Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aslantaş açık hava müzesi turu.Obis yol gurubu

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında OsmaniyeRehber tarafından paylaşıldı.

1. OsmaniyeRehber

OsmaniyeRehber Forum Bağımlısı

Adı:
    ibrahim
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bölgemizin tarihi yerlerinden Aslantaşa gitmek için Obisin gençleriyle sözleştik.
    DSC_2100.JPG
    İşte ekip bu ve buraya nasıl gittik :)
    Yediocak ilkokulunun önünde 11 de buluşacaktık ben erken geldim ve gençleri beklemeye başladım.
    Bu yolculuk yeni aldığım Michelen pro 3 lastiklerimi deneyeceğim ilk uzun gezim olacaktı
    DSC_1974.JPG
    Yol üzerinde sararmış ekinlerin yanı başında boy veren yemyeşil mısır tarlaları harika bir manzara oluşturuyordu.günebakanlara selam vermek istedik ama bize arkalarının dönük olduklarını fark ederek yolumuza devam ettik.
    DSC_2003.JPG
    Keyfimiz yerindeydi altımızda yol bisikletleri seri bir şekilde ilerliyorduk ki baha arkadaşımızın arka lastiği patladı.
    DSC_2005.JPG
    Lastiği tamir edip yola devam edecektik ki 5 dakika geçmeden yine patladı.İlk patlakta el ile içerisinde yabancı bir madde olup olmadığını kontrol etmiştik ama gözden kaçırdığımız kıl gbi bir tel parçasını dış lastiği ters çevirip kontrol ettiğimde buldum.Bu seferde batan teli çıkaramıyorduk ki ben dişimle çıkardım ve yola devam ettik.
    DSC_2008.JPG

Sonunda Aslantaş(karatepe) bölgesine ulaştık giriş 5 lira 18 yaşına kadar olan öğrencilere ve müze kart sahiplerine ücretsiz.Gençler 18 yaş altı olduğu ,ben de müze kart sahibi olduğum için ücretsiz girdim.Aslantaş tarihde M.Ö. 700 yılında yaşamış 'Asativataya' krallığının kalıntıları bulunmaktadır.Bölgede o zaman yapılmış aslan figürleri ,kabartma yazılar , çanak çömlekler dikkat çekici bulgular.Bölgenin o zaman ki tarihi ile ilgili uzun uzadıya yazmak yerine , tarihini anlatan fotoğraflarını koyuyorum merak edenler okuyabilir.

DSC_2041.JPG DSC_2046.JPG DSC_2066.JPG DSC_2066.JPG DSC_2069.JPG DSC_2078.JPG DSC_2082.JPG DSC_2088.JPG DSC_2093.JPG DSC_2096.JPG
    Burada kısaca değindiğim gezimizin ayrıntılı yazısını blog sayfamda yazdım.Merak edenler için sayfamın adresi aşağıda .Teşekkürler.

Müze gezisi sonrası ekiple birlikte sucuk ekmek yaptık , şişlerimiz doğadan çöp şiş :islik: ateşimiz çalı çırpı , yola çıkarken az kalsın çakmak almayı unutuyorduk , son dakika aklımıza geldi yoksa tüm plan suya düşecekti :koptum:
    DSC_2108.JPG DSC_2122.JPG DSC_2126.JPG DSC_2135.JPG DSC_2139.JPG DSC_2122.JPG DSC_2126.JPG DSC_2135.JPG DSC_2139.JPG DSC_2145.JPG