Aslı Çakır Alptekin'e Dopingden 8 Yıl Ceza

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
2012 Olimpiyatlarında hepimizi ağlatan ama daha Türkiye'ye dönemeden dopingli olduğu ortaya çıkan Aslı Çakır Alptekin'in CAS davası sonuçlandı; tarafların anlaşması sonucu Aslı'nın 2010 yılından itibaren bütün başarıları silindi ve 8 yıl ceza verildi. İşin ilginci Türkiye Atletizm Federasyonu, 2013 yılında Aslı'yı aklamıştı :komik: Bu iş Vinokorouv'ın Kazakistan'da sürekli masum bulunması gibi oldu :harika: Ayrıca Aslı daha önce altyapıda da 2004 yılında dopingden yakalanmış, resmen bile bile lades demişiz...

Ayrıca devşirme sporcumuz Elvan Abelegese'nin de 2007 yılında Dünya Şampiyonası'nda kazandığı gümüş madalyası, geriye dönük yapılan kan testlerinde doping yaptığı ortaya çıkınca elinden alındı...

Scudo

Ahmet Onur Çakmak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.562
Ne diyelim. Hep froome konusulcak degil ya. Hava degisikligi olsun :p
Saka bi yana yazik. Uzuluyorum boyle seylere ben. zaten iki elin parmaklarini gecmeyecek kadar elit atletimiz var. onlardan da boyle haberler gelince memleket adina uzuluyorum.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Sporcular ne bilsin dopingi, kimyayı...bütün suç antrenörlerde. Onlar da ceza alıyor mu acaba?

Not: Vino suçsuz, olimpiyat madalyasını hala geri almadılar.
Saygılarımla
Vino 4ever

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
"Benim ilk cezam 2004 yılında oldu. Gençler dünya şampiyonasında İtalya’ya gitmiştim. Bunun öncesinde, tabii,gencim, daha gençlerde yarışıyorum, dopingin “d”sini bilme gibi bir lüksüm yok. Çünkü böyle bir şeyle, bununla koşulacağını ya da bunlar nereden alınır, nasıl içilir, kim verir, ne yapar, hiçbir bilgimiz yoktu. Böyle bir şey başınıza gelince araştırmaya başlıyorsunuz. Doping nedir, hangi maddelerdir, nelerdendir, bunları öğreniyorsunuz. Ben, 2004 yılında elemede Türkiye rekoru kırarak finale kaldım. Finalde 6’ncı oldum ve doping testine girdim. Antrenörümü aradım çünkü kullandığım hiçbir vitaminin ismini bilmiyordum. Antrenörüm ilaçları avucuma tutuştururdu ve bende onları içerdin. Bu ilaçlar antrenmandan önce verilirdi. Antrenörüme bunların ne olduğunu sorduğumda vitamin olduklarını söylerdi. O zamanlar yaşımız küçük olduğu için antrenörümüz ne derse biz onları harfiyen uygulardık.
Bir turnuva öncesinde antrenörüm beni bir eczaneye götürdü. Burada bana bir iğne yapıldı. Bu nedir? dediğimde vitamin olduğu söylendi.
Bundan dolayı dopingli çıktım ve 2 yıl ceza aldım. Bir sporcu cezadan sonra psikolojik bunalıma giriyor. İlk cezadan sonra ilaç kullanımına dikkat etmeye başladım Sporcu antrenör ne derse onu yapar. Sporcunun işi spor yapmaktır. Bu işin önüne geçilmesi için doping maddeleri nedir yan etkileri nelerdir bu konuda antrenörlerin ve sporcuların bilgilendirilmesi gerekir. Başarılı olduğunuz zaman WADA’nın havuzuna giriyorsunuz. IAF’ın havuzuna giriyorsunuz. 2010 yılından beri WADA’nın havuzundayım İngilizce bilgimiz yeterli olmadığı için formları yanlış dolduruyoruz. Sporcuların bilinçlendirilmesi gerekir. Davam henüz devam ediyor. Bir senedir psikolojik tedavi görüyorum. Sporcularda ve antrenörlerde bilgisizlik ve eğitimsizlik had safhada.

Benim düşünceme göre bu işin önüne geçilebilmesi için antrenörlere ve sporculara; doping maddeleri nelerdir, vücuda zararları nedir, bunlar hakkında bilgiler verilmesi lazım. Ama, 2004 yılında antrenörümün yüzünden dopingle cezalandırıldım. Şu an, bildiğiniz gibi, tekrar biyolojik pasaporttan devam ediyor. Tabii, dediğim gibi, işin içine girince bunu öğreniyorsunuz. Ben isterim ki, daha önceki federasyonum -WADA listesine girdiğim 2010 yılında- “Bak Aslı, sen WADA’nın listesindesin, havuzundasın, bunları, bunları yapacaksın.” desin. Yani, formu dolduruyoruz ama, ben ne işe yaradığını bilmiyorum ki, başımıza gelince bir şeyi öğreniyoruz. Biyolojik pasaportun ne olduğunu, nasıl tespit edildiğini bilmiyoruz. Ancak bazı şeyler başınıza gelince öğreniyorsunuz.

Bütün sporcuların genel anlamda İngilizce düzeyi yetersiz. Bu “Whereabouts” formunu doldururken İngilizce için başkasından yardım almak zorunda kalıyoruz. “Whereabouts” formuyla ilgili sporcuların bilgilendirilmesi gerekiyor.

Burada ne oluyorsa sporcuya oluyor. Evet, antrenör ceza alıyor ama dışarıdan yine sporcu çalıştırabiliyor. Ya sporcu?Sudan çıkmış balığa döndüm ben, çünkü benim her şeyim spordu; arkadaşım, antrenmanım, kampım, her şeyim. Ve şu bir yıldır ben farklı ortamlar görüyorum, alışamıyorum, adapte olamıyorum çünkü benim hayatım spor, kazancım bu, emeğim bu. Burada, sporcu dopingli çıktımı farklı gözle bakılıyor ve farklı yorumlar yapılıyor. Bir sporcu o noktalara kolayca gelmiyor. Maddi ve manevi birçok zorluktan geçerek bu noktalara geliyor. Biz o antrenmanlarda ağladığımızı biliyoruz. Zorlanmaktan, istem dışı gözlerinden yaşlar geliyor. Niçin? Başarılı olmak için. İnanın, yemin ediyorum size, para pul umurumda değil, hiçbir şey umurumda değil. Siz, oraya çıkıp İstiklal Marşı’nızı okutuyorsunuz ya, her şeye değiyor. Ne parayla ne pulla satın alınabilen bir şey değil. Bu millî duyguyu yaşıyorsanız, bütün sporcular bu şeyle o sahneye ya da o stada, o podyuma onun için çıkıyor, sadece İstiklal Marşı’mızı okutmak için. İnanın, bana hiç para vermesinler, ben yine çıkarım orada ülkemi en güzel şekilde temsil ederim ve bunun bilincinde zaten o yarışa giriyorsunuz. Neden ülkemin ya da kendi adımın lekelenmesini isteyeyim ki? Burada bir yanlış var, bilinçsizlik var, eğitimsizlik var." kaynak: (link)

@Raşit S Abi google'a doping yazınca bile direk Vino çıkıyor, bırak Allah'ını seversen ya :komik::komik: 2011 Ferrari davasında aklandı ama daha önce yakalanmışlığı var ve ceza da almıştı :harika: (link)

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Zaten ülkede çok becerikliymişiz gibi futboldan başka şey kaileye alınmıyor. 3-5 sporda derecelerimiz var onları da bu şekilde gündeme geldikçe insan üzülüyor. Umarım bundan sonra temiz olarak devam ederiz(ki kesin dopingli demek de istemiyorum kimseye.../) ve sadece azim ve istikrarlı çalışmalar ile kazanırız....

avanak_abdi

Forum Bağımlısı
Tepki
324
Bisiklet
Specialized
Biz Türklerin aklı üçkağıda iyi çalışıyor maalesef :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yalnız cezalar çok ağır ya...

Pazar gün Maksim İglinskiy ile beraberdik. İki yıl ceza aldı, dönecek misin takıma dedim, zor dedi. Yani pro bir pelotonla uzman bir antrenör olmadan iki yıl sonraki formumla takıma alınmam imkansız demek istedi. Üzülme, Avrupa da bir yere gidersin dedim, İtalya ve Fransa da takım çok. Var mı tanıdık dedi...e bitirdiniz adamın kariyerini daha başlamadan. Dopinge verilen cezaların biraz insaflı olması lazım. 8 yıl? Ne yapmış, adam mı furmuş, banka mı soymuş!

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Raşit S En basit kavramıyla; kul hakkı yemiş diyeyim abi :) Bilmiyorum müslüman mısın abi ama İslam'da kul hakkı yemek en büyük günahlardan biridir. İnsanlar orada bütün yıl çalışıyorlar, ailelerinden uzak kalıyorlar, istedikleri yemekleri yiyemiyorlar, acı çekiyorlar ve belki de ağlıyorlar ama sen onların önüne geçmek için bir madde alıyorsun ve çok büyük olamasa da belirli bir seviyede avantaj sağlıyorsun. Doping çok ağır bir suçtur ve buna verilen cezaya az demek pek mümkün değil... Bu arada Maxim zaten 34 yaşında, büyük ihtimal ilk defa doping yapmıyor böyle bir kariyer ona yeter de artar bile :harika:

Ayrıca bu tür ömür boyu veya 8-10 yıl gibi cezalar genelde dopingin tekrarında veriliyor. Bu Aslı'nın ikinci yakalanması olduğu için böyle mesela :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Onur Çakmak

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Türkiye'nin dopingle yakalanan önemli sporcuları; (link)