Yaptığım yama tutmuyor

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar geçen tekerim patladı tamir ettim yama setim vardı ama yaptığım yama tutmadı neden acaba sonra sinirlendin ve yamaya vurdum lastikte kesik oluştu anlatırsanız yama yapmayı sevinirim

Scudo

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Şuradan açıklayıcı bilgilere ulaşabilirsiniz:

(link)

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
zimparalamayi unutmis olabilirsiniz aayrica bi sey duymustum bazi kalitesiz ic lastiller yqmayi zpr.tutuyormusz

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
@Edip Dinçer

arkadaşım ben daha yeni üye olduğum için her şeyi bilmiyorum

Tepki
4
İsim
KAYHAN PULURBEY
Bisiklet
Mosso
Fazla bastırmadan iç lastiği iyice zımparalayın. Sadece patlak olan yeri değil patlak olan yerin 3cm aşağısı ve yukarısınıda zımparalayın sonra orayı iyice temizleyin. Temizledikten sonra yapışkanı sürün zımparaladığınız alanın dışına bile gelsin yapıştırıcınız. Tabi fazlada abartmadan sürün yapıştırıcıyı çok büyük bir alana yaymayın yamanın tamamı yapıştırıcı maddeye değsin. Yapıştırıcıyı sürdükten sonra 1 ile 2 dakika arasında üfleyerek hafiften kurumasını bekleyin. Yapıştırıcı acaba kurumaya başladımı diyede sakın elinizle kontrol etmeyin. Dediğim gibi 1 ila 2 dakika üflemeniz yeterli. Yamanın siyah tarafı iç lastiğin dışına gelecek şekilde yapayı yapıştırın( Yamanın siyah tarafındaki jelatini şimdilik çıkartmayın) Çok sıkı bir şekilde bastırın. Ben genelde sıkı bir şekilde bastırmak için yamalı yeri halının üzerinde orta sehpanın bir ayağının altına koyuyorum ve orada yarım saat kadar bekletiyorum çünkü yamada press çok önemli iyi pres yapılmadıysa o yama asla tutmaz. eğer orta sehpanız yoks çok ağır olmamak kaydıyla herhangi bir eşyanın altına koyun ama alt yumaşak olsun. Bırakın orta sehpanın üzerinde bi yarım saat iç lastiğinizin yamalı yeri kalsın. Yarım saat sonra iç lastiği çıkartın ve çok dikkatli bir şekilde üst jelatini yamadan ayırın. Ne kadar sağlam bir yama yaptığınızı göreceksiniz.

onur özlem

Daimi Üye
Tepki
77
Merhaba, öncelikle kullandığınız yama seti nedir, kesinlikle yama setinin kendi yapıştırıcısını kullanmanız gerekli adamlar öyle bir şey yapmışlar ki kendi yapıştırıcısı hariç hiçbir yapıştırıcı yamayı tutmaz japon bile ve bir kez açılmış yapıştırıcı tüpünün uzun süre kullanılmadığı taktirde içindeki özelliği kaybeder şahsen kendim yaşadım bunlar.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bir de yapışkansız yamalar var. (Ör. (link))
Hiç uğraştırmıyor. Azıcık zımpara, üzerine direk yama. 30 sn - 1 dakika parmağımla sıkıca bastırıyorum, iç lastiği geçirip yola devam ediyorum. Çıkar-tamir et-tak uğraşması toplam 5 dakikadan az oluyor.

Tepki
2
Bisiklet
Bianchi
arkadaşlar zımparayı bulamayıorum o bölgeyi tinerle temizlersem olur muu

özel

Üye
Tepki
55
İsim
Umut
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olmaz. Tiner sadece üzerindeki kiri yok eder. Zımpara ise lastik üzerindeki parlak kısmı yok ederek yamanın daha iyi yapışması için zemin hazırlar.

erol ugur

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Bianchi
sağlıklı bir yama yapmak için ilk önce yama setinin tazeligi önemlidir.2-3 yıl bekleyen yama seti bayatlamış olur ve sağlıklı bir yapıştırma yapamaz.daha sonra patlak kısmı tespit ettikten sonra kalem ile işaretlenir hava indirilir.biraz gerdirerek patlak yer ince zıpara ile zımaralanır.(temiz olmak şartı ile)sülüsyon fazla sürülmez fakat el ile patlak kısma yedirmek süretiyle sürülür.5-10 dk.kurumaya bırakılır.daha sonra yama patlak yere yapıştırılır.levye ile kenarlara bastırılırsa yada üstüne agır bir malzeme koyup beklemeye alınırsa daha sağlam olur.işlem bittikten sonra sakın lastiği tekere takmadan şişirmeyin çünkü yama atabilir.en sağlıklısı lastiği tekere takıp şişirmektir.çünkü lastik takılıp şişirilince dış lastiğin içi yamaya bir basınç uygulayıp sıkıştırır.bir de yuvarlak yamalar kare yamalara göre daha mukavemetlidir.kare yamalarda köşelerden kalkma ihtimali var.yardımcı olabildiysem ne mutlu kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: emir yakup bulut

farukbas77

Daimi Üye
Tepki
35
Arkadaşlar ben de kendi yaptığımı anlatayım inanın yamanın tutması için yarım saat beklemeye felan gerek yok.İlk önce patlağı bulup daha sonra delinmiş bölgenin etrafını iyice ince zımpara ile zımparalayıp solüsyondan az bir şey sıkıp sürdüğüm solüsyonu ince bir tabaka olacak şekilde yayıyorum ve 15-20 sn kadar üflüyorum zaten üfledikçe o ince tabak bayağı kuruyor.sonra yamanın jelatinini kaldırıp hemen yapıştırıyorum ve lastiği sert ve düz bir zemine koyup yamaya ingiliz anahtarının kenarıyla iyice pressliyorum ve yama yapışıyor daha sonra lastiği takıp yoluma devam ediyorum.Bu kadar basit yani yarım saat beklemek ağır bir şeyin altına koymakla zaman kaybetmiyorum yaptığım yamalarda gayet sağlam oluyor.

• Beğen
Tepkiler: tasdelen

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zımpara yerine bıçakla hafifçe kazıtarak da yapabilirsin, zımpara bulunmayınca öyle yapıyorduk hep :) Önemli olan kaynamayı engelleyecek ufak pürüzlerin düzeltilmesi.

AenR

Amatör
Tepki
113
Başlangıç
2020—21
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
arkadaşlar eski bisikletim kalın lastikli olduğu için çok rahat yama yapabiliyordum fakat şuan kullandığım bisikletimin lastiği çok ince olduğu için bir türlü yamayı tutturamıyorum yapılması gereken her şeyi doğru bir şekilde yaptığımı düşünüyorum fakat yama 1-2 gün sonra atıyor ne yapmalıyım

Şerif Feridun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
İsim
Şerif Feridun
Bisiklet
Carraro
arkadaşlar eski bisikletim kalın lastikli olduğu için çok rahat yama yapabiliyordum fakat şuan kullandığım bisikletimin lastiği çok ince olduğu için bir türlü yamayı tutturamıyorum yapılması gereken her şeyi doğru bir şekilde yaptığımı düşünüyorum fakat yama 1-2 gün sonra atıyor ne yapmalıyım
Çare sıcak yama

• Beğen
Tepkiler: AenR

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.390
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bunun çözümü çok kolay, dediğim yöntemi uygularsan birdaha sorun çıkmaz taki patlayana kadar.

1. Bir bisikletçiye yada decathlona gideceksin.
2. Bır tane yeni iç lastik alacaksın.
3. Eve gelince montajı yapacaksın, bak bir daha o yama açılıyormu.
Cözüm bukadar basit ve eskisinden de daha sağlam.

Atasoy

Terörü ve destekcilerini Lanetliyorum
Tepki
12.347
İsim
ibrahim
Başlangıç
1977—78
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Solisyonu çok sürmeyin az sürün parmağınızla iyice dağıtın 1 dk bekleyin yama yı yapıştırdıktan sonra üstüne baskı yapın mümkünse keskin uçlu olmayan birşeyle dövün
Bunun çözümü çok kolay, dediğim yöntemi uygularsan birdaha sorun çıkmaz taki patlayana kadar.

1. Bir bisikletçiye yada decathlona gideceksin.
2. Bır tane yeni iç lastik alacaksın.
3. Eve gelince montajı yapacaksın, bak bir daha o yama açılıyormu.
Cözüm bukadar basit ve eskisinden de daha sağlam.
Eskiden di üstat onlar. En ucuz iç lastik 50 TL
artık tasarruflu gidiyoruz. 10 - 15 yamadan sonra atıyoruz.

Son düzenleme:

bislet

Daimi Üye
Tepki
229
Yapıştırıcılarda sorun olabilir.Çocukken bizde yapardık tutmama problemi hiç olmazdı.Hatta iç lastiklerin her yeri yama dolmuştu,o şekilde bile kullanıyorduk.Şimdi küçücük çocukken yaptığımız yamaları yapamıyorum,dediğiniz gibi atmalar oluyor.

Atakan K.

Aktif Üye
Tepki
372
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben 18-25 lastik kullanıyorum. Yamayı yanlardan birazcık tıraşlayorum. Lastiği tam indirip katlayınca yama bir tarafını tam kapatıyor. Zar zor sığıyor yani. Yapıştırdıktan sonra 2 dk elimle o pozisyonda tutup sonra ufak bir işkence ile bir süre bekletiyorum. Ama işkence olmadan ve kenarları tıraşlı şekilde de yaptığımda bir sorunla karşılaşmadım. 95-100 psi kadar basıyorum bir sorun olmadı daha. Genelde ic lastik kaynaklı oluyor yapışmama durumları. Bir de yapıştırılan yüzeyin tam zımparalanması ve temizlemesi baya etki ediyor. Decathlonun ic lastiklerine yama tutmadığına dair yorumlar okumuştum. Ben ona da yama yaptım ve sorun olmadı ama bazı ic lastiklere yama biraz daha zor tutabiliyor. Tüm yorum yapan kullanıcılar yama yapmayı bilmiyor olamaz diye düşünüyorum.