Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Aşırı Kilo Veriyorum

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Aykut Subaşı tarafından paylaşıldı.

1. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Merhaba.İstanbul'a geleli 3-4 gün oldu.Ve hergün 30-40km gidiyorum bisikletle.Geldiğimde 65 kıloydum.Şimdi 60kilo.Buyuk bır kılo verme soz konusu.Bu durumu engellemem ıcın ne yapmam gerek?

Yemeği bisiklete bınmeden once mı yoksa bısıklete bındıkten sonra mı bınmelıyım?

2. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Fazla yada az kilo vermek önemli değildir. Önemli olan bu kiloları ne kadar sürede verdiğimizdir. Uzmanlar sağlıklı zayıflamanın 1 ayda en fazla 4-5 kilo olduğunu söylüyor. Bazı insanlar çok fazla bisiklete biner 1 haftada 6-7 kilo verirler. Maalesef bu 6-7 kilonun büyük bir bölümü sudur. Yağ değildir. Vücut fazla su kaybederse bu kayıp aynı zamanda kas kaybıdır. Kas kaybı ise bazal metabolizmayı düşürür ve vücut için zararlıdır. Düşün ki aylarca kas çalışması yapıyorsun vücut bu süre içinde 5 kilo kas yapıyor. Yaz gelince bilinçsiz spor yaparak bu kasların büyük bir bölümünü vücut kaybediyor. Bunun sonucunda
    kas yapmak için çektiğin sıkıntılar da boşa gidiyor. Bisiklet sporu yaparken özellikle yaz mevsiminde sıv kaybına dikkat etmek gerekiyor. Vücut sıvı kaybettiği zaman bu sıvıyı vücuda derhal takviye etmek gerekir. Ayrıca aşırı sıcak havalarda da mecbur kalınmadıkça bisiklete binmemek gerekiyor. Ben kendim saat 17.30 dan önce mecbur kalmadıkça binmiyorum. Ayrıca bisiklete bindiğin zamanlarda aşırıya kaçmadan kavun karpuz tüketmek faydalıdır. Bu besinler hem enerji verir hem de vücudun kaybettiği elektrolitleri(Sodyum, potasyum, magnezyum vs) vücuda tekrar kazandırır. Ayrıca kişinin yeterince beslenmemesi durumunda vücut hem çabuk yorulur hem de normalden çok fazla terler. Bu durum kişinin sağlığını bozar. 2.5 kg doku sıvısı kaybının 1 kg kas kaybına yol açtığını düşünürsek meselenin ciddiyeti daha iyi anlaşılır. Eğer bisiklet kullanarak zayıflamak istiyorsak bu işi profesyonelce yapmamız gerekir. Yani bacak kaslarımız dışında diğer kaslarımızın da çalışması gerekir. Yemek sorusuna gelince bisiklet yemek yenildikten sonra sürülür, yemekten önce değil. Yemeği yedikten 2-3 saat sürülmesi en uygunudur. Eğer bisiklete saatlerce binmişsek ve çok yorulmuşsak eve gelince biraz tatlı yiyerek karbonhidrat depolarını doldurmamız gerekir. Tatlı konusunda aşırıya kaçarsak bu tatlıların fazlası vücutta yağ dokusuna dönüşür. Kaslarımızın kendine gelmesi için de protein almamız son derece isabetli olur.(balık, beyaz et, kırmızı et, yumurta, baklagiller vs). Ayrıca haftanın 7 günü bisiklete binmek de kaslarımıza zarar verir. Çünkü kasların ihtiyaç duyduğu belli bir dinlenme süresi de vardır. Kaslar gelişmesini bu dinlenme süresinde yapar. Yeterince dinlenmeyen kaslar gelişemez. Bu arada kasların kasılması ve gevşemesi için çok önemli olan süt ve süt ürünlerini de unutma.
    İYİ PEDALLER

3. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Sanırım kilo değilde çok su kaybetmişsiniz. Normalde 5 kilo kaybetmek için 45000 kcal yakmak gerekir ki bu sürdüğünüz kilometrelerle mümkün değil .

Egsersiz sonrası mutlaka bolca su içiniz .Birde her zaman aynı tartı ile tartılınız .Farklı tartlarda büyük kilo kayıpları varmış gibi gözükebilir. Hayatımda doğru tartan bir tartı görmedim zaten

Kilo verirken muhakkak ağırlık çalışın ki kastan kayıp olmasın .Sonra performans kaybına uğrarsınız.

Saygılar

birolcakir ve Aykut Subaşı bunu beğendi.
  4. Barış TOPÇU

Barış TOPÇU Forum Demirbaşı

Seviye:
    proteini ve karbonhidratı ihmal etmeyin ötesi yanan zaten yağdır ne kadar yanarsa yansın göbek gitmiyor :)
    ocak ayından nisan ayına kadar 10kg verdim bende :) 87den 77 ye indim hedefim 72 fakat artık kilo vermek oldukça zorlaştı belli bir noktadan sonra kolay gitmiyor yağlar ;)

Cem Unden bunu beğendi.
  5. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    öncelikle, o tartının doğruluğundan emin misin?
    günde 30-40km. binmenin insanı pek zayıflatacağını sanmıyorum. hergün değil elbette ama birçok defa 80-100km.'lik (bir keresinde 150km'lik) binişlerim oldu. birkaç kez dağlara filan da çıktım. 2 ayda sadece 3 kilo vermişim.
    zaten bildiğim kadarıyla ayda 2,5 kilodan fazla vermek vücut için zararlı.

bence önce tartıyı kontrol et, eğer bir yanlışlık yoksa durum gerçekten anormal, bir doktora filan danış derim ben.

birolcakir ve Cem Unden bunu beğendi.
  6. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    aynı tartıda,aynı kıyafetle ,aynı şartladamı tartıldınız(yemek sonrası öncesi,antrenman sonrası öncesi,sıvı alımı öncesi sonrası) önce bunu yanıtlayın.dedğiniz zaman diliminde sıvı kaybıyla bile çok zor,bugün sıvı olarak 2-3 kg kaybetseniz,bunu mecburen almak zorundasınız, almazsanız zaten yarın çıkmaz.Sadece sıvı kaybı olamaz,o günlerde bağırsak mide problemi yaşadınızmı,ishal vs durum varmı?

Cem Unden ve felis911 bunu beğendi.
  7. Berke Can Yılmaz

Berke Can Yılmaz Üye

Seviye:
    bol bol yemek yemelisin

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Bilgisi olanlar vardır muhakkak .Vücutta yağ miktarı azaldıkça yağda eriyen vitaminlerin alımında zorluk oluyormuş . A, D, E , K vitaminlerinin alımı pro seviyedeki sporcularda çok büyük sorun oluşturuyormuş. Özellikle ironman tipi sporcularda yağ oranı %3-4 . Çok riskli seviyeler ve hastalığa yakanlanma riskleri yüksek . Bunları nasıl bertaraf ediyorlar?

Saygılar

birolcakir bunu beğendi.
  9. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    dostum sporla ilgili olmadığını düşünüyorsan direk kanser endikasyonlarından biridir.

10. Fırat Dizman

Fırat Dizman Onursal Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Üslup biraz sert ve bilimsellik dışı olmuş.Bir doktor bile hastasına ciddi bir durumu anlatırken farklı yollar kullanır,ayrıca bu kanıya hemen nasıl kapıldınız onuda bilemiyorum.Aynı şekilde siz böyle bir cevap alsanız neler düşünürsünüz?

birolcakir bunu beğendi.
  11. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    kusura bakmayın dediğiniz gibi biraz oldu,özür dilerim fakat birsüre sonra sürekli bunların eğitimini alınca olağan geliyor . Ayrıca Tıp 3.sınıf öğrencisiym.

Aykut Subaşı bunu beğendi.
  12. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Bisiklete bindikten sonra yemelisin.. Özellikle bisikletten hemen sonra basit karbonhidrat (bir porsiyon tatlı, dondurma vs..) yemek hem performansını artırır, hem kilo kaybını önler. Antremandan sonra ve gün içinde de bol su içmeye dikkat et ;)

13. mertcan gölge

mertcan gölge Forum Bağımlısı

Seviye:
    karbonhidrat ve protein içeren besinler tüketmek yardımcı olabilir ve bol su içmek tabiki

14. Semih Temiz

Semih Temiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet arkadaşın üslubuna olmasa bile düşüncesine katılıyorum. Bir insan spor yapmadığı halde, beslenmesine dikkat ettiği halde aşırı şekilde zayıflıyorsa bu durum tehlikeli hastalıkların habercisi olabilir. Ancak şunu da belirteyim ki kilo kaybeden arkadaşın yağdan çok su kaybettiğini zannediyorum. Bu durumun sebebinin yetersiz beslenmeye bağlı olarak vücudun aşırı sıvı kaybetmesinden kaynaklandığını düşünüyorum. Beslenme iyi ise bağırsak parazitleri de böyle bir şeye yol açabilir.

15. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    arkadaş soruyu sormuş ama bir daha ses seda çıkarmıyor. sanırım fazla korkuttunuz, kanser filan... :D

16. Aykut Subaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    :) Allah korusun abi ne kanseri :) CEvaplardan sonra birkaç araştırma yaptım.Ve yazılan yorumların ortak fıkrı olan; ıyı beslenmeden,aşırı su kaybı oldugunu buldum.Herkese teşekkurler.

17. Ali Haydar TAŞ

Ali Haydar TAŞ Yeni Üye

Açlık ve tokluk Kan şekerinizi ölçtürün...Eğer çok fazla ağız kuruluğu ve hızlı bir kilo verişi varsa bünyede diabetik ihtimali olabilir...Göz ardı etmeyin diabetik vucuttaki tüm dokuları tahrip edebiliyor kendim Tip 1 Diabetik hastası olduğumdan,hızlı kilo verme lafını işittiğimde hemen bu standart yorumumu yapıyorum...Hoşçakalın keyifli sürüşler.

18. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hehehe az kaldı birazdan acil ameliyata alacağız.

Büyük ihtimal su kaybından. Mesajlarda değinilmiş, üstünden geçelim.

- su kaybına dikkat
    - tartı kalibrasyonuna dikkat (sabah wc'den sonra, hep aynı kıyafetlerle, aynı tartı ile hatta tartı sert yüzeyde iken -halı bile etkiler tartıyı-)
    - beslenmeye dikkat, özellikle meyve, et (protein) eksik olmasın. Bol karbonhidrat (makarna vs), ve daha az şeker.

Boy kaç bu arada?

Kilo kaybı hızla devam ederse direk doktora görün.

19. Aykut Subaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Boy: 1.70

20. omerrrr

omerrrr Aktif Üye

Seviye:
    Kanser teşhisi koyan arkadaş tıpın yanında başka eğitimler de alması gerekiyor sanırım...