Aşil tendonu ağrısı

Levent_K

Forum Bağımlısı
Tepki
2.594
Bisiklet
Trek
@BOZTÜRK
70-100km lik turlarında tendonla ilgili tedavin tam olarak bittiyse, yani fiziksel kısıtlılık kalmadıysa, sıkıntı yaşamazsın.
İyileşmen tam olarak gerçekleşti mi, yani hareket kısıtlaması kaldı mı ayak bileğinde? Kaynama ve ağrı ile ilgili değil de, mesela kollarını ileri yere paralel uzat, yere tam çömelip kalkarken topukların ( kopmuş ve kopmamış olan) aynı şekilde mi hareket ediyor? Yerden kalkıyor mu? Bunlarda sorun olmasa iyi olur.
Bikefit yapıldığında da ayak bileğinin pedala basış açıları vs den bahsedilir ya hani..Aynakol tam bir tur attığında ayak bileğini üstten ve yandan izle.. (Kaba kontrol)
Genel kondüsyonla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz. (Kopmuş tendon ayağındaki baldır kası diğerine göre zayıftır muhtemelen, belli olur bakılınca)
75km sonrası beni konfor alnımdan çıkarıyor, ama ilk alarm popo ve omuzlardan geliyor. Tendondan değil. Gökova, Bartın, Burhaniye festivallarını tamamladım bişey olmadı.
Geçmiş olsun.

Scudo

cenkgultekin

TREK MADONE SLR 7
Tepki
93
İsim
Dr. Cenk Gültekin
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim'de aşıl tendomumda sıkıntı vardı. Sabah kalktığımda zor yürüyordum. Sonrasında OSTEOCARE diye bir amerikan ilaç + buz + esneme hareketleri yaptım. Yaklaşık 5 ay spora ara verdim. Şuanda ağrı yok ama bisiklete binerken kendini hissettiriyor. Biraz esnetme ve buz ile çözüyorum. Aşil tendomu bikere zedelendimi bir daha düzelmesi zor. Onunla yaşamaya alışmak gerek bence :)

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Yok yok düzelecek hocam .Büyük beden bir ayakkabı ile başladı bu sorunum.Yalnızca bu yüzden sürekli ağrı yaparsa vay halimize. Onun dışında varsayalım ki ağrı geçmedi. Her pedal çevirişimizde acırsa bizde üzerine gidersek daha fazla hasara neden olmaz mı?

cenkgultekin

TREK MADONE SLR 7
Tepki
93
İsim
Dr. Cenk Gültekin
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Atın ölümü arpadan olsun :) En fazla yırtılır yarım saatlik ameliyatla dikilir...

• Beğen
Tepkiler: bahira23

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Tendonum hemen hemen geçti sayılır. Tendonum iyileştikten sonra 3_4 turda 200+ bisiklet kullandım bir sorun yaşamadım.En son 90 km bisiklet kullandım. Dönüş yolunda yine aynı ayağımda yani sol ayağımın diz kısmında bir ağrı oluştu.Mecburen ağrıya rağmen 40 km yakın pedal basmak zorunda kaldım.

Şuan sol dizim acıyor oturup kalkmada eğilmede vs dizimde ağrı hissetmiyorum.Ayakta uzun süre kalınca yada bisiklet kullanırken dizimin iç kısmında bir ağrı oluşuyor.2 doktora gittim Fizikçi ilaç yazıp gönderdi.Spor hekimi gerçekten çok ilgiliydi.Oda jel vs yazdı. Egzersiz yapıp dinlenmemi söyledi.

Neden bu kadar sakatlık beni buluyor anlamış değilim.2 neden var yol bisikletinden yada bu ayağıma büyük gelen mavic ayakkabılar yüzünden.

Bugünden itibaren biraz ara verdim yine ne yazıkki. Yol bisikletimi bundan sonra mtb ayakkabım ile kullanıcam.

Burak A.

Aktif Üye
Tepki
155
Bisiklet
Canyon
tendondan gelen ağrılar her zaman tendon sakatlığına işaret etmeyebiliyor.
mutlaka bir doktora görünün, ve ağrı devam ediyorsa mutlaka mr çektirin.

aşil benzeri bir şikayet ile, ki bazen yürütmüyordu, hem aşil hem ön tarafa doğru gelen bir ağrı ile izmirdeki el mikrocerrahiye gittim önceki sene,
aşil ile hiçbir alakası çıkmadı. kaval kemiğinin altındaki talus isimli kemikte, erimeye, lezyona benzer bir sıkıntı çıktı.
ameliyat ile kemiğin bir kısmı alınarak mikro kırık yöntemi ile tedavi uygulandı.
2 ay yürüyemedim /üzerine basamadım,
sonrasında da yaklaşık 2 ay daha spor yapmadım.
şuan bir sıkıntı olmamakla birlikte, ömür boyu koşmak yasak.

özetle, aşilden gelen ağrılar mutlaka dikkate alınmalı, işinin ehli bir doktora gösterilmeli.

Hüseyinsuna

Daimi Üye
Tepki
93
Bisiklet
Carraro
Hocam ilginiz için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi 2 doktora mr dahil toplam 5 kez falan gittim bırakmadım peşini.Şuan için aşilim gayet iyi ara ara yokluyor.

Tabi duramadım. Bisikletin bütün ayarlarını tendonuma az yük binsin diye ayarladım. Kali topuğa doğru ,seleyide gidona doğru yaklaştırdım 200_ 250km arası bu şekilde sürdüm ve sonuç diz sakatlığı.

Spor hekimim aşırı zorlama dedi. 3 hafta oldu ayakta iken bacağım kasıyor.Mr için randevu aldım bakalım sonuçta ne çıkıcak.

• Beğen
Tepkiler: Burak A.

Atas

Üye
Tepki
48
İsim
Lütfü
Bisiklet
b'Twin
@Hüseyinsuna öncelikle geçmiş olsun dediklerinizin aynısını bende yaşadım o kadar aynı ki 1 numara büyük ayakkabım var selem yüksek(miş) sol tendonda ki ağrıyı sallamayıp yola devam ettim bi süre sonra pedal çeviremez oldum ve sol dizim sancıyor ara ara birde kadro bir tık büyük sanırım sizin son durumunuz nedir nasılsınız city bike kullanırken hiç sorun yaşamıyordum (aynı ayakkabı ve pedallar) yola geçtim bi gün dizim bi gün tendonum bi gün boynum ağrıyor :kötü:siz nasıl atlattınız bilgi aktarırmısınız. Ve bu tendo ki ağrının ayakkabı ile ilgisi varmıymış?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
2 sene önce benzer bir durum yaşadım uygun olmayan bir ayakkabı almışım. ilk hafta ayakkabıyla bile yürüyemiyordum dayanılmaz ağrı vardı.

aşil tendonu gözle görülür kalınlaşmıştı. MR çekildi bir yırtık vs yok denildi. o ara merhem ve elastik bandajla dikkat etmiştim. hala aşil tendonu görsel olarak diğerinden kalın ve hiçbir sorun hissetmiyorum.

ayrıca aşil tendonunuzun koptuğundan şüpheleniyorsanız(ki bu durumda ayağı yerden kaldırmak mümkün olmayacaktır :D ) thompson testini yapabilirsiniz. ayağınızı havaya kaldırdığınızda alt baldır(kalf) elinizle sıktığınızda ayagınızın hareket etmesi gerekiyor.

ayrıca ruanda katlıamında tutsi ler kurbanları ölüm sırasını beklerken kaçmasın diye aşil tendonlarını keserlermiş falan filan.

Atas

Üye
Tepki
48
İsim
Lütfü
Bisiklet
b'Twin
@Another Day in Paradise yok kopma gibi birşey değil kopma olsa 2 günde ağrısı geçmez di sanırım, amacım bir daha tekrarlamasını engellemek için sorunu bulmak seleyi indirdim o bir. Ayrıca büyük ayakkabı mı sıkıntı onu öğrenmek istiyorum

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Benim yol ayakkabım yarım numara büyük ve ilk aldığım zamanlarda aşil tendonumda ağrı oluştu. Bike Fit'imi yapan Çağrı'ya sorduğumda kalini ileri ya da geri al demişti, tam hatırlamıyorum. Ama ayakkabının bol olmasının da etkili olabileceğini söylemişti. Sonuç olarak kal ayarını güncelleyerek ağrıdan kurtuldum. Eğer ayakkabınız çok bol değilse siz de bir kal ayarlarını kurcalayın derim. Eğer çok bolsa, ayağınız (özellikle topuk bölgesi) içinde çok hareket ediyorsa ayakkabı değiştirmek zorunda da kalabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Atas

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Kişide Aşilde hassasiyet varsa bisiklet kullanırken şunlara dikkat edilmeli. Sele yüksekliğinin idealinin çok az aşağısında kullanılması dizide sakatlamayacak şekilde olması.
Kalin en geriye topuğa doğru alınıp (shimano veya pahalı yol ayakkabılarında ekstra geri ayarlamasına izin verir)ve seleyi biraz ileri almak. Kali geri alıp seleyi ileri almak dengeliyor geometriyi ayrıca ayak ucu aşağı bakacak şekilde de pedal çevirme alışkanlığınız varsa da artısı olacaktır böylelikle aşile binen yükü ayağın geneline dağıtmanıza yardımcı olacak carbon tabanlı sert ayakkabıda olursa ayağınızın bütününü kullandığınızı hissedeceksiniz.

• Beğen
Tepkiler: Atas
Tepki
32
İsim
Yücel Özkan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Cyclocross
geçenlerde yaşadığım durum. sele ayarının yüksekte olması nedeniyle sağ ayağımda bu rahatsızlık meydana geldi. 4 gün geçmesine rağmen tam olarak geçmedi ancak iyileşme belirtileri var. doktora gitmeye gerek duymadım umarım çok büyük bir sorun oluşturmaz bana

Savgat83

Üye
Tepki
64
İsim
Mert
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Slm herkese

geçenlerde yaşadığım durum. sele ayarının yüksekte olması nedeniyle sağ ayağımda bu rahatsızlık meydana geldi. 4 gün geçmesine rağmen tam olarak geçmedi ancak iyileşme belirtileri var. doktora gitmeye gerek duymadım umarım çok büyük bir sorun oluşturmaz bana
Bu formda bu sorunu ilk defa görüyorum. Hatta başlık bile varmış yeni gördüm.
Benim diyeceğim 4 sene önce basketbol oynarken aşil tendonum koptu ameliyat oldum. Şu anda sadece spor olarak bisiklet kullanıyorum. Hatta sabit vites olarak kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı ve zorlama olmuyor.
Merdiven çıkarken bile kendini hissettiren aşil pedal çevirirken hissettirmiyor.
Yani bence binen yük çok az sanırım. Hele yüksek selede inanın hiç yük binmez.

• Beğen
Tepkiler: yucelozkan61

Samet M.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.092
İsim
Samet
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Slm herkese

Bu formda bu sorunu ilk defa görüyorum. Hatta başlık bile varmış yeni gördüm.
Benim diyeceğim 4 sene önce basketbol oynarken aşil tendonum koptu ameliyat oldum. Şu anda sadece spor olarak bisiklet kullanıyorum. Hatta sabit vites olarak kullanıyorum. Hiç bir sıkıntı ve zorlama olmuyor.
Merdiven çıkarken bile kendini hissettiren aşil pedal çevirirken hissettirmiyor.
Yani bence binen yük çok az sanırım. Hele yüksek selede inanın hiç yük binmez.
Yanılıyorsunuz. Yüksek selede 30-40 km yol yaptıktan sonra ağrı yapıyor.

• Beğen

Savgat83

Üye
Tepki
64
İsim
Mert
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
Yanılıyorsunuz. Yüksek selede 30-40 km yol yaptıktan sonra ağrı yapıyor.
Ben hiç karsilasmadim. Aşil ameliyatı olduğum halde. Aşil gerilince ağrı yapar ve zorlanma yapar. Yüksek selede gerilme çok az olur diye düşünüyorum. Düşük selede ayak ve kaval kemiği acısı azaldığı için daha fazla gerilme olur. Benim mantığına pek yatmadı yani yüksek sele.

Tepki
32
İsim
Yücel Özkan
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Cyclocross
7 gün sonra tekrar yazmak istedim ileride bu sorunla karşılaşacaklar için. 6 gün içinde ayağım eski haline döndü. kopma olmadığı aşikardı ancak seleyi yüksekte kullandığım için tendon zorlandı ve ağrı meydana geldi. ilk etapta çok fazla hissetmedim ağrısını ancak ertesi günü üzerine basamayacak kadar ağrı ve ağrı olan yerde şişkinlik vardı. dediğim gibi doktora gitmedim zaten randevu almak istesem 15 gün sonrasına alabiliyordum. üzerine çok basmamak ve istirahat etmek iyi geldi bana. tam anlamıyla iyileştiğini söyleyemem çünkü son ile ssağ ayak arasında görünebilir bir fark var. o da zamanla söner diye umuyorum. henüz bisiklete binmedim uzun bir süre dinlendirmek istiyorum ayağımı sonrasında ağrının tekrar gelmemesini umut ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: necmeddin

Adil ÜNALDI

Antagonist
Tepki
9.568
İsim
José
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ara ara bende de oluyor bu.

• Beğen

Baybora

Aktif Üye
Tepki
347
İsim
Cihan
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim ara sıra sağ bazen sol şişer. Krem be kas gevşetici ilaç var hafifletmek için. Dr gidince benimde nedensiz şişiyor bazen demişti. Fasla yürüme ve fiziksel aktiviteye bağlı olabilir diye düşünüyorum.

• Beğen

RTFM

Forum Demirbaşı
Tepki
1.116
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2012’de benim de sol aşil tendonum koptu. Ameliyat sonrası fizik tedavi derken doktorun önerdiği 2 spordan biri bisiklet diğeri de yüzme olmuştu. Uzun sürüşlerde hissettirir kendini ama ben bisiklette aşilden sorun yaşadığım bir sorum yok, hatta sol dizim ve diğer tüm kaslar sağ taraftan daha güçlü ve arada 2 cm diz farkı var. Sonuç olarak bisiklet düzgün ayarlarla bacakta ki tüm kaslara iyi geliyor. Dizleri çok zorlamamak ve doğru ayarlar şartı ile. Aşil ağrılarında en çok tavsiye edilen buz ve germe hareketleridir. Şiddetle tavsiye bi uzman hekime görünün. Çünkü kopmadan önce her zaman bi sinyal verir.

Son düzenleme: