Aşırı internet kullanımını depresyona neden

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
İngiliz araştırmacılar, depresyon ile aşırı internet kullanımının birbiriyle ilintisini ortaya çıkarttılar. Psychopathology isimli yayınla duyurulan bir araştırmaya göre internet bağımlılarının önemli bir bölümü depresyon belirtileri taşıyor. Leeds Üniversitesi'nden, bir grup araştırmacının gerçekleştirdiği çalışma, 1319 kullanıcının online ankete verdikleri cevaplarla tamamlandı. Katılımcıları, 16-51 yaş arası kullanıcıların oluşturduğu araştırmanın soruları arasında, internetin ne yoğunlukta ve hangi amaca yönelik olarak kullanıldığı da bulunuyor.

Araştırmacılar, küçük bir grup kullanıcının interneti zorunlu bir "alışkanlık" olarak benimsediklerini ifade ediyorlar. Araştırmaya göre bu kullanıcılar, sanal ortamda oluşturdukları çevreleri gerçek hayatta sahip oldukları arkadaş çevreleriyle değiştiriyorlar.

Alışkanlığa neden olan ve uzun zaman alan başlıklar arasında seks, kumar ve sosyal ağlar dikkat çekiyor. Araştırmacılardan Dr. Catriona Morrison, internetin modern yaşamda sahip olduğu fonksiyona işaret etmekle birlikte, halen çok sayıda karanlıkta kalmış noktanın bulunduğunu belirtiyor. Sağduyulu kullanıcıların e-postalarını kontrol etmek, faturalarını ödemek ve çeşitli hizmetlerden faydalanmak için interneti orantılı bir biçimde kullandıklarını ifade eden Dr. Morrison, bu kullanımı dengeleyemeyenlerin gündelik yaşamlarında çeşitli sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor.

Araştırmanın, "aşırı internet kullanımının depresyona neden olduğu" tezini doğruladığını belirten Dr. Morrison, "depresyondaki insanların mı aşırı internet kullanımına yöneldikleri" ya da "aşırı internet kullanımının mı depresyonu tetiklediğini" tespit edemediklerini ifade ediyor.

Alıntıdır..

Scudo

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@GiciK eRay ADALI

Bugün evden çıkmadım,
Telefona bakmadım,
Çok yedim, çok ağladım,
Arandım bir sigara daha.
Saçlarımı taradım,
Dudağımı boyadım,
Giydim giydim çıkardım;
Beğenmedim, güzel olmadım.

Kimseye kızamadım,
Kimseye küsemedim.
Sonunda kendime küstüm,
Sonunda hayata.
Düşündüm banka soymayı,
Uluorta soyunmayı,
Hayatımdaki herkesi vurmayı
Affedin,
Depresyondayım.

Depresyondayım,
Unutuldum,
Aldatıldım.
Sevgilimden ayrıldım,
Çok yalnızım.
Yaşasın bilgisayarım..:D :D

Erol KOLAS

Daimi Üye
Tepki
188
Bisiklet
Salcano
bilgisayarda işim var deyip çiftlik kuranlar mı istersin, 2 oğlan veya 3 kızla tanışacağım ayağına facebook gibi sitelerde boğulanlar mı istersin, yav bu akşamda evde kimse yok biraz XXX sitelerine baksam diyenler mi....

bu listenin sonu gelmez, gelmeyeceği için bilgisayar başında iş haricinde yarım gününü geçirenler depresyona girmiştir bence. Ama ne tür bir depresyon? çözümsüz bir durum bence. İnternetsiz de olmaz o zaman ne yapacağız?

-2 dk sonra geliyorum

-ya yarım saat oldu be adam nerdesin?

-lvl atlayayım dedim bee o kadar gecmedi sende.

-tura geç kaldık senin yüzünden pedallarız artık hava kararınca ana yolda!

Şimdi alakası olmayan adam ne hallere girdi sizce?

Ne bileyim ya biz küçükken sokakta oynardık, şimdiki çocuklar kafelerde oynuyor. Bizim çocuklarımız nelerle nerede oynayacak bakalım?

• Beğen
Tepkiler: 42FY ve tolga1976

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
İlginç. Fakat bana göre ikiside birbirini tetikliyodur. Depresyonda olan adama tek kurtuluş internettir. Yeni şeyler için uğraşır. Bilgisayar başında olan kimse ise sanal alemin gerçek alemden ne kadar uzak olduğunu görünce depresyona giriyodur.

tolga1976

Forum Bağımlısı
Tepki
2.380
@Ali Menemen

Çağımızın bu hastalığına maalesef bende tutulmuş durumdayım.. Bilgisayar elimin altında olunca sahip olduklarım tamamen elimin altındaymış gibi oluyo. Ama kesinlikle nete en fazla 3 günde bir bağlanmalıyım. Sanırım bu forumunda etkisi çok:rolleyes:

Piskiletci

Forum Bağımlısı
Tepki
2.578
Bisiklet
Corratec
@Tolga Ayla
Tolga abi okulun olsa fazla bağımlı olmazdın, aileden ötürü :)

• Beğen
Tepkiler: tolga1976

S. YILDIRIM

Daimi Üye
Tepki
213
Aynen katılıyorum .Geece geç yattığımda dahi kendimi bayağ sersem gibi hissediyorum.Güzel konu tebrikler.

• Beğen

Murat İçlek

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Ben yaklasık 3 senedr ınternet cafe işiyle ugrasıyorm ve gercekten halımız ve sonumuz cok kotuye gıdıyor ole bole degil. İnternet cahil insan için kumar ve sex den ibaret.İşim geregı uyarı aldıgım pc leri izlemeye alıyorm xx sıtelere gırmesın dıye gecenlerde bole bı musterıyle debeleşiyoruz ben programlarını sonlandırıyorm o gırıyor xx sıteye en sonunda pc sını tamamen kapattım hesap odemek ıcın kalktı ve sırıtarak cok ısındı bılgısayar kapandı dedı :) bende hayır xx sıtelere gırıp vıdeolar ızlıyorsunuz dedıgımde cok sasırarak şu cevabı verdii YOK İZLEMİYORDUM BAKIYORDUM .. tabi şaşdım kaldım bu cevaba . gulermısın aglarmısın :))

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben bilgisayarı kafamı dağatmak için kullanıyorum.hiç depresyona girmedik beraber.paylaşım için teşekkürler.

• Beğen

thomisus lx

Forum Bağımlısı
Tepki
2.055
elimin altında 100megabit internet vardı iş yerinde, o zamanlar eve internet alamadım evde de devam etmeyeyim diye :)
maalesef internet insanlığın sonunu hazırlayacak bir mecra. çünkü insanlık hangi icadı iyi anlamda kullandı ki bunu kullansın. mesela TV eğitim için değil, toplumları gütmek için kullanılıyor. atomu parçalar parçalamaz bombası yapıldı. mesela.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
"Pff berkecan yeni bi kızla çıkıyo ya pff (Bilekler kesilir içkiler içilir.)"
"Hacım şimdi bi fotoğraf ekleyeceğim herkes hasta kalacak. (Tişörtler çıkarılır 45 kilo ve 1.75boyunda olan arkadaşlar sıradan bir anatomik yapıdaki vücudunu gösterir.)"

Her şey bir yana biraz düşündükten sonra farkettim de; bizler böyle değildik. Ben olayı biraz kendi açımdan değerlendireceğim ama bunun kesin bir gerçek olduğu hakkında hiçbir kuşkum yok. Ya ben 5. 6. sınıftayken hiç adı çıkan ablalar abiler görmemiştim, daha 1 hafta önce 7. sınıfa giden kız için ne dedikodular ne laflar dönüyor. Yahu 7. sınıftaki bir kız ne yapmış olabilir nasıl bir mantıkla yapmış olabilir niye yapmış bunları. Toplumdaki yaş ile orantılı ahlak düzeyini fazlasıyla bozmuş bir durum.

Öte yandan "Facebook olmasaydı hala Google'a 'kız msn adresleri' yazıyor olacağımız da gözardı edilemez bir gerçek." :D işin esprisi tabii...