Artık netleştirmem gerek !

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Sevgili dostlar, başlıktan da anlaşıldığı üzere bisiklet seçimimde bir kafa karışıklığım var. Evet, biliyorum. Defalarca yazıldı çizildi. Dolayısı ile cevap vermekten sıkılanlarınız var aranızda. Ben yine bir cesaretle bu başlığı açtım.

Durum şu : 3000 TL bütçem var. Kalbimde ise Focus Culebro 3.0 105. Ancak tahminimce 5-6 gün sürecek ve pansiyonlarda konaklayarak gitmeyi düşündüğüm 400-500 km'lik bir tur hayalim var. Yol bisikleti ile sadece eşorfman takımı ve ayakkabıdan oluşan bir yük ile bu yol gidilir mi? Cyclocross bisiklet, yol bisikletine nazaran bu iş için daha mı elverişli ? Yoksa illa ki tur bisikleti mi almalıyım ?

Yol bisikleti ile böylesi turlar yapanlar deneyimlerini aktarırlarsa çok verimli olur benim için.

Scudo

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Fuji tourning tavsiye ederim. 1000 TL ile de geri kalan malzemelerini güzel bir şekilde ayarlarsın. Bu tarz bisikletler yüklü gitmekte biraz sorun. Önde 2 li aynakol oluyor. Turda dişliler yük taşımaya göre ayarlı. Ayrıca lastik muhtemelen Belki 28 numara lastik takabilirsin ama yukarısını tukamıyacaksındır. Bu da bozuk yollarda tam bir sorun yaşatacak. Cyclocross da da ön aynakol gene 2 li. Bende cyclocross düşünüyordum ama yüklü uzun turlar yapmak istediğimden Fuji Tourning de karar kıldım. Dünyada ki turcular tarafından ilgi gören bir bisiklet.

(link)

http://www.fujibikes.com/images/bike/touring/highres/2014_FUJI_Touring_SIDE.jpg

http://bicycletouringpro.com/blog/wp-content/uploads/2010/07/IMG_3414-588x392.jpg

Furkan B.

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Geotech
Merhabalar, 400-500 kmlik bir yola sadece eşofman takımıyla çıkmak iyi cesaret. Bence bir bagaj oluşturmalısınız ve forumda da tur için gerekli malzemeler bölümüne göz atmalısınız. Diğer konular hakkında yeterli bilgim olmadığı için cevap veremeyeceğim

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Furkan B.

haklısın. aslında birçok şey yanımıza almamız gerekiyor. aklım karmakarışık :)

Mert Ahmet

Daimi Üye
Tepki
293
yarış bisikleti + römork :) isterseniz 400.000km yol yapın :)

Ömer KARAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.688
İsim
Ömer KARAN
Bisiklet
Bisan
Forumda yol bisikleti ile tura çıkma fikri üzerine bir kaç konu vardı. Uzunca görüşler yazılıp tavsiyeler verilmişti. Şuanda bulup link ini veremiyorum size ama araştırırsanız bulabilirsiniz. Faydası dokunacaktır. O konulardan elde ettiğiniz bilgilerle alacağınız bisikleti netleştirebilirsiniz. Bazı kadrolarda bagaj delikleri oluyor eğer bagaj delikleri olursa pek sorun olmaz. Yoksa da römork takmak yanınıza alacağınız eşyaları taşımak için işinizi görebilir. Benim kanaatim yol bisikleti ile tura çıkabilirsiniz. Sadece yanınıza alacağınız eşyalar sorun çıkarabilir. Bu sorunu da bagaj römork gibi yöntemlerle çözerseniz hiç sorun olmaz. Ancak güzel bir tur bisikleti almak ta sorunsuz bir seçenek olacaktır.

Uğur Kırelli

Daimi Üye
Tepki
116
Bisiklet
Mosso
Bende tur-kamp setini yeni dizmiş biri olarak şunu söyleyebilirim ki 3000 TL bu iş için iyi,hatta fazla bir bütçe.Ama madem ki durumunuz müsait,önerim orta halli bir bisiklet alıp geri kalan parayı ekipmana yatırmaktır.Çünkü yolda eşofman ve ayakkabıdan önce,bisikletinizi yolda bozulduğunda en basitinden yama yapacak kadar tamir etmenize yarayacak ekipmana ihtiyacınız olacak.

E tabi ki bu eşyaları taşırken size bir bagaj taşıyıcı ve bagaj seti lazım olacak.Tur lastik seti,kelebek gidon,dışarıda kalma durumunuza göre çadır,uyku tulumu ve mat derken bir bisiklet fiyatı kadar da ekipmana vermek durumunda kalacaksınız.Sizin yerinizde olsam parayı ikiye böler 1500''üyle son derece rahat tura çıkabileceğim bir bisiklet alır,geri kalanıyla da tur lastik seti,bagaj seti,taşıyıcı,tamir ekipmanı vs alırım.Alacağınız bu ekipmanlar hem evladiyelik olur hem de kafanız rahat yola çıkarsınız.

Kolay gelsin diyorum,iyi seçimler yapmanız dileğiyle.

• Beğen
Tepkiler: Turan Babacan

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Forumda (link) başlığı benim için bayağı iyi oldu. cyclocross bisiklet, özellikle bagaj delikleri de varsa gayet cazip.

(link) bu adreste de konu iyice tartışılmış. Kimileri bagaj delikleri olması koşuluyla cyclocross bisiklet ile tura çıkmakta bir sakınca görmemiş. belki lastikler değiştirilebilir. elbette tur bisikleti kadar rahat olmayacaktır ama Laçin Aslan'ın kullandığı Cube Crossrace Cyclocross benim de aklıma yattı. Maşada bagaj delikleri var. siz ne düşünüyorsunuz ?

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan
Cycloross almak istiyor isen al. Herşeyi o kadar kafaya takma. Sonuçta o bisikleti sürecek kişi sensin. En fazla turlar da biraz zorlanırsın. Ayna kol ikili. Yokuş yukarı yüklü çıkarken zorlanıp yorulursun. Sana katacağı tek tez avantaj bu gibi görünüyor. V-fren li olmasına dikkat et. Disk frenli alır ve yolda sorun çıkartırsa turunu sana zehir eder. V-fren tercih et. Bunun dışında ben gene sana Fuji Tourning tavsiye edeceğim. Rahat tur için dizayn edilmiş dünyada rağbet gören bir bisiklet.

• Beğen
Tepkiler: Uğur Kırelli

Uğur Kırelli

Daimi Üye
Tepki
116
Bisiklet
Mosso
@Turan Babacan

+1 Katılıyorum.Gidip gördüm Fuji Touring'i oldukça iyi bir tur bisikleti.Ben düz maşa olduğundan ve bütçemi zorlayacağından dolayı almadım ama asfaltsız yollarda da gitmek istiyorum dersen kilitlenebilir maşa alır eklersin bütçen müsait gibi duruyor.

MeTaLioNs

Daimi Üye
Tepki
210
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Tavsiyelerinize çok teşekkür ederim. Kararımı Focus Culebro 2.0 105 ya da culebro 3.0'dan yana kullanacağım. Dediğiniz gibi römork konusunu araştırdım ve römork ile uzun tura çıkan kişilerin olduğunu gördüm. Römork ile hem turu gerçekleştirebilirim hem de en çok istediğim yol bisikletini almış olurum.