Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Arkadaşlar Hidrolik Disk Fren Hakkında Bir Soru

Konu, 'Frenler' kısmında Tuğrul Şanlı tarafından paylaşıldı.

1. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba;

Öncelikle Hidrolik disk fren hakkında oldukça acemiyim.. bugün dikkatimi çekti fren yaparken önden de arkadan da nası anlatsan cıss diye bir ses geliyor ama herhangi bir titreşim,fren kolunda boşalma yada frenlerin tutuşunda hiç bir problem yok.sadece gelen cısss sesi dikkatimi çekti belki daha öncede geliyordu ama bugün ilk defa farkettim.. anlattığım kadarıyla bu normal birşey mi arkadaşlar yani hidrolik disk frenler fren yaparken cısss gibisinden sesler çıkarır mı..teşekkürler

2. can coskun

can coskun Üye

Seviye:
    o ses normaldır..frene bastıgınızda dısklerın surtunmesınden gelen ses o cıss sesı..aynı ses bendede var korkulcak bı durum yok yani :)

Tuğrul Şanlı bunu beğendi.
  3. Murat BAYRAKTAR

Murat BAYRAKTAR Aktif Üye

Seviye:
    kymco xciting 250 motorsikletim vardı. kombine fren dediğimiz sisteme sahipti yani arka freni sıktığınızda belli bir oranda ön ve arka freni otomatik sıkıyordu. ön teker hem sağ hem sol diskli toplamda 3 kaliperliydi motor. sabah sessizliğinde işe giderken çift kol sıktığımda o çıkan tısss sesine alışana kadar en az 30 kere inip bakmışımdır motordan tekerlerde birşeymi var diye :)

4. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Olması gereken bir ses :) ses gelmiyorsa sorun vardır hatta. Siz frene basınca Rotor'a(disk'e) fren padleri(balataları) basınç uygular. ani ve sert basmazsanız o sesi duyarsınız. bu frenlerinizin düzgün çalıştığının işaretidir. :)

5. Tuğrul Şanlı

Tuğrul Şanlı Aktif Üye

Bisiklet:
    Castello
    Seviye:
    Çok teşekkürler arkadaşlar..Benim problem zannettiğim şey olması gereken demek:D

6. SametAksuoğlu

SametAksuoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    sessiz olsa olmaz mı? kimi frenler var şır şır ses çıkarıyor, neymiş efendim, rotor üzerindeki deliklerin arasındasıkışan rüzgarın sesiymiş... falanmış filanmış.. bana hikaye gibi geldi. maksimum sessiz frenleme için ne gerekli? ( hangi disk fren setini/modelini seçmek gerekiyor?)

7. candas

candas Aktif Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bahsettiğiniz ses toz ve çeşitli maddelerin balatanın içine girmesinden kaynaklanıyor bunun düzelmesi için organik balata kullanabilirsiniz kullandığnız taktirde içine toz ve çeşitli maddeler girmeyecektir.

8. Mert Özdemir

Mert Özdemir Yeni Üye

duzgun ve duzenlı bakım yapıldıgında hıcbır ses ve sorun yaratmıyorlar bde dısk kullanıyorum ve en ufak nır sıkayetım yok ayrıca fren yaparknde (cısss)dıye bı ses gelmıyor ...

balataların azalmıs ve metalın metale surtmesınden gelen sesde olabılır bı kontrol et bence