Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Artvin'i Keşfe Devam! (7. Bölüm)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    25 Ağustos 2007 Cumartesi ( Turun 11. Günü)

Selam Pedalcılar;
    Uzun süredir yaza yaza bitiremediğim Artvin gezisine bir el atsam diyip durdum. Ne de olsa sonlandırmak görevim…

Turdan kopanlar için en son gezinin linkini veriyorum. Nerede kaldığımızı daha iyi hatırlayacaksınız…

http://www.pedalsesi.com/ps/viewtopic.php?t=2368

Gelelim turumuzun 11. gününe ve yepyeni bir sabaha…

Yine erkenciyiz. 7.30’da kalktık.
    Karnımız halen aç yanımızda yiyecek bir lokma bir şey yok. Besim Amcalardan da istemeye utanıyoruz.

İso yine ortaya atlıyor ‘durun ben şu yorganı götürüyüm nasılsa elimde bir şeylerle dönerim’ diye…

Biz de ortalığı toplayalım derken bakıyoruz Derviş dereye inmiş bisikletin çamurunu yıkıyor.

İso eli boş dönünce Murat yine başlıyor ulen İso ulen İso diye hahahaha…

Sular kesik olduğu için Besim Amca eşinin bir şey hazırlayamadığını söylüyor. Yarım ekmek, bir çay biraz da peynirle yanımıza geliyor. Çok utanıyoruz çünkü ellerindeki son ekmek olduğunu söylüyor. Bizimle ekmeğini paylaşan bu iyi kalpli insanlara minnettarız…

Besim Amca bahçe işleri ile uğraşırken...

Eşyalarımızı toplayıp yola çıkana kadar yine iki saat geçiyor.

İstikamet Uğur-Maral şelalesi. Hava çok sıcak, ayakkabılar Borçk’da kaldığı için o kadar rampayı botla tırmanmak zorunda kalıyorum. Ayaklarım resmen pişti.

Şelale yolunda ne kadar armut, elma ağacı varsa dalıyoruz. Bir şekilde tatmin olmayan midelerimizi doyurmaya çalışıyoruz.

Mısır unu doğal koşullarda böyle öğütülüyormuş.

Bu kadar tesadüf olur yine Explorer kafilesiyle karşılaşıyoruz. Dilber hanımla hatıra fotosu çektiriyor ve ayaküstü laflıyoruz. Şelale çok güzel mutlaka devam edin diyor. O kadar tırmanmışız, görmeden gider miyiz deli misin diyoruz.

Dilber: Aman ha şelalenin kapısındaki adama dikkat edin.
    Kevs: Neden?
    Dilber: Bir adam var siz inin gezin gelin ben size çay demlicem diyor.
    Kevs: Eeee
    Dilber: Demlik başına bizden 30 lira aldı.
    Kevs: Hadi yaa tamam dikkat ederiz.

Şelale’ye 13.15’de varıyoruz. 13km.lik toprak yol ve tırmanış bizi bitirdi.

Hakikaten de gittiğimizde Salih Amca ile karşılaşıyoruz yanında da başka biri daha var.

Salih Amca: Siz inin gezin çayınızı demliyorum.
    Kevs: Ne kadar amca?
    Salih Amca: 30 lira
    Kevs: Ohhhh maşallah. Çok para dedin yaw. Bizde o kadar para ne gezer. Kaç gündür yollardayız hem biz öğrenciyiz. Demleme bize öyleyse.
    Salih Amca. Yook içeceksiniz. Buraların merdivenlerini ben tek tek ellerimle yaptım, yoksa indirmem şelaleye.
    Kevs: Bu kadar yol geldik dağlardan aştık. Şelale’ye de illa ki ineriz. Öyle zoraki şey mi olur canım.
    Salih Amca: O zaman size 15 lira olsun demliği.
    Kevs: Kişi başı 3 lira yani. Tamam bak o olabilir. Ama şelale senin malın değil yaptığın çok ayıp. İnsanlar bir şekilde gelir de görür de, merdivenlerini ben yaptım indirmem demek yanlış.

Herkes bir yol tutturmuş gidiyor işte. Memleketimin kentinde de köyünde de denetim olmazsa böyle olur.

Neyse ki sonunda Şelale’yi görebildik. Gerçekten de muhteşem...

3 gündür yıkanamıyorum. Acaba ben de girsem mi girmesem mi diye düşünürken yağmur atıştırmaya başlıyor.

Sonra birden hızlanıyor.

Öyle de ıslanıcam böyle de diyip yeminimi bozdum diyip ben de şelalenin soğuk sularına bırakıyorum kendimi e tabi yedekte olan kıyafetlerime güvenerek…

Bir saat kadar şelalenin altında oyalanıyoruz. Saçlarım iyice dolansa da en azından kiri gitti. Ohhh yaşasın temizlik. Buz gibi su da bir iyi geldi ki yandıktan sonra sormayın gitsin…

Çaylarımızı içtikten sonra 15.30da yola çıkıyoruz. Amacımız bugün şelaleden sonra Borçka’ya dönmek.

Macahel’e varmamız 16.30'u buluyor. Hava kararmadan Borçka’da olmamız imkansız. Akşam ne yapacağımızı kara kara düşünmeye başladık. Asıldık pedallara.

Yahu kamp atacak bir yer de yok. Yerleşimden de uzaklaştık. Acaba geri dönüp bir gün daha mı kalsak. Ayılara yem olmak da var işin ucunda. Allah’ım yardım et bana sığındım sana diye rampayı ağır ağır çıkarken duyulan araç sesi sevinç yarattı Serkan ile bende. Baktık ki transporter ve de bagajı bomboş. Serkan hemen koştu ben de acınası gözlerle bakıyorum tabi.

Serkan: Abi nereye gidiyorsun?
    Kevs: Borçka de ne olur!
    Abi: Borçka’da işimiz var.
    Kevs: Vallaha sizi Allah gönderdi.
    Serkan: Bisikletleri atabilir miyiz arkaya.
    Abi: Sizi çok gördüm ben buralarda hadi atın da kurtulalım artık hahahahahah.

Bağırarak sesimizi duyurduğumuz İso ile Derviş de geri döndü yüzlerinde tebessümle.

Allah razı olsun. Aylar sonra bile hala gülümseyerek yazabiliyorum sayelerinde.

Yolda gelirken çektiğimiz birkaç foto. Bulutların üstünde bir mutluluk…

Borçka Karagöl’e gitmeyi çok istiyorum. Mutlaka görmemiz gerek gelin kamp atalım yarı yolda inip diyorum. Amma ve lakin Serkan Hollanda’dan Abim gelmiş Ankara’ya dönmem lazım kim bilir bir daha ne zaman gelir diyor. Yaw buralara kadar gelmişken Karagöl’ü görelim kim bilir bir daha yolumuz ne zaman düşer desem de konuşmalarım bu sefer pek ikna edici olmuyor. Üzülerek sisin içinde Karagöl’ü görmeye çalışıyorum ama nafile. Ühhüüüü kısmet değilmiş..

Araçla Borçka’ya gitmemiz 2 saati aldı. Bisikletle mümkün değil sabaha çıkamazdık hele ki o ıssız ormanda…

Teşekkür edip ayrılıyoruz ve 19’da medeniyete ulaşmanın keyfiyle hemen bir pideciye dalıyoruz.

Saat 21.00 da Cesur ağabeylerin oraya (oto yıkamaya) varıyoruz.

Evimize yukarı buyurun, çay içelim birlikte diyorlar.

Akordeon eşliğinde ilk defa horon tepiyoruz.

Gerçekten çok eğlenceli.

Yeter bu kadar ayak uydurma çabamız. Haydi bakalım buyrun Ankara havasına diyoruz hahahaha...

Akordeon çalmak da zor şeymiş yahu...

Çok cana yakın insanlar. Hepsine minnettarız. Her şey için çok teşekkürler.

Serkan gitti mi diye merak ediyorsunuz değil mi? Hayır gidemedi efendim. Havadaki bulutları görünce saat de geç olunca Hopa'ya yetişemeyeceğini anladı ve vazgeçti. Olan bizim Borçka Karagöl'e oldu. Karagöl'de kamp atmak varken biz yine oto yıkamanın yerlerine talip olduk. Ah Serkan ah bak aklıma geldikçe deli oluyorum. Aradan zaman geçse de yine iç çekebiliyormuş insan ahhhh ahhhh... Neyse ki sözü var ileride direkt Borçka Karagöl'ü görmeye ve kamp atmaya gidicez.

Turun bitmesine çok az kaldı... Bir azimle onları da tamamlıyacağım inşallah yakında. Yaz yaz bitmedi gitti. Ama iyi oldu. Şu gece vaktinde yeniden dönmüş oldum yüzümü gülümsetti yaşananlar... Umarım sizin de öyle olmuştur...

Sevgiyle kalın efeeeeem...

2. krizalittt

krizalittt Kıdemli Üye

Seviye:
    çok güzel yerler paylaşımınız için teşekkürler

Fatih Ertörün, heng ve KevSerSeri bunu beğendi.
  3. soner69

soner69 Üye

Seviye:
    gerçekten güzel bir geziymiş ;sizleri orduyada beklerim.paylaştığınız için teşekkürler

4. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu resmi görünce kendimi çok tuhaf hissettim , şelale epey büyükmüş. senin gibi orada yüzmeyi çok isterdim umarım bizede nasip olur... paylaşımın için çok teşekkürler kevsercim

5. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Ay sorma Oktay ben e çok etkilendim. Filmlerde her gördüğümde özenirdim, içim giderdi ay şimdi ben de orada olacaktım diye. Demek bu seneye kısmetmiş heheheheh... :D

Suyun peeling etkisini anlatmama gerek yok herhalde. 70m.den öyle bir düşüyordu ki basıncına hayret etmekten soğukluğuna aldırmadım bile.

İnşallah sana da nasip olur bir gün böyle bir şey yaşamak. O zevki burdan aktarmam mümkün değil. Denemen gerek. Grz hşç...

6. Lütfü Çolak

Lütfü Çolak Bisikletkolik

Seviye:
    Kevser, İsmail, Derviş, Murat ve Serkan.
    Bu güzel geziniz için tekrar tebrikler, her anı ayrı birer güzelliklerle dolu.
    Oktay a katılıyorum, Şelale kısmı içimi cızzz ettirdi doğrusu. :D

Teşekkürler.

Tekrar görüşmek dileğiyle...

7. Fatih Calık

Fatih Calık Kıdemli Üye

Seviye:
    Artvin gerçekten çok güzel bir yer free ride ve down hill içinde uygun. Paylaşım için teşekkürler...

Fatih Ertörün bunu beğendi.
  8. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi gençlik gelin artık Trabzona canım pilav çekti valla.Ismarlarsınız değilmi.
    Geldiğinzde haber verin atlıyacağım uçağa orada olacağım inanın.
    İyi gidiyorsunuz arkadaşlar durmak ve yılmak yok.

Yüreğim ve Sevgimle...

Fatih Ertörün ve rahmankarataş bunu beğendi.
  9. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    evet ya nerdesiniz biz mackadan trapzona geldik gibi
    kevseri harika kareler yakalamışsınız gercekden süpeeeeersiniz
    teşekkürler..

10. Natural_animal

Natural_animal Kıdemli Üye

Seviye:
    Harika 1 tur. Seneye tekrarlarsanız haber verin bende katılmak istiyorum.

11. mustafa-yapıcı

mustafa-yapıcı Aktif Üye

Seviye:
    Slm GerÇekten Çok HoŞ Fotolar Bİzİmle PaylaŞtiniz İÇİn TeŞekkÜrler

12. machinerun

machinerun Yeni Üye

Seviye:
    valla resimler tek kelimeyle süper hele o şelale resimlerine diyecek yok...paylaşımın için tşkler iyi pedaller.