Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Asfaltta hızlı, kaymayan, uzun omurlu, olabildigince hafif max 100ytl teker seti

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Deloth tarafından paylaşıldı.

1. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Asfaltta, yeni yagmaya baslamis yagmurda donus yaparken ve bisikleti yatirmamis normal bir hizda iken altimdan cekilmiscesine kaymasi sonucu dun yerle sert bir temasa gectikten sonra, ayrica kaldirimlardan atlamalarimi vs. de kaldirmasi gerekecek bir lastige ihtiyacim oldugunu da dusunurek daha once istedigim dis lastik tavsiyeyini tekrar sekillendirerek sormaya karar verdim.

Sadece asfaltta gidilecek, hiza yatkin olacak, kaygan zeminde guclu tutunma saglayacak, kaldirimdan atlama gibi duz basinc yaratan darbeleri kaldiracak, ancak cukurlara dalip cikarken patlamayacak kadar da agir ve etli olmayacak, seti maksimum 100ytl bir teker seti lutfen :)

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  2. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bahsettiğin özellikler bir lastikte olursa çok iyi olur. Bende bu başlığı takipteyim ama bu kadar çok özelliğin olduğu bir lastik duymadım. Birinin artısı diğerinde eksi olabiliyor. Birde lastik fiyatı max 100 YTL. tek lastik için mi çift lastik için mi? Bende başlığı takipteyim de

3. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Bunun için arabalarda kullanılan kar lastiklerinin bisiklet için uyarlanmış olanı gerekiyor bence. Yumuşak hamurlu ve kılcal kanallı. Araştırdığım kadarıyla böyle bir lastik Türkiye' de yok. Böyle bir lastik çok çabuk aşınacağı ama pahalı da olacağı için çok tercih edilmeyecektir.

Bu tip bir lastiği bende istiyorum. Fakat tercihimi Schwalbe Marathon XR Evolution' dan kullanacağım sanırım. Hem uzun yolda hemde hafif arazi, toprak yolda sorun çıkarmayacak bir ürün. Çifti 120 civarı liraya denk geliyor.

Yağmurda ve ıslak zeminde en iyi korunma yöntemi yavaş ve ultra dikkatli sürmek, gidonu sert tutmak, ani frenlemelerden kaçınmak.

Deloth bunu beğendi.
  4. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Çift lastik için :), saydigim ozelliklerin herbirini maksimum duzeyde barindirmasi imkansiz tabi, maksat markaya degil gercek dayanikliliga ve ıslak zeminde tutunabilme kabiliyetini saglama basarisina vermek bu parayi ve asil oncelikler saglandiktan sonra en hafif ve hiza yatkin olani secmek.

5. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Islak zemin performansı nasıl bilmiyorum ama Schwalbe Marathon XR Evolution size uygun gibi görünüyor.

6. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Marathon Supreme Evolution: http://www.schwalbe.de/gbl/en/homep...26&PHPSESSID=de462fdc93817dd75989d1749b5cb3f8

''The rubber compound is also new. "In tire technology good grip is usually accompanied by unacceptably high rolling resistance. However, the new Magic Compound succeeds on both counts: The tire rolls really easily and at the same time grips as well as our competition tire for wet conditions Stelvio Rain", explained Jahn. This gives the rider an additional safety margin in curves and under braking. TÜV South confirmed this in May 2006: Results proved that sportsmen using this rubber mixture can ride wet curves around 17 per cent faster.''

Kullanilan yeni malzeme sayesinde islak zeminlerde yaris icin uretilmis olan Stelvio Rain isimli lastik kadar iyi tutunma sagladigi ve bu yeni madde ile yapilandirilmis lastiklerin islak zeminde donusleri %17 daha hizli yapabildigi soylenmekte. Agirlik olarak da 460gr verilmis, Kackar Bisiklet'te ise 590gr olarak verilmekte.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Aşağıda istediğiniz özellikler ve o özellikleri ne tür lastiklerde bulabileceğinizi kırmızıyla yazdım.

Sadece asfaltta gidilecek, Slick / Semi slick
    (Schwalbe Big Apple 2.0" , Marathon Supreme Evolution 2.0" , Maxxis Xenith 1.5" full slick, Michelin XC Road 1.4" full slick, Maxxis Hookworm 2.5" :) , Maxxis Detonator 1.5", Michelin Hard Terrain 2.0", Kenda K-RAD 2.30")

hiza yatkin olacak, Slick / Semi slick
    (Marathon Supreme Evolution 2.0", Maxxis Xenith 1.5" full slick, Michelin XC Road 1.4" full slick, Maxxis Detonator 1.5")

kaygan zeminde guclu tutunma saglayacak, Su kanallı slick / Semi slick
    (Schwalbe Big Apple 2.0" , Maxxis Overdrive 1.75", Maxxis Hookworm 2.5" :) , Schwalbe Table Top 2.25", Schwalbe Marathon XR 2.0"

kaldirimdan atlama gibi duz basinc yaratan darbeleri kaldiracak, Düşük hava basınçlarına da uyumlu, esnek
    (Maxxis Holy Roller 2.20", Maxxis Larsen TT 2.35", Schwalbe Table Top 2.25", Scott Stroke 2.35", Kenda K-RAD 2.30")

ancak cukurlara dalip cikarken patlamayacak kadar da agir ve etli olmayacak, kevlar

Aklıma gelen modelleri yazarak işinizi biraz daha kolaylaştırdım.Fakat 2 mesele var.Birisi, bu lastiklerin bir kısmı ülkemizde satılmıyor, yurtdışından getirtmek gerekiyor.İkincisi ise, hem asfaltta hızlı hem de kaldırımlardan atlamaya uygun lastik iki zıt uç nokta.Asfaltta hız için dişsiz, ince ve yüksek hava alabilen lastik gerekiyor.Atlamalarda konfor içinse düşük havalara uygun lastikler başarılı oluyorlar.Yine de bu konuda Kenda K-RAD gibi bir lastiği önerebilirim.

8. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Harika duzlenmis yollarimizda :p, yol bisikletine binmek zevk alanim oldugundan MTB ile kaldirimlardan atlarken aradigim konfor degil lastigin patlamamasi ve benim icin fazlasiyla yeterli olacaktir dayaniklilik faktoru; darbe yemeye alistim :)

9. Deloth

Deloth Üye

Seviye:
    Tercih sebeplerim arasındaki denge beni Schwalbe Marathon Supreme Evolution'u secmeye itti, http://www.bisikletforum.com/showthread.php?goto=newpost&t=18768 linkinde bu lastiklerden sifira yakin ya da sifir iki tanesi ile takas edebilecegim SPD ayakkabilar bulunmakta, Kackar Bisiklet'in indirim gunleri sona ermeden alacagim bu lastikleri, o yuzden takas etmek isterseniz acele edin :).

10. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bu sorununuz için bir jant seti değil bir dış lastiğie ihtiyacaınız var yolda hız için slick lastik gerekir fakat bire yere sağlam başmasını istiyorsunuz o zaman yarı dişli dediğimiz semi slick lastiklerde edinmelisiniz.zaten Fatih abide çok iyi açıklamış konuyu...

11. onurelmas

onurelmas Üye

Seviye:
    Aynı lastikten benim de ihtiyacım var. Bunlara ilaveten nedense asfalt yolların sağ taraflarında hep cam kırıkları oluyor. Schwalbe Marathon Supreme Evolution bu cam kırıklarına dayanır mı? Lastiği aldın mı ve performansı nasıl? Bilgi verirsen sevinirim.

12. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Cam kırıklarına dayanıklılık için Schawalbe Marathon XR ve Marathon Plus modelleri en uygun lastiktir.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    ya bence olamaz yani 5 i bir yerde olamaz gibime geliyor ama ön tekeri farklı arkayı farklı kullanırsan birinin artısı diğerinin eksisini kapatacaktır die düşünüyorum

14. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Bence Supreme Evolution' da cam kırıklarına karşı dayanlıklı olsa gerek, çünkü onda da patlamalara karşı dayanlıklılık sağlayan kalın kevlar tabakası varmış.

15. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Bu arada ıslak zeminde Scott Ozon marka lastik güven verici gibi göründü bana.. Bulabilirseniz düşünün derim..

16. Murat.Bagci

Murat.Bagci Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    sonuc olarak hangi lastikten aldın acaba