Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar Merhabalar

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında Nureddin DOĞRU tarafından paylaşıldı.

1. Nureddin DOĞRU

Nureddin DOĞRU Yeni Üye

Arkadaşlar hepinize hayırlı günler diliyorum.Önce kısaca kendimi tanıtayım.27 yaşındayım,evliyim ve bir yiyecek içecek firmasında şube müdürü olarak çalışıyorum.

Bisiklet sevdası bizde çocukluk yıllarında samsundayken başladı.Pinokyo,kontra pedal rus bisikleti ve en son 20 vitesli sardam vardı.Büyüdük ettik arabamız ve mototsikletimiz oldu.Fakat bunlar sağlık açısından pekde faydalı değil.Sağolsunlar bana çok hareketsiz bir hayat verdiler sadece ve kilo sorunuyla boğuşuyorum şimdi.

Askerden önce 105 kg'ydim.Geldim 72 kilo.Ama yıne aynı şekılde yasamaya devam edınce kılo almaya basladım yıne.Malum İstanbul...Zaman sorunumuz var her daim spor yapamıyoruz.Ataşehür tarafında oturuyorum.Hergün karşıya Beşiktaşa gidip gelıyorum.Havanın durumjuna göre motorumla yada arabamla gıdıp gelıyodum.Am sonu malum suan 88 kıloyum.

En mantıklısı dedım bısıklete bınmek.Zaten trafıkle cebellesıyorum.vaktımde gıdıyor.En mantıklısı bu sureyı spor olarak degerlendırmek ve bısıklete bınmek.

Bıraz araştırma yaptım.Hafıf ve boyuma gore bır bısıklet secmem gerekıyor.Ve dağ bısıkletı degıl yol yada yarıs dıye tabır ettıgımız bısıkletler bana uygun.Cunku atasehı9rden cıkıp uskudara gıdıcem ve motorla karsıya gecıcem.Yanı yaklasık 10 km gıdıcem tek yonde.

Simdı sızlerden rıcam bana hangı marka ve modelı onerırsınız.Maddı sorunum yok.Ama cok ucuk paralrda verme taraftarı degılım..Önerılerınızı beklıyorum

Tesekkurler..

sonEr´´ bunu beğendi.
  2. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Nureddin bey

Öncelikle forumumuza hoş geldiniz diyerek başlayayım.;)

Anlattıklarınız hepimizin başından geçen olaylar. Çocukluk ve gençlikte bisiklete bineriz , sonra araba ve motorsiklete, sonunda veya daha sonraları da, sağlığımız için bisiklete yeniden döneriz.
    Aslında bisikleti hiç bırakmamak lazım ama, şartlar ve aldığımız eğitim ve gördüklerimiz, hep bu yönde olduğu için, bisikleti unutup bırakıyoruz.
    Yanlız şimdi yeni yetişen gençlik, sanırım bisikleti bırakmadan devam edecek gibi geliyor bana. :)

Sorduğunuz hangi bisikleti almalıyım sorusuna cevap vermeye çalışayım.
    Burada size yol bisikletine binenler, mutlaka yol bisikleti almanızı söyleyecekler, tabi dağ bisikletine binenler ise, mutlaka dağ bisikleti almanızı söyleyecekler.
    Çünkü, bu güne kadar hep böyle oldu.

Ama bana sorarsanız ben hem yol, hemde dağ bisikletine ve hatta en çokta tandem bisiklete binen birisi olarak, size kendi tercihlerimi yazayım.

Benim görüşüm ne dağ, ne yol bisikleti almadan, mutlaka mahallenizde, işyerinizde, arkadaşlarınızın yol ve dağ bisikletine, en az 20 - 25 dakika binmenizi tavsiye edeceğim.
    Nedenine gelince, tercihinizi bu bisikletlere binmeden kullanırsanız, sonradan üzüntü duyabilirsiniz.
    Her iki bisikletinde kullanım amacı, oturuş pozisyonu çok değişiktir. Yol bisikletinde öne eğilip kullanıyorsunuz, dağ bisikletinde yola göre biraz daha dik konumda kullanıyorsunuz.
    Yol bisikleti, ince tekerlidir, dağ bisikleti ise amörtisörlü ve tekerlek kalınlığı fazladır. Mazgallar açısından buna dikkat etmek gerekir. Hele işe gidip gelmek için bunu iyice düşünmelidir.
    Yol bisikleti dağ bisikletine göre daha hızlıdır, tabi bu kullanıcının gücüne bağlıdır. Dağ bisikleti ile yolcuları geçen bisikletlilerde olur.

Uzun lafın kısası , mutlaka bu bisikletlerden hangisine karar verecekseniz, mutlaka bunları bisikletinizi almadan uzun süreli binerek denemeniz gerekir.
    Arkadaşlarınızdan bu tip bisikleti bulamıyorsanız, bir bisikletçiden kiralayarak bunu test etmekte çok kolay.

Tercihinizi testten sonra yaparsanız, ilerde yanlış yapmışım demezsiniz. Zaten bisikleti sevdikten sonra, ilk tercihinizden sonra, ilerde mutlaka ikinci diğer bisikletinizi de almak isteyeceksiniz. Dağ ve yol olarak.

Yazımın sonunda unutmadan söyleyeyim, bisiklet bisikletçiden alınır, gidipte ortadan yaylı, markette satılan bir bisiklet almayın sakın. :rolleyes:

Size tercihinizde kolaylıklar diliyorum. ;)

Sevgi ve selamlarımla.

Nureddin DOĞRU bunu beğendi.
  3. Nureddin DOĞRU

Nureddin DOĞRU Yeni Üye

Ender bey ilgi ve alakanız için teşekkür ediyorum,hosbulduk dıyorum.Yazdıklarınız gercekten guzel.Dedıgım gıbı ben kendı ıhtıyacıma gore kucuk bır arastırma yaptım.Deneme noktasındada bu gırısımde bulunacagım.

ADaha detaylı bılgı vermem gerekırse; boyum 1.69 hızla vs ısım yok.Gıdıp gelecegım yol genelde cevre yolu olucak.Sabah erken den karsıya gecıtıgım ıcın trafıkde bır sorunum yok fakat aksamları motosıkletle 50 dk,araba ve toplu tasımada ıse 2 saatte ancak eve gıdebılıyorum.Bunun ıcın benım ıcın hız vs onemlı degıl.Bu ıhtıyacıma gore bır bısıklet arıyorum.

Sızınde soyledıgınız gıbı gıdıp marketten almayacagım.Profosyonel bır sekılde kullanabılecegım,korumaluklarından gereklı aparatlarına kadar ne gerekıyorsa alacagım.Bunun ıcın yardımlarınızı beklıyorum..

4. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    Dostum bende göztepeden seyrantepeye gidiyorum eğer düzenli olarak gidip geliceksen ordan yol bisikleti yada dağ bisikleti alma.Bir tane city bike al scott sporster serisi gibi koyabileceğin en kalın lastiği koy ve dayanıklı tabi birde çamurluk tak arkayada bagaj yeri oldu bitti ben böyle yapıyorum.ama yagmur yagdıgında binmiceksen yarış bisikleti al.

5. Nureddin DOĞRU

Nureddin DOĞRU Yeni Üye

Teşekkür ederim Derşan bey bakıcam dedığınız modele..Peki yagmurlu havada yarış bısıkletının sakıncası nedır??

6. Tolga Gürgün

Tolga Gürgün Onursal Üye

Seviye:
    Nureddin Bey Selam ,

Ender Abi tüm bilgileri vermiş . İlave olarak ;

İstanbul ' da bu işi yapan 3 - 5 mağaza var . Oralara gidin uzun uzun bilgi alın . Kafanıza yatanı alın .

Naçizane 1 adet MTB , 1 adet yol , 1 adet tur bisikleti tavsiye ederim . :)

Şaka bir yana alın bir tane MTB asfaltta kullanacaksanız dişsiz lastik takın devam edin derim . Ülkemizin yolları malum . Sonra diğerlerini alırsınız .:)

Tekrar hoşgeldiniz ...
    Tolga Gürgün

Tek Tabanca Bisiklet ile Türkiye Mesafe / Gün Rekoru İçin Tıklayınız

7. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selam , oncelıkle hoş geldiniz :)

Benim tavsiyem hibrit modeller olucak 28 jantlı , amorsitörlü maşalı ve yarı slick lastikler ile şehirde rahatca kullanabılırsınız :) Yol bisikleti düşünüyor iseniz ve kondusyonunuza bağlı olarak eklemeler yapmak zorunda kalabılırsınız...Sonucta mtb aynakollarının en buyuk dıslılerı 42-44-48 oranlarında yol bısıkletınde ıse en kucuk ayna dıslısi 30-39 cıvarlarında :) Eğerki yol bisikleti alırsanız bu tür ince detaylarına kadar inceleyin...Ender bey'inde bahsettıgı gıbı kesınlıke kullan-yanıl şeklinde secınızı yapın doğru bır secım ıle bısıklet ıskence değil cok buyuk bir tutkuya donusebılır :) Tekrardan hoş geldiniz , iyi forumlar :)

8. derşan sezer

derşan sezer Forum Bağımlısı

Seviye:
    yol bisikleti yagmurda çok randımanlı olmuyor çünkü hem zemin kaygan hemde çamurluk takılamıyor doğru düzgün o yüzden en kralı city bikelar al bir p5 cinsi birşey rahat rahat işine git gel.