Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Askerlik için Asteklik tavsiye edermisiniz ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Mustafa Şükrü Yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba, 2 yıllık olan yüksek okul öğrenimimi aöf ile 4 yıllık lisansa tamamladım, kısmetse kasımda askere gidicem. Açıkcası asteklik şansımı değerlendirmek istiyorum, maaş ücretleri gayet iyi, askerden sonra kendime yatırım yapmış olurum diye düşündüm, bu konuda tecrübesi olan abilerime danışmak istiyorum.

Anladığım kadarıyla odtü, itü yada boğaziçi gibi yerlerden mezun olanlara meslek kurası çıkıyormuş 18 günlük kısa bir eğitimden sonra 11 ay asteklik yapıyolarmış, tabi aöf mezunları için durum çok daha farklıymış, 3 ay zorlu bir eğitim mevcutmuş özellikle bu eğitimde çok pişman olanlar çıkıyormuş. Bir tanıdığım bu şekilde yapmış ve inşallah çıkmaz gerçekten tavsiye etmem dedi, bende endişelendim açıkcası ama verdiğim karardan da dönmek istemiyorum. Kafamda soru işareti oluştu yinede.

Fiziksel özellik olarak; Boyum 1.85, kilom 81, uzun yıllar vücut geliştirme ve son 4 yıldır da beraberinde bisiklet sporu yapıyorum, fiziğim ve tipim düzgün, her hangi bir sağlık sıkıntım yok, gözlük kullanmıyorum. Kasım ayında asteklik çıkma şansı az oluyormuş yeni mezunların hepsi başvurduğu için ancak yinede şansımı denemede kararlıyım. Çıkmazsa da her türlü kârdayım 6 ay yapıp gelirim diye düşündüm.

Sonuç olarak bu konuda sizlerin düşünceleri ve tavsiyeleriniz nedir ?

2. Fatih Olgun

Fatih Olgun Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende düşünüyorum aslında şuan Ankara ünüversitesi veterinerlik fakültesinde 2.sınıfım.Asteğmen olup daha sonra da sınavlara girip ordu da veteriner hekim olarak kalmayı

3. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    KPSS'den iyi puan alıp, müfettişlik, uzman yardımcılığı gibi kadrolara yerleşme şansınız varsa, kısa dönem yapın. Yoksa ve özel sektörden de bir şey çıkmaz diye düşünüyorsanız, asteğmen olursunuz. Dallandırıp budaklandırmaya gerek yok diye düşünüyorum bu konuyu. :)

4. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :) Teşekkürler arkadaşlar, açıkcası KPSS ye niyetim yok, şehir takıntım var farklı biyere atanıp orda kalmak istemiyorum, asteğmenlikten sonra sınava girip ordu da kalmakta istemiyorum, sadece asteklik tavsiye edermisiniz nasıldır bu konudaki görüşleri merak ediyorum :).

5. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Askerliğin makbulu kısa olanıdır. Genelkurmay başkanı olarak bile yapsanız 1 saat fazlası çekilmez :D

6. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Katılıyorum :alkis:

7. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Askerliğini asteğmen olarak yapan iki arkadaşım var. Biri güneydoğuda karakol komutanı oldu, diğeri Maltepe'deki kışlada bölük komutanı oldu.
    Kendi askerliğim sırasında mesleğini yapan astekler de gördüm. Onların askerliği daha da rahat geçmiştir sanırım.

Bilemiyorum, ben beş ay yaptım, Kaan Bey'in de dediği 1 saat fazlası bile çekilmez. :)

8. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    1 saat bile sıkıntı yaratıyorsa işim zor anlaşılan :). Gerçekten şanslı olmak lazım sanırım, açıkcası marmaradan çıkıpta güneydoğuya gitmek bile kasar, Maltepe'de sıkıntı olmaz, biraz şansımın yaver gitmesi lazım anlaşılan. Kendi mesleğini yapan astekler muhtemelen itü, odtü mühendis vs. dir :). O zaman hakkımda hayırlısı olsun, doğuya gidersemde sağlam bir hayat tecrübesi olur :). Bu arada karakol yada bölük komutanı olunca yine 8-5 çalışır gibi mi oluyor hocam ?

9. Enes Gürel

Enes Gürel Aktif Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    şırnakta yaptım 12 ay dağlarda yattım trilyon verseler 1 ay oraya gitmem :) elini yüreğine koy sevdiğin şeyi yap :)

10. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :)) Açıkcası beni kazanıcağım +- 20 milyar civarı total ücret çok cezbediyor, değermi değmezmi artık nereye düştüğüme göre değişicek sanırım :D

11. Ahmet SARI

Ahmet SARI Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence, bu memlekette paradan daha değerli kağıt parçası teskeredir.

Kıssadan hisse sağ salim bitirip işinize gücünüze bakınız.

Tabi okumuş olduğunuz bölümün ordu içindeki önemi sizin uzun yada kısa dönem olmanızı etkilediğini söyleyeyim. Zaten Astek olursanız döndüğünüzde elinizde 5 haneli paranın olması muhtemel olduğundan o stresi anca parayı yiyerek atabilirsiniz.

12. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Anladım hocam, açıkcası geldiğimde otomobil almak istiyorum, hevesimde bundan kaynaklanıyor, yorumlar baya etkileyici, benim kafamda kurduğum düşünce 6 ay daha yaparım elimde iyi bir parayla dönerim bir hayalim gerçekleşmiş olur mantığı.

13. ilker21

ilker21 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    kısa dönem askerlik yaptım. 337 KD Jandarma Er.
    yani sen benim torun filan oluyorsun :p
    lafı uzatmadan şöyle demek isterim ki, şimdiki aklım olsa hiç düşünmem Astek olmak isterdim.hatta bırak şimdiki aklı nizamiyenin kapısından girdiğim andan itibaren neden astek olmaya çalışmadım ki diye kendi kendime sordum :D
    yani burdan kendine bir sonuç çıkartıver :D

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :D Allah razı olsun hocam, herkesin dili yanmış bende korkmaya başlamıştım tam, bakalım şansımız yaver gider inşallah ama ne olursa olsun değerlendiricem bu durumu :)

ilker21 bunu beğendi.
  15. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Askerlik gibi kutsal bir görev her kula nasip olmaz, o yüzden ister astek olmuşsunuz ister er. Er nereye astek oraya :) hayırlı teskereler dilerim size.

16. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Hevesinizi kırmak gibi olmasın da benim düşüncem ve gördüğüm; bunun seçimini askerin kendisine bırakmıyorlar. Adam asteğmenlik istiyor, kısa dönem çıkıyor; kısa dönem istiyor, asteğmen oluyor; kimisi de ne isterse onu oluyor. İhtiyaç olan kadro tamamlanınca gerisi şans galiba. Ya da sizin neye uygun gideceğinizi kendileri belirliyor, bilemiyorum.

17. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mustafa kardeşim askerde gideceğiniz yer neresi olursa olsun hangi rütbede giderseniz gidin orası kutsaldır Peyganber ocağıdır ecdadımızın ve nicelerinin ya şehit ya gazi oldukları Koca bir milletin namusunun korunduğu yerdir....Daha fazla yazamıyorum para pul kariyer v.b şeylerle basite indirgemeyin Allaha tevekkül edip bekleyin layığınızı bulacağınızdan eminim kardeşim sağlıcakla kalın....

18. Mustafa Şükrü Yıldırım

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İlginize teşekkürler arkadaşlar sağolun :). Evet dediğiniz gibi er yada asteklik tamamen şans kendileri ihtiyaç olursa alıyolarmış, bende başvurucam bu şekilde.

ERTUNGA bunu beğendi.
  19. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Başvuru esnasında kısa dönemi tercih ettim. Yedek subay çıktı. Aday okulu bittikten sonra Şırnak Silopi'ye atandım. Görev öncesinde ısınma turu atmam için 3 hafta Eğirdir Dağ Komando Okulu'na gönderildim.
    İlk gününden son gününe kadar karşılaştığım her şeyden keyfi almaya ve tanıştığım herkesle iyi geçinmeye çalıştım. Şu anda o günleri hayırla anıyorum.
    Döndüğümde hesabımda 10 bin TL para vardı, düğün masrafları için kullandım :)

Kısaca, nasibinize ne çıkarsa onu kabullenmek ve onunla mutlu olmak size yeter, yoksa Yedek Subay maaşı da kısa dönemin kısalığı da sizi mutlu etmeyecektir.

20. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Askerlikte en ağır yük rütbedir. Asteg olsun çavuş olsun onbaşı olsun. kendinizle başa çıkamazken emriniz altında onlarca kişiyle başa çıkabilmek uğraştırıcı bir iş. Hele başkası yüzünden laf yemek. Ben uzun dönem on başı olarak santral operatörlüğü yaptım. Konuşmadığım rütbe görmediğim bakan el uzatmadığım vali kalmadı desem abartmış olmam heralde. İnanın belli Bi süre sonra tuvaleti temizleyen arkadaşla yer değiştirip, o deliğe saklanasınız geliyor :D