Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar merhaba

Konu, 'İstanbul Anadolu' kısmında Galip.Emre.Colak tarafından paylaşıldı.

1. Galip.Emre.Colak

Galip.Emre.Colak Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Uzun ama çok uzun bir aradan sonra içimde bastırdığım bisiklet sevdasını dışa vurup bu sene yeni bir bisiklet alıp sizler gibi sıkı bir bisiklet kullanıcısı olma hevesim var. 2013 model bisikletler internette boy göstermeye başladılar. Havaların biraz ısınmasıyla yeni bisikletimi alıp aranıza katılmak istiyorum.

Ara vereli yaklaşık 10 sene olmasından dolayı ne durumdayım hiç bilemiyorum. Hafta sonları ve yaz tatilinde şehir-içi şehir-dışı bisiklet turlarına katılmayı, ayrıca her gün evden işe Çekmeköy Ümraniye arası yaklaşık 8km yolu bisikletle gitmeyi düşünüyorum. Bu nedenle eşimle de birlikte kullanabilmek amacıyla özellikle yokuşlarda destek olması amacıyla biri elektrik destekli, biri de şehir bisikleti olmak üzere iki bisiklet almayı düşünüyorum. Carraronun modelleri hoşuma gidiyor. Ancak sizin tecrübelerinizden faydalanarak yeni bisiklet almamda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Çekmeköy-Ümraniye arası işe bisikletle giden var mı çok merak ediyorum. Varsa bana ulaşırsa çok mutlu olurum.

Ayrıca işte takım elbise giyme zorunluluğu olup işe bisikletle giden arkadaşlar bu sorunu nasıl çözüyorlar?

Barış Güney bunu beğendi.
  2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Takım elbise ile sürecekseniz mutlaka tam boy koruma sağlayan çamurlukları olan bir model tercih etmelisiniz. İstanbul'u bilmiyorum eğer yolunuz çok yokuşlu değilse katlanabilir bir model hem çamurlukları hem dik konumda kullanımı hem de işyerinizde az yer kaplayıp güvenle saklanabilmesi ile size hitap ediyor. Eğer katlanır bisiklet tercih etmezseniz şehir bisikleti tarzı dik sürüş konumuna sahip, tam boy çamurluklu, bagajı olan bir model kullanabilirsiniz. Düşük tempoda sürerseniz terlemenin sorun olacağını sanmıyorum. Carraro, Salcano şehir bisikletleri düşüncenize daha yatkın ama zaman içinde daha performansa yönelik sürmek isterseniz donanım ve kadro açıları yetersiz kalabilir.
    Sizin durumunuzda olsam ulaşım ve sahil turları için katlanır 20" jantlı, vitesli, tam aksesuarlı bir bisiklet alır ileride daha performanslı sürüşler istersem uygun bir ikinci bisiklet almayı düşünürdüm. Genelde yapılan hata tüm her şey için tek bisiklet seçmeye çalışmak. Hepsinden biraz olsun derken hiçbir şey oluyor. Öncelikli ihtiyaç belirlenip ona uygun seçim yapmak en doğrusu.

Galip.Emre.Colak bunu beğendi.
  3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Çekmeköy - Ümraniye arasında kullanacaksanız elektrikli bisiklete ihtiyacınız yok.

4. Galip.Emre.Colak

Bisiklet:
    Carraro
    Arkadaslar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. elektrikli bisikleti iş ev arasından daha çok eşim ve uzun mesafeli turlar için düşünüyorum. Evet büyük ihtimal bir şehir bisikleti alacagim. Bir kaç haftaya almış olurum. Takım elbiseyi yanımda götürüp ışte giyebilirim. Işte uzerimi değişme ve duş alma imkanım var. Tek sorunum takımı kirismadan nasıl götürüp getirebilirim. Bu konuda fikri olan var mi?

5. Devrim Uyanık

Devrim Uyanık Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ben kendim takım elbiseyle bisiklet sürmüş değilim ancak dekatlonda pantolon üstü giyilen yağmurluk görmüştüm.
    Özellikle bu iş için üretilmiş, pantalonlarınızı korur gibi bir açıklamayla satılan bir üründü.
    Üste de yağmurluk giyilebilir. Ayakkabılar için de ayakkabı kılıfları var. Alternatif olarak panço denenebilir.

Takım elbiseyi buruşturmadan işe götürme imkanı olur mu bilmiyorum. Portbagaj üstü envai çeşit çanta var. Takımın içine sığabileceği birşeyler de vardır mutlaka.

Her halükarda çamurlukları ve port bagajı olan ya da bu aksesuarları takabileceğiniz bir kadrosu olan bir alet seçmelisiniz.

Bir de google da arattım şimdi de panço kullananlar baya var. commuting with bicycle in rain diyip imajlara göz atabilirsiniz.

6. tekkir

tekkir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yaz kış işe gidip gelen biri olarak takım elbiseyle bisiklet sürmenizi önermiyorum. Duş alma imkanım var diyorsunuz bu çok güzel, takım elbiseyi de burada giymenizi tavsiye ederim. Örneğin ben kışın - sıcaklıklarda bile bir güzel terliyorum, belki bünyemden ama takım elbiseyle üstelik yazın terlemek hiç te hoş olmasa gerek. Tabi bu güzergaha ve sizin kullanış tarzınıza da bağlı. Rampasız bir güzergahta sakin sürerseniz yaz da olsa çok fazla ter olmayacaktır.

Çamurluğun tam boy olması çok önemli, decathlondan uygun fiyat olduğu için aldığım çamurluklar arkayı tam kapamadığı için orta ve yüksek süratlerde hiç bir işlevsellik göstermiyor, sırt ve bel kısmı bir güzel çamura boyanıyor, hatta başın arka kısımları bile... Havalar ısınınca başlayacağınızı söylemişsiniz ancak bahar yağmurları, yaz yağmurları esnasında çamurluğa ihtiyacınız olacaktır. Örneğin yaz boyu gidiş güzergahımda yeşil alan sulaması yapıldığı için ben her zaman ihtiyaç duyuyorum.

Pantolon üzerine giyilebilen (kısmen) su geçirmez kayak pantolonu kullanıyorum. Rüzgarı da büyük oranda kestiği için oldukça fonksiyonel olduğunu söyleyebilirim. İş yerine varınca çıkartıp altımdaki kıyafetle mesaiye başlıyorum.

7. Galip.Emre.Colak

Bisiklet:
    Carraro
    Sanırım decathlona bir ugramam gerekecek :) Bisiklet olarak camurluklu modellere şu an bakiyorum. Bunlarda sicratma az olur sanıyorum. Bisikleti alacagim yer de mutlaka beni yonlendirecektir. Ceketi şirkette bırakırım. Pantalonla gömleği kiristirmadan tasiyabilecegim bir çanta modeli mutlaka vardır diye düşünüyorum. Yardimlariniz için teşekkür ederim.

8. Talha Ateş

Talha Ateş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    İşe gidiş-geliş olayını ikiye ayırmak doğru olur. Ben Antalya'da yaklaşık 5 yıl boyunca işe bisikletim ile gidip geldim. Yaklaşık 10 km gidiş ve 10 km dönüş. Benim çok rahat şekilde duş ve elbise değiştirme imkanım vardı. Fakat çok defa sağanağa yakalanırdım, trafikte taksiciler ve dolmuşlarla yarışmak zorundaydım.....

Bir de kısa mesafeler var. Örneğin işiniz size 10 durak ötede ise takım elbiseyle olabilir. Fakat çok uzun mesafe ise yokuş yollar varsa ve dolmuşlarla yarışacaksanız, kışın ve baharda ıslanacaksanız size tavsiyem kolay değişebilen bisiklete uygun spor kıyafetler.

9. i. gürle

i. gürle Hayat bisiklet sürmek gibidir.

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Emre bey bende her gün işe bisiklet ile gidip gelmekteyim iş yerimde takım elbise giymem gerekiyor. öncelikle gidiş gelişimi eşofman ile yapıyorum takım elbisimi muhafazalı bir şekilde sırt çantası ile taşıyorum ayakkabılarım dahil, İş yerinde kıyafet değiştirme şansınız mevcut ise benim yöntemim kendim tarafımca denediğinden oldukça iyi, iş yerim ile evim arası mesafe 12,8 km. Gidiş ve geliş yolum hafif rampalardan oluşmakta çok dik bir rampa yok. :in:

10. Galip.Emre.Colak

Bisiklet:
    Carraro
    İlkay Bey merhaba, Nasıl bir sırt çantası kullanıyorsunuz ve nereden aldınız bilgisini verebilir misiniz? Bende birkaç sıradan sırt çantası var ancak şekli itibari ile içerisine koyacağım pantolon gömlek kesinlikle karışacaktır. Bu iş için özel çantaların mevcut olduğunu düşünüyorum. Nereden temin edebilirim? bir marka modeli mevcut mu?
    Benim de iş ve ev arası 8 km. işe gelişte aralıklarla sürekli bir rampa söz konusu. Dönüşte haliyle yokuş aşağı :)

11. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Alternatif bir öneri (ve uygulanabilirliği daha kolay)
    Her gün bisikletle gitmeyin. Gün aşırı gidin. Pazartesi taşıtla gidin ve eğer çok yoğun tempoda çalışmıyorsanız ve çok buruşturmuyorsanız, o gün giydiğiniz gömleği, pantolonu askıya asın, işyerinde bırakın. Salı sabahı bisikletle gelin, varsa imkanınız duşunuzu alın ve dünkü gömleği pantolonu askıdan alıp giyin. ertesi gün yeni gömleğiniz (ve değiştirmek gerekliyse pantolonunuzla) yine taşıtla gelin, bu şekilde devam edin. Cuma akşamı işyerinde bırakacağınız gömleği Pazartesi giyebilecekseniz Pazartesi sabahı yine bisikletle gelin.

12. Galip.Emre.Colak

Bisiklet:
    Carraro
    Murat Bey dediğiniz mantıklı bir çözüm ancak işin içine hiç arabayı karıştırmak istemiyorum. Bir karışırsa yavaş yavaş tembelliğe başlar daha seyrek bisiklet kullanırım :) Olmadı iş yerine ütü de götürürüm artık :)

mtsemiz bunu beğendi.
  13. pekerist

pekerist Üye

Seviye:
    ben cuma gunu alacagım katlanır bısıkletı denedıkten sonra sızın ıcın paylasım yapabılırım. bianchi folding .kısa mesfelerde kullanılır gıbı gelıyor. ben hem araba da tasınabılmesı ıcın alıyorum.

14. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Aslında taşıt derken özel araçtan ziyade toplu taşımayı kastetmiştim, ama olsun.

Ben bu dediğim sistemi şimdilik haftada bir, Cumaları yapabiliyorum, yaygınlaştıramamanın nedeni son 3 aydır kötü bir mesai dönemi içinde olmamız, akşamları çıkış saatinin belli olmaması ve işimle evimin farklı kıtalarda olması :):( Baharla beraber benim de bir atılım yapmam lazım, ve evet, yukarıda arkadaşların bahsettiği Decathlon çamurluklarının bir kurbanı da benim, yağmurda sürüp işe vardığımda baştan aşağı çamura bulandığımı gördüm. Ucuz etin yahnisi.....

15. Galip.Emre.Colak

Bisiklet:
    Carraro
    Arabamın kliması bozuldu servise götürdüm klima kompresörü değişecek 2400TL tutar dediler. Bisiklet alamamam için araba son kozlarını oynuyor...

16. Can_517

Can_517 Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Forumda yazılacak iş değil ama bana kalırsa işe gitmek için bisiklet uygun araç değil günümüz şehir şartlarında otomobil veya toplu taşıma biçilmiş kaftan. tavsiyem etrafınız güvenliyse her gece hanımla 2 saat çevrenizde turlamanız. çok imrenilecek örnek çift olursunuz. otomobiliniz konusuna gelince bence yazı bekleyin markasını bilmiyorum mercedes emsali bir araç değilse yetkili servis yerine sanayide çıkma kompresörler ile çok daha uygun fiyata yaptırırsınız.

17. mtsemiz

mtsemiz Kıdemli Üye

Seviye:
    Normalde Cumartesi çalışmıyoruz, bugün bisikletle geldim. Kayışdağı-Kadıköy-Eminönü-Aksaray güzergahı. Yağmurla da birleşince süper bir ortam. Soğuk ve yağışlı havada sürmenin daha zevkli olduğunu hissettim bilmem katılır mısınız.

18. cem

cem Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba..
    Bazı günler çekmeköy-üsküdar-karaköy güzergahını kullanarak işe geliyorum. Kıyafet sıkıntı tabi. Duş imkanım da olmadığı için sabah terlememek için ağır tempoda hiç zorlamadan sürmeye çalışıyorum. Birde havanın daha serin olduğu erken saatlerde çıkıyorum bunun için. Ama hergün kıyafet taşınmıyor tabi buyüzden haftada bir veya iki kez ancak gidebiliyorum. Çok yağışlı ve soğuk havalarda sorun olduğu için tercih etmiyorum. Bir ceket ve bir çift ayakkabıyı işyerinde her zaman bulunduruyorum. Sırt çantasına gömlek ve pantolunu eşimin yardımıyla sıkıştırmadan koyuyoruz ama azda olsa katlanan yerlerinden kırışıyor tabiki. En iyisi bir arkadaşın dediği gibi hafta başından bisikletsiz gelip iki üç takım gömlek ve pantolonu getirmek oluyor.
    Saygılar,