Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

ASO değeri ve eklemlerdeki ağrılar..

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında BuRroM tarafından paylaşıldı.

1. BuRroM

BuRroM Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar.. Yaklaşık 6 ay önce bisikletle ilk bunny hop denemelerimi yaptım ve günün sonunda yapabiliyordum:) Fakat ertesi gün bir iki denemeden sonra bir deneyişimde sağ bileğimde çok büyük bir ağrı hissettim(herhangi bir ters hareket yapmadım). Bu arı önce azaldı yaklaşık bir saat sonra eve gittiğimde şiddeti yükseldi.. Özellikle bileğimi sağa eğdiğimde veya sağdan yukarı doğru çevirdiğimde inanılmaz ağrılar hissettim(hatta bu ağrılar yüzünden o hareketleri yapamadım).. Daha sonra bisiklete binerken bazı pozisyonlarda ağrıdı ve yaklaşık 2 hafta kadar yazı da yazamadım..
    Bunny hopun üzerinden geçen 1 ayın sonunda ağrı hala vardı ama çok şiddetli değildi. O günlere kadar vücudumda oluşan her türlü yara bi kaç saate kadar iyileşmişti veya herhangi bir ağrı hemen geçmişti fakat bu bir aylık süre beni biraz ürküttü.. Bu arada o bir ayın içinde(bunny hoptan yaklaşık 2 hafta sonra) sadece sağ diz kapağımda bir ağrı başladı.. Bisiklete binmeye başladıktan bir saat sonra etkisi artıyor ve ertesi gün neredeyse yürümemi engelliyordu.. Bu ağrı bisiklete binmediğim zamanlarda olmuyordu(bu arada diz kapağımdaki ağrı da yaklaşık 2 km lik hafif eğimli bir asfalt yokuşu hızlıca tırmandıktan sonra oluştu ve bu hızlı tırmanış bir ilk değildi yani her zaman gittiğim yoldu)..
    Gel gelelim bu olan şeylerin sonunda doktora gittim ve kanım alında tahliller yapıldı her şey normal bir tek ASO diye bir değerim yüksek çıktı.. Sınır 200 iken benim ASO değerim 450ymiş.. Doktor fazla rüzgara maruz kalıp kalmadığımı sordu.. Ben de bisiklet kullandığımı söyledim.. Bu ASO değerinin romatizmal ağrılara sebep olabileceğini söyledi.. Eklemlerimdeki ağrıları buna bağladı. Bunun üzerine rüzgarı %70 kesen kıyafetler aldım bunlarla 2 hafta bindikten sonra tahlillerim yapıldı tekrar ve ASO değerim 320 ye düştü fakat ağrılar geçmedi.. Artık ağrılar bazen oluyor..
    Bu arada ağrılar sadece sağ diz kapağım, sağ bileğim ve dirseğimde oluyor.. Her bunny hoptan sonra ufak bir ağrı hissediyorum bileğimde veya bir cismi iterken hissediyorum bu ağrıyı.. Bu arada 2 hafta önce de sol bileğimde bir ağrı başladı.. O da geçmek bilmiyor. Yani ağrıyı hissetmiyorum ama en ufak bir zorlamada(mesela duvara yaslanınca veya şınav çekince) ağrılar başlıyor.. Dizimdeki ağrı da iyice azaldı artık bisiklette sorun yaratmıyor.
    Çok uzattım sanırım:) Son olarak bunun önüne nasıl geçebilirim? Daha önceden böyle bir şey yaşamış olanınız var mı acaba? Umarım doğru düzgün anlatabilmişimdir.. Yanlışlarımı affedin.. Teşekkürler, selamlar.. Burak ALTIPARMAK

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Bisiklette bunny hop yapmaya bağlı eklem ağrıları ile, ASO yüksekliğine bağlı eklem ağrıları aynı mekanizmaya bağlı patolojiler değil aslında. Ancak eklem ağrısı oluşturma konusunda birbirlerine yardımcı oluyor olabilirler.

Bir doktor gözetiminde aylık koruyucu penisilin iğneleri ve yine bir doktor kontrolünde aspirin yada daha kuvvetli anti enflamatuarlar kullanman tavsiye edilebilir.

Kendini boğaz enfeksiyonlarından da korumalısın. Örn. soğuk, asitli, aşırı acı, ekşi vb. gıdalar tüketmemeli yine de boğazın da ağrı hissedersen dr. kontrolüyle ve gerekiyorsa antibiyotik tedavisi kullanmalısın.

3. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Benimde aynı şekilde bisiklet sonrası sağ dizimde ağrı oluyor bu sürekli bir ağrıdan çok sızlama şeklinde daha çok hareket ettirince hissedilen bir şey.Aynı şekilde dik yokuşları hızlı çıkma sonrasında ilk defa hissettim.ASO değeri bende de yüksek ama sanırım spor yapan herkeste bu durum az çok var ASO değeri hatırladığım kadarıyla vücuttaki savunma hücrelerinin bir nedenle eklemlere hücum etmesi ile yükseliyor.Bu da sanırım eklemlerdeki zorlanmadan veya soğuğa maruz kalmaktan olabilir.Bahsettiğim diz ağrıları bu sıralar soğukta yaptığım sürüşlerden sonra ortaya çıktı zaten yani sıcak havalarda pek karşılaşmadığımdan öyle olduğunu düşünüyorum. Tabi kadro ölçüleri selenin-gidonun konumu gibi faktörleri tam öğrenmek lazım belki de tamamen ergonomiyle ilgili bir durum.