Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Artvin'i Keşfe Çıkıyoruz! (1. Bölüm)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Artvin'in Keşfi İçin Yola Çıktık!

Turcular;

Derviş Kızıltepe
    İsmail Odabaşıoğlu
    Kevser Önal
    Serkan Önhan
    Murat Öztürk (6. günden itibaren)

14 Ağustos Salı sabahı 13.30'da Ankara Garı'ndan Erzurum'a doğru yola çıktık. Gel Kevser gitmeden görüşelim diyen kulüp arkadaşlarımı görmek için önce okula gittim. Çay, simit, poaça, muhabbet derken saatime bakıp ben kaçıyım diyerek ayrılıyorum...

Gara gittiğimde henüz kimse gelmemişti. Hemen telefonuma el atıp herkesi aramaya başladım nerede kaldınız diye. Oranj ve Tranj hazır haydi çabuk gelin...

İlk gelen Derviş. Hemen hatıra bir poz alıyoruz. (Bu sıcakta manyak mı bu kız bot giymiş diye dikkatinni çekenlere açıklamada bulunayım. Botu taşıma ayağına giy diyen Derviş'in sözüne uydum. Anam anam diyim ben size. Gidene kadar ayaklarım yandı.)

Hadi bisikletleri sökelim, paketleyelim derken bi de ne görelim! Arkamdan gara gelmiş bizimkiler uğurlamaya. Canım arkadaşlarım ehhe...

Tuğba'nın da hakkını yememek lazım( kendisi ablam olur). Parmağım çıktığından beri çok iyi davranır oldu. Her şeyde bi hayır var dedikleri bu olsa gerek. Yolda yiyelim diye börek yapmış, dünya erzak almış. Elinde 2 koca poşetle o da gara geldi.

Oh oh ortalık şenlendi derken ayrılık vakti geldi çattı... Hoşça kalın Kenan, İlbilge, Tuğba, Murat ve Mesut...

Trenin en güzel tarafı benim gibi yerinde duramayanlar için kalkıp gezme alternatifinin olması. Ohhh o vagon senin bu vagon benim dolanıyoruz. Yatıp kalkıp hadi o zaman bir şeyler yiyelim diyip restoran kısmına geçiyoruz.

(Trenden bir bebiş)

Ha zannetmeyin ki daha şimdiden açıldık çok para harcıyoruz. Sadece çaya para verirken Pedalsesi'nin Marifetli Oğlu Serkan'ın yaptığı elmalı kurabiyeleri ve acayip karışık malzemelerle hazırlanmış karışık kekini tadıyoruz. (Çok iyi reklamını yaptım bak Serkan daha da evde kalırsan ben karışmam.) Sonra börek çörek derken 22 saatin neredeyse 6 saatini yeme içmeyle geçiriyoruz...

Çok asilim değil mi parmak havadayken hahaha...

Tren yolculuğunda başımıza gelen ilginç olaylar...

Kayseride kondüktörün değişmesiyle yeniden bilet kontrolü başladı...

Kondüktöre biletleri uzattım okudu okudu önce bana baktı sonra yanımda oturan Derviş'e.

Kondüktör: Tıkgıt
    Kevser: Nasııııııl? (Tıkrit anladığım için Irak ile ne alaka diye düşünmekteyim)
    Kondüktör: Gart gart..
    Derviş: Öğrenci kartı mı istiyorsun abi?
    Kondüktör: Anaaa Türkmüş. Ne o öyle suratını değiştirmişsin. (Derviş'in değişik sakal traşı adamı yanıltmış olmalı)

Ticket demeye çalıştığını anlayınca hepimiz koptuk tabi. Gül gül krizlere girdik. E tabi buna bozulan adam şimdi ben ona bir şey desem ne olacak diye söylene söylene gitti. Aslında ona değil türkçe konuşup da anlaşamamıza güldük...

Diğer bir ilginç olay ise Alman bir çiftin yanına harita almadan Kaçkarlar'a tırmanmak için sallana sallana yola çıkması. Trende anlaşabilecek kimse bulamadıkları için görevli adamı yanımıza getirdi. Hangi rotayı izliceklerini nereden nereye varacaklarını öğrendikten sonra elimizde fazla olan haritalardan birini onlara verdik. İnanılmaz rahat insanlar. Biz kendi ülkemizi gezmek için köy yollarını dahi gösteren harita satın alıyoruz, patikaları bulmaya çalışıyoruz. Eller de yabancısı olduğu ülkede kimseyle anlaşamadan rahat rahat geziyor. Enteresan valla...

15 Ağustos 2007 Çarşamba (Turun İlk Günü)

12.30 da 1,5 saatlik bi gecikmeyle nihayet Erzurum'a vardık.

Bisikletleri birleştirmemiz bagajları bağlamamız nerdeyse bir saatimizi aldı.

14.25'de Çifte Minareli Medrese'yi görmeye gittik.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

14.45'de Üç Kümbetler.

[​IMG] [​IMG]

[​IMG] [​IMG]

15.00'da Yakutiye Medresesi

15.45 Nihayet Erzurum'un meşhur çağ kebabını yemek için Gelgör lokantasına daldık. Gittik, gördük, bizzat test ettik. Mmmmmm muhteşem, yolunuz düşerse mutlaka deneyin... Ancak dur demesini bilmelisiniz. Siz tamam yeterli diyene kadar tabağa şiş getirmeye devam ediyorlar...

Ustalık pek de yakışırmış kızımıza ehhe...

Biz içeride yemek yerken hafiften yağmur atıştırdı. Amanın nasıl gidicez derken yemeğimizi bitirene kadar yağmurun durması hepimizi sevindirdi.

16.30 Tortum yolcusu kalmasın. Yolcu yolunda gerek diyerek attk kendimizi ıslak sokaklara...

17.20 Ağzı açık ayran delisi İso avare avare giderken Kevser'in bagajına gidonunu takınca tepetaklak olur. Dakika 1, gol 1... Hemen bagajımdan sağlık çantasını çıkarıp pansuman yapıyorum ve yolumuza devam ediyoruz...

Sağ olsun yolu sorduğumuz 3-5 kişi Tortum'a kadar hep iniş dedi. Ama niyeyse altimetrem ve bacaklarım çaktırmadan hep yokuş tırmandığımızı gösteriyordu. Öyle ki 1760'dan 2060'ye kadar zaman zaman stabilize yollarda pedal bastık. Toplamda 75km. yol aldık. Yolu anlatmak mümkün değil. Hava karardı, yollar toz toprak. Bir tane ışık zerresi yok. Zaten fazla araç da geçmiyor. Bisikletlerimize ışıklarımızı taktık ama nafile... Arada sırada yerden simsiyah kitinli tıkıt tıktır canlılar geçiyor. Acaba akrep mi diye düşünsem de ne olduğunu anlayamadığımız için vadi boyunca bisikletten inmemeye gayret gösterdik.

Derviş, 'Kevser önüne bak yan taraf uçurum' derken ben de aynı anda kafamı gökyüzüne çevirmiş 'aaaa yıldızlara bak ne güzeeeeel' diye sesleniyordum kendisine hahahahah..

Tortum Merkez'e vardık mı acaba derken ilk gördüğümüz ışık bir benzinliğin. Hemen yanaşıyor yüzümüzü gözümü tozdan arındırıyoruz. Burada kamp atacak yer var mı diye söylenirken petrolün sahibi amca burası benim, isterseniz ilerideki bahçemde kurun isterseniz yukarıda mescit var oraya açın çadırınızı demesin mi obaaaaaaa...

Çaylarımızı yudumlarken İso Derviş'in tişörtünde hayvan resimlerinin altında yazan 'yak yeti yak yeti yak'ın anlamını merak edip sordu. Derviş Tibet Öküzü diye anlatmaya çalışırken, İso 'Haaa anladım bizim katır gibi bir şey' dedi. Derviş 'hee katır' diyince biz yine koptuk tabi. Benzinlikte ne kadar adam varsa hepsi bize bakıyor...

Derviş o gece dışarıda yatmayı tercih etti biz ise çadırda. İso'nun bu kadar horladığını bilmiyordum. Adam horlamıyor resmen kükrüyor yahu... Hem onun horultusu hem petrole gelen kamyonların sesi derken huzurlu uyuyamadım...

Sabah ola hayrola...

2. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    şimdiden eğlence başlamış :) devamını merakla bekliyoruz kevser.

3. BuRroM

BuRroM Forum Bağımlısı

Seviye:
    Süper yav:) Kevser abla daha yeni girdim eve.. Erzurumdaydım ben de:) Gittiğin yerlere ben de gittim ama yürüdüm erzurumdayken hep:D Bu arada cağ kebabı gerçekten mükemmell.. Her gün ayrı yerlerde yemeye çalıştım:) ve gelgörü ikinci sıraya koyuyorum.. En mükemmeli Tortum cağ kebabı diye salaş bir yerdi ve inanılmaz lezzetliydi tavsiye ederim herkese:) Fotoğrafların devamını bekliyorum dörtgözle..

4. Ceyhun Pekuz

Ceyhun Pekuz Kıdemli Üye

Seviye:
    Devamını merakla bekliyoruz :)

5. rahmankarataş

rahmankarataş Bisikletkolik

Seviye:
    selam tüm ekipe
    başlangıc harika yüzlerdeki
    heycanı her zaman yaşamak
    icin elimden geleni yaparım.

yorumsuz ve bir okadarda
    doyumsuz olan gezinizi
    diger bölümlerini sabırsızlıkla
    bekliyorum....
    selamlar...

not-ben bugün bazı sorunlardan dolayı
    karadeniz karadeniz bisiklet turundan
    ayrıldım
    can ve cagrıya burdan başarılar

6. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Süper !

Erzurum - Hopa arası yol şartlarını lütfen paylaşınız !

Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz , kebap muhteşem görünüyor . . ohhh afiyet şeker olsun . .

Selamlar,
    Tolga Gürgün

7. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Kevserhocam valla tebrikler..
    Sende de iron kanı var diycem ama " hazıra konma" dersin diye susuyum eniyisi.. :)

Binlerce tebrikler..

Erkut Yiğit bunu beğendi.
  8. Tarık DUMAN

Tarık DUMAN Kıdemli Üye

Seviye:
    arkadaşlar süper bi başlangıç yapmışsınız... tebrikler..

kevser bişi rica etcem... şu çağ kebabına ait komple eti bana getirirmisin.. anca yeter bana :D malum çok yiyorum ya ne o şiş miş.. uğraşamam ben öle.. sanırım sizin tur bitti deme.. o zaman serkana sölim de bana göndersin kargoyla :) :p

devamını bekliyoruz..
    sevgiler

9. shaq

shaq Kıdemli Üye

Seviye:
    süper yav memlekteimi gezmişssiniz tşkrlr:)

10. muratgr

muratgr Yeni Üye

Seviye:
    Valla süper ya :) Paylaşım için teşekkürler.
    İmrendim resmen
    Darısı başıma :)

11. mecaoz

mecaoz Forum Demirbaşı

Seviye:
    yıne eglenceli bir tur ve yine kevser abla :D TEBRİKLER gercekten cok iyi bi iş yapıyosunuz hayat bole gecmeli bencede:D

12. candede

candede Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili Kevser,Murat ve İsmail.
    Turun İnanılmaz fotoğraflarına önceden tanık olmama rağmen inanılmaz heyecanlandım.Sunum bir harika.Kondiktör Derviş Dialoğuna bayıldım.Çağrı ve Ben yol boyunca hatırlayıp gülüyoruz.
    Çok daha güzel günler sizlerle olsun.Yüzünüzden gülücükleri eksik etmeyin.

(Kevser aşkolsun.İçime bir kurt düşürdün ki sorma.Bizimkiler mışıl mışıl yattı bana tel de söylediklerinden sonra... Ha diyince yatamadım.)

Yüreğim ve Sevgimle...

13. Volkan Çağlar

Volkan Çağlar Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kevser Abla anlatımın çok güzel ve içten.Her gezi makalelerinizi büyük heyecanla okuyorum ve bunun da devamını büyük heyecanla bekliyorum
    Saygılar

14. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:

Selam Rahman. Hayırdır bir rahatsızlığın falan mı var yoksa tur benim için yeterlidir diyip mi ayrıldın. Geçen Can ile konuştum. Camili'ye falan mutlaka gidin, görmeden gelmeyin diye tembihledim. Keşke sen de devam edebilseydin...
    Sizde de bomba günler fotolar var. En yakın zamanda bizlerle paylaşın mutlaka...

Var di mi Mesut Abi. Şşşşşş çaktırmayalım fazla nazar değiyor sonra hehehe...;)

Sen daha dur bomba fotolar sonra gelecek. Bunlar ne ki... Hehe nasıl korkuttum ama seni. İstediğim de tam olarak buydu zaten, birazcık tırsmanız hehehehe... Turunuz devam ediyor galiba... Kazasız belasız sürüşler...

ahmetdogan bunu beğendi.
  15. ahmetdogan

ahmetdogan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    acaba yapacağım bisiklet turunda trenle devam etmek nası olur_? yada olur mu_? derken....aslında bana da gaz vermiş oldunuz bi anlamda..
    tebrikler...teşekkürler...paylaşım için

16. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    VAyy kevser ablcım vayyy..:)

Valla maşallahtan başka bişey diyemiyorum sana bu ne hız ya...Ama kazandım üniyi artık tutamaz kimse beni:) her turda yanındayım inşallah..

17. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Kevser abla açıkçası ben resimlerden daha çok yazılarındaki anlatıma bayılıyorum.Yazdıklarını okurken yüzünden bi tebessüm hiç eksik olmuyor.(O tebessüm küçük boylu bir kahkaha seviyesine çıkıyor arada :))

Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Berkay nereyi, hangi bölümü kazandın yahu? (yazdıklarından anlaşılana göre Ankara olsa gerek) Her nereyi kazandıysan hayırlı olsun.Senin adına çok sevindim :)

18. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    bacaklarınıza kuvvet yolunuz açık olsun çok güzel gidiyor

19. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Hadi yaa çok sevindim Berkaycım. Nereyi kazandın hiç söylemiyorsun, insna bi msj falan çeker...

İnşallah her gün bir kısmını yazıyorum. Ama foto yüklemesi falan çok zaman alıyor. İnşallah en yakın zamanda 2. bölümü de eklicem...

Valla gelgörden aldık ama hangi ustanın elinden yedik onu bilemicem. Tatlıları da yemeyi unutmuşuz, bir gün sonra yedik sorma hahahah...

20. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye: