Aşırı kilolu biri için bisiklet tavsiyesi

Tepki
7
İsim
AHMET
Merhabalar bilişimci olmamızdan ve sporu biraktimizdan dolayı daha fazla olarak geri kilo aldım. Sporu spor için değil hobi için severek sürekli yapabileceğim bir kilo vermede efektif bir spor dalı olarak bisiklet sürmeyi düşünüyorum. Mevcut kilom 170 boy ise 1.80 Yazlıkta kullanmak üzere düşünüyorum. Doktor tavsiyesi ni hemen geçip model tavsiyenizi alabilirmiyim. Dayaniklilik olarak dag bisimleti mi tercih etmeliyim duz yolda surmek icin? Mesela 2 kişilik bisikletler var 550lb taşıyor bunun malzemesini türünü bulup tek kişilik bisikletde bu malzemeyi kullanılan bisikleti nasıl bulurum bütçeyi fazla zorlayamayacagim 1500tl olarak düşünüyorum max olarak

Kron xc300 nasildi?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Genel pazarda aradığınız özelliklerde bisikletler pek bulunmuyor. Özel olarak yaptırmanız gerekebilir ve bu da 1500 TL ile ne kadar mümkün olur bilemiyorum.

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
merhaba,

kilonuz başlıkta bahsettiğiniz üzere oldukça fazla. bu kiloyu kaldıracak bir bisikletin olduğunu söylemek zor varsa da dar bir kesime hitap edeceğinden çok pahalı olacaktır. diğer yandan bu kadar yüksek bir kilo ile spora başlamak çok doğru olmasa gerek, forumdaki tibbı konularda yetkin arkadaşların bu konuyu yorumlaması daha doğru olur. öncelikle diyet ya da rejim yerine doğru bir beslenme düzeni tutturmanız gerekir diyorum çünkü ilk amacınız kilo vermek değil doğru beslenip sağlıklı bir hayat sürmek olmalı. doğru beslenme ile ve uygun olduğunda yanına egzersizi de kattığınızda zaten kilo vereceksiniz. bundan sonra düzenli egzersiz yapan doğru beslenen biri olarak yaşam kaliteniz oldukça yükselecektir.

Esra123

Üye
Tepki
1
İsim
Esra tuna
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Atala
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba biraz arastirdım ama nasil yeniden başlık açacağımı bulamadım o yuzden buraya yazıyorum kusura bakmayin. Bisiklete kullanmak istiyorum ama pek bilgim yok hangi tur ve model secmeliyim teknik donanimlari nasıl olmalı biraz arastirdım ama şuan ne desem yanlış olur emin degilim ve bir ayrı konu da kiloluyum bu yuzden bisiklet tercihimde daha dikkatli olmaya calisiyorum boy 160 kilo 105 icin ne tur ve model bisiklet onerirsiniz kafam cok kariştı kimi dag bisikleti iyi olur diyor kimi de dag bisikleti daha cok yorar diyor siz ne tavsiye edersiniz max 2000 limitim var

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Esra123 Kilonuz bisiklet kadrosunu (yani iskeletini) mukavemet yönünden zorlayacak kadar fazla değil. Sürücü ağırlığı daha çok jantları ilgilendiren bir durum. Ne tip bisiklet alacağınız, ne tip bir kullanıcı olacağınız ile alakalı. Sürüşleriniz sadece asfaltta mı olacak, yoksa toprak yola girilecek mi, süre olarak ne kadar sürecek, tur bisikleti olarak kullanımı olacak mı, bunların hepsi denklemin içinde.

Esra123

Üye
Tepki
1
İsim
Esra tuna
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Atala
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bunu duyduğuma sevimdim tesekkur ederim zamanla tur icinde kullanabilirim ama uzun yola cıkmam mümkun degil gibi bulundugum yer asfalttan ziyade daha cok toprak duz patikalar ben geniş lastikleri icin dağ bisikletini dusünmüştüm kilomu karsılayabilmesi acisından eger bisikleti yormaz kilonuz derseniz tavsiye edebileceginiz bir bisikleti de degerlendirebilirim

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Esra123 Marka ve modelleri takip etmiyorum. Genel itibarıyle yol gösterici olabilirim sadece. Bence yol bisikleti ile dağ bisikleti arası sınıf olan şehir bisikleti sizin için uygun. Ne dağ bisikleti kadar ağır, ne de yol bisikleti kadar narin. Alüminyum bir şehir/tur bisikleti işinizi görecektir diye tahmin ediyorum. Ama 2000 tl'ye sıfır alüminyum bisiklet bulabilir misiniz bilmiyorum.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Can Y

Üye
Tepki
5
İsim
Can Y.
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Esra123 Marka ve modelleri takip etmiyorum. Genel itibarıyle yol gösterici olabilirim sadece. Bence yol bisikleti ile dağ bisikleti arası sınıf olan şehir bisikleti sizin için uygun. Ne dağ bisikleti kadar ağır, ne de yol bisikleti kadar narin. Alüminyum bir şehir/tur bisikleti işinizi görecektir diye tahmin ediyorum. Ama 2000 tl'ye sıfır alüminyum bisiklet bulabilir misiniz bilmiyorum.
Merhaba Can Bey, ben de şu sıralar bisiklete geri dönme arefesinde olduğumdan pek çok marka ve modele baktım. Sanırım Esra Hanım'a şu model uyacaktır (SPORTIVE 322 28" 21-V VB) ancak kadro bilgisi "ALÜMİNYUM 1.1/8" YARI ENTEGRE HYDROFORMED" şeklinde. Alüminyumun kalitesiyle ilgili yorumu belki siz yapmak istersiniz, zira alüminyum'dan sonrasını ben pek anlamadım :) Ben de 180 boyunda 100 kiloyum, bu ağırlıklarda mutlaka alüminyum kadro kullanmak mı gerekir?

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bunu duyduğuma sevimdim tesekkur ederim zamanla tur icinde kullanabilirim ama uzun yola cıkmam mümkun degil gibi bulundugum yer asfalttan ziyade daha cok toprak duz patikalar ben geniş lastikleri icin dağ bisikletini dusünmüştüm kilomu karsılayabilmesi acisından eger bisikleti yormaz kilonuz derseniz tavsiye edebileceginiz bir bisikleti de degerlendirebilirim
Kron tx75, tx100 ve tx150'lerin "16 inç" kadro modelleri sanırım işinize yarayacaktır. Beğendiğiniz ve fiyatı size uygun olan modellere bi göz atın derim. Fren tipleri ise sizin tercihinize kalmış örneğin hidrolik disk daha iyi çalışıyor ama daha karmaşık bir yapıya sahip. Bahsettiğim üç model de 6061 alüminyum kadrolara sahip.

• Beğen

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.817
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Can Y ALÜMİNYUM 1.1/8" YARI ENTEGRE HYDROFORMED 1.1/8" sanırım sele borusu kalınlığı oluyor. Hydroformed da alüminyum boruların standart silindirik şekilde değil de, yassılaştırılarak daha az esner bir şekle kavuşturulduktan sonra kaynaklanması anlamına geliyor sanırım. Karbon kadronun 100 kilo sürücüde bi yerinden çatlayacağını kırılacağını sanmıyorum.

Bir sürü markanın gösterdiğiniz modele muadil modelleri var. Tavsiyem arka teker dişli sisteminin "kaset dişli" olması. Sonradan teker değiştirme ve para kaybı olmaması bakımından.

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@can_celik hocam sanırım en uygunu tx150 16 kadro hidrolik disk. Rublesi de eski tip değil.

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@can_celik aynen hocam ben orda aslında gerçekten kararsız kaldım ya :) o zaman tx150 16 kadro v-fren seçmesi daha uygun olacaktır.

• Beğen

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
@Esra123 Kilonuz bisiklet kadrosunu (yani iskeletini) mukavemet yönünden zorlayacak kadar fazla değil. Sürücü ağırlığı daha çok jantları ilgilendiren bir durum. Ne tip bisiklet alacağınız, ne tip bir kullanıcı olacağınız ile alakalı. Sürüşleriniz sadece asfaltta mı olacak, yoksa toprak yola girilecek mi, süre olarak ne kadar sürecek, tur bisikleti olarak kullanımı olacak mı, bunların hepsi denklemin içinde.
Jant sağlamlığı olarak bakarsak şu model iyi olacaktır diye düşünüyorum.
(link)

Bu Jantlar hep hoşuma gitmiştir :harika:

Emre Tuna Mirliva

Aktif Üye
Tepki
134
İsim
Emre T.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Jant sağlamlığı olarak bakarsak şu model iyi olacaktır diye düşünüyorum.
(link)

Bu Jantlar hep hoşuma gitmiştir :harika:
Hocam bunun 29" modelini sürdüm pedal bildiğin dönmüyordu. 15 buçuk kilo olduğuna bakmayın tüm ağırlık jantta olduğu için eziyet gibiydi. Sanırım tx150 16 kadro bir bayan için güzel bisiklet.

• İnanılmaz
Tepkiler: Emre Yönlüer

Can Y

Üye
Tepki
5
İsim
Can Y.
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Can Y ALÜMİNYUM 1.1/8" YARI ENTEGRE HYDROFORMED 1.1/8" sanırım sele borusu kalınlığı oluyor. Hydroformed da alüminyum boruların standart silindirik şekilde değil de, yassılaştırılarak daha az esner bir şekle kavuşturulduktan sonra kaynaklanması anlamına geliyor sanırım. Karbon kadronun 100 kilo sürücüde bi yerinden çatlayacağını kırılacağını sanmıyorum.

Bir sürü markanın gösterdiğiniz modele muadil modelleri var. Tavsiyem arka teker dişli sisteminin "kaset dişli" olması. Sonradan teker değiştirme ve para kaybı olmaması bakımından.
Can Bey teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için. Sayenizde bisiklete dair bilmediğim bir detayı öğrenmiş oldum. Alım yaparken göz önünde bulunduracağım

Esra123

Üye
Tepki
1
İsim
Esra tuna
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Atala
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben çok kararsız kaldım açıkçası kafam karıştı şehir bisikleti Kullansam kilom zorlamaz mı ve bir de tekerler çok mu ince kalır yol bisikletlerini beğeniyorum model olarak ama kilom için bir sınırlama getirmeli miyim
bir de fren konusunda hidrolik disk önerdi bir arkadaş sizce nasıl olmalı hidrolik disk mi v fren mi
Son olarak 26 inç ve 16 kadronun bana uygun olabileceğini düşünüyorum araştırmalarım sonucu sizce nasıl

seljuk11

Aktif Üye
Tepki
365
İsim
selçuk
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
187cm 96 kilo olarak 2017 den beri 700*25c lastiklerle salcano xrs050 kullanıyorum hiç bir problem olmadı bilginiz olsun.

Esra123

Üye
Tepki
1
İsim
Esra tuna
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Atala
Bisiklet türü
Yol bisikleti
187cm 96 kilo olarak 2017 den beri 700*25c lastiklerle salcano xrs050 kullanıyorum hiç bir problem olmadı bilginiz olsun.
biraz fiyat olarak beni aşıyor ama teşekkür ederim bir seçeneğimde bu olacak

seljuk11

Aktif Üye
Tepki
365
İsim
selçuk
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
biraz fiyat olarak beni aşıyor ama teşekkür ederim bir seçeneğimde bu olacak
Merhaba bisiklet tavsiyesi olarak demedim esra hanım sadece bilgi amaçlı yani 96 kilo ile xrs 050 yol bisikleti kullanıyorum sizin de şehir bisikleti ile sıkıntı yaşamazsınız demek için. Yoksa sizin için corelli trivor veya lifestyle modelleri uygun olabilir bütçe olarak.

• Beğen
Tepkiler: Esra123