Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Armstrong: “It was impossible to win Tour de France without doping”

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Cem Unden tarafından paylaşıldı.

1. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Teksaslı Lance Armstrong : "Fransa Turunu dopingsiz kazanmak imkansızdı" demiş. Ne dersiniz , bu Fransa Turunu seyretmesek mi ? Nasılsa herkes dopingli . Kendini hala 1999 ve 2005 yılları arasındaki Fransa Turlarının galibi sayan Armstrong , diğerleriyle eşit seviyeye gelmek için doping yapmak zorundaydım demiş

2. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bu olay çok kötü oldu. Armstrong'un sahtekarlığı ortaya çıkınca şimdi ister istemez her yarışçıya kuşkuyla bakar hale geldik..

3. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yarislarinda zevki kamadi artik

4. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tdf boğazına kadar dopingli de olsa futbol izlemekten daha iyidir.

5. alicanm

alicanm Yeni Üye

Seviye:
    Epo kullanıp kan seviyelerini artırıp sonra bu fazla kanlarını torbalarda bildiğimiz buzdolaplarında saklayıp yarı önceleri felan alıyorlar önemli olan kan kendi kanları olması böyle oduğu sürece sadece doping şüphesi olarak yorumlanabiliyor fakat biyolojik pasaport adı yeni uygulama bisiklet camiasında ana kontrol yöntemii olursa bu sorunda ortadan kalkacak.Evet neredeyse herkes doping yapıyor,yapması çok kolay iki adet kan torbası bir kaç doz epo bir kaç doz testesteron ortalama bir yarışcının bütün senelik dopin işini çöze değişen şey ise hematokrit seviyesi..hematokriti yüzde 60-68 arasına çekmeye çalışıyorlar. Yapmayan birisi varsa ona haksızlık fakat hepsi yapıyorsa hepsi eşit,yine fizyolojik olarak üstün olanlar antreman seviyesi yüksek olan kazanır birşey değişmez.

6. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öyle ya da böyle bir yarışta fiziksel ve mental kondüsyon hariç bir başkasına karşı sağlanan her türlü üstünlük diskalifiye sebebi olmalıdır. Sporun ruhunda eşit arz ve rakip rekabeti yer alır. Herkesin yaptığını değil de en az 1 kişinin bile yapmadığını düşünerek onun hakkını ve dürüstlüğünü korumak adına kontrollerin sıkılaştırılması, yöntemlerin değiştirilmesi ve yaptırımların adam kayırmadan uygulanması gerekir. Bu bisiklet sporu için değil dünyadaki tüm sporlar için uygulanması gereken yöntem olmalıdır. Armstrong'un ne yaptığı veya dediği bu manada önemli değil...

7. Ramazan Gürel

Ramazan Gürel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    tüm profesyonel sporcular
    o arenada o rakipleri geçmek için
    sınırları aşmak için
    steroid kullanmaya mecbur
    malesef böyle bir gerçek var.

8. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Spor , üst düzeyde yapıldığında spor olmaktan çıkarak bir sanayii oluyor ve bu sporcularda o sanayiinin ürünleri oluyorlar . Onlar için doping sıradan bir şey ; kazanmak için mecburlar , yakalandıklarında da kaybettiklerinin riskine de girmek zorunda kalıyorlar . Tenisten tutun futbola , basketbola hepsinde dibine kadar doping var ; önemli olan doping yapıp yapmamak değil , yakalanmamak olmuş

Benim yıllar içinde edindiğim izlenim ; Fransa Turu gibi organizasyonları değil kazanmak ; bitirmek için bile doping kaçınılmaz .

emre özgür bunu beğendi.
  9. caner binal

caner binal Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    7 kez dopingsiz kazanmak imkansız diye biliyordum ben.

10. serdar canıbeyaz

serdar canıbeyaz Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    namussuz kendı gibi herkesi de namussuz sayarmış

tekkir bunu beğendi.
  11. ONUR ÖZGÜR

ONUR ÖZGÜR Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Doğrusu 7 kez kazanmak olacak arkadaşlar.

12. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İşte meselenin bu olduğunu düşünüyorum, Serdar Bey harika bir şekilde belirtmiş. Armstrong utanmadan 7 sene insanları aptal yerine koyuyor ve büyük bir yüzsüzlük yaparak bütün rakiplerini zan altında bırakıyor. İster sadece Armstrong yapmış olsun ister tüm bisikletçiler yapsın, doping bir ahlaksızlıktır. Bugün Akdeniz Oyunları'nda bizim (en azından benim) yüzümüzü kızartan, ülkemin adını lekeleyen namussuz sporcu müsvetteleri ne yapmış ise Armstrong'un yaptığının da bundan bir farkı yoktur. Adam bir kere efsane oldu diye yaptığı ahlaksızlığı normal görenler var hayret etmekteyim.

13. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Yaptığı bu açıklama pişmanlık içinde döktüğü gözyaşlarının bile ne kadar kirli olduğunu gösteriyor yazık ya ne kadar çok inanıyorduk kendisine ne kadar çok seviyorduk sonuncu olsaydın ama adam olsaydın keşke bisiklet sporundaki herkesin doping kullandığını ve buna istinaden kendisininde kullandığı algısını yaratarak topu bisiklet dünyasına atmak istemiş ama dahada küçülmüş hiç gereği yoktu halbuki

14. yiğt

yiğt Aktif Üye

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    Bu nasıl bir doping de zamanında kontrollerde ortaya çıkmadı ? Demekki bariz bir durum yok. Profesyonel bisiklet haberlerini vs sık takip etmem Armstrong tam olarak nasıl yakalandı bilmiyorum fakat bariz bir durum yok demekki . Bu adam dopingsizde kazanabilirdi bu kadar olmasa da

15. Cem Unden

Cem Unden Onursal Üye

Seviye:
    Doping yapmak da kolay iş değil , çok bilgili bir ekip olması lazım arkanızda . Öyle 2 tane hap , 3 tane şırıngayla olacak işler değil . Ama öyle kötü bir sistem kurulmuş ki Armstrong , Ullrich , Contador vs . herkes doping yapmak zorunda kalıyor ; yazık

Bu arada Türkiye'de de büyük doping bombaları patlamaya başladı . 15 atlette doping maddesine rastlandı , bisikletçilerimize de sıçrarsa bu iş şaşmam

emre özgür bunu beğendi.
  16. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Sanıyorum Nat. Geo.'daki Armstrong belgeselini çoğumuz izlemiş.Ortalara doğru benim kanım dondu!

Adamın doping yapması bir yana, takımdaki diğer sporculara yapmış olduğu psikolojik baskı daha çok dikkatimi çekti.Bildiğin despot. Nazi subayı gibi bir adam bu.Ayrıca kazanmak için her şey yapılabilir mantığı taşıyor.Doğruluk namına ne varsa elinin tersiyle kenara atıyor.Bu kadar acımasız olmasının nedeni sadece kazananların el üstünde tutulduğu sistem ve muhtemelen geçirdiği hastalığıdır.O hastalıktan kurtulup spora dönmek kolay iş değil.Adam takdir edilmek istiyor, ki bu konuda haklı.Kendi açısından aradaki farkı kapatmak istiyor, onun yerine koymaya çalışıyorum kendimi, o açıdan da haklı buluyorum.Ama sonradan kantarın topuzunu kaçırıyor.

Düşünsenize her türlü yarış müsabakasında, özellikle atletizmde, birinci ile ikinci arasında ne kadar fark oluyor?Saniyenin yüzde biri ile ölçülebilen, aslında aynı olan sporculardan biri altın alıyor, her yerde ismi duyuluyor, diğeri sanki başarısızmış gibi görülüyor. Dördüncü olup kürsüye çıkamayanların hali daha feci.Bazen birinci ile arasında 1 saniye ya var ya yok.

Yukarıda Reşit Çağırgan "sonuncu olsaydın ama adam olsaydın " demiş.İnsanlık adına elbette böyle, ancak batı dünyasındaki yarış mantığı bunun tam tersine yönlendiriyor insanları.Fakat ortalamanın üzerindeki insanlar da bu yarış mantığı olmadan aradan sıyrılamıyor, büyük başarılar yarış olmadan kolay kolay gelmiyor.Nasıl ki %1 lik mutlu bir kesim için üretilen arabalar, yatlar, villalar hepimizin hayallerini süslüyorsa buradaki mantık da aynı.%99 hiç bir zaman o malları alamayacak, o başarılara imza atamayacak, ama hayatları boyunca o hayallerle yaşayacak.Eğer Lance Armstrong tüm bu dopinglerle kazandığı yarışlar olmasaydı muhtemelen burada yazan hiç birimiz ismini bilmeyecektik.Çok iyi, yardım sever, muhteşem bir insan olduğunu düşünün.Ama yarışlarda hep sonuncu.Kim hatırlayacaktı, dürüst olun?

tekkir bunu beğendi.
  17. Kerem Kekeç

Kerem Kekeç Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    İki hafta önce ntv spor'da atletizm'de doping konuşuluyordu yanlış hatırlamıyorsam. Orada bir konuk vardı ve gerçek bir örnek vermişti. Yabancı bir sporcu gençliğinde inanılmaz işlere imza atıyor ama yaşı 18'e geldiğinde antrenörü ona sadece şunu söylemiş "şimdi işler biraz daha zorlaşıyor, bu meydan okuyacağın rakipleri geçmek için daha çok güce sahip olman lazım. Bu da dopingle başarılabilir" burada hiç baskı yapmamış ve sporcuyu arada derede bırakmış ki çoğu antrenör de başarılı genç sporculara böyle yaklaşıyormuş.

Gerçi burada Lance olgunluktan sonraki br süreci yaşıyor ama adamın geninde huysuzluk, inatçılık var. O kitabında anlattığı kanser tedavilerinden sonra böyle başarılara imza atmak ve kendi markasını yaratmak için iyi bir fırsattı. Şimdi etik olmayan bir bakış açısıyla düşününce kendini marka yapmak için doping şarttı. İşin su yüzüne çıkmasına da birileriyle zıt gitmesine bağlıyorum çünkü hastalıktan döndükten sonra kimse suratına bakmayınca biraz toprağın üstünü eşelemiş. Belgeselin haberini ben yazmıştım üzerine izleyemedik bu da tam bomba oldu :D netten bulabilirsem bakacağım.

18. edin

edin biciklom

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    çok bencilce bir açıklama olmuş bence.ben yoksam kimse olmasın demiş ve herkesi zan altında bırakmış. yaptığı doping organizasyonu bir yana ondan sonraki süreçteki açıklamaları ile de bütün saygınlığını bitirdi.