Kullandığınız teleskopun özelliklerini bilmiyorum. Teleskop açıları nasıl hesaplanır onu da bilmiyorum ama eğer optik değerleri verilmişse aşağı yukarı bir 35mm eşdeğeri çıkarılıp neleri gözlemleyebileceğiniz konusunda bilgi sağlanabilir.

Ben olsam teleskopu cam kenarında sabitler ve 2 ay boyunca tek bir yıldızı gözlemlerdim. Öncesinde, gözlem sırasında ve sonrasında yapacağınız hesaplar sizi bence gayet mutlu edecektir.
    Güle güle kullanın, ben de hep bir teleskop istemiştim küçükken ama yaş olmuş 52818 hala alamadım bi tane

Emre Yönlüer bunu beğendi.
  10. Major Tom

Major Tom LAZARUS

Adı:
    kenan Ç.
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Emre Yönlüer merhaba öncelikle hayırlı olsun. soruları sırayla cevaplayacağım.
    1-gözlem yapmaya ilk önce kolay bulabileceğiniz cisimlerden başlayın. (mesela ay gibi bulmak için tekniğiniz otursun diye)
    2-teleskopunuzu tam bilmiyorum ama amatör olarak istediğiniz çoğu cismi izleyebilirsiniz. (amatör olarak)
    3-uluslararası uzay istasyonunu büyük ihtimalle göremezsiniz çünkü ışıklı bir cisim olmadığından teleskop algılayamaz.
    NOT: teleskopla eğer güneş lensiniz varsa güneşi de izleyebilirsiniz ama olmadan sakın izlemeyin.

11. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yardımınız için teşekkür ederim :):harika:
    Gök cisimlerini bulmak için telefondan faydalanmayı düşünüyorum.Star Chart diye bir uygulama var anlık olarak yaklaşık nerede olabileceklerini gösteriyor.:harika:
    Uzay istasyonu konusunu da internetten araştırdım biraz,adamın biri kendi teleskobuyla uzay istasyonunu çekmiş üzerinde de astronot tamir yapıyor:D
    Ayrıca onun için de bir program indirdim ISS TRACKER diye bişey.O da anlık olarak uzay istasyonunun nerede olduğunu gösteriyor:)

stfazli bunu beğendi.
  12. stfazli

stfazli Yeni Üye

Seviye:
    Uzay istasyonunda tamir işlemi sırasındaki anı yakalamak sorun değil de o teleskopu yakalamak sanki ufak bi sorun gibi duruyo Tabi gerçekten seni mutlu edecekse giden para olsun, boşver.
    Aslında uzay istasyonlarına o kadar yaklaşabilirsen orayla bağlantı kurmak için de bişeyler deneyebiliriz Antartika'ya gidip de kutupta seken radyo dalgalarını yakalamayı beklemekten daha mantıklı şeyler yapılabilir
    4.5G kadar sağlıklı olmasa da tek yönlü görüntülü görüşme imkanı doğabilir
    Hayal gücün aklına neler getirirse o tarafa doğru yürü, varmasan da yaklaşırsın
    Binlerce kişi var yardımcı olacak, olmak isteyecek. "Ay'a mı çıkıcan lan!" Devri kapanmadı hala ama yavaş yavaş meraklı insanı aşağılayıp hayallerini yerden yere vuran kesime haddini bildirme kolaylıkları teknolojiye ulaşım kolaylığıyla elimizin altında.
    Teşekkürler bu arada, uzun zaman önce hayalimde hep bir teleskop vardı. Tekrar unuttuğum çocukluğumu bana hatırlattın. Bir iki modeli incelemeye aldım, ben de kendime bir teleskop alıp yaz akşamlarımı neşelendireyim.

Emre Yönlüer ve Major Tom bunu beğendi.
  13. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @stfazli Aldığınız zaman teleskobun ve teleskopla çektiğiniz fotoğrafları bizimle de paylaşın...:harika:
    Şimdiden hayırlı olsun:D

Bu arada Uzay istasyonyu da çok büyük galibaa...toplam 400bin kg falan.
    Neredeyse yüzölçümü olarak Cruise gemisi kadar,hatta parça parça olduğu ve güneş enerjisi toplayan kanatları olduğunu da sayarsak daha büyük olabilir ve görülebilir bence...ki çıplak gözle gözlemleyebilirsiniz deniyor(yerini bildikten sonra)

Son düzenleme: 3 Nisan 2016
  14. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    1-Gözlem yapmaya nerden başlamalıyım???
    Bende 400 liralık uygun bi teleskop var bununla başlangıç için iyi bi tercih olabilir.Dürbün kesinlikle önermem avcı değil gözlemciysen.

2-Acaba bu teleskop ile neler görebilirim ve ne kadar görebilirim???
    Ben bu teleskopla satürnün halkalarının gayet net görmüştüm (haziran)

3-Uluslararası Uzay İstasyonu'nu üzerimizden geçerken görebilir miyim??
    ISS'i ben görmedim ama arkadaşım gece gözlem yaparken gördüğünü söylemişti fakat sanmıyorum.

Ayrıca; Celestron bir marka olduğu için resmen aynı ürün özellikli teleskoları yarı fiyatına bulabilirsin.Malzeme kalitesi tabiki önemli ama önemli olan işlev.
    Mahallende çok fazla ışık yoktur umarım.Yazın saklıkent gözlem şenliğinde (0 ışık) samanyolu gökadasının bi kolunu çıplak gözle görmüştük zira evimde teleskopla venüsü zor bulurum bazen.

15. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @Altın Sikke Ben de 2. el aldım ucuza geldi gibi :)
    Bu arada satılık göz merceği varsa ilgilenirim :D (Celestron Astromaster 70 e göre)

Son düzenleme: 4 Nisan 2016
  16. Altın Sikke

Altın Sikke Programmer

Adı:
    Doğukan S.
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Emre Yönlüer Tek yol Alibaba :) Amatör müsünüz yoksa bölüm olarak mı düşünüyorsunuz?

17. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ve sonunda teleskobumu deneme fırsatı buldum;
    Bizim evin bahçesinden baktığım için sadece Jüpiter ve uydularını gördüm. Gerçekten çok güzel,çok hoş bir duygu...:harika: Herkese tavsiye ederim.
    Akşam teleskobu kurdum bahçeye,ilk kez bakacağım için büyük birşeye bakayım dedim ve önce parkta ki şatoya bakmaya karar verdim(Eskişehir/Sazova Parkı) İlk bakışta onu bile zor denk getirdim:hihi: Sonra şöyle bir gökyüzüne baktım hedefimi seçtim,telefonumda ki Star Chart uygulaması yardımıyla hedefimin Jüpiter gezegeni olduğunu anladım yalnız teleskop ile bulabilmek için 10-12 dakika uğraşmışımdır.(Gözümle gördüğüm şeyi bile bulmak pek zormuş:D) Ancak bulduktan sonra gördüğüm görüntü karşısında çok etkilendim,çok hoş bir his gerçekten:asik::asik:

İnsallah daha birçok gök cismini gözlemleyebilirim:harika::harika:

18. stfazli

stfazli Yeni Üye

Seviye:
    Eskişehirde mi yaşıyosunuz
    Ben de ordan geçen yıl mezun oldum. İki Eylül kampüsüne girip akşam saati ordan çok rahat gözlem yapabilirsiniz.i, tabi akşam ulaşımı kötüdür bir araç varsa çok iyi olur. Hatta gündüz saatleri içinde gidebilirseniz Havacılık ve Uzay bilimleri fakültesindeki gözlem evinden çok güzel bilgiler alabilirsiniz, genel olarak iyi niyetli ve bilgi paylaşmayı seven kişiler vardır orada. Havaalanı teeminal binasının tam karşısında ufak bir bir bina. Minik bir kubbesi de var ordan tanıyabilirsiniz ama komiktir ki biz okurken gittiğimizde gözlem yapacak malzemeleri yoktu henüz. Muhtemelen alınmıştır şimdi.

19. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    @stfazli Evet Eskişehirliyim.:harika:
    Araç olarak bisikletim var sadece:) Ben de yüksek bir yer arıyorum aslında gözlem için,dediğiniz yere de bir gidip bakarım:harika::harika:

20. stfazli

stfazli Yeni Üye

Seviye:
    Şahin tepesi var bide
    Dönüş yolunda sıkıntı çekmezsin ama giderken otobüs durağına gidip bi pazarlık yap şöförle